Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Sahtecilik İncelemesi – Sahte Çek Senet İmza

02.05.2020
Sahtecilik İncelemesi – Sahte Çek Senet İmza

El yazısı insan beyninin düşüncelerin bir tür işaretlere dökülmüş hali gibidir. Yani o insanın özelliklerini taşımaktadır. Bunun birçok örnekleri görülebilir mesela sözleşmede başka bir karakterde, vasiyetnamede farklı, intihar mektubunda çok farklı görülebilir.

El yazısı denildiğinde, DNA, kandan, parmak izinden yani şahısların kimliğini tespitine yarayan çok önemli bir delil ancak çok önemli bir ek yönü vardır. El yazısı tek ve benzemez değil. Değişmez ve değiştirelemez de değildir. Zaman içinde değişen özellikleri de bulunmaktadır.

İki İmza Birbirinin Aynısı Olabilir mi?

İki imza birbirinin aynısı olamaz. Eğer iki imza birbirinin aynısı ise kesinlikle taklit edildiği kabul görmektedir. Hiçbir zaman gerçek imza sahibi tam olarak iki imzayı aynı atamaz. Bunun çok örneği vardır. Yıllar içinde değişir aynı dakika içinde atılır çok benzerdir ama birebir aynısı değildir. Bir sahtecilik varsa orada tam olarak birebir aynı imza olduğu kriminolik olarak söylenebilir.

Sahte İmza İncelemesi

Teknik olarak sahte incelemesinde imzanın içinde analiz edilecek birçok faktör bulunmaktadır. İstif derecesi, işlekliği, hızı, kağıt üzerinde bıraktığı iz, kişinin çeşitli hareketleri, heyecan içinde yazması, daha yavaş daha sakin gibi daha birçok faktörler söz konusudur. Tüm bunlara yönelik sistematik yönü bulunmakta ve bu sistem içerisinde sahteliğini tespit etmek çok da zor olmadığı söylenebilir.

Sahte Senet Düzenlenmesi

Sahte senet düzenlemesi kriminolojik olarak adli belge incelemesine sıklıkla başvuru sebebi yapılan dosyalardan olmuştur. Kişiler başkalarının imzalarının taklit edilmesi yoluyla icra dairelerine kambiyo senet takibinde bulunmak suretiyle dolandırıcılık suçunu işlemektedirler. Birçok sahte imza senet dolandırıcılığına konu haberler yansımıştır. Bu halde kişiler hem resmi evrakta sahtecilik suçu hemde dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya kalacaktır.

Sahte İmza Suçu

Sahte imzanın yer aldığı belgenin türüne suç ve cezaların değişkenlik gösterebileceğini söylemek mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Musa dedi ki:

  Merhabalar senet üzerinde imzamız taklit edilmiştir ve 2 adet imza mevcuttur yan yana biraz birbirinden farklı bilir kişiler tarafından kesin tespit edilirmi imzanın sahte olduğu ve bilir kişiler tarafından ne kadar sürede belli olur

 2. Ozkan dedi ki:

  Biz arabamizi pesin aldik ve bizi taksitle almisiz gibi gosterip 139 binlira sahte senet yapilmistir imzanin biri noter satisina cok benziyor diyeri ise benzemiyor hayir

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şikayet edin.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp