Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Zorla Senet İmzalatmanın Cezası

18.08.2020
Zorla Senet İmzalatmanın Cezası

Ağır Ceza davalarının en çok rastlanın suç tiplerinden birisi yağma eski adıyla gasp suçu bu yazıda senedin yağması şeklinde özel olarak düzenlenen suç tipini ele aldık.

Yağma suçu bir taşınır malın zorla alınması üzerinde gerçekleşebileceği gibi bir borç senedinin zorla alınması, elde edilmesi şeklinde de karşımıza çıkabilir. Bu senet ile ilgili olarak yani senedin yağması dediğimiz yağma türünde bir takım özellikleri taşıması lazım. Bu kişinin kendisinin veya bir başkasını borç altına sokabilecek nitelikte olması gerekiyor. Yani her türlü belge değil. Malvarlığı ile senet arasında bir ilişki olması lazım. Yada varolan bir senedin hükümsüzlüğünü açıklayacak senetler bu suçun konusunu oluşturabilecektir. Hareket noktasında ise senedin verilmesi, alınmasına karşı koymama yada boş bir senedin yani açığa alınan imzanın attırılması yada mevcut bir senedin imha edilmesi şeklinde olabilir.

Türk Ceza Kanunu Madde 148/2. fıkrada düzenlenmiştir.

(2) Cebir veya tehdit kullanılarak mağdurun, kendisini veya başkasını borç altına sokabilecek bir senedi veya var olan bir senedin hükümsüz kaldığını açıklayan bir vesikayı vermeye, böyle bir senedin alınmasına karşı koymamaya, ilerde böyle bir senet haline getirilebilecek bir kağıdı imzalamaya veya var olan bir senedi imha etmeye veya imhasına karşı koymamaya mecbur edilmesi halinde de aynı ceza verilir.

Aynı cezadan kasıt ise Madde 148/1 de belirtilmiştir. Buna göre;

Madde 148-(1) Bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından bahisle tehdit ederek veya cebir kullanarak, bir malı teslime veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılan kişi, altı yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Yağma suçu çok hareketli bir suç cebir veya tehditle bir malın alınması gerekiyor. Cebirin, tehdidin ve almanın bir arada olması gerekiyor.

 

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Gürkan dedi ki:

    Benim Babamın icra Borcu Vardı Eve Haciz Geldi eşyaları aldılar Ve Avukat Boş Senede İmza Attırdı Üstümü 50 milyar Borç Kaldı 1 senedir Kesiliyor Üstümden Bu Yükü Nasıl Atabilirim Yardımcı Olursanız Sevinirim Borç Benim Değil

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp