Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Savcılığa Nasıl Suç Duyurusunda Bulunabilirim?

Savcılığa Nasıl Suç Duyurusunda Bulunabilirim?

Kişiler çoğu zaman hukuka aykırı ve haksız fiiller ile karşılaştığın ne yapacağını bileyemiyor. Sıcağı sıcağına içinde bulunulan durumda bu durumda etki yaratmakta.

Savcılığa suç duyurusunda bulunmadan önce şunu ayırt etmek gerekir. Suç duyurusunda bulunduğunuz husus gerçektende suç unsurları taşıyor mu neticede adliyeye gidip bir zaman ayırılması söz konusu ve karşı tarafında lekenlenmeme hakkı bulunmaktadır.

Her adliyenin içinde müracaat savcılıkları bulunmaktadır. Öncelikle bu makama ait kaleme şikayet dilekçeniz yazıldıktan sonra bir hazırlık numarası alır.

Hazırlık numarası Soruşturma Numarası Nedir?

Her hazırlık numarası ilk önce başında yıl olmak üzere 2020 / xxxx şeklinde devam eder. Hazırlık numarası ile soruşturmanın hangi aşamada olduğunu öğrenmek ve  ilerleyen aşamalarını yani dosya takibi açısından oldukça önemlidir.

Hangi Yerdeki Adliyeye Gitmem Gerekir ?

Şunu belirtmemiz gerekir ki bir diğer yanlışlardan birisi de yetkisiz adliyede başvuru yapmaktır. Eğer ki izmirde bir hakaret suçuna maruz kalındıysa izmirdeki müracaat savcılığına başvuru yapılması gerekir.

Savcılığa mı Karakola mı Gitmem Gerekir ?

Savcılığa mı yoksa karakola mı gitmem gerekir sorusuna cevaben bu iki kurumdan birine şikayet yapılabilir. Karakola yapılan şikayetler nihayetinde savcılığa gönderilmektedir.

Savcılığa Suç Duyurusu İçin Avukat Gerekli mi?

Kişiler kendi yasal haklarını en güçlü biçimde kullanma hakkına sahiptir. Kendileri şikayet dilekçelerini hazırlayabileceği gibi bir avukat yardımıyla da yapabilecektir. Ama unutmamak gerekir ki avukat işin mesleği gereği daha ince ayrıntılar ve hukuki süreci iyi bildiğinden daha doğru yönlendirecektir.

Savcılık Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Savcılık dilekçesi ne kadar uzun olursa o kadar iyi bir dilekçe yazıldığı anlamına gelmez. Bir dilekçe ne kadar sade ve kısa bir yalın anlatıma sahip ise o kadar iyi bir dilekçedir. Sade ve yalın bir dilekçenin yanı sıra ekleri fazla olabilir. Bu önemli değil ancak olayın her anını dilekçede yazmanın bir anlamı bulunmuyor. Yani “taksiye bindim”,  “şu durakta indim”,  “şunu yaptım”  demek yerine taksime gittim diyerek tüm bu aşamayı geçebilirsiniz.

Hangi Eylem Suçtur?

En büyük sorunlardan biriside aslında suç olmayan bir eylemi vatandaşların suç işlendiği düşüncesiyle yaptığı başvurular oluşturmaktadır. Mesela komşusuyla yaşadığı tartışma sonrası “git başımdan” , ” seni sevmiyorum” , “senin yüzünü görmek istemiyorum” sözlerinde herhangi bir hakaret kastı olmamasına rağmen insanlar bu sebeplerle suç duyurusunda bulunabilmektedir. Bu gibi şikayetler sebebiyle müracaat savcılıkları meşgul edilmemelidir.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunduktan Sonra Ne Olacak?

Savcılığa şikayet dilekçesi verildikten sonra savcılık makamı yapılan şikayeti araştırarak ortada bir suç unsurunun olup olmadığını tespit etmeye çalışacak ve deliller doğrultusunda dava açacak veya açmayacaktır. Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar yani takipsizlik kararı verilecek yada şikayetin suç unsuru taşımadığı gerekçesiyle soruşturmaya yer yok kararı verecek aksi halde suç şüphesi var ise iddianame düzenleyerek kovuşturmaya yani mahkeme aşamasına geçilecektir.

Soruşturma Aşamasında Ceza Avukatı

Bu sürecin bütünü soruşturma aşamasında gerçekleşmektedir. Her ne kadar yukarıda bir ceza avukatı olmaksızın şikayet yapılabileceğini belirtmiş olsakta gerçektende ceza avukatı vasıtasıyla yapılan bir şikayet ve delil toplama aşaması ceza aşamasının en önemli aşamasıdır. Bu aşamada yapılan işlemler daha sonra mahkumiyete kadar etkisi olacak bir sürecin başlangıcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler :

Ağır Ceza Avukatı

Soruşturmaya Yapılmasına Yer Olmadığına Dair Karar Nedir

Soruşturma Nedir? Soruşturma Yapılmasına Yer Olmadığına Dair Karar

Ceza Yargılamasında Soruşturma Aşaması Pratik

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp