Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası Aldım Yatarı Nedir

08.07.2020
2 Yıl 6 Ay Hapis Cezası Aldım Yatarı Nedir

Tarafımıza sorulan sorulardan infaz kanunu çerçevesinde 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım yatarı var mıdır? şeklinde kişilere tek tek yanıt vermektense yazıyı okuyarak faydanabileceklerini düşünüyorum. Bunun dışında avukatlardan bilgi almak danışmanlık almanın ücretli olduğunu belirtmek istiyorum.  Buna göre;

Adi Suçlardan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan kişinin yatarı nedir?

(Suç Tarihi 31/03/2020 Sonrası )

Sanığa verilen ceza 2 yıl 6 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

Sanık 0 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

Sanığa verilen ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince doğrudan açık ceza infaz kurumuna alınır.

 

Adi Suçlardan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan kişinin yatarı nedir?

(Suç Tarihi 31/03/2020 Öncesi )

Sanığa verilen ceza 2 yıl 6 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 3 AY 0 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten yararlanır.

Sanığa verilen ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince doğrudan açık ceza infaz kurumuna alınır.

NOT 1: 5275 Sayılı Kanunun Geçici 9. maddesi gereğince toplam hapis cezası on yıldan az olup bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda geçiren ve iyi hâlli olan hükümlüler, açık ceza infaz kurumuna ayrılmalarına bir yıl veya daha az süre kalması hâlinde açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilirler. Bu fıkra hükmü 31/12/2020 tarihine kadar geçerlidir.

 

Cinsel Suçlardan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan kişinin yatarı nedir?

Sanığa verilen ceza 2 yıl 6 ay 0 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 8 AY 1 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

Sanık  8 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliğinin 6. maddesindeki ‘cezaları on yıldan az olanlar bir ayını kapalı kurumlarda infaz edip, iyi hâlli olma ve koşullu salıverilme tarihine 3 yıldan az süre kalması’ şartı gereğince; 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra açık ceza infaz kurumuna alınır.

 

İlgili Makaleler:

Ziyaretçi Yorumları - 61 Yorum
 1. Hanifi bodur dedi ki:

  HAYIRLI akşamlar Hataydan katılıyorum ben 2008 yılında cinsel istismar suçun dan yargıladım 1 yıl mahkeme sürdü daha sonra serbes kaldım 2014 yılında 6ay kapalı 2ay açik ceza evinde yattım 2015 15.01 tahliye oldum 1yil denetimli serbestlik ten faydalandım imzaya gittim .benim şu durumda tek sorguda adlı sicil kaydım çıkmıyor yalnız arşiv dosyasinda adlı sicil kaydım çıkıyor bundan dolayı hiç bir işe giremiyorum bunu nasıl sildirebiliriz.Bana yardımcı olursanız sevinirim.Tesekurler saygılar.

 2. bahadır dedi ki:

  ben tck 105 cinsel taciz suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldım bunun yatarı nedir

 3. Mehmet ali dedi ki:

  İyi akşamlar
  Ben 2018de sevdigimle kaçtım sonra mahkeme reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan bana 2yıl 6 ay hapis verdi infaza bağladı 5 sene suç işlemediğim takdirde silinecegini söyledi istinaf cezayı onaylamış bugün bana tebligat geldi ben bu olayın yüzüne daha önce 3 ay 20 gün yatmıştım şimdi ne olur ne kadar yatarım toplam 30 ay cezam var bunun 3ay 20 gününü yattım bilgilendirirmisiniz ben yaşını bekliyordum evlenmek için şimdi cezamı yatacagım yardımcın olurmusunuz lütfen acil bilgi lazım .

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Mahkeme kararını görmeden bir yorum yapmamız doğru olmaz. En yakın bir avukatlık bürosuna gidip bu kararınızı gösterin size yol göstereceklerdir

   1. Ersin han.... dedi ki:

    Slmlar avukat bey ben resmi evrakta sahtecilikten 2 sene altı ay hapis 55 bin para cezası beş yıl denetim verildi dosyam 2015 yılında kararı verildi temimize gönderdim temmizden bi haber yok karardan.ne olur sonuç

   2. Cemre dedi ki:

    Mrb benim 2.6 ay bi dosyam var bunun yatari olurmu lütfen ulaşın bna gereken odemeyi sagliycagim

   3. Talat dedi ki:

    Abim bnm 2 yıl bir ay icicilkten geldi 2020 öncesi 10 gün snra teslim diolar yatarmiyim

    1. Nazl dedi ki:

     Noldu girdi ckkti mk yaptin

   4. Hikmet dedi ki:

    Selam tefik bey 2008 yılında resitolamyanla cinsel suçtan yargılan dim 8 yıl ceza verdi mahkeme yargıtay dava yi boz muş 2.6 ay onamış bunun yatari varmidir infazi nedir

  2. Gökhan dedi ki:

   İyi günler avukat bey. 2 yıl 1 ay uyuşturucu madde ticaretinden ceza aldım 4/3 infaz rejimine göre 18 ay yatari var bununda 12 ayı denetimli serbestlik 6 ay yatar kalıyor bunun ne kadarıni kapalida yatarim

 4. Agit balıkçı dedi ki:

  Merbahalar ben yasadışı bahis suçundan 2017 yılında yakalandım 2 yıl 6 ay hapis cezası aldım Yargıtay kararı bugün elime ulaştı yatari ne kadar kaç gün kalacam cezaevinde

  1. Çagtay dedi ki:

   Ne çıktı senin olay denetim mi aldın direk Silivri’de evraklari verip

   1. Turgut dedi ki:

    2 yıl 6 ay ceza verildi mazot kaçakçılığından girdi çıktı yaptım imzaya tabi tutulacam ama ben yurt dışına çalışıyorum bu imzalar hangi sıklıkla yapılır veya benim yurt dışına çalışma iznini masil alabilirim tır soforuyum

 5. Zilan dedi ki:

  Merhabalar 2017 yılında ıs yerinde olay oldu tartıştığımız kişi tanımadığımız kişiler tarafından dövüldü hastanede yattı çalışmaz rapor aldı benim hiç bir suçumda yoktu sadece 9 esnada ayırmak isterken ismim geçildi mahkeme oldu suçu kabul etmedim ve bana 5sene 6ay 20 gün ceza geldi ve bu cezayı temize çekme hakkım bulunmuş sicilim temiz hiç bir olayım karakoluk falan olmadım tek suçum sadece olayın içinde ismim geçilmesi 5yasinda kızım var bakmakta olduğum hem anne hem babayim böyle birseyi ilkez yaşıyorum korku içindeyim ceza yatarmiyim teşekürler

  1. Herman dedi ki:

   Öncelikle merhaba kolay gelsin ben 86/1 ve 87/1 d ceza aldım her şeyi düştükten sonra iki sene 6 ay bir ceza kaldı Özgür rejime göre çektirilmesine diyor bunun yatarı ne kadar tam bir cevabı bulamadık

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Hollandaya göndermekten bahsetmiyorlar. Siz herşeyi düşmeden aldığınız cezayı ve suç tarihini yazın.

 6. Ahmet cakir dedi ki:

  Merhaba,

  Alkollu arac kullanmaktan 10 ay hapis cezasi aldim daha once hagb vardi oda bozuldu. Itiraz ettim 7 ay 15 gun ceza gelmis simdi yatarı var mı? Birde itiraz suresi 7 gun dolmus benim yapmam gereken nedir.

 7. Koray dedi ki:

  Merhaba avukat bey lütfen yardımcı olursanız sevinirim nitelik li dolandırıcılık tan bir davam vardı mahkeme bana uzlaşma süresi verdi 350 TL ödemesi için ikinci duruşmaya kadar süre verdi ancak ben bu ödemeyi maddi imkansız lardan dolayı ödemedim mahkeme gününden hemen SONRA ödemesi yaptım ancak mahkeme karar verdi 3.yil 4 ay hapis kararı verdi kesinleşmemiş karar verdi oy birliği ile istinafa bıraktı kararı bende itiraz ettim mahkeme kararına ve itirazım istinafa gitti şikayetçi ödemesi yaptım ve şikayetinden vazgeçti daha önce hiçbir suçtan sabikam yok karakola dahi gittiğim yok bu ilk oluyor ve pişmanlık duyduğumu söyledim karar ne çıkar istinafta

 8. Baki dedi ki:

  3 yıl kesilmiş 2 yıl 6 ay vermiş hırsızlıktan dolayı kesinleşen 2 yıl 6 ay yardımcı olurmusunuz lutfen

 9. Sevcan dedi ki:

  HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılmış dosyada 2yıl hapis cezasının yatarı var mıdır?yardımcı olursanız çok sevinirim

 10. Mert dedi ki:

  2.6 ay ceza alkol kaçakçılığı simdi kağıt gelmiş gumruklendirme cezası iki katı ödeme yapıp 3/1 kadar indirimden yaralanin dio bu parayi oduyunce ceza yatırmayım ?

 11. Ahmet h. dedi ki:

  Iyi gunler 15 yasinda kızımsa mesaj yazmış yazanda 15 yasinda erkek sonra ben kızımmış gibi yazdım buluşmaya cagirdim ve ağzını burnunu kırdım babası davadaan vazgecmedi önceden iki tane infazın var 9 ay biri 18 ayda biri mahkeme beni suçladı isbat edemedim ceza alırmıyım nekadar alırım bilgilendirisenin teşekkür

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   15 yaşında çocuğun ağzını burnunu kırarsanız tabiki babası şikayetten vazgeçmez. Ceza alma riskiniz var.

 12. Can dedi ki:

  Mrb benim bi sorum olacak ben daha önce hiç sabıkası olmayan biriyim yaklaşık 1 sene önce durumum çok kötü olduğu için botla mülteci kaçıran biriyle tanıştım gozetlemecilik yapmam karşılığında bir miktar para talep ettiler kabul ettim ve yakalandık 2sene 6 ay ceza aldım yeni bitti sayılır mahkeme temyiz hakkımı kullanıcam sizce bunun bana dönüşü ne olur ceza yatarmiyim?
  Teşekkürler şimdiden.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Suç tarihi nedir

 13. Sevim dedi ki:

  Nişsnlım 3 yıl 6 ay ceza aldı yatarı nedir denetime verilirmi

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Suç türü, tarihi, sabıkası gibi hususları bilmeden ne kadar yatar bilemeyiz

   1. Kasim A dedi ki:

    Özel hayatı.ihlal.etmek.2yıl.6
    ay.çeza.aldım.bunun.yataı.varmıdır.yardımçı.olursanız.sevinirim.

    1. Çilem dedi ki:

     Eşim uyuşturucu içme ve kabullenmeden dolayı 2 sene 6 ay hapis cezası aldı sucra tekerrür dıye gecıyordu. Suan acıkcezaevinde sabıkası yok ve bır senedır tertemız şükür. On gun oldu yatalı daha cok yatar mı yada cıkması ıcın ne yapabılırız.

   2. Kasım dedi ki:

    2020 .13.oçak suç tarihi.özel hayatı.ihlal.etmekden.2.yıl.6.ay.çeza.aldım.4.ay.kapalıda.yattım.yatarı.varmıdır

 14. Harun dedi ki:

  Merhabalar ben 2 yıl 6 ay hapis cezası aldım 31 ocakta cezaevine 1 günlügüne girdi cıktı yaptım geri girer iyim cezaevine olayın icerigi silahla tehtid geciyor ve ilk dosyam bu benim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Hayırlısı olsun.

   1. Nurullah dedi ki:

    04.01. 2019 da göçmen kaçakçılığından yakalandım 2ay 3 gün kapalıda yattım yeni bugün kağıt gelmiş 10gün içinde teslim olmam gerekiyor ne kadar yatarım bi yardımcı olurmusunuz küçük çocuklarım var ve Eve ben bakıyorum herşey alt üst olacak daha önce hiçbir sücüm olmadı sabıkam yok

 15. Kemal c dedi ki:

  Merhabalar göçmen kaçakçılığından 2 sene 6 ay gün aldım yatari kaç gün 16685 para cezası diyor ama

 16. Merve dedi ki:

  Nişanlım üvey babasıyla annesine şiddet göstermesi yüzünden tartışma yaşadı ve bunun sonucunda da bir yıl ceza aldı yatari nedir acıkta ne kadar kalır hepsi kapalida mi.olur

 17. Esma dedi ki:

  Eşim 2 yil 6 Ay ceza aldi 4/4 yatiyor kac ay ceza almis oluryor ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   2 yıl 6 ay almış dediniz zaten

   1. Cano dedi ki:

    Birden fazla kişiyle mekan kurşunladım olay yerindeki bir kişi beraat olay yerinde olmayanların hepsi 3 sene sonra indirim 2 sene 6 ay ceza verdi avukatımda 3 ay kapalın var diyor yardımcı olurmuşsunuz

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba! 2 yıl 6 ay ceza aldım iftira attılar bana sadece bir kızla sözlü konuşma oldu şimdiye kadar hiç bir şey yapmadım dosyam temiz ama bu olay başıma geldi yatarı var mı yardımcı olabilirmisiniz

 19. Emrah dedi ki:

  Merhaba avukat bey 12.11.2021 yılında mülteci taşımadan ceza aldım 2 yıl 6 ay aldım kac gün yatarım lütfen dönermisiniz

 20. emre dedi ki:

  hocam benım 1 yıl 8 ay cezam var madde kullanmaktan benım yatarım ne olur..

  1. Narin dedi ki:

   Merhabalar sayın tevfik bey
   , babam gocmen kacakligi sucu ile suclandi, yapan kisi ile, telefon kaydı oldugundan suclandi. Yapmadigi iicin mahkemeye gitmedi. 2018 davası. 2023 itibariyle 4 gundur babam cezaevinde. 3 yil 9 ay ceza aldı. Endiseliyiz. Bunun yatarı var mı? Denetimli serbestlikten birakirlar mi? Cevaplarsaniz cok sevinirim.

 21. Nazli dedi ki:

  Suç tarihim 12.03.2020 suçum uyuşturucu
  Yakalandim denetimli aldim denetim gorurken verdigim idrarlar kirli cikti kullanmıştım denetimli görürken 2 kere daha yakalandim mahkemeye ciktim istinafa dilekce gonderdim istinaf redetti 2 yil 1 ay hapis cezasi gelmiş yatarım nedir girdi cikti yapar miyim yoksa cezanin hepsini yatar miyim ? 0-6 ay arasi 2 tane cocugum var tekrar itiraz etme hakkim var mi olumlu sonuc alir miyim

 22. Ergn dedi ki:

  Merhaba benim 2yil 6 ay 25gn adlı cezamı infaz hakimligi onayladı tekerrür var yatari olurmu denetimli serbestlik uygularmi kendim teslim olsam adliyeye lütfen cevabınızı bekliyorum

 23. Kürşat dedi ki:

  Merhaba ben 2013 yılında bir iftiraya uğradım cinsel istismar suçundan yargılandım yaklaşık 9 yıl karakola her pazar imza atmaya gittim bana bir ay önce yargıtayın onadigi 2yil 6 ay hapis karari çıktı şimdi ne gibi bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Teslim olun. Ancak Şartları varsa olağanüstü kanun yoluna başvuru yapabilirsiniz. Avukat meslektaşa dosyanızı incelemesini talep edebilirsiniz.

 24. Ibrahim dedi ki:

  Merhabalar cvp verirseniz sevinirim sene 2015 de arkadssim başka birinin kartiyla 100 TL’lik faturamı ödedi kart sahibine mahkemeye vermiş mahkeme sonuçlandı 2 yıl 6 ay ceza geldi bunun yatari varmidir ben yurt disindayim acaba n olur cvp verirseniz sevinirim

 25. Erdem dedi ki:

  Göçmen kaçakçılığından 2yıl 6 ay ceza aldım bunun yararı varmıdır acaba suç tarihi 2014

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Tekerrür yoksa en fazla girdi çıktı yaparsınız

  2. Ziya dedi ki:

   Iftiraya uğrayarak çocuğun cinsel istismar suçundan istinaf’ın kesin kararıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası aldım daha önce hiç bir suça karışmadım sicilim temiz nakadar yatarım ,suç tarihi 28.07.2021

 26. deniz dedi ki:

  merhabalar. online spor tahminleri oynadığım için 2 yıl 6 ay hapis ve para cezası geldi. Bunun yatarı varmıdır.. suç tarihi 2017.

 27. Zeynep dedi ki:

  Tevfik bey merhaba, benim nitelikli dolandırıcılık suçundan 2015 yılında dava açıldı 2021 yılında karar verildi 2 yıl 6 ay diye istinafa gittil kararı onayladılar 5500 tl de para cezası verdiler, girdi çıktımı yapılır ? Daha önce hiç suç kaydım yok

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   2020 yılındaki infaz kanununa göre denetimli serbestlikten yararlanırsınız. Dediğiniz gibi olacak

 28. Tarık dedi ki:

  Hayırlı akşamlar ben 2010 iftiraya uğradım tacizden 2 sene 6 ay ceza aldım 1 ay yatım 4 aydır dışarıdayım kovit izindeyim geri yatamırmiyim yada denetim gidermiyim

 29. Tuğçe dedi ki:

  Hocam merhaba allah rizasi icin yardimci olursaniz sevinirim 4 tane çocugum var. Eşim şuanda kapalida 3 aydir. 2015 dosyasi 8/4 yatari 6/3 6 yil acigi varken bu covid iznine cikabiliyormu hocam.

 30. Mert dedi ki:

  Merhaba internet uzerinden Kumar oynadim 3 sene 2 ay verip,2sene 7 Ay’a cekildim gelecegim etkilenmesin sebebiyle suan itiraz hakkimi var yatarim var mi yardimci olur musunuz ?

 31. Fatih dedi ki:

  Merhaba avukat bey ıyı çalışmalar kolluk personeliyim ıddıa bahıs ıstedı para naklıne aracılık etmek suçundan 2019 yılında dava açıldı 2023 yılında yerel mahkemeden 2.6ay 80 TL para cezası yazıldı bunun yatarı varmı denetımli serbestlik yada para cezasına çevrilebilir mi teşekkür ederim

 32. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Özel bir bankada 5 adet olmak üzere toplamda 1.000tl tutarı zimmetime gecirdim henüz soruşturmada başlamadan hepsi iade ettim. sabıkam yok. dava açılmıs
  ilgili sevk maddeleri 160/1 160/5 53.madde ve 43/1 ve tck 53 sevk maddeleri
  daha sonrasında farklı yerlerdede çalıştım herhangi bir olaya karışmadım. şimdi yarı devlet bir kurumda çalısıyorum. Ben Mahkeme ve sonrasında nasıl bir sorunla karşılasır nelere dikkat etmelyım
  saygılarımla

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Zimmet suçlamasıyla açılan dava sonucunda vermiş olduğunuz ifadelere binaen hakkınızda bir karar verilir. Mahkumiyet kararı alırsanız ve devlet memuru iseniz görevden alınabilirsiniz. Dosyanız için avukat ile süreci takip etmenizde fayda var

 33. Hakki dedi ki:

  Merhaba tacizden ilişki oldu 8 yıl ceza memdiler ne olur wonuc

 34. Şeyma dedi ki:

  Eşim 1 ay oldu 326 gün cezası geldi infazını yaktı ve yeni bidaha kağıt geldi 2 yıl 6 ay daha cezası geldi ama bu ceza açık cezaevi diyor yatari ne kadar olur

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp