Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Denetimli Serbestlik Bürosu Komisyon Kararına itiraz

Denetimli Serbestlik Bürosu Komisyon Kararına itiraz

Denetimli serbestlik büroları, özellikle son dönemlerde farklı neviden işlenen suçlardan ötürü dosya sayısı giderek artmaktadır.  Oldukça fazla denetim serbestlik hükümlerine tabi yükümlü varken bazıları ise kimi sebeplerle denetim serbestlik ihlalleri gerçekleştirebilmektedir. Örneğin TCK 191. maddeden gelen uyuşturucu ile ilgili Tedavili Denetimli Serbestlik veya Tedavisiz Denetimli Serbestlik erteleme kararları. sebebiyle denetimler ihlal edilebilmektedir.

Denetimli Serbestlik Tedbirleri

Kimi zaman başsavcılık kararı ile sadece tedavi uygulanabilirken kimi zaman da hem tedavi hemde kişisel seminer ve görüşler yapılması şartıda eklenebilmektedir.

Denetimli Serbestlik Kararına Uymadım Evrak Geldi.

Denetimli serbestlik kararına uymama durumunda, ilgili denetimli serbestlik müdürlüğü tarafından uyarı kağıdı gönderilir. Burada önemli hususlardan birisi ise tebligatın usulüne uygun yapılıp yapılmadığıdır.

İnfaz işlemleri Değerlendirme Komisyonu Kararı

Denetimli serbestlik kararına uymama durumunda yukarıda da bahsettiğim gibi önce uyarı kağıdı düzenlecektir. Tebliğ edilen uyarı yazısı içeriğinde 1 yıl içerisinde tekrar bir ihlal yapılması halinde tekrar bir uyarı yapılmayacağı ve dosyanın adli mercilere iletileceği yer almaktadır. Bunun sonrasında komisyonca ek karar alınıp şansda verilmektedir. Ancak yükümlü bu uyarıları ısrarla uymamaya devam etmesi halinde artık denetimli serbestlik dosyasının kapatılmasına karar verilir.

Denetimli Serbestlik Dosya Kaydının Kapatılması

Bu aşamada Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün ilgili maddelerince yükümlülüğe uymadığı belirtilerek dosya kaydının kapatılmasına karar verilir. Ayrıca yükümlünün dosyasının mahkemesine veya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi karar verilir.

Denetimli Serbestlik Dosya Kaydı Kapatma Komisyon Kararına İtiraz

Bu noktada kararın yükümlüye tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde her halde işlem ve eylemlerin yapıldığı tarihten 30 gün içerisinde denetimli serbestlik müdürlüğüne itiraz yapabilir. Yada İlgili Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet yolu açık olmak üzere başvuru yapabilir.

(3) Şikâyet, dilekçe ile doğrudan infaz hâkimliğine yapılabileceği gibi; Cumhuriyet başsavcılığı veya denetimli serbestlik müdürlüğü aracılığıyla da yapılabilir. Doğrudan infaz hâkimliğine yapılmayan başvurular hemen ve en geç üç gün içinde infaz hâkimliğine gönderilir. Sözlü yapılan şikâyet, tutanağa bağlanır ve tutanağın bir sureti başvurana verilir.

Şikâyet yoluna başvurulması, yapılan işlem veya faaliyetin yerine getirilmesini durdurmaz. Ancak, infaz hâkimi giderilmesi güç veya imkânsız sonuçların doğması ve işlem veya faaliyetin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda işlem veya faaliyetin ertelenmesine veya durdurulmasına karar verebilir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Ferhat dedi ki:

    Ben 10 aydır denetim serbestliği gidiyom 1 kere uyarı aldım ve bu ikinci ihlal edicim dosya kapanirmi

  2. Tayfun dedi ki:

    Denetim aldim yanniz yurtdisinda calisiyorum ve ailemi gecindirmek icin calismam lazim turkiyede giderlerimi karsilamam imkansiz ilkdefa boy birsey basima geldi ortamda bulundum havayi tenefus ettim itiraz etsem olurmu yoksa birsene issizlik beni bitirir

  3. Ömür dedi ki:

    Tayfun kardeşim naptın aynı durum bende de var kanımda ve idrarimda çıkmadı araç disinda 1-2 Gr ot buldular tedavi ve denetim verdi yakında yurt dışına çalışmaya gidicem vize surecindeyim naptın halledebildinmi

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp