Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası Aldım Yatarı Nedir

08.07.2020
2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası Aldım Yatarı Nedir

Tarafımıza sorulan sorulardan infaz kanunu çerçevesinde 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım yatarı var mıdır? şeklinde kişilere tek tek yanıt vermektense yazıyı okuyarak faydanabileceklerini düşünüyorum. Bunun dışında avukatlardan bilgi almak danışmanlık almanın ücretli olduğunu belirtmek istiyorum.  Buna göre;

Adi Suçlardan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan kişinin yatarı nedir?

(Suç Tarihi 31/03/2020 Sonrası )

Sanığa verilen ceza 2 yıl 6 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

Sanık 0 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

Sanığa verilen ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince doğrudan açık ceza infaz kurumuna alınır.

 

Adi Suçlardan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan kişinin yatarı nedir?

(Suç Tarihi 31/03/2020 Öncesi )

Sanığa verilen ceza 2 yıl 6 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten yararlanır.

Sanığa verilen ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince doğrudan açık ceza infaz kurumuna alınır.

NOT 1: 5275 Sayılı Kanunun Geçici 9. maddesi gereğince toplam hapis cezası on yıldan az olup bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda geçiren ve iyi hâlli olan hükümlüler, açık ceza infaz kurumuna ayrılmalarına bir yıl veya daha az süre kalması hâlinde açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilirler. Bu fıkra hükmü 31/12/2020 tarihine kadar geçerlidir.

 

Cinsel Suçlardan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan kişinin yatarı nedir?

Sanığa verilen ceza 2 yıl 6 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 8 AY 1 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

Sanık  8 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 6. maddesindeki ‘cezaları on yıldan az olanlar bir ayını kapalı kurumlarda infaz edip, iyi hâlli olma ve koşullu salıverilme tarihine 3 yıldan az süre kalması’ şartı gereğince; 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra açık ceza infaz kurumuna alınır.

 

İlgili Makaleler:

Ziyaretçi Yorumları - 14 Yorum
 1. Hanifi bodur dedi ki:

  HAYIRLI akşamlar Hataydan katılıyorum ben 2008 yılında cinsel istismar suçun dan yargıladım 1 yıl mahkeme sürdü daha sonra serbes kaldım 2014 yılında 6ay kapalı 2ay açik ceza evinde yattım 2015 15.01 tahliye oldum 1yil denetimli serbestlik ten faydalandım imzaya gittim .benim şu durumda tek sorguda adlı sicil kaydım çıkmıyor yalnız arşiv dosyasinda adlı sicil kaydım çıkıyor bundan dolayı hiç bir işe giremiyorum bunu nasıl sildirebiliriz.Bana yardımcı olursanız sevinirim.Tesekurler saygılar.

 2. bahadır dedi ki:

  ben tck 105 cinsel taciz suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldım bunun yatarı nedir

 3. Mehmet ali dedi ki:

  İyi akşamlar
  Ben 2018de sevdigimle kaçtım sonra mahkeme reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan bana 2yıl 6 ay hapis verdi infaza bağladı 5 sene suç işlemediğim takdirde silinecegini söyledi istinaf cezayı onaylamış bugün bana tebligat geldi ben bu olayın yüzüne daha önce 3 ay 20 gün yatmıştım şimdi ne olur ne kadar yatarım toplam 30 ay cezam var bunun 3ay 20 gününü yattım bilgilendirirmisiniz ben yaşını bekliyordum evlenmek için şimdi cezamı yatacagım yardımcın olurmusunuz lütfen acil bilgi lazım .

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Mahkeme kararını görmeden bir yorum yapmamız doğru olmaz. En yakın bir avukatlık bürosuna gidip bu kararınızı gösterin size yol göstereceklerdir

   1. Ersin han.... dedi ki:

    Slmlar avukat bey ben resmi evrakta sahtecilikten 2 sene altı ay hapis 55 bin para cezası beş yıl denetim verildi dosyam 2015 yılında kararı verildi temimize gönderdim temmizden bi haber yok karardan.ne olur sonuç

   2. Cemre dedi ki:

    Mrb benim 2.6 ay bi dosyam var bunun yatari olurmu lütfen ulaşın bna gereken odemeyi sagliycagim

 4. Agit balıkçı dedi ki:

  Merbahalar ben yasadışı bahis suçundan 2017 yılında yakalandım 2 yıl 6 ay hapis cezası aldım Yargıtay kararı bugün elime ulaştı yatari ne kadar kaç gün kalacam cezaevinde

  1. Çagtay dedi ki:

   Ne çıktı senin olay denetim mi aldın direk Silivri’de evraklari verip

 5. Zilan dedi ki:

  Merhabalar 2017 yılında ıs yerinde olay oldu tartıştığımız kişi tanımadığımız kişiler tarafından dövüldü hastanede yattı çalışmaz rapor aldı benim hiç bir suçumda yoktu sadece 9 esnada ayırmak isterken ismim geçildi mahkeme oldu suçu kabul etmedim ve bana 5sene 6ay 20 gün ceza geldi ve bu cezayı temize çekme hakkım bulunmuş sicilim temiz hiç bir olayım karakoluk falan olmadım tek suçum sadece olayın içinde ismim geçilmesi 5yasinda kızım var bakmakta olduğum hem anne hem babayim böyle birseyi ilkez yaşıyorum korku içindeyim ceza yatarmiyim teşekürler

 6. Ahmet cakir dedi ki:

  Merhaba,

  Alkollu arac kullanmaktan 10 ay hapis cezasi aldim daha once hagb vardi oda bozuldu. Itiraz ettim 7 ay 15 gun ceza gelmis simdi yatarı var mı? Birde itiraz suresi 7 gun dolmus benim yapmam gereken nedir.

 7. Koray dedi ki:

  Merhaba avukat bey lütfen yardımcı olursanız sevinirim nitelik li dolandırıcılık tan bir davam vardı mahkeme bana uzlaşma süresi verdi 350 TL ödemesi için ikinci duruşmaya kadar süre verdi ancak ben bu ödemeyi maddi imkansız lardan dolayı ödemedim mahkeme gününden hemen SONRA ödemesi yaptım ancak mahkeme karar verdi 3.yil 4 ay hapis kararı verdi kesinleşmemiş karar verdi oy birliği ile istinafa bıraktı kararı bende itiraz ettim mahkeme kararına ve itirazım istinafa gitti şikayetçi ödemesi yaptım ve şikayetinden vazgeçti daha önce hiçbir suçtan sabikam yok karakola dahi gittiğim yok bu ilk oluyor ve pişmanlık duyduğumu söyledim karar ne çıkar istinafta

 8. Baki dedi ki:

  3 yıl kesilmiş 2 yıl 6 ay vermiş hırsızlıktan dolayı kesinleşen 2 yıl 6 ay yardımcı olurmusunuz lutfen

 9. Sevcan dedi ki:

  HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılmış dosyada 2yıl hapis cezasının yatarı var mıdır?yardımcı olursanız çok sevinirim

 10. Mert dedi ki:

  2.6 ay ceza alkol kaçakçılığı simdi kağıt gelmiş gumruklendirme cezası iki katı ödeme yapıp 3/1 kadar indirimden yaralanin dio bu parayi oduyunce ceza yatırmayım ?

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.