Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Alkolden Dolayı Ehliyetin El Konulmasına İtiraz

13.07.2020
Alkolden Dolayı Ehliyetin El Konulmasına İtiraz

Son zamanlarda teknik cihazlarla yapılan alkol ölçümlerinde sıkça karşılaşılan durumlardan biriside kişinin alkol kullanmadığı halde alkol metre cihazında promil çıkması sebebiyle ehliyetlere el konulması işlemi yapılmaktadır.  Özellikle koronavirüs sebebiyle alkol-metrelerin dezenfektan işleminden olsa gerek yada başka bir sebeple kişinin kozmetik ürünü kullanmasından mütevellit alkol promil oranı fazla çıkmaktadır.

Alkol Metre Promil Fazla Çıktı Ne Yapmalıyım?

Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gidip hızlı bir şekilde alkol kullanımı testi vermek istediğinizi belirtip saat ve dakikanın yer aldığı alkol kullanım raporunu alabilirsiniz.

Hastaneye geç gitmem Problem Olur mu?

Alkol metrenin promil oranı fazla çıkar çıkmaz hiç vakit kaybetmeden en hızlı şekilde en yakın hastaneye gitmek gerekiyor. Her 1 saatte 0,15 promil düşüşü ilk alkol metredeki cezaya göre hesap edilecektir. Hastaneye çok geç gidilmesi hali ispat açısından sıkıntı yaratabilir.

Alkol Promil Sınırı Nedir ?

Hususi araçlar için 0,21 promil sınırı bulunmaktadır. 1 promil üstünde ayrıca kamu davası açılmaktadır.

Alkolden Dolayı Sürücü Belgesinin El Konulması Görevli Mahkeme

Alkolden dolayı sürücü belgesi ( ehliyet ) el konulmasının yanı sıra ayrıca trafik idari para cezası uygulanmışsa bu durumda uyuşmazlık mahkemesinin verdiği kararla bu davalara sulh ceza hakimliklerinin görevli olduğu yönünde karar vermiştir.

Sürücü Belgesinin Geri Alınması Ehliyet İtiraz  Avukatlık Ücreti

Tarafımıza birşey sormak istiyorum ona göre dava açmak istiyorum gibi taleplerde lütfen bulunmayınız. Avukatlık kanunu gereğince danışmanlık ücretlidir. İnternet sitemizden online olarak ödeyebilirsiniz.  Bunun yanı sıra bu dava için Baronun belirlediği tavsiye niteliğindeki avukatlık ücreti alınmaktadır.

Alkolden Ötürü Ehliyetin Geri Alınmasına İtiraz Yetkili Mahkeme

Alkolden ötürü işlemin yani suçun işlendiği yer mahkemesi yetkilidir. Bahçelievlerde alkol metre ölçümünde fazla çıktıysa ve el koyma işlemi orada yapıldıysa Bakırköy Adliyesi yetkili olacak iken Şişli ilçesindeki bir işlemden ötürü İstanbul Adliyesi Çağlayan yetkili olacaktır.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Ertaç dedi ki:

  0.78 promil alkolden ehliyetim alindi 45 dakika icerisinde kan verdim ve sonucu 0.15 promil cikti itiraz dilekcesi yazsam ne kadar surede ehliyetimi geri alirim 6 ay el konuldu daha uzun surer mi

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İtirazınızı bir avukatla yapmanız daha yararlı sonuç alma olasığını arttıracaktır.

   1. Ertaç dedi ki:

    Kamyonculuk yapiyorum uzamamasi tek onemli tarafi davanin uzuycagindan korkuyorum tahmini 1 ayda gecer gibi yorumlar var ama 8 ay diyende cikiyor gerekirse avukatlada yapmak isterim ceza onemli degil ehliyeti bir an once almam lazim

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Arayın yardımcı olalım.

 2. Yunus emre dedi ki:

  Aracım park alanında dörtlüler yanık birşelkilde duruyordu lastik janttan çıkmıştı polis geldi alkolmetreyi üflettirdi ve promilim 130 çıktı ehliyete el koydular bu duruma itiraz etsem kazanabilme durumum varmı acaba?

 3. Aysun eker dedi ki:

  Allkolli araç kullanmaktan mükerri cezası alan 10aynin 5 aynı yatan kişi 2021 infaz indiriminden faydalanabilirmi

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.