iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Haberleşmenin Gizliliği İhlali Suçu

27.06.2019
Haberleşmenin Gizliliği İhlali Suçu

Sosyal medya ve teknolojinin gelişimiyle birlikte haberleşme organları ve imkanları gün geçtikçe gelişmekte içeriklerin yerini yazılardan öteye artık görüntü verilerine yerini bıraktığı ve yaygınlaştığı bir dönemde buna bağlı olarak da suistismaller olmaktadır. Bu yazımızda haberleşmenin ihlalinin ve suistismalinin Türk Ceza Kanunu’na göre incelemesini yapıyoruz.

Türk Ceza Kanunu, “Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar” kategorisi altında düzenlenen “Haberleşmenin Gizliliğini İhlal” suçunu düzenlemiştir.

Türk Ceza Kanunu 132. Madde düzenlenen “Haberleşmenin Gizliliğini İhlal” Suçu ;

Madde 132-

(1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 2/7/2012-6352/79 md.)İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Örnek vermek gerekirse,

Ali ile Ayşe’nin instagram hesabına girip özel görüşmelerini;

  • Okuyan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılır.
  • Bu ceza içeriklerin kaydı halinde ise 1 kat arttırımı sağlanır.
  • Aralarındaki görüşmeyi ifşa ederse fail 2-5 yıl arasında hapis cezasına hükmolunur.
  • Ali, Ayşe’nin iznini almaksınız görüşme içeriğini ifşa ederse Ali, 1-3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılır.

Facebook, İnstagram, Watsapp veya buna benzer messenger programları ile haberleşme sağlanmaktadır. Kimi zaman yaptığının suç olduğunu dahi bilmeden bir ekran görüntüsü veya özel bir içeriğin başkası gönderiminin suç olduğunu bilmek gerekiyor. Bilişim suçları ve Siber suçlarla mücadele kapsamında ele alınan bu suçlarda öncelikle suç duyurusu ile işleme geçilmektedir. Özel görüntüler ve diğer görüşmelerin engellemesi Kişilik haklarının ihlali nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi kararını vermeye görevli mahkeme, Sulh Ceza Hakimliği’dir (5651 sayılı kanun m.9/1).

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp