Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Sarma Sigara ve Makaron Satışı Cezası

Sarma Sigara ve Makaron Satışı Cezası

Daha önce tütün üretimi için yapılan düzenlemeden sonra yeni bir düzenleme de tütün satışına yönelik gerçekleşmiş oldu.  Artık sarma sigara kağıdı diye tabir edilen ve makarona tütün konularak yapılan satışlar hakkında hapis cezaları gelen düzenleme ile birlikte 1 temmuz 2020 tarihinden itibaren kişiler ciddi hapis cezalarıyla karşı karşıya kalacaklar.  Daha önce sadece bu ürünlerin satışı yasaktı ancak herhangi bir cezai müeyyide bulunmuyordu.

Sarma Sigara ve Makaron Satışı Hapis Cezası

5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadale Kanunu

Madde – 3 /20f. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla; makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran ve nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

Daha önce bu 1 temmuz 2020 tarihi 3 kez daha ertelenmişti. Bu düzenlemeyle bu kezde temmuz ayına ertelenmiş oldu. Ancak daha öncekiler 1 yıllık düzenleme aralıkları olduğu için bu aşamadan sonra tekrar bir erteleme olacağını sanmıyorum.

Sarma Sigara ve Makaron Satışı Suç Unsuru

En başta failin ticaret amacı gütmesi beklenir. Amaç kişisel kullanım için ise bu suç unsuru oluşmayacaktır.

 • Tütün ticareti yapanlar
 • makaron satışı yapanlar
 • yaprak sigaranın içine tütün koyup satanlar
 • yaprak sigaranın içine tütün harici başka bir madde koyup satanlar
 • ticari amaçla bulunduranlar
 • ticari amaçla sevk yapanlar

cezalandırılır.

Sarma Sigara ve Makaron Satışı Teşebbüs

Bu suç tipinde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Madde 3/21 de özel bir düzenleme yapılarak suçun teşebbüs aşamasında kalması halinde de suç tamamlanmış gibi ceza verileceği öngörülmüştür.

KMK 3/ (21) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiiller, teşebbüs aşamasında kalmış olsa bile, tamamlanmış gibi cezalandırılır.

Kaçak Sigara Satmanın Cezası

Kaçak sigara satmanın cezası sarma sigara satmak ile aynıdır. Burada kaçak sigara satışı ile sarma sigara satışı arasında bir fark bulunmamaktadır.

Bandrollü Kaçak Tütün Satışı Cezası

KÇM Madde 3/ (18) – Ambalajlarında bandrol, etiket, hologram, pul, damga veya benzeri işaret bulunmayan ya da taklit veya yanıltıcı bandrol, etiket, hologram, pul, damga veya benzeri işaretleri taşıyan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkileri;

a) Ticari amaçla üreten, bulunduran veya nakleden,

b) Satışa arz eden veya satan,

c) Bu özelliğini bilerek ve ticari amaçla satın alan,

kişi üç yıldan altı yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Ancak, tütün mamullerinin etil alkol, metanol ve alkollü içkilerin kaçak olarak yurda sokulduğunun anlaşılması hâlinde, onuncu fıkra hükmüne istinaden cezaya hükmolunur.

Kaçak Sigara Avukat ücreti


Kaçakçılıkla mücadele kanunu kapsamında ele alınan soruşturma dosyaları sonrası kovuşturma yani mahkeme evresinde hiç de azımsanmayacak bir ceza tehlikesi ile karşılaşılma durumu bulunmaktadır. Bu sebeple avukat ile davaların yürütülmesi özgürlüğünüz açısından oldukça önemli olacaktır.

İlgili makaleler

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Ferit gunduz dedi ki:

  Evimde doldurup ıciyorum kaç karton bulundurabilirim bu sucmu

 2. Emin dedi ki:

  Bu cezalar Diyarbakır dan ilerisi içinde geçerlimi acaba

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.