Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Spor Hukuku Avukatı – Futbolcu Avukatı – Kulüp Avukatı

05.11.2019
Spor Hukuku Avukatı – Futbolcu Avukatı – Kulüp Avukatı

Spor hukuku, hukuki uyuşmazlıkların bir çoğu ile bağlantılı ancak spor ve sporcu temelinde ele alınan hukuki alanlardan biridir. Her hukuki alanın kendine özgü düzenlemeleri olduğu gibi spor hukuku alanı ve spor hukukunun uluslarası ve ulusal düzenlemeler ile kendini bulduğu söylenebilir. Spor hukukunun ana özneleri, sporcu, federasyon ve kulüp diyebiliriz. Spor hukuku avukatı bu öznelerin her birini temsil edebileceği gibi futbolcu,kulüp anlaşmazlıklarını temelinde yatan önleyici hukuk danışmanlığı ile de olası uyuşmazlıkların önüne geçer.

Spor Hukukunun Kaynakları

Türkiye Futbol Federasyonunun Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun ve 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesindeki Kanun, FİFA Tüzüğü spor hukukunun temel hukuki dayanaklarını oluşturur.

Spor hukukunda en çok anlaşmazlıklar futbol alanında futbolcu, kulüp ve federasyon üçlüsü arasında yaşanan anlaşmazlıklar üzerine sıklıkla yaşanmaktadır.

Spor Avukatının Görevleri

Profesyonel futbolcu sözleşmesi hazırlanması bu sözleşmeye iş sözleşmesi de denir.

Yabancı futbolcunun uluslarası niteliğini belirleme,

Yabancı olmayan yerli profesyonel futbolcuların kurallar için ulusal düzenlemelere yer verilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kanunu,
TFF Statüsü, TFF Talimatları gibi. Buna karşılık, yabancılık unsuru ihtiva eden profesyonel futbolcu sözleşmelerine ilişkin kurallar ise FIFA Tüzüğü (Regulations for the Status and Transfer of Players) ve FIFA Şerhinde (Commentary on the Regulations for the Status and Transfer of Players) düzenlenmiştir. 

Spor Hukuku Yargılama Yetkisi

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) ve Tahkim Kurulu yargılama yerli futbolcuların yargılamasını yerine getirirken (Dispute Resolution Chamber-DRC) olarak belirlenmiş, DRC kararlarının CAS huzurunda temyiz edilebilir olması sağlanmıştır. 

Futbolcu Transferi ve Profesyonel Futbolcu Sözleşme Hazırlama

Transfer anlaşması kulüpler arasında; profesyonel futbolcu sözleşmesi ise oyuncu ile yeni kulüp arasında yapılır.Transfer anlaşması genellikle
transferin idari ve (bonservis ücreti gibi) mali boyutlarına ilişkin hükümleri içerir. Profesyonel futbolcu sözleşmesi ise oyuncu ve kulüp arasında yapılan bir iş sözleşmesidir. Söz konusu anlaşma ve sözleşme birbirinden bağımsızdır ve yine birbirinden bağımsız hukuki neticeler doğurur.

Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Profesyonel Futbolcu Sözleşme Unsurları,

Profesyonel Futbolcu Sözleşmede Geçersiz Sayılabilecek DRC Hükümleri

Profesyonel Futbolcu için Prim Hükümleri Maaş ve diğer hükümlerin incelenmesi,

Profesyonel Futbolcu Sözleşmesinin Haklı Feshi

Kulüpler Açısından Haklı Nedenle Fesih Halleri,

Futbolcu alacaklarının tahsili,

konusunda spor hukuku avukatı gerekli çalışmaları gerçekleştirir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp