Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Ceza İnfaz Hukuku Avukatı

28.04.2020
Ceza İnfaz Hukuku Avukatı

İnfaz hukuku, ceza ve güvenlik tedbirlerine ilişkin kesinleşmiş kararların yerine getirilmesine yönelik esasları gösteren bağımsız bir hukuk dalı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir deyişle infaz hukuku, ceza ve güvenlik tedbirlerinin nasıl yerine getirileceği ile ilgilenir. İnfazın tarihsel gelişimi de ceza ve ceza hukukunun tarihsel gelişimine paralel bir seyir izlemektedir. Günümüzde cezalar insan onuru temelinde gelişen ilkeler doğrultusunda infaz edilir.

İnfaz Hukuku Avukatı

İnfaz hukuku çok geniş bir alana sahiptir. Kişiler, cezalarının kesinleşmesinden sonra cezaevinde ne kadar kalırım, infaz yatarı nedir, birçok suç sonrası yani cezaların içtiması hesaplanması, denetimli serbestlik oranları nedir, 7242 sayılı yasa sonrası değişen oranlar ve ceza infazlarının koşullu salıverilme oranlarının nasıl uygulanacağı gibi sorulara yanıt aramaktadırlar. Ayrıca 7242 sayılı yasa ile kanunumuza dahil edilen infaz hakimliği müessesi ile birlikte yenilikler ve görev alanları gibi geniş bir yelpazede infaz hukuku konuları süregelmektedir. Kişiler infaz avukatı, infaz hukuku avukatı veya ceza infaz avukatı gibi arayışlarla avukat aramaktadır. Söylemeliyiz ki Avukatlık Kanunumuzda, ceza avukatı, boşanma avukatı, ağır ceza avukatı gibi bir ayrı dal belirlenmediği gibi infaz avukatı, infaz hukuku avukatı gibi terimler de bulunmamaktadır. Ama pratikte ceza davalarına ilgi duyan avukatların özellikle infaz hukukuna karşı ilgisiyle bu alanda daha pratik bilgilere sahip olabilme şansı bulunmaktadır.

İnfaz Hukuku ile İlgili Diğer Makaleler

Daha önceki yazılarımıza tıklayarak makalelerin içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

Ceza İnfazın Amacı Nedir

Kişilerin ceza ve güvenlik tedbirleriyle uygulanması hedeflenen amaç ise suçu önleme ve kişileri yeniden topluma kazandırmaktır.

  • Genel ve özel önlemeyi sağlamak
  • Bu maksatla hükümlünün yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek
  • toplumu suça karşı korumak
  • hükümlünün yeniden sosyalleşmesini teşvik etmek
  • üretken ve kanunlara,  nizamlara , toplumsal kurallara aykırı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmaktır.

Ceza İnfazının Tarihçesi

Cumhuriyet döneminde ilk olarak 1926 yılında 765 sayılı Türk Ceza Kanunun yürürlüğe girmesiyle cezaevi ve infaz sistemi yeniden ele alınır. 1965 tarih ve 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun ile modern infaz esasları getirilmeye çalışılmıştır. İnfaz hukukunun yeni esasları ise 2004 tarih ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile düzenlenir. Ve günümüzde yeni düzenlemelerle şekillenerek güncel halini almaktadır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.