Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Uyuşturucu Ticareti Davaları Ne kadar Sürer

Uyuşturucu Ticareti Davaları Ne kadar Sürer

Uyuşturucu Ticareti Suçu Dava Süresi

Uyuşturucu ticareti suçu, uyuşturucu imal suçu ağır ceza mahkemelerinde görülen dava tipleridir. 2018 de bakanlığın gönderdiği yazıyla hedef süre uygulaması gibi bir uygulama getirilmiş olsa da yinede yargılamalar hedef süreden çok daha uzun süreçler aldığını söylemek pek de yanlış olmaz. Uyuşturucu imal ve ticareti suçunun hedef süre uygulaması 300 gün olarak öngörülmüş durumda ama uygulamaya bakıldığında soruşturma aşamasının bile 5-6 ay kadar sürdüğü durumlar söz konusu olabiliyor. Ayrıca kovuşturma yani dava aşamasının da ilk derece mahkemesi, istinaf mahkemesi, Yargıtay gibi aşamalardan geçmesi durumunuda dikkate almak gerekir. Hedef süre sadece yerel mahkeme için öngörülmüş bir süredir. Ancak uyuşturucu imal ve ticareti suçlarının olası ceza aralıkları bakımından istinaf ve temyiz aşamasının bulunduğunu unutmamak gerekir. Uyuşturucu davaları krimal raporların gelmesi ve diğer somut delillerin toplanmasıyla savcılık tarafından açılması beklenir.  Kovuşturma aşaması yani davanın görülmesi sırasında beklenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Mesela etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen birinin ihbarda bulunması sonrası başka bir soruşturma ile başka şüphelinin ifadelerinin alınması bu dosya için bekletici mesele yapılabilmektedir. Bu sebeple uyuşturucu davalarında genelleme yapılarak şu kadar sürede bu dava sonuçlandırılır demek doğru olmaz.  Her dava her olay kendi içinde ayrılır. Benzer olaylar olsa da ufak ayrıntılarla davalar sonuçlanabilmektedir.

Uyuşturucu Kullanma Dava Süresi

Uyuşturucu kullanma suçu ile ilgili yargılamalar asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir. Bu davalarda da genellikle soruşturma aşamasında tamamlanmış somut deliller bulunur. Bu delillerin yanı sıra belirti delil varsa somut delil elde edilmesi için kovuşturma aşamasında gerekli müzekkere ve yazışmalar yapılabilir. Her yargılamada olduğu gibi ağır ceza mahkemesinde kovuşturma aşamasında tahmin edilemeyecek hususlar gündeme gelebileceği gibi avukat tarafından veya hakim tarafından eksikliklerin giderilmesi talep edilebilir.

 

İlgili Makaleler :

 

 

Ziyaretçi Yorumları - 28 Yorum
 1. Nur dedi ki:

  65 gün önce içeri giren eşim uyuşturucu madde kullanıyormuş ve satıcı olarak suçlandı ne kadar sürer mahkeme si

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bir ceza avukatı ile dosyanızın takibini yapmanızı öneriyorum

  2. Hakan Kemal dedi ki:

   ortalama uyuşturucu madde ticareti davalarında iddaname yazılması,kabulu ilk mahkeme 5-8 ay arası sürer ama suan covid oldugu icin ön görülemiyor.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Uyuşturucu ‘nun ara mahkemesi oluyormu

  1. Hakan Kemal dedi ki:

   Evet olmaktadır,kişi ayın 30. günü tutuklanmış ise bir dahaki ayın 28.de ara mahkemesi görülür.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Eşimin Mahkeme tarihi belli oldu avukatımız ara tahliye istedi ara tahliye olma durumu var mıdır uyuşturucudan dolayı içerde

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dosyanızı bilmeden cevap verebileceğim bir konu değil. Kendi avukatınıza bu soruyu sormanız daha doğru olacaktır.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Yakın bir arkadaşım üzerine ihbar gitmiş gizli tanık. Ve aynı gün evine baskın yapılıp tutuklandı. Evinde bazı maddeler bulunduğu için tutuklama kararı çıktı. İlk defa böyle bir dosyası oldu ve kendiside içici acaba 3 ay sonra olacak ilk mahkemede denetimli serbestlikten çıkabilir mi ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu kadar basit bir yargılama değil bu davalar. O sebeple dosyanızın fotokopisini alıp uyuşturucu davaları üzerine çalışma yapmış bir avukata götürürseniz ücret karşılığında dosyanızı inceleyecek ve size öngörülerini söyleyecektir. Unutmayın yargılamalar sadece esastan yürümez. Usulde önemlidir. Usulüdü bir avukat iyi bilir.

 5. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba eşim bügün ne olduğunu bilmediği bi maddeden yakalandı arkadaşı cebine koymuş araştırmalar sonucunda madde meth olarak isimlendirildi mahkeme süreci ne kadar sürer acaba?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Eşinizin cebine konulan yasak madde sonrası eşiniz hakkında uyuşturucu ticareti suçlaması mı yoksa uyuşturucu madde kullanmak suçlamasımı yapıldığına göre mahkme süreci de değişecektir. Hemen bir avukat ile süreci takip etmenizde fayda bulunmaktadır.

 6. isimsiz dedi ki:

  erkek arkadaşımın arkadaşı uyuşturucu operasyonunda gözaltına alındı ve erkek arkadaşımın ismini vermiş erkek arkadaşımın evine baskın düzenledi evinde veya üstünde hic birşey bulunmadı sadece wp konuşmalarında birkaç kişiye aracı olduğu bilgisine ulaşılmış ve herseyi itiraf etmis ve gerekli isimleri de vermis 9 nisan da tutuklandı ara mahkemesi nezaman olur ve serbest kalma ihtimali nedir

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Niye serbest kalsın ki?

   1. isimsiz dedi ki:

    nekadar ceza alır diye soruyum ozaman

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Ceza miktarlarında bu davalarda değişkenlik gösteren birçok faktör bulunuyor. Sentetik olmayan bir uyuşturucu madde ticareti 10 yıldan başlarken sentetik olması halinde 15 yıldan başlıyor. Okul veya ibadethane yakın bölge olursa arttırım olabiliyor vs. Bunun yanı sıra etkin pişmanlık hükümleri uygulanabilme ihtimaline binaen indirim yapılabilir. Bu sebeple bir avukat tutmanızda fayda var.

   2. isimsiz dedi ki:

    veya denetimli serbestlik alabilir mi

  2. Ssjdjnd dedi ki:

   Hangi cezaevi

 7. Elif dedi ki:

  Mrb. Eşim arabada 33kilo uyuşturucu yakattı 7aydır içerde mahkeme olmadı. Mahkeme ne zamn olur ne zaman dişarı cıkar tahmini

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   33 kilo madde yakalattı diyorsunuz artık bu aşamadan sonra bir avukat meslektaşla irtibat kurup dosyanızın takibini yapmanızda fayda var. Mahkeme ne zaman olur sorusuna cevap verebilmek için soruşturma dosyanızdan haberdar olmamız gerekiyor.

 8. Duygu dedi ki:

  Erkek arkadaşımın üstüne ifade olduğu için uyuşturucudan tutuklandı bir ay oldu mahkemesi ne zaman olur cezası ne kadar olur bilgi verir misiniz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Genel olarak birşey söylemek pek mümkün değil ama kriminalden rapor geldikten sonra davası açılır başka eksik bir evrak bulunmuyorsa. Geçmiş olsun.

 9. Duygu dedi ki:

  Rapor ne zaman gelir süresi belli oluyor mu tahmin yürütebilir mısınız üstünde hiç bir şey çıkmadığı halde tutuklandı

 10. İlknur dedi ki:

  Merhaba benim abim kullandığı hap yüzünden yakalandı arkadaşına öyle verirken yakalanmış ilk mahkemede çıkarlar diyorlar sizce ne olur hap cezası çok mu olur ??

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu tür davalar ciddi yargılamaları gerektiren hususlar sizce veya bizce diye bir görüş belirtmek doğru olmaz. Dosyanızı görmeden incelemeden bu tür yorumlara itibar etmeyin. Dosyanızı ofisimizde inceledikten sonra bir öngörüde bulunabiliriz.

  2. Şehri dedi ki:

   Eşim kardeşim yüzünden cezaevinde bizde misafirdi kubar isimli maddeden kullanıyormuş bizim evden çıktı daha önce den dosyasida varmis eşim ceza alirmi

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Dosyanın durumunu bilmeden yorum yapmak böylesi ciddi bir suçlama için doğru olmaz. Bu durumda eşinizin kardeşinizle iştirak halinde suç işlemediğine ilişkin delilleriniz ile mahkemeyi ikna etmelisiniz. Kardeşiniz ile eşinizin görüşme sıklığı, eşiniz çalışıyorsa iş yerinden alınacak yazılar, kardeşinizin ifadeleri dosyaya yol gösterebilir

 11. Neslihan dedi ki:

  Eşim kahramanmaras Türkoğlu da hükümlü olarak yatıyor bugün 50 inci gün kiriminal bekliyoruz diyor peki bu sonuçlar

 12. Ertuğrul dedi ki:

  Uyuşturucu madde yakalattim idrar verdim 3 defa temiz çıktı denetimli serbestlik ihlali yaptım cezaevine girermiyim daha önce herhangi sabıkam yok

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.