Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Ceza Avukatına İhtiyacım Var mıdır?

21.07.2020
Ceza Avukatına İhtiyacım Var mıdır?

Suçlarla suçlanan sanıklar, aşağıda açıklanan nedenlerden dolayı bir avukat edinerek profesyonel hukuki hizmet alırlar.  Bir avukat yardımıyla en iyi şekilde savunma hakkını kullanırlar. Aslında, çoğu ceza davasında sanık, özellikle ağır ceza yargılamalarında alt sınırı 5 yıl olan davalarda hapis veya hapis cezası olası bir sonuç olduğunda, bir avukat tarafından temsil edilir. Bir kişinin kendi ceza davasını yetkin bir şekilde ele alması çok zordur. Ceza davalarında kaç kişinin kendilerini temsil etmeyi seçtiğine dair kesin bir istatistik bulunmamakla birlikte, tahminler %1’in çok altında değişmektedir.

İhtiyacınız olan her şeyi bir kitapta bulamazsınız

Kendini temsil etme, kısmen ceza davalarında kağıt ve uygulama arasındaki tipik uçurum nedeniyle zorlaşmaktadır. Kitaplarda, suçları tanımlayan, ihlalleri için cezaları düzelten ve mahkeme prosedürlerini zorunlu kılan yasaları bulabilirsiniz. Bu kitapları okumak için zaman ayırın ve çaba harcayın, sanıkların sistemi anlaması için en azından nir fikir olacaktır. Ne yazık ki, ceza hukuku uygulaması sadece kitap okuyarak anlaşılamaz, hatta bu bile deneyimli ceza savunma avukatları için zorlu geçmektedir.  Ceza hukuku, bir mikroskop altında bir biyoloğa bir damla su gibi görünür ama öngörülemeyen bir şekilde etkileşime giren yaşam formları ve moleküllerle dolu bir dünya ile karşı karşıya kalırsınız.

Savcının Takdir Yetkisi

Savcılık takdir yetkisi, savcıların cezai suçlamaların yapılıp yapılmayacağına ve hangi suçlamaların yapılacağına karar verme yetkisi-ceza mahkemelerinde gerçekte neler olup bittiğini belirler. Karar verme yetkisine sahip olan ve bu kararlar alındığında belirli bir savcı, bir davanın sonucunu büyük ölçüde etkileyebilir. Kağıt üzerinde belirli bir suçu temsil eden bir eylem, bazıları daha fazla ve bazıları için ise daha az ciddi olan bir dizi başka suç olarak değerlendirilebilir. Bir ceza kitabında, belirli bir suç için sabit bir cümle gibi görünen şey, çeşitli alternatiflerde müzakere edilebilir.

Toplum Baskıları

Hiç kimse, birçok ceza davasında topluluk baskılarının, değerlerinin oynadığı rolü hafife almamalıdır. Yargıçlar, savcılar hakkında puanlama sistemi bulunmakta ve başarılı olmak istiyorlar. Polis savcıya getirdikleri suç raporlarının suçlamalarla sonuçlanmasını bekliyor. Halk bazı suçlar hakkında öfkelenebilir ve sistemin onlar için tutuklanan insanlara “sertleşmesini” bekleyebilir. Mükemmel bir dünyada, sistem bu tür baskılara karşı bağışık olacaktır, ancak bu sadece olan şey değildir. Sadece yerel sahneye aşina olan biri, bu baskıların davanızı nasıl etkileyebileceğini ve bunların içinde nasıl çalışacağını bilebilir.

Başka bir deyişle, ceza hukuku dünyası geniş, gizli ve geçişken ve sanıklar bu tehlikeleri avukatsız olarak tek başına girmektedirler.

Bir Ceza Avukatı Benim için Ne Yapacak ?

Gerçek şu ki, ne kadar akıllı ya da iyi eğitimli olursanız olun, ceza adalet sistemi kendinizi temsil etmek için yetkin bir iş yapmak neredeyse imkansız hale getirir. Her ceza davası benzersizdir ve sadece bir davanın özelliklerini değerlendirmede deneyimli bir uzman yani avukat, her davada ortaya çıkan birçok değişkenle uğraşırken her ceza davalısının alması gereken temsilini sağlayabilir.

Ceza avukatları, mahkemede tanıkları sorgulamaktan çok daha fazlasını yapar. Örneğin, savunma avukatları:

  • Yurtdışında savcılarla avukatlar “anlaşmalar ” müzakere ederek , genellikle daha düşük suçlamalar ve daha az cezalar düzenlenmesine aracılık eder. Buna karşılık, savcılar kendi kendini temsil eden sanıklarla işbirliği yapamazlar. Bizim ülkemizde soruşturma aşamasını yürüten savcı ile bir işbirliği söz konusu değil ancak Cumhuriyet savcısı şüpheli lehine delilleri de toplamakla yükümlü olduğu için avukatın sunduğu deliller doğrultusunda değerlendirme yapacaktır.
  • Danışanların ceza adaleti sistemi ile gelecekteki risklerden kaçınmasına yardımcı olarak, şüpheli veya sanığın özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ceza savunma stratejisini belirler.
  • Sanıkların korku, utanç, benlik saygısı azalması ve birçok insanda cezai suçlamaların ortaya çıkma eğiliminde olduğu endişe duygularıyla başa çıkmalarına yardımcı olur.
  • Sanıklara bir gerçeklik kontrolü sağlar. Ceza davasındaki durumları hakkında bilgili, objektif bir bakış açısı ve davaları yargılanırsa ne olacağı muhtemel sonuçlar anlatılır.
  • Kendilerini temsil eden insanların kendi başlarına bulmak neredeyse imkansız olduğu önemli yasal kurallara  avukatlar aşinadır, çünkü birçok ceza hukuku kuralı Anayasa, kanun, yönetmelik, içtihat kararları ile mahkeme yorumlarında gizlidir. Örneğin, hukuksuz bir arama ve el koymanın ne olabileceğini anlamak, genellikle çok çeşitli Yargıtay kararlarını görüşlerini tanımayı gerektirir.
  • Herhangi bir yerde yazılmayan yerel mahkeme geleneklerine ve prosedürlerine aşinadır.
  • Kendini temsil eden bir kişinin asla düşünemeyeceği suçunu kabul etmenin olası sonuçlarını anlatır.
  • Bir davalının harcamayı göze alamayacağı bir davaya zaman harcayın. Bir avukat tutmayı göze alabilen sanıkların genellikle işleri vardır ve bu nedenle belgeleri toplamak ve incelemek, yasal araştırma yapmak ve tanıklarla konuşmak gibi zaman alıcı faaliyetlere adamak için zaman ve enerjileri yoktur.
  • Savcılık tanıklarından bilgi toplar. Tanıklar genellikle suçlarla suçlanan insanlardan korkarlar ve bu nedenle kendilerini temsil eden insanlarla konuşmayı reddederler. Tanıkların savunma avukatlarıyla veya araştırmacılarıyla konuşma olasılığı daha yüksektir.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp