iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

CMK 231/11 HAGB Açıklanan Hükmün Seçenek Yaptırıma Çevrilmesi Veya Ertelenmesi

CMK 231/11 HAGB Açıklanan Hükmün Seçenek Yaptırıma Çevrilmesi Veya Ertelenmesi

Hükmün açıklanmasının ertelenmesi kararında kısa HAGB kararının bir başka suçtan ötürü veya kişinin kendisine yüklenen yükümlülüklerini yerine getirememesi sebebiyle hüküm verme durumunda nasıl bir hukuki yol izlenmesi gerektiğine değineceğiz.

HAGB kararının uygulanmasında CMK 231/11 şu şekilde bir tarif yapmıştır;

(11) (Ek: 6/12/2006-5560/23 md.)Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir.

Yukarıdaki kanun maddesinde anlaşıldığı gibi 2 farklı seçeneğin olma olasılığına değinilmiştir.

  •  Sanığın kasten yeni bir suç işlemiş olması
  •  Yükümlülüklerini yerine getiremeyen sanık

Kanun 1.cümlesi yukarıdaki 2 halden herhangi birinin olma ihtimalinde HAGB kararının açıklanmasını zorunlu kılmıştır. Ancak 2.cümlede yükümlülüklerini yerine getiremeyen sanık için seçenek yaptırımların uygulanmasına, erteleme kararı verilmesine imkan tanımıştır.

Yani denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işleyen kişi için HAGB kararı uygulama alanı yer bulmayacaktır.  Uygulamada bazı durumlarda adi suçlardan verilmiş HAGB hükmünden ötürü bazı durumlarda yine hakimlerin insiyatif uyguladıklarını düşünerek karar verip ceza ertelenmesi kararları verdiğini de görmekteyiz. Aslında kanunun ruhuna bakıldığında HAGB’nin uygulama alanı açısından yapmış olduğu düzenlemeye bakılırsa sanık kasten işlemiş olduğu bir suç bile olsa hakime burada takdir hakkı tanımayı hedeflemiştir. Örnek trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan bir şahıs hakkında HAGB kararı verilmiş ancak 5 yıllık denetim süresinin son 1 ayında işlemiş olduğu bir başka adi suçtan ötürü verilecek kararda sanığa ceza verilmesinin ceza adaleti açısından doğru bir karar olacağı kanaati taşımıyoruz.

İlgili Diğer Hukuki Makaleler:

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.