Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Boşanma Davasında Ön İnceleme Tutanağı Nedir

22.05.2020
Boşanma Davasında Ön İnceleme Tutanağı Nedir

Boşanma davasında tebligatlar ve cevap verme sürelerinden sonra dosya hakimin önüne gelir. Bu süre kısaca davacının veya boşanma avukatı tarafından açılan dava dilekçesinin karşı davalıya tebliği daha sonra ise kendisine tebliğden itibaren davalının cevap vermesi gerekiyor. İkinci dilekçelerde ise yine davacı veya boşanma avukatı, davalının cevabına karşı bir cevap dilekçesi hazırlamaktadır. Burada kesin süreler içinde şahitlerin mahkemeye sunulması gerekmektedir. Gider avansları ödenmesi gerekir. Tüm bu aşamadan sonra hakim dosyayı ele alır.  Ön inceleme duruşmasında tarafların aralarındaki anlaşmazlıklar ele alınır ve taraflarca imza altına alınır.

Hukuk Muhakameleri Kanunu 140/3.fıkrasının son cümlesi “tahkikat bu tutanak esas alınmak suretiyle yürütülür.” şeklindedir.  Ön inceleme sonuç tutanağı öncesindeki dilekçelerde dayanılan tüm vakıaların anlaşmazlıkların yer aldığı ön inceleme duruşma tutanağına geçer. Bu çok önemlidir.

Ön inceleme sonuç tutanağı, taraflar arasındaki çekişmeli olan vakıaların ve bu vakıalara ilişkin ispat vasıtalarının belirlendiği oturumun adıdır.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp