Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Geçit Hakkı Davası – Geçit Yol Almak

Geçit Hakkı Davası – Geçit Yol Almak

Özellikle kentleşmenin artmasıyla birlikte insanların şehir merkezlerinden uzaklaştığı bu dönemlerde yola cephesi olan kişilerin arazilerini çit veya daha farklı yollarla korumayı almasıyla yola ulaşmaya çalışan kişi arasında oluşan anlaşmazlık geçit hakkı problemi yaşanmakta ve mahkemelere geçit hakkı davası sırayet etmektedir.

Geçit hakkı, başkasının arazisinden geçmek hakkıdır. Bu hak Medeni Kanunun 748. maddesine göre bir irtifak hakkı olarak tapu siciline tescil edilir.

Geçit hakkında, medeni hak olması sebebi, o gayrimenkulu satın alacak kişi veya gayrimenkule ipotek koyacaksa rehin alacaklısı gayrimenkulde değer haliyle düştüğü için ve geçit hakkı talep edenin gayrimenkulünün değer artışı söz konusudur.

Bu değer artışının ne olduğu tespiti yapılır. Her gayrimenkulün bir rayiç bedeli vardır. Daha sonra talep edilen geçit hakkının kaç metrekare kapsayacaksa o alanı tespit edip o alan değerini ve işletme konusunda o gayrimenkulün bu şekilde irtifakla bağlandığında değerinde düşecek olan değerinde düşecek olan miktarı da bulup bedel tespitini bu bulunan değerler toplamıyla yapılmaktadır.

Bu değerlerin hesabı mahkeme tarafından doğal olarak bilirkişiye yaptırılmaktadır. Ancak mahkeme ve hakimin bilirkişiye gönderirken dosya ile alakalı raporunda hangi değerli istediğinin yer alması ve hesaplanması belirtilmedir.

Çünkü mahkeme bu değerler üzerinden bedel tespiti yapılacaktır. Bu sebeple ara kararda hakim, bilirkişi tayini yaparken, bilirkişi neyi neyi senden istiyorum demelidir ki bu rapor işe yarasın yoksa daha sonra ek rapor veya başka bilirki raporu ile uğraşılmasın. Bu rapor talebi süreci ek süreçler gerektirdiği için yargılanmanın uzun sürmesine sebebiyet verecektir. Demek ki bu süreçte neyi istediğimiz tam olarak bilirkişiden bilmemiz gerekiyor.

Geçit Hakkı Nasıl Kazanılır

Geçit hakkı bedeli ödendikten sonra ancak irtifak tesisi temin edilir.

Geçit Hakkı Ücretsiz midir?

Geçit hakkı zorunlu olsa da ivazsız yani bedelsiz değildir.

Geçit hakkı irtifakının sağlanması eğer kamulaştırma kanunu hükümleri çerçevesinde ki Kamulaştırma Kanunu Madde 4 irtifak tesisiyle de kamulaştırma yapılabileceğini düzenliyor. Eğer böyle bir durum var ise komşuluk hükümlerine göre geçit hakkı hükümleri uygulanmaz.

Geçit hakkının kurulabilmesi için tescil gerekmektedir. Yani mecra hakkı gibi değildir. Eğer taraflar anlaşamıyorsa mahkemeye Medeni Kanun 710 madde gereği cebri tescil yoluna başvurulması gerekmektedir. Mahkeme kararı kesinleşince tescilsiz iktisap ile sonuçlanmaktadır.

Ancak taraflar anlaşırsa hak sahibi olan gayrimenkul sahibi ile sözleşme yapıldıktan sonra gayrimenkul sahibinin bu sözleşmesi tapu müdürlüğüne götürüp tescil etmesi gerekmektedir. Eğer ki taraflar anlaşma yoluyla tapuya tescil ettirilen bir sözleşme sonrasında anlaşmazlık meydana gelirse yine mahkemeye bu anlaşmanın giderilmesi için başvuru yapılabilir.

Geçit Hakkı sözleşmesi kurulurken detaylara önem verilmelidir. Sözleşmeden daha sonra oluşacak belirtilmemiş hususlar yaşanmaması açısından detaylı bir sözleşme yapılmalıdır. Sözleşme genel bir sözleşme ile yapılması müvekkilin hak kaybı yaşamasına sebep olabilir. Çünkü her müvekkilin talebi, irtifak hakkının doğumu, kullanma biçimleri farklılık gösterebilir.

Genelde bu anlaşmazlıklar komşu tarlanın yol vermiyorsa başvurulan davalar olabilir. Özellikle imar barışından sonra üzerine yapı yapma yasağı olan tarla vasfındaki gayrimenkuller üzerine yapılan konutlardan sonra insanlar kadastrol yola ulaşma imkanı sağlamak istedir. Bu anlaşmazlıkların bir çoğu buradan kaynaklanmakdır. Şöyle bir konu da var geçit hakkı için tarla üzerine konut yapılması gerekmiyor bu arazilere traktörle tarım faaliyetleri yapılması gerekmektedir. Bu durumlar da arazi sahipleri traktörlerini uçarak arazilerine ulaştıramayacağı için de geçit hakkı talebin bulunabilirler.

Tarlaya Nasıl Yol Alınır ?

Tarlaya yol alabilmek için yukarıda bahsettiğim tüm şartlar geçerlidir. Kişiler geçit hakkı ile ilgili mahkemeye başvuru yapmalılardır. Bu davalar da avukatlardan profesyonel destek alarak bu davayı açabilir.

Geçit Hakkı Davası Avukatlık Ücreti

Geçit hakkı davası için avukatlık ücretleri her yıl için barolar birliğinin belirlediği asgari ücret tarifesinden az olamaz. Geçit hakkı avukatlık ücreti için belirlenmesinde geçit hakkı sözleşmesinin yapılması ile davanın takibi farklı bir süreçtir.

Ziyaretçi Yorumları - 32 Yorum
 1. Yakup dogan dedi ki:

  Tarlamin yolu yok daha doğrusu bulunduğu ada da hiç kimsenin yolu yok ama ben buraya resmi başvurarak yol yaptırmak istiyorum kimse yanaşmıyor nereye başvurmam gerek. Saygilarimla

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açarak tarlaya yol alabilirsiniz.

 2. abdullah yılmaz dedi ki:

  metrekare olarak geçiş hakkı bedeli arazinin satın alma fiyatı ile aynı mı dır.

  1. Dilek dedi ki:

   İyi akşamlar arazimize geçit hakkı verdiğimizde değerinde ve metre karesinde düşüş oluyor mu

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Arazinin metrekaresi tapuda sizin adınıza kayıtlı görünür. Ancak verilen geçit hakkının irtifak hakkı tapu şerhine geçer. İrtifak niteliğindedir. Arazinize kurulan irtifak niteliğindeki geçit hakkı sebebiyle fiili olarak tasarrufta bulunamadığınız için haliyle değer düşüşü olacaktır. Sonuçta 1000 metrekarelik arazinizin 200 metre karesi yol ise 800 metrekaresini fiili olarak kullanabileceksiniz. Diğer arazi ise değer kazanacaktır. Bu sebeple geçit hakkı hususu şahısa değil. Araziden araziye verilir. Geçit hakkını bedelsiz olarak verdiğiniz yani iyilik yaptığınız bir kişi arazisini yüksek birisine sattığında yeni malik ile kavga etmiş olsanızda kurulmuş olan geçit hakkından vazgeçmek zor olacaktır.

 3. Deniz Bayram dedi ki:

  Merhaba Avukat Bey, bir parsele geçit hakkı istemek için minimum bir parsel büyüklüğü var mıdır, yoksa her büyüklükte parsele bu hak verilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Minimum bir metrekare büyüklüğü belirlenmemiştir. Ama hakkında kötüye kullanılması söz konusu olmadan geçit hakkı ile yola kavuşacak parselde amacına uygun kullanım olmalıdır diye düşünüyorum.

 4. Saltuk Demir dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey geçit hakkı almış olmakla arsa yola cephe sayılır mı? Şuan arazi köy sınırları içerisinde olmasına rağmen yola cephe olmadığı için yapı izni verilmiyor. Bu konuda birşey yapabilir miyim?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yönetmeliğe göre kadastrol yola cephenin bulunması gerekiyor.

  2. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Savunmanızı doğru yapmaya çalışın. İnternetten birşey olur mu demek işi ciddiye almamak demektir. Bu bir ceza davası her olayın oluşu, gelişimi, faili ve isnat edilen suç ilişki ayrı ayrı irdelenir. Cezanın şahsiliği ilkesi gereği o kenevirlerden cezai anlamda sorumlu olabilmeniz için suç kenevirlerd fiill

  3. Cansu dedi ki:

   Aynı bütünden bölünem parçalar için geçit halkı nasıl olur

 5. Erol dedi ki:

  Karsı tarafa ödeyecegimiz gecit hakkı ücretini taksitle ödeyebilirmiyiz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Alacağınız yolu peşin ve tam olarak istediğiniz için ödemeyide aynı şekilde yapmalısınız.

 6. SALİH dedi ki:

  İyi günler, kolay gelsin. Geçit Hakkı için ödenecek para miktarı ne kadar olur? Bazıları tarlanın değeri kadar olur diyor, yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bazılarının dediği gibi değil. Yazımızda nasıl hesaplanacağını belirtmiştik. Okumanızı tavsiye ederim.

  2. İsa tura dedi ki:

   İyi aksamlar geçiş hakkı davaları ne kadar sürmekte ve avukat bedeli nedir teşekkürler

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    2021 yılına ilişkin davalarda İstanbul Barosunun belirlediği ücret 12.000-TL tutardan az olmamak kaydıyla ücret belirlenmiştir. Dosya durumuna göre ücret artabiliyor.

 7. Uğur korkmaz dedi ki:

  Merhaba 2010 senesinde kadastro gecmıs 10 sene dolmuş ana yola 150 m mesafedeki köy evimize yol talebimiz oldu. Kadastro da 4 m yol gozukmesine ragmen bir kişi fındık agacı İn dibinden gecıyor diye engel oldu kaymakamlık birşey yapamıyor davamı acalım.

 8. selçuk gençer dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey. arazime geçiş için 3 parselden geçmem gerekecek. Bu 3 parselin tamamına mı ödeme yapmalıyım, yoksa sadece yola cephesi olan araziye mi ödeme yapmalıyım. ( diğer 2 parselin de bu haktan yararlanacağı için onlara ödeme olmaması gerkir diye düşünüyorum. ) Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 9. selçuk dedi ki:

  görsel olarak anayol görünen ama tapusu olup arsa olan bir yeri satın alsam belediye benden burayı bedelsiz geri alabilirmi

 10. Galip Tiryakioğlu dedi ki:

  Belediye imar planına göre arsamın yanından ana yola bağlanan bir yol görünüyor. Fakat imar planına göre yol olarak görünen yerde yan komşumun arazisi mevcut. Planda gözüktüğü üzere yol geçmesi için ne yapmalıyım ? Belediye imar planına göre yol göründüğü için komşumdan geçit hakkı istemeden veya dava açmadan buradan yol geçirtebilir miyim ?

  1. Fatih dedi ki:

   Merhaba Aynı sorun ben de de var ne yaptınız acaba bi sonuçta ulaşabildiniz mi ?

 11. Ahmet SARIKAŞ dedi ki:

  Merhabalar Kastamonu’daki köyümüzde bulunan tarlaya ev yaptım, resmi prosedürü tamamlarken İl Özel idaresince mevcut yerin yol bağlantısı olmadığı bu nedenle Tapu Kadastro Müdürlüğünden yol bağlantısını gösterir harita plan örneğinin getirilmesi gerektiği belirtildi. tarla ile yol arası iki metre ancak aradaki boşluk köy konağının bulunduğu alana ait bu alana izin almak için Muhtarlıktan geçit hakkı alarak işlem yapabileceğim doğrumudur. yoksa dava mı açmam gerekiyor. yani söz konusu alan köyün ortak malıdır. yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

 12. Ali Pala dedi ki:

  Merhabalar, ben tarlama kadastro yolu açtırmak istiyorum. Fakat tarlam orman arazisi ike bitişik. Buraya resmi yol açtırmak için ne yapmalıyım.

 13. Sevim dedi ki:

  Gecit hakki istiyorum ne yapabilirim arsamıza ev yapicaz ama yolumuz yok

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Geçit hakkı almak ile ev yapmak arasında bir bağ yok. Geçit hakkı için dava açmanız gerekiyor.

 14. Tamer dedi ki:

  Merhaba tarlama yol almak istiyorum fakat yol alabileceğim tarlanın sınırında zeytin ağaçları var yol alabilirmiyim

 15. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar
  Yola cephesi olan yanyana 3 tarlanın tekrar yan tarlalardan yol alma hakkı varmıdır?

 16. Kıvanç Cengiz dedi ki:

  Merhaba,
  Parselasyonu yapılmış, arsa nitelğindeki arazimize ulaşmak için ormandan yolu nasıl alabiliriz. Orman bittikten sonra bizim arsamız başlıyor. Yol ile arazi arasında orman var yaklaşık 20 sene önce bir yol açılmış fakat yok atıl olarak kalmış. Bilgilendirirseniz çok severim

 17. ramazan a. dedi ki:

  kendı tarlama ev yaptım komsum tarlasından yol vermıyor komple yolu kapatdı nasıl gecıcıs hakı alabılırım rıca etsem yardımcı olabılır misiniz?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açmanız gerekiyor. Yazıyı dikkatlice okuyun.

 18. EMRE E dedi ki:

  birinci sorum dava masrafını davacı kazansada kazanmasada öder mi
  ikinci sorum avukatlık ücretini kaybeden mi yoksa kazananmı öder hangi hallerde

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.