Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Evlilik Yaşı Kaçtır ?

09.02.2020
147
Evlilik Yaşı Kaçtır ?

Ülkemizde en çok karşılaştığımız sorulardan birisi yasal olarak evlenme yaşı nedir veya evlilik yaşı kaçtır gibi merak edilen sorulara cevap içeren bu yazıda ayrıca evlilik hukukunun düzenlendiği medeni hukuk ve evlendirme yönetmeliği ışığında açıklık getireceğiz.

Ergin Kılınan Kişinin Evlenmesi

Ergin kılındıktan sonra evlenilebilir mi şeklinde şeklinde sorulara cevap vermek gerekirse ;

Madde 12 –Onbeş yaşını dolduran küçük, kendi isteği ve velisinin rızasıyla mahkemece ergin kılınabilir.

Ancak;

Evlendirme yönetmeliği Madde 14/3.paragraf ise ;

Ancak; ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ile on beş yaşını dolduran küçükler, mahke-mece ergin kılınsa dahi evlenemez.(1)

şeklinde düzenlenmiştir. Yani 15 yaşını doldurmuş gibi ergin kılınabiliyorken evlenme imkanına sahip değildir.

15 Yaşında Evlilik

15 Yaşındaki çocuklar hiçbir şekilde evlenmesine imkan tanınmaz.

16 Yaşında Evlilik

Kural olarak 17 yaşını doldurmadan evlenilmez. Hatta kişiler anne – babalarının veya vasi veyahut vesayet makamı dinlenerek izinleriyle mümkün olabilir. Ancak 16 yaşını doldurmuş kişilerin evlenilmesi olağanüstü durumlar hakim kararıyla evlenilmesi imkan verilir. Bu olağanüstü durum çok katı olarak uygulanmalıdır.

17 Yaşında Evlilik

17 yaşında kadın veya erkek anne baba veya vasi izniyle ancak evlenebilmektedir.  Ancak anne veya babanın izin vermemesi halinde;

Evlendirme Yönetmeliği Madde 14/4.paragraf

Hakim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten son-ra, bu konuda başvuran küçük ve kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

Medeni Hukuk Madde 128

Madde 128-Hâkim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

şeklinde düzenlenmiştir.

II. Yasal temsilcinin izni
1. Küçükler hakkında
Madde 126-Küçük, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.
2. Kısıtlılar hakkında
Madde 127-Kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.