Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Uyuşturucu Ticareti Davaları Ne kadar Sürer

Uyuşturucu Ticareti Davaları Ne kadar Sürer

Uyuşturucu Ticareti Suçu Dava Süresi

Uyuşturucu ticareti suçu, uyuşturucu imal suçu ağır ceza mahkemelerinde görülen dava tipleridir. 2018 de bakanlığın gönderdiği yazıyla hedef süre uygulaması gibi bir uygulama getirilmiş olsa da yinede yargılamalar hedef süreden çok daha uzun süreçler aldığını söylemek pek de yanlış olmaz. Uyuşturucu imal ve ticareti suçunun hedef süre uygulaması 300 gün olarak öngörülmüş durumda ama uygulamaya bakıldığında soruşturma aşamasının bile 5-6 ay kadar sürdüğü durumlar söz konusu olabiliyor. Ayrıca kovuşturma yani dava aşamasının da ilk derece mahkemesi, istinaf mahkemesi, Yargıtay gibi aşamalardan geçmesi durumunuda dikkate almak gerekir. Hedef süre sadece yerel mahkeme için öngörülmüş bir süredir. Ancak uyuşturucu imal ve ticareti suçlarının olası ceza aralıkları bakımından istinaf ve temyiz aşamasının bulunduğunu unutmamak gerekir. Uyuşturucu davaları krimal raporların gelmesi ve diğer somut delillerin toplanmasıyla savcılık tarafından açılması beklenir.  Kovuşturma aşaması yani davanın görülmesi sırasında beklenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Mesela etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen birinin ihbarda bulunması sonrası başka bir soruşturma ile başka şüphelinin ifadelerinin alınması bu dosya için bekletici mesele yapılabilmektedir. Bu sebeple uyuşturucu davalarında genelleme yapılarak şu kadar sürede bu dava sonuçlandırılır demek doğru olmaz.  Her dava her olay kendi içinde ayrılır. Benzer olaylar olsa da ufak ayrıntılarla davalar sonuçlanabilmektedir.

Uyuşturucu Kullanma Dava Süresi

Uyuşturucu kullanma suçu ile ilgili yargılamalar asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir. Bu davalarda da genellikle soruşturma aşamasında tamamlanmış somut deliller bulunur. Bu delillerin yanı sıra belirti delil varsa somut delil elde edilmesi için kovuşturma aşamasında gerekli müzekkere ve yazışmalar yapılabilir. Her yargılamada olduğu gibi ağır ceza mahkemesinde kovuşturma aşamasında tahmin edilemeyecek hususlar gündeme gelebileceği gibi avukat tarafından veya hakim tarafından eksikliklerin giderilmesi talep edilebilir.

 

İlgili Makaleler :

 

 

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Nur dedi ki:

  65 gün önce içeri giren eşim uyuşturucu madde kullanıyormuş ve satıcı olarak suçlandı ne kadar sürer mahkeme si

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bir ceza avukatı ile dosyanızın takibini yapmanızı öneriyorum

  2. Hakan Kemal dedi ki:

   ortalama uyuşturucu madde ticareti davalarında iddaname yazılması,kabulu ilk mahkeme 5-8 ay arası sürer ama suan covid oldugu icin ön görülemiyor.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Uyuşturucu ‘nun ara mahkemesi oluyormu

  1. Hakan Kemal dedi ki:

   Evet olmaktadır,kişi ayın 30. günü tutuklanmış ise bir dahaki ayın 28.de ara mahkemesi görülür.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.