Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

12.05.2019
Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

Günümüzde en çok yaşanan problemlerden biri “borç verdiğim kişi borcunu ödemiyor”

Evet aslında zamanımızın hastalığı güven probleminin oluşumuna sebeplerden bir tanesidir. “kültür yozlaşması”nın sonucu istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalmaktayız. Bunun hukuki ve sosyolojik temellerini araştırdığımızda uzun uzun yazılar ve hatta kitaplar yazılabilir ancak bu yazımızda bu sonuçlardan biri olan ve gerçekten de insanın güven duygusunu sarsan ve insan hayatında hayal kırıklığına sebep olan bu hukuki mağduriyeti incelememiz gerekiyor.  İcra avukatı olarak tabir edilen daha çok icra ağırlık çalışan avukatlara da işte daha çok bu sebeple başvuru yapılıp hukuki süreç başlatılmaktadır.

Borç verdiğimiz bir kişi borcunu ödemiyorsa mahkemeye başvuru yapma hakkımız bulunmaktadır. Alacak davası veya icra talebi yoluyla alacağımızı talep edebiliriz. Ancak burada en önemli konu nasıl ispat edeceğimizdir. Şunu belirtmemiz gerekiyor. Elimizde hiçbir evrak olmadan da icra yoluna başvurabiliyoruz. Bu icra yolunun ismi ilamsız takip yoluyla başvurabileceğimiz icra takip yöntemidir. Ancak bu icra takip yönteminde borçlu borca itiraz ettiğinde icra takibi durur ve artık dava açmamız gerektiği söz konusudur. Bu icra takip yönteminde “benim bu kadar alacağım vardı” şeklinde açıklama ile takip yapabiliyoruz. İlamsız takip yöntemleri arasında fatura alacağımız, süresi geçmiş çek-bono evrakları veya dekont gibi evraklar da olabilir. Bu evraklar dahi olsa yine ilamsız icra takip yoluna başvuruyoruz. Ancak itirazı durumunda açılacak itirazın iptali davasında ispat yükü alacaklıda olacağı için elimizi güçlendirmiş oluyoruz. Bu yönden bir farkı bulunmaktadır.

Borç verdiğimiz kişi borcunu ödemiyorsa ilk önce soracağımız konu şu olmalıdır. Ödemenin hangi yol ile gerçekleştiğini öğrenmek önemli..

Ödeme eğer banka yoluyla gerçekleşmiş ve açıklamasında “borç, borç için” gibi bir açıklama söz konusuysa burada karşı tarafı borçlandırdığımız hususunda elimizde ispat yükü açısında bir kanıt bulunmaktadır.

Örneğin beyaz eşya için veya bir araba için hesaba gönderdiğimiz ” buzdolabı ödemesidir, 01xxx12 plakalı araç satışı içindir” gibi açıklamalar da hukuki taleplerimizde büyük bir ispat yolu yani delil başlangıcı olarak değerlendirilebilecektir.

Elden verilen ödemelere bu sebeple dikkat etmeliyiz kötü niyetli birine elden verilmiş ödemenin tahsili çok zor olacağı için bu gibi durumlarda en iyisi banka yoluyla ve açıklamaya “o1 haziran 2019 tarihinde geri tarafıma ödenmek üzere borç içindir” gibi bir ödeme yazarak elinizi güçlendirmiş olursunuz. Elden versek de icra takip yoluna başvurabiliriz ama dediğim gibi itirazı durumunda bu yolda sıkıntı yaşayabiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında borç verme işleminizi yapmanızı ve ticari hayatınızda bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

Borcu Tanıkla İspat Edebilir miyim?

Belirli bir tutarın üstü için senetle ispat kuralı geçerlidir.  2020 yılı için 4.480TL üstünde bir rakam için tanık dinletilemez. Ancak karşı tarafın açıkça bir rızası varsa tanık dinlenebilir.

HMK – MADDE 200-(1) Bir hakkın doğumu, düşürülmesi, devri, değiştirilmesi, yenilenmesi, ertelenmesi,ikrarı ve itfası amacıyla yapılan hukuki işlemlerin, yapıldıkları zamanki miktar veya değerleri ikibinbeşyüz Türk Lirasını geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir. Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle ikibinbeşyüz Türk Lirasından aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz.

512 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2020 yılı için % 22,58 oranında artırılarak uygulanacaktır. Şu durumda 2020 yılı için senetle ispat zorunluluğuna ve senede karşı tanıkla ispat yasağına ilişkin parasal sınır, 3.660 x % 22,58 = 826,428 + 3.660 = 4.486,428 TL.’dir. Ancak 6763 sayılı Kanun’la Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na eklenen Ek Madde 1 uyarınca her takvim yılı başından itibaren yeniden değerleme oranı uygulanarak belirlenen bu parasal sınırın on Türk lirasını aşmayan kısımlarının dikkate alınmaması öngörülmüştür. Buna göre, maddedeki parasal sınır, 2020 yılı için 4.480 TL olarak belirlenmiştir.

Borç Verdiğime İlişkin Mesajlar Var? Tanık Dinletebilir  miyim?

Normalde 2020 yılı için 4.480 TL rakam üstü için tanık dinletme yasağı varken diyelim ki elimizde SMS mesajlar veya buna benzer deliller varsa kanun bu duruma özel bir hüküm düzenlemiştir. Bu durumda elimizdeki delilleri mahkeme delil başlangıcı sayacak ve tanık dinletebilmeye imkan tanıyacaktır.

HMK – MADDE 202- Delil başlangıcı

(1) Senetle ispat zorunluluğu bulunan hâllerde delil başlangıcı bulunursa tanık dinlenebilir.

(2) Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir.

Akrabama Borç Verdim Tanıkla İspat Edebilir miyim?

Normalde 2020 yılı için 4.480 TL tutar üstü için tanık dinletme yasağı varken yakın akrabalar arasında senet almak gibi bir durum hayatın akışında beklenecek bir hareket değildir. Bu sebeple;

HMK MADDE 203-

(1) Aşağıdaki hâllerde tanık dinlenebilir:
a) Altsoy ve üstsoy, kardeşler, eşler, kayınbaba, kaynana ile gelin ve damat arasındaki işlemler

İşlenecek tüm bu süreçleri icra davaları üzerine çalışan bir icra avukatı ile süreci takip etmeniz faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 258 Yorum
 1. Huseyin dedi ki:

  Merhabalar teyfik bey ben huseyin bizim basimizda bi bor belasi var kafa siyirticak cinsten babam bir iş arkadasina nasil guveniyorsa 260 bin tl veriyor ama bunu eşinin adina olan hesaba borc diye belirtmeden havale yapiyor adamdanda senet aliyor biz bunu nasil alabiliriz 6 aydir haftalar gunleri kovaliyor surekli vericemlerden baska bisey yok yanliş işler yapmak istemiyoruz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,
   İsmim Tevfik benim, Elinizde bulunan senedi hiç zaman kaybetmeden icra takibine konu etmeniz çok önemlidir. Eğer bu süreç içerisinde sizden önce haciz eklenirse siz sonraya kalırsınız. Zamanlamanız çok önemli..

   1. Dursun dedi ki:

    Merhaba ben bir bayandan bir adet altın aldım geri ödemesini nakit para olarak istedi bende hesabına attım dekontlar var elimde karşı taraf altın adedi fazla diyor oysa bir adet aldım ne yapmak gerekir

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     1 adet altın aldığınıza ilişkin belge var mı? Karşınızdaki kadın size dolandırıcılık davası açarsa onu ispatlamakla mecbur ancak sizin de altın parasını bankadan göndermeniz hayatın olağan akışına uymamış. Bir kişi altın getiriyor siz şüphe duyuyorsunuz mutlaka bu sebeple bankadan ödeme yapıyorsunuz. Ama karşı taraf neden böyle iddiada bulunsun. Bunlar soru işaretleri ve savcılık aşamasında bu sorular dikkate alınabilir.

     1. Sinan dedi ki:

      Merhabalar Tevfik bey
      Biarkadaştan elden 3000tl alacağım var vermiyor hep oyalıyor
      Ayrıca whatsap ve SMS yazışmaları duruyor.seni mahkemeye vereceğim dedi oda vermezsem adam değilsin git kralına ver dedi.yani hem asıl alacağımla ilgili hemde şahsıma ”vermezsen adam değilsin”dediği için manevi tazminat davası aça bilirmiyin

     2. Ali BOZTÜRK dedi ki:

      Merhaba
      Ben bir bayana 400 TL borç verdim bana yalan söyledi vereceğim dedi vermedi telefonlara bakmıyor ben bu parayı nasıl alabilirim

     3. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

      Yalan söylemiş olması iyi izlenim yaratmıyor. Ama 400TL için bir istekte bulunduysa belki kadın olarak ihtiyacı vardır. Zorlamayın.

     4. Safa Eren Taşdemir dedi ki:

      Tevfik bey ben telefon aldım telefon arızalı olduğu için iade ettim ve adam paramı yok şu gün yok bu gün diye sallayıp duruyor. Paranın miktarı 5000tl. Elimde senette var. Bu parayı nasıl toplu bir şekilde alabilirim? Lütfen yardımcı olun, 4 ay oldu hala sallıyor. Borç hakkında konuşmalar da duruyor SMS olarak.

     5. Ertuğrul dedi ki:

      Merhabalar 32bin tl kadar ürün hizmeti karsiliginda kredi karti ile sifreli islem yapilip ödeme gerceklestirdim. Karsi taraf bunun sonrasinda 3 aydir telefonlara cevap vermiyor. Alacagim ürün e yaklasik piyasada yari yariya zam geldi. Mesajlasmalar mecvut nasil bir yol izlemeyelim.

    2. İsa dedi ki:

     Merhaba Tevfik bey Çalıştığım yerde bizim garson zorla bankkartimi alıp para çekti içinden 3700 lira bunu nasıl geri alabilirim

   2. Barbaros dedi ki:

    merhabalar babam dayıma borç verdi altın ve dolar olarak altınların yazılı olarak ispatı yok ama doların var dayımın dükkanı var dükkanda dayımın babasının üzerine ama içindeki mallar dayımın icra koydurabilir miyiz hani ispatı olmadığı için nasıl bi dava açılır süreç nasıl işler borcumuzu geri alabilir miyiz tanıklar var

    1. Cansu dedi ki:

     Merhaba ben arkadaşıma kredi kartımı verdim elden borç diye zaman geçti ben odiycem dedi ama ödemedi konuştuk mesajlastik sürekli ileri bir tarihe atıyor bunun için yapılabilecek herhangi birşey varmı 4 bin TL

   3. Sema dedi ki:

    Merhaba Tevfik bey ben sema
    Benim ailemin başında da bir borç meselesi var babam parayı çekiyo nakit elden 25 bin veriyo babamın adına vekalet şeklinde ben icraya başvuru yapabilir miyim?

    1. Ahmet L dedi ki:

     Merhaba. Ben bir arkadastan 2400 lira borc aldim. Internetten ibanima gonderdi. Aciklama kismina bisey yazmadi. Borcumu odeyemedim. Icraya vermis beni. Borcumu kabul ediyorum. Odeyecegim diyorum ama sıkıştırıyor. Icra ile alabilir mi benden

   4. Ferhat dedi ki:

    Avukat tehvik yıldırım benim annem bundan 8 sene önce kardeşine emanet altın veriyo iki günlüğüne dayım da tutup bunu harciyo elimizde de bir imza olmadığı için bişey yapamiyoz şahit var ama o da boş bize bı yardımcı olurmusunuz

    1. Umut dedi ki:

     Hayırlı günler Tevfik beyim ben bir arkadaşıma 200 TL borç para verdim 6 haziranda vereceğini söyledi ama vermedi Benim zorlamamla ayın 15 inde vereceğini söyledi o gün geldi babam bir kaç gün sonra verecek dedi yine vermedi ben bu borcumu nasıl tahsil edebilirim yardımınıza ihtiyacım var

     1. Mila öz dedi ki:

      Tevfik bey amca oğluna borç verdim 11.000 tl ve 10 haziranda verdim 1 eylüle kadar ama yalan söylüyor vermiyor ben bu paraları babasının hesabına attım havaleyle lakin borç olarak belirtmedim paramı almak için icraya versem oluyormu WhatsApp mesajlarıda var

    2. Guvenlik dedi ki:

     Meraba bi akrabama bankadan 7000 lira verdim ama geri vermiyor eft yapmstim nasil bi yol izlemem lazm.

   5. İbrahim dedi ki:

    Tevfik bey kolay gelsin eft olarak borç verdim 2 binlira açıklamada şahsın ismini ve soy ismini yazdım borç verdim diyede belirt tim görevde olduğum için merkeze gidemiyorum ne yapmaliyim

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Gittiğiniz zaman adliyeye başvuru yapacaksınız.

   6. Muhammed Ali Temurkan dedi ki:

    Peki senet yoksa nasıl alırız

   7. Fatih dedi ki:

    Biz esnafız bir kişiden 3 4 bin tl arası alacağımız var vermıyor ve artık kayıp gibi bir arkdasdan duydum dilekçe verip maaşından kestirebiliyormuyuZ

   8. Mehmet dedi ki:

    Havale ile para yolladığım kişi dolandırıcı çıktı para yollarken açıklama kısmına borç verildi diye yazdım bu parayı geri alma imkanım varmı

    1. Murat dedi ki:

     Bir arkadaşıma 4bin tl eft yaptım fakat borç yazmadım aciklama kısmına numarasını felan değiştirdi önceki konusmalarimiz da ödeyeceğini belirtiyor felan WhatsAppta açık açık yazismalarimiz var nasıl bir yol izlemem gerekiyor veya alabilme şansım nedir kendisi şuan askerde bildiğim kadariyla asgari ücret alıyor

   9. Aynur sarıgül dedi ki:

    Merhaba 2019 yilinda 3 bin borc verdigim atkadas banka uzerinden yolladim mesajlarda borcu kabul ediyor dava acsam kazanirmiyim

   10. Kurban dedi ki:

    Merhabalar. ben Türk vatandaşı değilim ama 8 9 ay önce bir Türk iş arkadaşıma telefon satmıştım onun parasını 8-9 aydır vermiyor hep erteliyor onu şikayet edebilme hakkım var mı? yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

   11. Sukriye t dedi ki:

    Kizim altinlarimi kolumdan aldi geri vermiyo ben 75 yasindayim nasil alabilirim

  2. Ali dedi ki:

   Kardeş yanlış bişe yapacaksan yap kendin zararlı çıkıyorsun unutun siz o parayi

  3. Alper Çalışkan dedi ki:

   Biz birine 110 bin tllik vadeli araba sattık paramızı geri alamıyoruz kefil de var senette var ne yapmayalız size zahmet teyfik bey

  4. Mustafa M dedi ki:

   İyi günler ben birine elden 25 bin TL nakit verdim paramı vermiyor 7 ay oldu elimde senrtde var nasıl bir yol ixliyr bikirim

 2. ozan dedi ki:

  Tevifik bey merhabalar . Freelance grafik tasarım hizmetleri veriyorum. Bundan 8 ay önce kadar bir firmaya 5000 tl tutarında iş yaptım. fakat tanıdık olduğu için ne bir fatura ne bir sözleşme yapıldı. şu an adam telefonlarıma yanıt vermiyor. bu durum karşsında ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ozan bey, Freelance çalışanlar serbest meslek makbuzu düzenlemelidirler. Bu makbuz ile birlikte yaptığınız görüşmeler ve yazışmalar hukuki anlaşmayı ortaya çıkarmak için büyük bir rol oynayabilirdi. Ancak fatura kesmemiş olmanız hukuki başvuru yolunu kapatıyor diyemeyiz. İlamsız icralarda örnek 7 yoluyla takip açabilirsiniz. Ancak karşı taraf borçlunun itirazı halinde itirazın iptali davası açma durumunuz oluşabilecektir. Eğer borçlu böyle bir borcun varlığı düşüncesiyle itiraz etmez ise borçlu olacak firma hakkında tüm haciz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

   1. Yunus keskin dedi ki:

    Slm nalykm Tevfik bey benim bi iş arkadaşı vardı bu kişiye ilk önce 4000 TL verdim bu parayı 4 ay gibi sürede aldım sonra bana enpara.com dan 19.500 TL kredi çektir fi bu krediyi 20 gün SONRA yatırıp benim [11000 ]kredilerimide birlestrip 22 +11 =33 000 TL kredi çektim yanlız bu krediyi onun hesabına 3000 TL ve 3000 TL de ikinci para Akbank ve enpara ya 3000 ,3000 gönder geriye kalan19000 TL’yi elden verdim, artı benden 2,500 TL daha elden aldı ben bu durumda nasıl parayı mahkeme yoluyla alabilirim telefon konuşmaları mesajlar Vodafone şirketinden isteme olabilir mi . Kişi nin çalıştığım fabrikada birkaç kişi daha var böyle elden para aldığı dışarda Bir kaç kişi var bunlarla birlesilip sahtekar lik davası açılabilir mi bana yardımcı olursanız sevinirim

    1. Gökhan akkuş dedi ki:

     Merhabalar Tevfik bey
     Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim
     2007 yılında kayınbiraderime elden 180 gr altın vermiş oldum birkaç ay içinde iade edeceğini beyan etmişti maalesef 13 yıl geçmesine rağmen ödemiyor eşim şahit eşimin diğer aile fertleri şahit kendi ailem konuyu bilmekte eşim ve ailesinin diğer fertleri üzerinden dafalarca talep etmiş olmama rağmen ödemek istemiyor ve ben mlsf birşey yapamıyorum sizin bu kanunda bir öneri de bulunabilirmi isiniz tek şekkür ederim

    2. Hakan dedi ki:

     Tevfik bey merhaba bir arkadaşıma 4000 TL borç para vermiştim EFT yoluyla açıklama kısmına da yazmıştım borç para verdim diye. 1 seneden fazla zaman oldu borcum alamıyorum borcumu alabilir miyim ne yapmam lazım teşekkür ederim

   2. Yıldız dedi ki:

    Merhabalar avukat bey eşim bi arkadaşına 25000 lira banka EFT yoluyla göndermiş ama açıklamaya bir şey yazmamış adam şimdi parayı geri vermiyor dava açarsak parayı geri alabilir miyiz

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Yazıda belirttik ancak detayları ofise gelirseniz konuşuruz.

     1. ADEM ŞEN dedi ki:

      Teyfik Bey, prefabrik firması ile 27-07-2021 tarihinde sözleşme yaptık ön ödeme olarak 40 BİN TL banka üzerinden açıklama kısmına şu tarihte şu prefabrik firmasının ön ödemesi diye yazdım.Elimizde olmayan sebeplerle arsada çıkan bir sorun yüzünden sözleşmeyi iptal ettirmek zorunda kaldım.Firma ile sözleşmeleri karşılıklı iptal ettik ama ödemeyi 1 ay sonra yapabileceğini söylediler hala yok. Nasıl geri alabilirim.Teşekkürler

   3. Mehmet dedi ki:

    Merhaba hocam bir arkadaşım bir ürün satın aldı ve parası yetmedi üzerine ekledim dedi vercm parani aylar geçti sonra vermicem diyor bütün mesajlar elimde vermiceme dair ne yapabilirim

  2. Beyza dedi ki:

   Ben birine birkaç ay önce borç para verdim. Sürekli arıyorum yazıyorum vereceğim diyor ama vermiyor nasıl ve nereye şikayet edebilirim

 3. Hüseyin Onur dedi ki:

  Tevfik bey merabalar 1 sene önce bizde babamın maaşının üstüne 40bin kredi çekip hocamıza verdik faiziyle 74 bin tl yazın odicem dedi adam şimdi inkar ediyo kardeşiyle benim borç değil diye bankadan bilgi almamız mümkün mu dava açarken, önceden mesajlar ve konuşmalar var borcu kabul eden. 2 tane daha dolandırıcılık davası var bu şahsın .Bize ne tavsiye edersiniz davanın seyri ne olur bize yol gösterin. Teşekürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Borç vermiş olduğunuz kişiye ödemeyi banka havalesi yoluyla mı yaptınız? Yaptıysanız açıklama kısmına ne yazarak gönderdiniz bu hususlar çok önemlidir. Eğer ki bu parayı elden vermiş olursanız ilamsız takip icra takibi açabilirsiniz. Ancak eliniz bu durumda zayıflayacaktır. Çünkü karşı taraf benim böyle bir borcum yok dediği anda siz ayrı “itirazın iptali” davası açarak bu borcu verdiğinizi ispatlamanız gerekecektir. Mesaj ve şahitlerin içeriğine göre bu davada delil olarak kullanabilmeniz mümkün olabilir.

   1. Furkan dedi ki:

    Merhabalar bn hayvan almıştım iş arkadaşımla 50 bin tllik ama arkadaşım hayvanlar öldü fon diye yalanlar attı bn battim fon dedi bn napcam nasıl paramı geri alicam bin dolandirdi

   2. Osman dedi ki:

    Babam birine borç veriyor SMS mesajlarda belirtiyor bunu ve ses kaydı var geçerli olurmu

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Yazımızı okuyun tam olarak yanıtlar var

  2. Beray dedi ki:

   Merhaba Tevfik bey.Sizinle nasıl iletişim kurabilirim?

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Telefon numaramız yazıyor web sitemizde ayrıca mail de yazabilirsiniz

 4. Cenk dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,

  Bir sorum olacak: bir kişiye banka yolu ile havale yaparak “isim isime borç veriyor” olarak borç verdim elimde whatsapp konuşmalarıda mevcut bu kişiden alacağı nasıl tahsil etmeli ve nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ve davayı kazanma durumu sizce nedir?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Cenk bey,
   Tam olarak açıklamada ne yazdığınızı anlayamadım ancak borç verdiğiniz açıklamadan anlaşılabiliyorsa icra takibini başlatabilirsiniz. Tam olarak açıklamadan anlaşılmayan bir muğlaklık var ise bu durumda diğer mesajlar değerlendirmeye alınabilir.
   İyi günler.

   1. Merve dedi ki:

    Tevfik bey merabalar 26 yıl önce birine 56 gram borç altın verdim alamadım kanıt olarak resimler var bende takılı aynı altın borç verdiğim kişinin eşinde takılı aldığım kuyumcunun yazılı kartı var 10 kişi şahit var mahkeme yoluyla alabilirmiyim teşekkür ederim

   2. Fadime dedi ki:

    Meraba tevfik bey esimin eski patronu o donem yanlarinda calisan birinin altmis bin tl parasini emanet para aciklamasi ile esime havale ediyorve 5 gun sonra ellibinini baska birinin hesabina yollatiyor 10 bin tlsini elden geri oluhor esimi darp etti isten cikardi esim tazminatini isterse bu parayi icra ile alacağını soyluyor ve bununla tahdit ediyor lütfen bilgi verirmisiniz esimi tuzaga dusurdu dava ya gitse kazanirmi açiklama kismina emanet para yazip yolluyor

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Dava açın.

  2. Celal dedi ki:

   Hocam birisinin numarasi faceden buldum koltuk takimi satiyor parayı hesabimdan attim 2 bin hesbimdan attim 3binide kredi karttan cekti konusmalarimiz hersey duruyor nasil parami alabilirim

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Ne için paranızı alacaksınız. Ürünleri göndermediyse ve baştan itibaren zaten ürünü gönderme kararlılığı olmadığına inanıyor ve bu doğrultuda elinizde delilleriniz var ise dolandırıcılık suçlamasıyla savcılığa başvuru yapabilirsiniz.

   2. Hasan dedi ki:

    Tevfik bey merhaba kolay gelsin birine bankayla yoluyla havale yaptım açıklama kısmına borç verilmiştir diye not düştüm dediği günler geldi geçti oyalayıp duruyor yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

 5. Ferhat dedi ki:

  İyi akşamlar avukat bey. Bundan 2.5 yıl önce aynı çalıştığım iş yerinde bir kişiye 1400 TL elden borç para verdim fakat her defasında ödeyeceğim deyip ödemiyor. Borç verdigime dair. Facebook vatsap mesajları var bide o güne ait bankadan para çektigime dair makbuz var ben bu kişiye dava açabilir miyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açmanıza engel bir durum yok. Şahitler ve diğer unsurlar göz önüne bulundurulabilir.

   1. Ferhat dedi ki:

    Peki. Dava açacak olursam davayı kazanıp o kişiden paramı alabilirmiyim teşekkürler

    1. Murat dedi ki:

     Merhabalar ismim murat birine kredi kartımı verdim ısrarları sonucu ama kartlarını kullanıp bıdaha telefonlarımı acmaz oldu oncekerı odeyecegım para beklıyorum falan dedi hep ama artık engelledi beni ulasamıyorum ne yapmalıyım

   2. Mutlu dedi ki:

    Ben koylume borc para verdim ama alamiyorum ne yapabilirim

 6. Serpil dedi ki:

  Mrb tevfik bey ben bi kişiye Banka üzerinden 500 lira para gönderdim ancak açıklamaya o kişinin ismini yazdım. Yani borç diye belirtmem gerektiğini bilmiyodum.bununla ilgili dava acabilirmiyim napmam gerekir.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açılabilir ancak karşı tarafın inkar etmesi durumunda davanızı ispat anlamında sorun yaşayabilirsiniz. Elinizde mesaj varsa ayrıca tanık gibi hususlar önemli olabilir.

 7. Hamdi dedi ki:

  Meraba Tevfik bey bi arkadaşa 1 sene önce elden parça parça 6600 lira verdim. Verdigime dair ve aldığına dair mesajlar var elimde. Suan mahkemeye versem sonuc ne çıkar ve nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba icra takibi açabilirsiniz engel bir durum yok bunun yanı sıra alacak davası da açabilirsiniz. Ama kısa yolu icra takibi açmak olacaktır.

 8. ıbrahım toydemır dedi ki:

  merhabalar tevfık bey benn ıbrahım t.. mehmet k.. adına bır arkadasıma banka yolu ıle eft yaptım 1000 tl 10 gunden oducem dedı ama odemeı eft yaparken acıklama kısmına borç verme dıye yazdım ne yapabılırım bu konuda

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatabilirsiniz.

 9. Osman dedi ki:

  Ben bir arkadaşıma borç para verdim hesabına gönderdim borç verme diye belirdim alamıyorum ne yapmalıyım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Sizin gibi onlarca kişi aynı soruyu sordu. Lütfen üstteki cevapları bir zahmet okuyun.

 10. Onder dedi ki:

  Merhaba tevfik bey ben askerdeyken yani 12 gun once bir arkadas benden 1 gun once terhis oldu . Terhis oldugu gun benden borc para istedi 500 tl.bende guvendim annen hasta dedi diye.kartimi verdim parayi cektikten sonra carsiya cikan obur arkadasla geri gondermesini soledim.karrtaki tum para cekmis 700 tl karti arkadasla karakola geri gondermis aksam öğrendim benim gibi 5 6 kisi kandirmis herkesten para toplayıp telefonunu kapalı tutuyo ne yapmalıyım mobil subeden baktım once 500 cekmis sonra ort.atm den bakiye sormus sonra 200 daha cekmis karti gonderip memleketine gitti olay HATAYda oldu ben ISTANBULa geldim o AĞRIya gitti ne yapmaliyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Kartınızın şifresini vermişsiniz. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanımı suçu ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 11. HÜSEYİN dedi ki:

  Arkadaşımla bir iş yaptık ve rehinli arabasını bana sattı arabayı üzerime vereceğini söyledi ama vermedi araba 8 aydır bende ne yapabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Rehinli arabayı size satamayacağı için alacağınızı isteyin. Başka teminatlar alın

 12. Mustafa dedi ki:

  Merhaba tevfik bey bi arkadaşıma 15bin tl kredi çekip internet bankacılığı aracılığıyla gönderdim elimde imzalı senet yok ama telefon konuşmaları msjlar bana gönderdiği kredi taksidi makbuzlari babamla telefon görüşmeleri var ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 13. Adem dedi ki:

  Merhabe Tevki bey Ben yakın bir arkasıma elden 20bin tl yakın parça parça para verdim elimde senet yada dekont yok sadece Facebook ve WhtsApp yazışmları var ve Bana borcu olduğuna dair birsürü şahitlerimde var yazışmalarında borcunun olduğu ve miktarı doğruluyor ne yapama gerekiyor mahkeme yolu ile çözebilirmiyim.

  1. Furkan dedi ki:

   Merhaba,. Bir arkadaşıma 25000 TL borç verdim 1 hafta içinde ödeyeceğim dedi 4 ay oldu. Dekontum mevcut mesajlarım mevcut. Dekontumda tarih belirterek bu tarihte ödenecektir diye not düşmüştüm. Nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olursanız sevinirim.

 14. MAHMUT dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, arkadaşıma 50 bin TL borc verecegim, eft yapıcam, para gönderme kısmına borç yazsam bunun tahsilatını yapabılırmıyız avukat aracılıgıyla mahkemede, yüzde kaç ihtimalle paramızı alabılırız, borç yazarsak yüzde yüz ihtimalle davayı kazanırız değilmi, çok teşekkürler

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, bir arkadaşıma 15.000 TL borç para verdim. Ancak geri ödemesini bana yapmadı. Elimde yalnızca “Borcunu öde” açıklamalı dekont mevcut. Hukukî işlem başlatsam benim bu borcu alma şansım % kaç oranında?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bilmiyorum.

 16. Sercan dedi ki:

  Merhaba
  Bende arkadaşıma 17 Mayıs 2019 günü banka aracılığıyla 9000 TL borç vermiştim bu paranın 3700 ünü ödedi fakat geri kalanını ödemedi. Nasıl bir yol izlemeliyim? Borcu verdikten sonra en geç ne kadar süre içinde dava açılır?

 17. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben çok kötü birsey yaptım ve hepsi sarpa sardı. Instagram uzerinden biriyle konuşuyordum ve bir gün görüştük karşımdaki insan acelesi var yorgun bitkin haldeydi noldu dedim anlatamam bosver filan ayağı yapti sonra döküldü yok dolandırilmis filan anlatiyor simdi de kızım hasta ona ilac parasi lazim ama kimse bana vermiyor dolandirildigim icin de maaşim icra da dedi niye bulamıyorsun nasil ailen var baya sohbet gecti nasil vermiyorlar ya ben bile elimi sallasam çıkarırım o parayi dedim aptallik tabiki erkeklik yaptım sandim kendimi galiba neyse ben gidiyim kredi çektirecek birilerini bulmam lazım kızım cok hasta dedi gitti sonra ben naptin bulabildinmi deidm yok dedi bana yalvarmaya basladi kizim cok kötü yalvaririm sen kredi cek dedi ben de babamla çalışıyorum bankaya gidemem. Dedim babam sehir disina çıkınca buluştuk kendi hesap kartimi verdim çekti 4200 tl ertesi gun kartimi bana getirdi geri sonra yetmiyor bu dedi altınlarımı verdim 3 yarim 4 küçük altın neyse güya onun deyimine göre çocuk aldi ilaci ama ikinci kür almasi lazim demis doktorlar yine yalvarmaya basladi gittim 10 bin kredi cektim tak die eline verdim yemin etti ölmüs annemin üstüne yemin ederim dedi kredinin gününu bir gün dahi aksatmam sana bütün borcumu da bir arsa var satılınca hepsini 2 bucuk aya vercem dedi 11. Ayin sonunda 2 bucuk ay doldu arsa ölcüluyor dedi ben parayi eline verince karti da vermistim al git öde benle alakasi yok bu kredinin dedim neyse gunler gecti krediyi odemedi ayrica eksi hesabi da kullandi kredi karti ve banka karti ayni kartmış ne kadar limit varsa onu da yedi kredi kartını da odemiyor tabi arada 250 yatırıyo cocuk kandirir gibi 327 kredinin taksidi 250 de kredi kartina yatirmasi lazimken.. oyle möyle altinlarin bi kısmini aldim . simdi surekli sıkışırtırdım ben bunu ode borcunu diye surekli mesaj attim diyorki ben elden verdim borcunu şahit de var ben de dedim ki benim senin gibi yalancı şahide ihtiyacim yok sadece bana altınların bi kısmını verdin gerisi duruyor yukarda Allah sahit dedim ama verdim ben iyi geceler. Diyor hala yapabilecegim birşey olurmu ailem de bilmiyor beni onla korkutmaya çalışıyor gelir babana instagram kullandığını soylerim diyor mertsen gel söyle hem borcun var hemde gelip kızını dolandırdım de dedim nolur bilgi verin elim ayağım bağlandı birsey yapamiyorum..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Geçmiş olsun. Sizi bu şekilde tehdit ettiğine aldırış etmeyin. Avukatımla görüştüm hakkında şantaj suçundan dava açacağız şeklinde belirtin ve ödemenizi 1 hafta içinde tamamını getirmesini aksi halde 1 gün geçse dahi şikayette bulunacağınızı belirtin.

 18. Zübeyir dedi ki:

  Merhabalar ben Bi arkadasa 500+500 2 ayrı ödeme ile banka yoluyla borc verdim. İlk gönderdiğim 500 TL ye avans yazdım diğerine bilet yazmadım. Borcunu ödemiyor. Ben nasıl bir yol izlerim acaba. Ben onurunla oynadığı için o parayı tahsil etmek istiyorum.

 19. Mustafa dedi ki:

  Merhaba tevfik bey bi kişiye borç verdim ve borcunu ödemedi ve bu satış eşinden ayrıldı ve kayıplara karıştı ne yapmam gerekiyor elimde senet var

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatılabilir.

 20. Emrah kurt dedi ki:

  Slm tetik by ben bi araba sattm 50 bin tlye şimdi paramı alamıyorum senedide var elimde naparsam alabilirim yanlış bişey yapmaktan korkuyorm

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Umarım aracı satarken bir ipotek tesis etmişsinizdir. Yada mülkiyet muhafazalı bir satış yapmış olmanızı diliyorum. Eğer yapmadıysanız acil olarak senedinizi işleme koymanız yararınıza olacaktır.

 21. ersin dedi ki:

  noterden limited şirket satış sözleşmesi yaptık devreden bana şirketin borcunun olmadıgını söyledi fakat ssk vergi borcu oldugunu öğrendim iptal yada hukuk süreci ne olur bilginize saygılarımla arz ederim

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey yaklaşık üç yıl önce meslektaşıma yaklaşık 11000 TL borç para verdim parça parça havale şeklinde ama açıklaması kısmına herhangi bir şey yazmadım watsap konuşmaları var ne kadar borç istediğine dair vs bu konuda napabilirim borcumu alabilirim miyim dava yoluyla

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Daha üstte bu konu ile alakalı cevaplar vermiştim. Dava hakkınızı kullanabilirsiniz. Öncesinde bir avukata durumunuzu anlatmanızda fayda var. Davayı kaybetme durumunuz hakkında riskleri bildirebilirler

 23. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, Çoğu borç alacak davasında olduğu gibi bende bir arkadaşıma 15.000 TL kredi çekerek iş kurmasına yardımcı olmak için elden teslim ettim. Esnaf Kefaletten kredi çekip ödeyeceğini beyan etti. Lakin ilk 4 taksitten sonra ödemeler gecikti ve şehir dışına kurdu işini. Ödediği taksitleri de banka hesabıma açıklama yazmadan havale yaptı.Şahsın dayısı ve yeğeni de bu kredi verme olayına şahitler. Ne gibi bir yol izlemeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim. Alanya’dan saygılar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Açıklamalarınızdan ben bir şey anlayamadım. Daha açıklayacı yazarsanız sevinirim.

   1. Hatice dedi ki:

    Merhaba Tevfik bey ben 4-5 önce birine bir miktar kadar para verdimm veee bana çalıştığım daaa ödecegim dedi vee hatta temmuzun 26 sinda sordum çalıştığım daaa ödecegim dedi, bir kaç gün öncesindee dee söyledim zamann yalan olduğunu inkar ediyorrr ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz öğrenciyim veee yaptığımı doğru bulmadim vee çok pişmanım teşekkür ederim.

 24. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Tekrar Merhaba Tevfik Bey, bir arkadaşıma kredi çekerek elden senetsiz borç verdim. Bu kredinin sadece 5 taksitini ödedi. Bu 5 taksitin 3 ünü banka hesabıma havale yaptı. Şahit ve banka havale dekontları ile dava açabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemem lazım ? Teşekkür ederim şimdiden. Saygılar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açabilirsiniz elinizde hiçbir delil bulunmadığını göz önüne almalısınız. Ödediği banka dekontlarından ödemeyi yapmadığı taksitlerin varlığını nasıl anlayabiliriz ki sonuçta. Sadece Mahkemede yemin etmesi istenebilir.

 25. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için Tevfik Bey. Borçlunun akrabalarından parayı verdiğime dair şahitlik yapacak şahidim var. Bankadan çekmiş olduğum kredinin taksit ödeme detaylarnıı, borçlunun bana yaptığı havale dekontlarını eklemem gerekiyor. Mahkemenin de borçluya ‘’ 3 ay boyunca hayrına mı para gönderdin’’ diye soracağını düşünüyorum. Tam taksitlerin ödeme gününden 2 -3 gün önce.
  Verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ediyorum

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu davayı hak kaybına uğramamanız için bir avukat ile yürütmeniz sağlıklı olacaktır

 26. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey sorum şu ben bi arkadaşa kredi çektim benim hesabıma yattı ve oradan ben arkadşıma havale ettim ödemezse ne yapabilirim senet de almadım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yukarıda bu sorunuzun karşılığı cevapları verdim. Siz kredi çektikten sonra arkadaşınıza ödemeyi havale ederken açıklamaya ne yazdığınız mahkemeye başvurmanız halinde önem kazanacaktır.

 27. Secilll dedi ki:

  Merhaba bn bir arkadisma ibanina para yatrdm ama ev adresi is adresi vs bilmiorm dista kendisi ama açıklama kismina borc yazdım her yerden engelledi ne yapmam lazm

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Cevabını sizinle aynı sorunu yaşayan kişilere vermiştim. Okuyun lütfen bir zahmet

 28. Ozan dedi ki:

  İyi günler. Bundan 6 ay önce uygun fiyatlı bir enstrüman getirtmesi için daha önce müzik piyasasında bağlantıları bulunan bir tanıdığıma teklifi üzerine 2.600 TL para verdim. Sonradan küçük borçlar istedi günübirlik vermek üzere vs. Toplam 4.650 TL oldu. 6 ay oyalardı cihazı da getirttiğini ama yollayamadığını vs. söyledi en son da cihazı sattığını ve paramı yollayacağanı söyledi. Ancak o paranın geri gelmeyeceğinden eminim 6 ay oldu. Tek sözü aylardır şu gün bugün.. Elimde mesaj kayıtlarımız var ve orda açıkça bu borç anlaşması yazıyor. Orda belirtili. Aylarca abi ne yaptın parayı, göndereceğim kardeşim diye dolanan kayıtlar ve bir sürü şahidim… Sizce paramı hukuki olarak nasıl temin edebilirim? Öğrenci olduğum için bu kadar önemsiyorum o parayı, şimdiden teşekkür ederim.

 29. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Ben bir mağazada kasiyer olarak çalışıyorum. Düzenli olarak bozuk para aldığımız bir adam vardı . Biz 100 200 ne kadar lazımsa bütün para verip kendisinden bize 1lik beya 50kr olarak getirmesini istitorduk. En son 300 tl bütün verdik bozuklukları alıp geleceğini söyledi üzerinden 3 gün geçti aramalarımıza tagmen getircem getircem diyip getirmedi. Şilayetçi olsak bir sonuç alabilir miyiz ? Fikir verirseniz sevinirim hayırlı akşamlar

 30. Tuğba dedi ki:

  Merhaba. Bende birine elden bilezik verdim ama vermeden ve verdikten sonra attığı msjlarla bilezikleri aldığı kesin ve şimdi ödemiceğini söylüyor ne yapmam gerekiyor?

 31. Şevket dedi ki:

  Merhaba tevfik bey ben arkadaşıma elden borç verdim ama arkadalım ödeycem diyor ama ödemiyor hatta bankamatiğimi ona verdim git çek diye oda gitti çekti habire oyalıyor nasıl alacam

 32. TUĞÇE dedi ki:

  Merhabalar babam bir arkadaşına bankadan hesabından çekerek 20.000 tl elden borç para vermiştir. borçu verdiği kişiye 15 gün sonra ödeyeceğini söyleyip güven teşkil etmesi adına kırtasiyeden aldığım bir seneti doldurarak babama teslim etmiştir. Fakat 15 gün geçmesine rağmen İlgili kişi telefonlarına cevap vermiyor bu durumda ne yapmamız gerekir teşekkürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Senedi işleme yani icra takibine koyabilirsiniz. Herhangi mal varlığı var ise haciz tesis edilebilir. Çalışan birisiyse maaşına 1/4 haciz konulabilir. Ancak kendisi kredi çekemediğine göre çalışan birisi olduğunu düşünmüyorum

 33. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben bir akrabama 3 bin lira borc verdim ama dekonta borç yazmadım. Whatsapp konuşmaları var. Nasıl yapmalıyım bi yol gösterir misiniz?

 34. Aynur dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben bir sarrafa daha sonra almak üzere altın için para yatırdım . Daha sonra altınları almak istedim . Bir senedir zor durumdayım deyip vericem deyip oyalıyor . Kartının arkasında kaç Gr altın alacağım olduğu ve imzası var. Benim gibi bir sürü kişiye borcu var. Nasıl bir yol izleyebilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Tarafımıza iletişim sağlayın çok geçmeden hukuki işlem yapmalısınız.

 35. Beyza dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey yaklaşık 1 sene önce çalıştığım yerdeki patronuma borç olarak dolar ve altın verdik vericez diyorlar ama bir türlü kredi çıkmadi vs diyorlar. Elimde borç oldugunu kanıtlayan mesajlar ve ses kaydı var ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ne zaman geri vereceklerse ilk önce bunu sorun. Sonra 1 ay sonra borcu iade edeceğini söylüyorsa 1 hafta da siz ek süre verin ama karşılığında senet istediğinizi talep ederek imzalatın. Herhalde hayır demez. Yok vermez ise elinizdeki mesajlar ile dava açabilme hakkınız var.

 36. Yeşim dedi ki:

  Annemin abisinin damadı bizden 2 bilezik aldi . Ve neredeyse 3 yil oldu bugün yarın diye oyalayıp duruyor . Vericem diye ama vermiye . Ne yapmam gerekiyor . Dava açsak alabilr miyiz kisa sürede .

 37. Hakan dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey. Aynı yerde çalıştığım bi tanıdığıma 15bin ₺ kredi çektim borç sözleşmesi yaptık 15.10.2020 tarihine kadar ödeyecek diye el yazısıyla yazdı ve imzaladı elden de 5800₺ Para verdim o 5800₺ yi 2 gün sonra vereceğini söyledi fakat sürekli yalan söylüyor 10 gün oldu krediyi vermeyeceğini düşünüyorum o parayı geri almam için ne yapmam gerekli yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Anlaşmanızın içeriğini bilmemekle alacak davası açabileceğinizi düşünüyorum.

   1. Ümit dedi ki:

    Merhaba arkadaşıma 4 gün içinde odeyeceğim dediği için bin dolar para verdim fakat 5 ay oldu ödemiyor elden verdim şahit var geri nasıl alabilirim

 38. hamdi dedi ki:

  arkadaşın bana borcu var sadece bana borcu var diye mıktarla bırlıkte kağıda imza attı tc kımlık numarası yazmıyor. imzayı 2 defa attı kağıda mahkemeye versem bi sonuç çıkar mı

 39. Kübra kaya dedi ki:

  Tevfik hocam merhabalar . Babam 3 yıl öncesinde çok yuklu bir miktar parayı senetsiz vb. Bir şekilde kayın pederine veriyor biz hem hakkımiz olani alamiyoruz hemde çok büyük hakaretlere mruz kalıyoruz ne yapmak gerek

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz. Sonuçları ve detayları profesyonel olarak avukatlık danışmanlık hizmeti alarak hareket edin.

 40. uğur babaoğlu dedi ki:

  Tevfik Bey Merhaba , Üç sene önce bir arkadaşımın iki adet çekine kefil oldum, Bankadan kredi çekip verdim, kullanmadığım Kredi Kartım vardı verdim , İşyeri mal kira kontratına da kefilliğim vardı. Hiçbir şey ödemeden kaçtı gitti , Bu kişi şimdi yurt dışında ikamet eden Boşandığı Eşiyle Mal paylaşımına girecek , paylaşımda bulunacakları mal Türkiye de değerli bir taşınmaz . Bu kişiye bu kadar kefil olduğumu borç verdiğimi çevremdeki arkadaşlarım ve ailem şahittir. Bu durumda Sdli olarak hakkımı alabilirmiyim Saygılarımla , Sağlıklı Günler Dilerim…

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   kefili olduğunuz yerlere gerekli ödemeleri yerine getirdiyseniz kişiye dava açabilirsiniz. Eğer mal varlığı kendi adına kayıtlıysa tedbir koyabilirsiniz.

 41. Nihat AZİZ dedi ki:

  Mrh. Tevfik bey 2000 yılinda birine bankadan 2 yıl boyunca maaşimin yarısını gonderdi odeyecekti sonra ödemedi şimdınasil alabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Aradan çok uzun yıllar geçmiş kendisinden yeni bir senet almayı deneyin yeni vade tarihli olarak verirse şayet alacak hakkı elde edebilirsiniz

 42. yavuz dedi ki:

  Mrh. Tevfik bey 2016 yılında bir firmaya 40 bin tl vererek ortak oldum. Bu ortaklığı Adi ortaklık sözleşmesi imzalayarak belgeledik. Maalesef işler kötü gitti ve üstüne bir miktar daha koyduk. 2018 mayısta ayrılmaya karar verdik ve 60 bin tl alacaklı olduğum konusunda mutabık olduk. Daha sonra bu borcun yaklaşık 1 bin tl’si ödendi ancak geri kalanı 2 yıl geçmesine rağmen alamıyorum. telefonlarıma mesajlarıma cevap verilmiyor. yanlış işler yapmak istemiyorum. 46 bin liramı nasıl alabilirim. Ayrıca ortağı olduğum şirket kapatıldı fakat başka bir şirket kurarak işlerine devam ediyor. Ne yapmalıyım sizce?

 43. Kadir dedi ki:

  Tevfik Bey merhaba biz bir arsayı almak niyetiyle arsa sahibine belli bir miktar altını elden verdik ama verdiğimiz anda video kaydı yaptık ve kayıtta verdiğimiz altın miktarını söylüyoruz aynı zamanda kapora kelimesi hiç geçmiyor zaten ön ödeme olarak vermiştik. Altınlarımızı geri alabilirmiyiz bu videoyu delil gösterebilirmiyiz. Ayrıca videoda 2 kişi bizde şahidiz diyor.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz. Hak kaybı yaşamamak adına avukatlık bürosunda bu hususların profesyonel olarak danışmanlık alınmasında fayda var.

 44. Çetin dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey ,bende aynı işyerinde çalıştığım bir arkadaşa hepsi banka havalesi ile olmak üzere 7000 tl civarında bir borç para
  verdim , dekont açıklamalarının bir kısmına şu kadar borcu oldu gibisinden yazdım ama hepsine değil , ayrıca onun için 10000 tl lik bir kredi
  de çektim geri ödemesi 15000 tl ediyor , yani toplam 22000 tl borç oldu , kendisi de yaptığım yardıma karşılık 5000 tl de hediye oalrak
  vereceğini whatsapp konuşmalarında yazdı , taoplamda 27000 tl gibi bir alacağım var kendisinden , whatsapp onuşmaları mhkemede delil olur mu
  bazı davalarde whatsapp konuşmaları teknik olarak değiştirilebildiği için kabul edilmemiş , instagram facebook konuşmaları kabul ediliyormuş
  facebook tan konuşma kayıtları alsam işe yarar mı acaba mahkemede

 45. İLKAN dedi ki:

  Merhabalar tevfik bey
  Annem yaklaşık 22 yıl önce teyzeme para havalesinde aralıklı aralıklı gönderiyor. Aradığımızda sürekli vericem diyor hala acaba dava açabilir miyiz zaman aşımı olmuşmudur? bu durumda ne yapabiliriz ? Herhangi bir şekilde parayı isteyebilme hakkına sahip miyiz?

 46. Koray dedi ki:

  Merhaba tevfik bey. 50 tl icin dava acilirmi amac para degil böyle insanlarin burnunun surtmesi sakin yanlis anlamayin. Ayrica beni tahrik ediyor adres veriyor gel alabilirsen al diyor nasil yok izlemeliyim

  1. Can dedi ki:

   Sana yine adres vermiş. Benim borç verdigim kişi korkusundan adres vermiyor

  2. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Alacağınızın olduğunu iddia ediyorsanız icra takibi başlatabilirsiniz.

 47. Hakan dedi ki:

  Merhaba efendim
  2 yıl önce bir alacağımı havale ile bana yollayan arkadaşım havalesine borç ibaresini yazmış art niyetle benden geri isteye bilirmi tekrar 2 yıl oldu Yada bu tür olayların zaman aşımı varmı teşekkür ederim.

 48. Hamdullah dedi ki:

  Merhaba tevfik bey. Farkli farkli arkadaslarimdan cevremden borc para aldim. Borcu borcla kapatmaya calisirken dahada bittim. Elden para aldigim bir kac kisi nitelikli dolandiriciliktan dava acicaklar bana. Ama ben dolandirmadum borc aldim odeyemiyorum.

 49. Yunus emre dedi ki:

  Merhaba teyfik bey. Ben bir arkadasimdan subat basinda 32bin tl emanet aldim dekontta bana emanet diye gonderdi. Fakat benim islerim ters gidince odeyemedim alacaklari alamadim. Bugun yarin diye diye bugune geldik. Simdi beni aradi diyorki savciliga gidip seni tutuklatacam. Ben borcumu inkar etmiyorum param olunca odeyecem dedigim halde savciliga gitmekle tehdit ediyor. Sizce ne yapabilirim ve savciliga gidip beni tutuklatabilirmi ?

  1. Seyma dedi ki:

   Sen neden emanet parayı harciyorsun ki ? Veya neden odemiyorsun burası sizin gibi insanlardan madur olan insanlarla dolu.Evet seni tutuklatabilir ki umarım da yapar bunu herkesin bir hayatı var bencilliginizin sonucunu umarım alirsiniz

 50. Yavuz Barlas dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey, apartmanımızın yönetim kurulu bir başkan ve iki yönetim kurulu üyesinden ibarettir. Sözleşmeli danışman avukatımıza bir işi yaptırmak için yollayacağımız mail için üçte ikinin imzası mı gereklidir? Şimdiden teşekkürler.
  Yavuz Barlas

 51. Sevban dedi ki:

  Mrb efendim ben iş yerinde arkadaşıma kredi kartından yüzük aldım ve elden para verdim toplam 3000 TL alacağım var 2 sene oldu hala alamadım yüzük aldığım tarihe ait fiş elimde artı o tarihe ait kamera kayıtlarıda bana nasil biz sürdürmemi isterseniz efendim nereye müracaat etmem gerekiyor saygılar

 52. Ugur dedi ki:

  Tevfik bey
  2015 yılında C4 arabam vardı bunu sattık 21000 TL’ye 14.000 bunlardan alacağım var bunlar bana dediki 35.000 bizden alman gerekiyor araba alacaksın şirkete KDV çıkıyor gel arabayı şirket üstüne alalım
  Ok dedim bende kardeşim ya şirket aldık arabayı 58.000 kredi çekildi bende dedim ki 23.000 kredi tutarı ile birlikte ben öderim geri kalanını siz okeymi okey arabayı aldik.kaskosunu sigortasını benim hanımın kredi kartından odedim.aradan 7 ay geçti kavga çıktı bunlar araba bizim deyip bu arada arabanın üstünde vergi borcundan dolayı haciz çıktı arabayı satamadik.bunlar bana bir yazı hazırladılar arabayı bana aylık 1200 kira gösterdiler (ki bu bir suç diye biliyorum sigortalı yanında çalıştığım biryer bana araba yi sözleşme olmadan veremez)ayrıca beni işten çıkarttılar evrakları imzala parani vericem dediler onu vermediler hukuk yönünden ne yapabiliriz.bu olay 2016 gerçekleşti ben bu evragi kaybettim sanıyordum elimde yazılı kaşeli evrak vat
  Geçenlerde mesaj attım wapsapptan 5 yıl geçti para falan yok diye hesap numaramı ver dediler ama bana pek dürüst gelmedi

 53. Sena dedi ki:

  Sevgilime 1500 lira borç verdim ama havale üzerinden
  Açıklamada borç yazmiyo mahkemeye versem bunlar elimde delil olarak yarar mi

 54. erayy dedi ki:

  merhaba tevfik bey . babam 2017 tarihinde is yerinde calisan arkadasina 30 bin tl bankadan para cekerek veriyor adam hala odeme yapmadi whatsap konusmalarinda borcunu kabul ediyor kredi dokumanida var is yerinde borc verdigine dair sahitler de var bu durumda dava acsak kazanirmiyiz tesekkur ederim

 55. suna dedi ki:

  merhaba tevfik bey bir tanıdığıma borç vericem eft yoluyla o paranın bana tekrar eft yoluyla gelmesini istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim sonra elden verdim derse yalancı şahit tutarsa birşey ispatlayamam çünkü

 56. Bahar dedi ki:

  Merhaba
  Bir kişiye borç verdim ödemiyor. elden verdim ama mesajlar var bunu birçok insana yapmış .ceza yaptırımı olur mu bu kişiye..

 57. Kemal köksoy dedi ki:

  Selamun aleykum tevfik bey 1 yıl önce arkadaşım bana geldi borcum var ödeme yapmam gerekiyor diyerek benden arabamı istedi arabanın değeri 50 55 bin arasıydı vermeyeceğini söylemem rağmen çok ısrar edince 60 bin tl olarak 3 ay sonrasına verdim ama karşılığında kaynanasının arsasını verdi bana 3 ay sonra borcunu bana odeyip arsayi alacaktı ama ödemedi çok peşinde dolandım arsayi alması için kaynanasinada gittim söyledim paramı verin arsanızı alın diye onlarda yok dedi almayinca bende kendi abime arsayi 60 bin karşılığında sattım ama devri benim üzerimde arsa daha sonra damat ile kaynana kötü oldular şimdi ayrılma savaşındalar kadın helâli hoş olsun derken bi anda bugün bana dava açtığını öğrendim arsayi alacağını söylüyor borç benim değildi arabanı kime verdiysen ondan al paranı benim arsamı vereceksin diyor alabilirler mi benim durumum nedir ne yapmam gerekiyor ayrıca arsa hisseli 4 de 1 i benim adıma şuan

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Açtığı dava nedir ayrıca arsayı hangi yıl aldınız hangi sattınız tarihler önemli.

   1. Kemal koksoy dedi ki:

    17.06.2019 yılında aldım arsayi ben abime sattım ama resmi olarak bi satış değil ben paramı aldim ama arsa benim üzerimde açtığı dava tam olarak bilmiyorum dün avukata verdiğini söyledi sadece

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     şufa davası/ Linki tıklayarak size açabileceği dava hakkında bilgi alabilirsiniz.

 58. Kemal köksoy dedi ki:

  Hoca sufa davasını inceledim takas yaptığımız için şufa davasi geçerli olur mu yinede olmaz diye okudu yanlış mi biliyorum Birde kişinin parası yok verse paramı yine veririm sufa davasında ben parami almadan mi alırlar elimden

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şimdi buradan sonrası danışmanlık hizmetine girer avukatlık bürolarından hizmet alabilirsiniz.

   1. Hasan can dedi ki:

    Merhaba Tevfik bey Arkadaşın hesabına havale yaptım alamıyorum ne yapmam gerekiyor

 59. mustafa dmr dedi ki:

  mobil banka ile gönderilen borç para yı mahkemeye delıl olarak sunulabılırmı

 60. Cemre dedi ki:

  Tevfik Bey merhaba ben Bi arkadaşıma borsa işi yaptığı için paramın değerlendirmesi üzerine 40 bin lirayı eft yoluyla gönderdim ama açıklama kısmına hiçbirşey yazmadım. Şimdi bu kişi paramı vermiyor. Borcunu inkar etmiyor ama param yok diyor mahkeme açarsan aç üstüme bişey yok diyor sigortam da yok diyor ne yapabilirim paramı almk için teşekkürler

 61. Seçil dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey öncelikle kolay gelsin. Bir sorum olacak 2013 yılında internetten bir telefon almıştım parayı yolladım telefon gelmedi elimdeki belgelerle dava açıldı. 2 sanık bulunmuş. Dava yeni sonuçlanmış sanıklardan biri beraat diğeri hapis ve adli para cezası almış fakat ben ben paramı geri alamadım bunun için ne yapmam gerekiyor? Hâlâ geri alma şansım var mı?

 62. SERKAN K. dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,
  2018 yılında yakın bir arkadaşıma 1000 TL borç verdim. Banka havalesi ile hesabına havale yaptım fakat açıklama kısmına hiçbir şey yazmadım. Arkadaştan birkaç defa benim paraya ihtiyacım olduğunda borcunu vermesi için kibarca whatsapp’tan yazdım, ödemedi sürekli erteledi. Whatsapp konuşmalarında da direk bir borç ifadesi geçmiyor. Fakat borç verdiğimi ve onun vermediğini bilen ikimizin de ortak arkadaşlarımız mevcut.
  Borcu verdiğim arkadaş kendisi ilişkiyi kesti. Hem borç alıp ödemedi hem de arkadaşlığı kendisi bitirdi. Bu yüzden mahkeme yoluyla alacağımı tahsil istiyorum. Banka dekontu, whatsapp konuşması ve şahitlerim mevcut.
  Banka dekontu, wp konuşması yeterli olmazsa şahit yeterli olur mu?
  Parayı ödeyip ödememesi umurum da değil ama arkadaşlığı bitirmesinden dolayı uğraşmak istiyorum.
  Size tahsil edebilir miyim? Tahsil maliyeti daha mı maliyetli olur?
  Nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 63. Hilal dedi ki:

  Merhaba avukat bey nişanlım arkadaşına parça parça şekilde 40.000 TL veriyor ama kendi hesabımda sorun var demiş başka kişilerin hesaplarına artırmış paraları mesajlar duruyor elimizde icra yada alacak davası açabilirmiyiz teşekkür ederim şimdiden

 64. Serkan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben bı arkadasıma borc verdım ve havale yaptım acıklamayada borc olarak verıyorum haftaya ödeme alınıcsk yazdım 1.5 ay oldu ama hala sallıyor bunun ıcın ne gıbı bı yol ızlemem lazım mahkemeye verırsem ne kadar surede sonuc alırım ve toplu mıktardamı parca parcamı alırım acaba

 65. Hatice dedi ki:

  300 BIN TK YOLLADIM ERKEK ARKADASIMA AMA KOTUYE KUKKANDIGINI DUSUNUYORUM ACIKLAMA KISMINDA AILE DESTEGI EGITIM EV KIRASI GIBI ACIKLAMALAR YAPTIM M LIMITI YETMEDI BASKA ISIMLERNISTEDIM BUNLARA DA YOLLADIM ACABA GERI ALABILIR MIYIM

 66. Keydal dedi ki:

  Bir kişiye borç altın verdim beni bir yıldır oyalıyor ne yapmam gerekir

 67. DOĞUŞ dedi ki:

  Merhabalar Teyfik bey, Ben birine borç para verdim 50 TL düşük miktar, Dekonta ‘Talep ettiğiniz borç’ diye yazdım ben avukat tumadan dava açabilir miyim açarsam da kazanır mıyım borçlu kişinin ev adresini bilmiyorum ne yazik ki ama dekontu var.

 68. Seher dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben bir haftalık gelinken eşimin kardeşi bileziklerimi aldı üç ay içinde yapacağım tekrar diyerek. ama aradan beş yıl geçti hâlâ ödemedi. Bu arada kendisi ev aldı araba aldı ama borç ödemeye gelince hiç parası yok. Elimde borcu kabul ettiğine dair mesajlar var. Hakkımı nasıl arayabilirim. yardımcı olur musunuz

 69. Gizli dedi ki:

  Merhaba tevfik bey, ben elden ve bankadan para çekerek birine borc verdim. Olay şoyle başladi ilk kendini acindirdi annesiz buyudum babam yardim etmiyor paraya cok ihtiyacim var dedi bir ev var satiyorum ama bana acil para lazim dedi verdim. Sonra virus olayindan dolayi evi alacak olan kisi yurtdisindaydi gelemiyor sonra geldi falan filan derken hic oyle bir durum yokmus ogrendim. Daha sonra benim bir cezam var onu odemessem hicbir islem yapamiyorum parami cekemiyorum bana tekrar verirsen yatirip cezami sana direk havale edicem dedi oda yok. Daha sonra babam alcak beni burdan birdaha nezaman gelebilirim ne olur bilmem deyip tekrar bu boyle devam etti. Hemde belki 10 cesit bu sekilde daha yalanlarla beni mmecbur birakti. Cunku ailemde gizli verdim oda bunu biliyordu. Neyse bu boyle devam etti en sonunda senet yapalim tamam dedi ve iki kez yanlis senet yapip yani yanlis doldurup imza atti acelem var bu parayi yetistirmem gerek deyip gitti. Imza da sahteymis. Bir senet daha yapacaktik ayni sekilde doldurmaya basladik bende pek anlamadigim icin ben imzayi atayim sen doldur dedi miktari yazip gitti. O imzada gercek imzasi degilmis. 8 ay bu yalanlar dolanlar ben geri istedikce devam etti ve ustune bani nasil agir hakaretler etti ben sana inanmiyorum deyince ve bazi tehditler seni herkese rezil ederim diye. Sevgilimdi birzamanlar bu. Ve calismiyor maasi yok hic parasi yok uzerinde mali mulkude yok. Ikameti burda degil baska yerde. Kaldigi yerden cikti adresi bilmiyorum. Bu dolandiriciliga mi giriyor? Hic birseyide yoksa ne yapabilirim. Cok kotu bir aptallik ettim iyi niyetimi kullandi ve vermiyor tam 96 bin tl. Ben ne yapabilirim bu durumda lutfen acil bir yol gosterin bana. Tesekkur ederim simdiden

 70. Gizli dedi ki:

  Elimde whatsapp msj lari var borcu miktari bunun uzerine tum yazilar hakaretler yalanlari duruyor. O ise yaramayan senetler tam doldurulmayan gecerli olmayan ama sahte iki cesit imzalari duruyor sakladim

 71. Gizli dedi ki:

  Yorumum gitmedimi acaba avukat bey?

 72. Gizli dedi ki:

  Ve beni sikayet edersen birlikte oldugu insanlar kotu mafya falan diyor ailene zarar verirler rahat birakmazlar diyor bana bisey olmaz birkac ay yatar cikarim diyor bekle vericem diyor 8 ay oldu

 73. Gizli dedi ki:

  Uyku uyuyama yemek yiyemez oldum cok caresizim korkuyorum bir oglum var ne yapmaliyim

 74. Berkay dedi ki:

  Mrb tevfik bey ben arkadaşımla muglaya 1 bucuk aylığına geldim çalışmaya çıkış aldık biz sonra o memlekete gitti benden öncede o geldi benden daha fazla ordan çalıştı 1300 tl alacağım vardı bana dedik i onlardan parani alamazsin bana birak ben alirim parani atatim dedi telefonda bende tmm dedim patron sana para verirse alma benle halletigini söyle yoksa paramızı vermez dedi sonra ben imza için patronun yanına gittim alacağını aldi nmi diye sordu tmm aldım dedim yarım saat sonra adam benim parayı arkadaşa atıyor sonra 4 gün beni oyalıyor para yatirmadi felan diyor bana sonra aradan bir kaç gün daha geçiyor ibani istiyor ibani atıyorum tüm rakamları doğru giriyor 1 ini yanlış giriyor yanlış hesaba attığını söylüyor ve hala parayi yatirmafi banka üzerinden patronun attığı dekont var benni salladığına dair msjlar var ne yapmaliyim miktar 1300 tl lutfen bana yardimci olurmusunuz sıkışık durumdayım hattim in ücretini odeyemedim kapandı o kadar zor durumdayım

 75. selami dedi ki:

  berkay bence sen üstüne soğuk bi su iç nasıl bir mantıkla bu haraketleri yaparsın şimdi uğraş dur. 😀

 76. Erdal dedi ki:

  Tevfik bey. İki yıl önce banka EFT siyle şu tarihte ödenmek şartıyla borc diye 10 bin TL attım. Karşı taraf taksit olarak 6 bin gönderdi. 4 bin kaldı. Bunu kalan miktarı nasıl alabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatabilirsiniz. Size ödenen rakamları düşerek takip başlatabilirsiniz.

 77. esra dedi ki:

  Mrb .Bir arkadaşıma 2500 verdim aylardır 5 aydır oyaliyor.oyalıyor dava acabilirmiyim? elimde mesajlar var

 78. gokhan dedi ki:

  iyi gunler. is yerinden bir kiz arkadas acindirarak toplam 300 tl geri odeme kosuluyla borc istedi. Daha sonra hep odeyecegini soyleyerek soz verdi. Pandemi doneminde hic sormama ragmen kendi bana biraz gec oldugunu mutlaka odeyecegini soyledi. Bu sefer de i ban numarami isteyip dekontu atacagini soyledi. Fakat bu kisi hem borcunu kabul ediyor hem surekli gun veriyor ama hic Odemedi. Dekontlar da mevcuttur.
  Ne yapmami onerirsiniz ?

 79. seyma dedi ki:

  üstüne soğuk bi su iç ve ılık bir duş al bence.

 80. Birsel dedi ki:

  merhaba Tevfik bey bir arkadaşıma bankadan sadece “hesaba” açıklamalı borç para yolladım hala borcunu ödemedi bu dekontlarla dava açabilirmiyim.şimdiden teşekkürler

 81. Emre dedi ki:

  Kız arkadaşıma Eft ile 10 bin Tl borç para gönderdim. Whatsapp üzerinden gönderdiğime dair ödeyeceğine dair mesajlar var. Ardından 1 ay sonra benden ayrıldı. Ben de geri istedim. 3 ay içinde ödeyeceğini söyledi. 1 sene geçti hala ödemedi. Ne yapmam gerekiyor.

 82. Yakup dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey yaklaşık 2 yıl önce yakın akraba ma banka yoluyla 15 bin havale yaptım 1 ay içinde geri ödeyeceğini söyledi fakat ödemedi WhatsApp konuşmaları var banka dekont u var ve şahit im var nasıl bir yol izlemem lazım. Teşekkür ederim

 83. Gizli dedi ki:

  Ben arkadaşıma eft yoluyla 1 den fazla hesabına para attım açıklamaya borç gibi vs şeyler yazmadım ama elimde borcu ödeyeceğine dair mesajlar var 6 ay geçti hala odemedj sürekli oyalıyo acaba bu deliller yeterli olur mu dava açmam için

 84. Erdinç dedi ki:

  Merhaba bi arkadaşa 6 bin tl oara gonderdim bana ürün satacakti o eft yolu ile aciklamaya apple alinacaktir diye not düştüm mahkemeye verdim watshp görüşmelerim ile simdj bu sahis benim param yok dese ne olacak hukuk bnm 6 bin tl kurtarma şansı var mı

 85. Furkan dedi ki:

  Tevfik bey merhaba
  1 ay önce bi arkadaşıma 45bin tl kredi cekip borç verdim 1 ay sonra vereceğini söyledi halen vermedi sürekli oyalıyor kredi cektikten sonra havale yaptim açıklama kısmına “borç verilen para” yazdim ne yapabilirim yardımınızı bekliyorum

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi yapabilirsiniz. Arkadaşınız üzerinde mal varsa veya çalışıyorsa maaşının 1/4 haciz koyabilirsiniz

 86. Neslihan teke dedi ki:

  Merhaba ben bir soru soracaktım. Arkadaşımın telefon faturasını ödedim kredi kartıyla. 5 Kasım’da vereceğim dediği halde sürekli halledeceğim diyor vermiyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkürler.

 87. Sedat Yaşar dedi ki:

  Bir arkadaşıma 1500 TL borç verdim bu parayı internet mobil ile kendi telefonundan çekti parayı çektiği gün saat var Whatsapp da konuşmalar mevcut ama paramı vermiyor aylardır oyalıyor telefonlarımı engellemiş ben bu konuda hukuki bir süreç başlatabilir miyim paramı nasıl alabilirim miktar önemli değil sadece yaptığı terbiyesizlik yapabilir miyiz

 88. Gizli dedi ki:

  Merhabalar tevfik bey ben bi arkadaşıma eft yoluyla 160.000 bin tl kredi çekip verdim 45 gün icinde geri verecem dedi ama ödemedi simdi de sürekli oyalıyor Watsap konuşmaları ve banka dekontları mevcut yanlız dekontlarım açıklama kısmına birsey yazmadım nasil geri alabilirim mahkemeye versem kaç ay sürer mahkeme bilgiverebilimisiniz bu konuda teşekkürer …

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yazımızda tüm detaylar yer alıyor. Ulaşım sağlayın hukuk büromuza

   1. Melek Altuntas dedi ki:

    Merhaba Tevfik bey 1 tanıdığıma 4 bin TL borç verdim ama sürekli ileri tarihlere atıyor ve şimdi de elime ne zaman geçerse ozaman veririm diyor. Fakat mesajlar var paranın ödeneceği günü kendi söyledi ben ne yapabilirim nasıl alabilirim

 89. Gürkan dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey 2018 yılında ailecek görüştüğümüz bir şahısa evin tadilatını üstlendim aynı zamanda vergi mükellefiyim dairenin toplam tadilat Bedeli 68000 TL elden aldığım tutar 18.000 civarı kalan Bedeli ise Evin tadilatı bittikten sonra hemen vereceğini söyleyerek hızlı bir şekilde kısa sürede oğlunun düğününe evin tadilatını yetiştirdik düğün bittikten sonra verilecek olan tutar hiçbir şekilde bize ödenmedi ve 2 senedir çeşitli yalanlarla oyalanmak tayım aynı zamanda vergi mükellefiyim aramızda herhangi bir sözleşme senet vesaire hiçbir şey yok WhatsApp yazışmaları mız da cevap alamıyorum ancak elimde dairenin baştan sona yapılmış olan fotoğrafları yanımda çalışan ustalar şahit veya delil olarak kullanabilir miyim ve bugün itibariyle faturalandı rsam alacağımı tahsil edebilir miyim dönüş yaparsanız sevinirim Teşekkür ederim

 90. ali dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben iş arkadaşıma borcunu ödemesi için bankadan kendi adıma kredi çektim ve hesabına yollarken de dekont açıklama kısmına kredi borç ve kredi ödeme gibi
  yazı ekledim 2 ayrı kredi çekimi oluştu şahıs ilk 2 ayın taksit ödemelerini hesabıma aktararak yaptı fakat 3. taksitte beni oyalamaya başladı elimde whatsappta
  her ayın banka taksit miktarlarının ekran görüntülerini kendisine attığım yazışmalar ve konuşmalar mevcut mahkeme yoluna gitsem hakim bunları delil olarak kabul eder mi acaba ve bir sonuca varırmıyım

 91. Yeliz dedi ki:

  Söze özelden yazabilir miyim vatsaptan çok önemli de

 92. musa dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, 2019 aralik ayinda bir tanidigim benim adima baska bir tanidigimin uzerine para gonderdi, bende bu parayi elden aldim, pandemi dolayisiyla borcumu geri odeyemedim, parayi gonderen arkadasta, parayi banka hesabina gonderdigi kisi icin icra takibi cikarmak istiyor, ama banka hesabina para yatan arkadasin bu alis verisle hic bir ilgisi yok bende onun magdur olmasini istemiyorum. ne yapmaliyim saygilar

 93. Ekrem dedi ki:

  Bir arkadaşa borç verdim bir günlüğüne geri dönmedi mesajlarima ve aramama cevap vermiyor para gönderim EFT havale ile oldu borç para yazdım ses kaydı var şahsın ne yapmam gerekir

 94. Aysel dedi ki:

  Mayıs 2020 yılında erkek arkadaşıma banka yoluyla para gönderdim kendisi galeri işi yapıyor 60000tl gönderdim. Sonra oyalamaya başladı ağustos gibi paranı ödeyecekm dedi hala ödenen bişey yok sürekli yalanlar ne yapabilirim

 95. Volkan dedi ki:

  Merhabalar tevfik bey ben 2 ay öncesi bir arkadaşıma 20 bin tl verdim 21 ay sonra vereceğim dedi hala verecek diye bekliyorum elimde senet falan yok ama banka dekontu ve sesli mesajları var mahkemeye versem delili yeterli bulurlarmi? Teşekkür ederim Hayırlı çalışmalar.

 96. Kdrr dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey ben bir arkadasima bir miktar borc verdim ancak karsisinda ne bi senet ne bi evrak aldim kendisi aylardir beni oyalıyor ama elimde borcu olduguna dair mesajlar var mesajlarda sürekli parayi odeyecegini soyluyor mesajlara dayanarak ilamsiz icra acabilirmiyim

 97. Gizli dedi ki:

  Kolay gelsin Tevfik bey anne ve babam 13 yıl önce 75 gram bileziği elden bı tanıdığa verdi adam borçlarım var diyip yalvar yakar evde almış kamera kaydı yok kuyumcuya babamla gidip bozdurmus geri alamıyoruz dava açabilir miyiz hukuken yapabilicemiz bişey var mı mahkemede yemin etmek gibi

 98. Ayşe dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey iyi çalışmalar.
  Eşim arkadaşına 8bin TL borç verdi ve arkadaşı parayı eşinin banka hesabına yatırılmasını istedi eşimde parayı havale etti ve açıklama kısmına borç yazdı fotoğrafını da çekti biz 6 aydır bugün yarın diye parayı alamıyoruz ne yapmamız gerek yardımcı olur musunuz?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatın

 99. Berrin dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey iyi çalışmalar dilerim öncelikle. Ben enişteme 10 bin lira para verdim 4 5 yıldır sürekli vericeğini söylüyor ama hiç bir ödeme yapmıyor ödeme elden oldu ama o gün içinde bankadan kredi çekilmişti mesaj atıyoruz haklısınız ödeyemedim falan diyor bu durumda ne yapabiliriz varmı yapabileceğimiz bir şey?

 100. Erdem dedi ki:

  Borcum yok borcun var diyip tehdit ediyor birşahıs dur duk yerde neden kazandığım paramı veriyim evrak fatura falan dekont bile yok

 101. burak dedi ki:

  merhaba tevfik bey istanbulda çalıştığımda bizim bi üst mertebemizde olan birisi benden borç para istedi ve oluna ilaç alacağını ihtiyacı olduğunu söyledi ir dahaki maaşlar yattığındada vereceğini söyledi ama bir buçun sene oldu ve halendaha vermiyor borcu olduğunu kabul ediyor etmesede mesajlar ve ses kayıtları var bu parayı almak için ne yapabilirim bi öneriniz varmı para değeri : 550 tl

 102. Ezgi g dedi ki:

  Tevfik bey merhaba, ayni kurumda calistigim bir kisi whatsapp uzerinden gerekcesini belirterek benden 1000 tl borc para istedi iban uzerinden gonderdim. Soyledigi tarihlerde odemesini yapmadi kendisine yazsamda arasam da acmiyor. Nasil bir hukuki yola basvurmaliyim? Whatsapp yazismalari ve aramalarim duruyor. Adliyede nasil dava acabilirim

 103. Esat dedi ki:

  Merhabalar Teyfik bey. Ben bir arkadaşıma mobil bankacılık yoluyla 35.000 TL borç para verdim, açıklama kısmına da ”borç” olarak ekledim ama parayı inkar ediyor vermiyor. Mahkemeye verip parayı geri alabilir miyiz ? Teşekkürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açabilirsiniz

 104. Bahar dedi ki:

  merhaba Tevfik bey
  eskiden çalıştığım iş yerinden birine borç verdim . elden verdim .Ama bir sürü mesaj var orda da ne yapabilirim.şimdiden teşekkürler .

 105. Mehmet dedi ki:

  Merhaba borç verdiğim şahıs borcunu ödemiyor üstüne üstlük hakaret ediyor

 106. Mustafa ARICI dedi ki:

  1,5 yıl önce 6 ay sonra ödeyeceğim diyerek bir arkadaşıma 30.000 TL borç verdim. Elimde parayı gönderdiğime dair banka dekontları var ancak açıklama kısmına her hangi bir açıklama yazmadım. Bir arkadaşım bu borç verme işlemine şahit ve telefon görüşmeleri de mevcut, bu durumda hangi yola başvurabilirim veya sonuca varabilirmiyim?

 107. Havva dedi ki:

  Merhaba tevfik bey
  Konuya nerden başlasam bilemedim ama kısaca anlatayım birine borç verdim kredi çekip ama onun adına yapmadim işlemi arkadaşının üstüne yatırdım parayı dekontlarda borç olarak görünmüyor parayı verdiğin şahısla aramızda özel bir durum cardı bazı benim uygunsuz fotolarım mevcut resim olarak atılmış fotolar bilgim var ama şuan paramı ondan alamıyorum 9 ay oldu ödemiyor ve tehtit ediyor işte aileme ulaşırsan vs bişey yaparsan diye ne yapacagimi bilmiyorum parayı attigim kişi taha komut parayı kullanan ve beni tehtit eden kişi alparslan a**** z*****mesajlasmalarımız var ama para başkasının üzerine atıldı bilgide açıklamada borç yazmıyo ben bu parayı nasıl alabilirim ve ayrıca parayı vermemek için her türlü pisliği yapıyor beni tehtit ediyor internete vericem resimleri arkadaşlarına göndericem gibime olur bana bir yol gösterin rica ediyorum krediyi ödeyemiyorum 20 bin kredi cektim bin tl ödeme yaptı sadece ve şuan ödeme yapmıyor tehtit ediyor ailesi veya başka bir yere gidersem resimlerimi arkadaşlarıma göndereceğini söylüyor

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Havva hanım,
   Sizi bu şekilde tehdit ve şantaj eden kişi hakkında şikayetçi olmanızı öneriyorum. Soyadınızıda sildim çünkü böyle sosyal mecralarda soyadınızı yazarsanız kötü niyetli başka kişiler de sizi bulabilir. Dediğimiz gibi şikayetçi olduğunuz takdirde bu kişi hakkında gerekli soruşturma başlayacak varsa size ait resim ve görüntüler bilgisayar ve telefon incelemesi yapılması halinde ele geçirilebilecektir.

 108. EZGİ dedi ki:

  merhabalar erkek arkadaşıma 24 000 banka yoluyla 700 dolar elden borç verdim ve sürekli oyalıyor ödeyeceğim diye ne yapmalıyım banka dekontu var ama açıklama borç ibaresi yok
  Teşekkürler

 109. Selen dedi ki:

  Tevfik bey merhabalar, sevgilime zamanında borç para verdim aile ilişkileri bozulmasın diye çok büyük bir rakam değil 2500 TL. Fakat ödemeyi alacağım tarih geçti açıklama kisminada borç diye belirtmedim. Aramızda bir ilişkide kalmadı. Ne yapıp alabilirim akıl verirmisiniz.

 110. Şerafettin dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben 2019 yılında Aralık ayında bir sigorta hasar şirketine acente şubeliği için 10 bin TL banka yoluyla yatırdım ancak bana şubelik vermedi baktım olacak gibi değil paramı geri talep ettim paramı bugüne kadar parça parça ödedi fakat 2500 lira kalmış ödemiyor telefonumu engellemiş ne yapmam gerekiyor elimde banka dekontu var

 111. mert dedi ki:

  merhaba tevfik bey birisine araç almak için 20 bin tl kapora verdim banka dekontunada araç için verildi diye yazdım zaten ama gel görelimki 1 aydır araç gelicek oyalayıp duruyor bizi savcılığa suç duyurusun bulunmayı düşünüyorum siz cebanka dekontu işe yarar mı yardımcı olursanız sevinirim

 112. Deniz dedi ki:

  Merhaba,Tevfik bey,ben arkadasima kredi cekip parayi bankanin veznesinden elden banka icinde teslim ettim,bankanin icinden elden teslim ettigim için bankadaki guvenlik kameralarindan kanit olarak islem yapabilirmiyim saygilarinla.

 113. duran bozkurt dedi ki:

  mrb teyfik bey ben bir arkadaşıma 2 bin tl borç vermiştim ama aylar geçti alamıyorum mesajlara telefonlara cevap vermiyor elimde dekont ve mesajlar mahkemeye versem alabilirmiyim nasıl bir yolda ilerlemem lazım bilgi verirseniz çok seviniirim pek büyük para değil ama sonuçta emek yani

  1. Zübeyir dedi ki:

   merhaba yardımınıza ihtiyacım var
   Eski mahalleden tanıdığım bi abi vardı bana Forex diye bi uygulamadan bahsetti para ver 1e 1.5 veriyor dedi ben ilk başta param yok diyip başımdan saldım ama sürekli aradı bende en sonunda tmm dedim 12 binlira para gönderdim Perşembe gunydu Çarşamba hesabuna otamatik haticak dedi. Beni arayıp 20bin lira altında olduğu için çekim yapamıyoruz dedi benden 3 lira daha istedi onu da gönderdim sonra bana parayı göndermedi arabamı satıp sana gondericem dedi cezası felan var dedi 3 bin lira daha gönderdim yok o yok şu derken 400 daha gönderdim. Elimde dekkntlar var ama dekkntlar borç diye belirtmedim. İlk 12 bin lira gönderdiğim de aciklamaya adım 1 diye gönder dedi. Ben bu adamdan paramı nasıl alirim

 114. Poyraz dedi ki:

  Merhaba avukat bey ben iş yerinden bir arkadaşa 80 bin lira borç verdim cep şubesi yoluyla gönderdim ama ödeme olarak yazdım paramı geri almak için ne yapabilirim bana bir yol söyler misiniz ?

 115. Nihat dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, bir arkadaş için 7.500 TL kredi çektim ilk taksitini ödedi geri kalan borcunu ödemiyor. Whatsapp üzerinden konuşmalarımız da var. Şuan kendisinden de haber alamıyorum. Benim bu parayı ailesinden isteme gibi bir durumum var mı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ailesinden hukuki olarak isteme hakkınız yok tabiki.

  2. Ali kor dedi ki:

   Kardeşim aynı durumdayım varmı bir gelişme hukuki açıdan bir yol izledin mi

 116. Yaşar dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin arkadaşım benden para istedi whatsapp araclığı ile görüşmemiz geçti haftaya demişti 1.5 sene geçti.. banka hesabı ile yolladım fakat kız arkadaşının hesabının iban numarasını yolladı bundan dolayı bende borç diye yazmadım açıklamaya fakat konuşmalar duruyor herhangi bir hukuki yola başvurmaya hakkım varmı dır ? Tutar 1.500 TL fakat burada konu kandırılmak ve bunun İçin mücadele etmek.

 117. Şehriban dedi ki:

  Mrb ben Bi arkadaşıma borç para verdim 38 bin lira ve borcunu ödemiyor üstelik kartımı da çalmıştı ben borcunu ödemez diye şikayetçi olamadım bide verdiğime dair ona kendi el yazısıyla benden para aldını yazdırdım üstelik yazdırır Ken videosunu çektim sizce ben bu delillerle paramı ala bilirmiyim

 118. Filiz dedi ki:

  Merhaba ben birisine 200 tl. 60 TL. 240 TL olarak 500 TL verdim alamıyorum ne yapmam gerekiyor.

 119. YILDIRIM K. dedi ki:

  merhaba ben bi arkadaşa 46200 tl para gönderdim giden paralar banka kanalı ile gitti ve ayrıca acıklamalarda arsa alışı – arsa satısı ve konut alıs bedeli diye 3 adet makbuz ve acıklamalar mevcut odeyecem dıyor ama henuz odemedı dava konusu yapabılırmıyım? burada borc vermıstım onu odedı gıbı soylemlerde bulundu inkar ederım dedi tutar dalı varmı acaba?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Tabi dava açabilirsiniz.

 120. Mucahıt dedi ki:

  Slm aleykum teyfik yıldırım bey 6 7 ay önce bınarac sattım devrını verırken para dedım ofıste cay içerken elden verırız dedıler cekemedım alamadık dıye dıye 6 7 ay gectı suan sadece elımde olan msjlar watsaptan seslı msjlar var yarın verce altın bordurup 20 bın tl vercem seklınde ne yapabılırım sızce bıraz teklıkelı ınsanlar bulasmakta ıstemıyorum ama alın terım sonucta benım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şikayetçi olabilirsiniz.

 121. Abdulhakim dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey Banka üzerinden bir miktar para gönderdim açıklamaya kendi ismimi yazdım şimdi de parayı gönderdiğim kişi vermem diyor nasıl bir yol izlemeliyim Tevfik bey

 122. Gudrat dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey arkadaşım dan motor aldım ayda ödemeli olarak ama arkadasim askere gitti babası gelip motoru aldı benden habersiz satmış falan filan diye ama haberi vardı neyse ben 6000 tl vermiştim arkadaşa şimdi parayı istiyorum ama babası nasıl verdiysen öyle alırsın diyo ben napabilirim parça parça almak istemiyorum adamda lafdan anlamıyorum

 123. Ersin dedi ki:

  Merhaba benim bir kişiden 250 liralık bir alacağım var borç olarak aldı mesajlarda bunun kanıtı olduğu için ve arkadaşım olarak gördüğüm için banka açıklaması yapmadım ama konuşmalarımız duruyor. Paradan ziyade yaptığı davranış biçimi çok sinirimi bozuyor bunun için şikâyette bulunabilir miyim? Parayı alırsamda bi öğrenci olarak o parayı çocuklara dağıtacağım ama bu tür insanlarda kalmasını istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 124. Şeyma Kızılarslan dedi ki:

  Teşekkürler Teyfik bey çok yardımcı oldunuz ilginiz alakanız için çok teşekkür ederiz

 125. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Eft aracığılıyla açıklama kısmına ” emaneten” yazarak para gönderdim. 1-) icraya verebilir miyim? 2) icraya vermek için zaman aşımı süresi nedir? 3) 2 yıldan daha fazla oldu borcu vereli 6 haftalık isteme süresi sınırına takılır mıyım? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

 126. Osman Z. dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben asteğmen olarak askerlik yapıyorum. 32 yaşında evli çocuklu bir asker benden 4800 tl borç istedi iyi niyetimden verdim. 15 günde ödeyecekti ödemedi ve gönderdiğim bankada açıklamaya borç yazdım. Bu asker 10 bin TL’lik senet yapalım çıkınca ödeyeceğim dedi o kadar olmaz 7500 TL’lik yapalım dedim avukat masrafları olursa oradan ödenir diye. Sonra durumları mecburen bölük komutanı duydu başım ağrıyor bu konuda ne yapabilirim?
  Teşekkür ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bölük komutanını ilgilendiren konu nedir? Sorununuz nedir anlamadım

   1. Osman ZAVRAK dedi ki:

    32 yaşındaki evli asker borcunu ödemediği için durumu bölük komutanına anlattım sonrasında diğer asker arkadaşlarınada borçlandığını fark ettik. 32 yaşındaki asker hakkında aşırı borçlanmadan savunma alındı borç veren askerlerinde ifadesi alındı. Ben verdiğim 4800 tlyi kurtarabilirmiyim onu merak ediyorum. Teşekkür ederim kolay gelsin.

 127. Evin aslan dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben ibabdan bir arkadaşıma para yolladım açıklama yerine borç yazmıştım ama şimdi geri yollamıyor. Paramı geri Almam mümkün mü ?

 128. onur dedi ki:

  iyi günler. bir arkadaşımız en az 10 kisiye kredi çektirip kaçtı. borcu 300 bin liralara dayanıyor. Elimizde bazılarının mesajları ve dekontları var. bu konu hakkında ne yapabiliriz? Polis bu adamı bulabilir mi? Teşekkürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Mağdur olan kim varsa birlikte şikayette bulunabilirsiniz. Polis bulabilir veya bulamaz diye ben yorum yapmam doğru değil. Emniyet müdürü değilim nihayetinde.

 129. HALİL dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey . Yakın zamanda İnternet üzerinden tanistigjm bir şahısla online oyun alımı için anlaştık. IBAN üzerinden oyunun yarı parası diye 700 lira gönderdim . Kalan yarısını da 3 gün içinde eksiklerin giderilmesi halinde gondercegimj bildirdim. Oda 3 gün içerisinde eksikler giderilmesse para iadesi yapacağını beyan etti . Konuşmalar WhatsApp üzerinden yapıldı. Şuan 3 gün geçti ve mejlarima cvp vermiyor . Bu konuda nasıl bir hukuki yol izlerim. Maddi acidan benj zarara sokarmi bu yola başvursam cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

 130. melih dedi ki:

  selamlar ben bir kişiye yazılım hizmeti vermek amacıyla hesabıma 100bin geldi daha sonra bana yazılımla ilgili herhangi bir bilgi vermedi 1 ay sonra parasını istedi bende bu parayı şu an değil şu tarihte ödeyebilirim dedim şu an beni savcılığa vermekle tehdit ediyor gelen paranın açıklamasında yazılım ücreti yazmakta ne yapmalıyım?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Geri ödemeyi yapın

 131. İhsan Ünal dedi ki:

  Merhaba Tevfil bey. İş yerinden birine 1500₺ borç verdim fakat sürekli erteleniyorum elimde banka dekontu var fakat “borç için” gibi bir ibare yok. Ayrıca geri istediğime dair telefon kayıtları var.

 132. Ali Furkan Erdoğan dedi ki:

  Merhaba arkadaşıma borç para verdim 700 tl kadar elimde bir belge yok fakat
  Whatsap üzerinden paramı istedigim zaman paran bende kalmaz öderim diye mesajı var ama ödemedi nasıl bir yol izleye bilirim.

 133. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey sorulara cevap verdiginiz icin oncelikle tesekur ederim,
  Benim sorum şu şekilde,

  Teyzemden banka havalesi olarak 230Bintl para aldim bunu kendi istegiyle geri odemesiz bir sekilde sen kendine ev al bana odemesende olur dedi, ancak aradan 5 ay gectikten sonra parayi geri istiyor tamamini ben evde aldim kendime ben bunu odemek istemiyorum , eger ki odemem gerekirse odemenin nasil yapilcagi ne sekilde yapilcagi belli degildir nasil bir yolla karsilasirim.

 134. Mustafa.ak.. dedi ki:

  Benim Sorum şu şekilde firmanın üzerine araç aldım 2 yıl çalıştırdım 166 bin liraya sattım 70000 Tl ye aldım diğer paramı alamadım alabilmem için paramı Ne yapmam gerekir aramızda böyle alım-satım ile ilgili sadece WhatsApp’tan yazışma var

 135. Ayda dedi ki:

  Alamiyorum parami nasil yapsam olur

 136. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben bir arkadaşıma 5000 TL banka hesap üzerinden borç para olarak yolladım ama 2500 tlsini geri banka hesap üzerinden yolladı ama 2500 TL’yi istiyorum ama mesajlarıma cevap vermiyor ne yapmam gerekiyor?

 137. Mehmet dedi ki:

  Merhaba öncelikle bu paylaşımınız için size çok teşekkür ederim avukat bey. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Ben yaklaşık üç yıl önce Öz dayımdan bir araç satın aldım ve bu aracın devrini üstüme almadım. Şu anda aracın devrini üstüme almak istediğimde dayım bana aracın devrini vermek istemiyor. Aracı aldığım tarihte dayım bana aracın parasını üçüncü bir şahsa Göndermemi söyledi. Ben de parayı gönderirken açıklama kısmına….. Plakalı Şu marka şu model aracın satın alınması şeklinde açıklama yazdım. Araç yaklaşık üç yıldır ben de. Aracın sigortaları motorlu taşıt vergileri ve muayenesi benim tarafımdan benim kartım üzerinden yapıldı. Dayımın aracı bana satarak parasını aldığına dair en az akrabalarım dahil beş tane şahidim vardır bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim ve sizce sonuç ne olur.

 138. Yusuf Güler dedi ki:

  Avukat bey merhaba ben bir kişiye 10 bin tl borç verdim ve senet imzaladık şuan durum belirsiz ödeyip ödemeyeceği
  Senetle paramı alabilir miyim tesekkür ederim

 139. Emrah dedi ki:

  Bir arkadaşım benden parça parça borç aldı evi satacam 5 bin TL arabayı satacam 5 bin TL v.b toplamda 75 bin TLpara veridm 3 yıldır oyalıyor ödemiyor napmaliyim elimde mesajlaşma ıslatım var sadece

 140. Harun Soydan dedi ki:

  İyi akşamlar ben Bir arkadaşa 3 bin TL para verdim 5 sene önce bu arkadaş ile mesajlaşmalarim duruyor kendiside inkar etmiyor bu arkadaş beni 5 senedir oyalıyor bu arkadaşı mahkemeye versem alabilirmiyim paramı Avukat tutmaya gerek varmı ?

 141. Ömer Türkel dedi ki:

  Bir kişiye borç verdim banka yoluyla gönderdim yalnız açıklama kısmına şu tarihli ödenmek üzere boş veriyorum diye yazmayı unutmuşum şu anda tarihi geçtiği şahıs borcunu ödemiyor telefonla aradığımda o zaman için görüştüğümde o şahsın telefonuyla borcumu şu tarihte ödeyeceğim diye konuşmamız geçti bunu savcılıktan ses kayıtlarını konuşma kayıtlarını isteyip delil olarak sunulabilir miyiz bu parayı alabilir miyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ses kayıtlarını alamazsınız.

   1. Mehmet dedi ki:

    Tevfik bey merhaba zor bir durumda kaldığımız için size burdan yazmak zorunda kaldım. Daha önce yazılarınızdan okuduğum kadarıyla yol göstermeyi seven bir insansiniz bizde size sormak istedik. Babam yaklaşık 120 bin tl yi galerici bir uzaktan akrabamıza iş yapması için banka yolu ile vermiş. Anlayacağınız babamı kandırmışlar paranı büyütürüz şeklinde konuşmuşlar. Babamda banka yolu ile vermiş. Ortada ne çek var ne senet şimdi biz bu insanlarsan yaklaşık 3 aydır parayı alamıyoruz bunun adlı bir yolu var mı ? Konuşmayı denedik fakat ben 12. Aya kadar veremem paranızı batık durumdayim diyor ancak üstlerine işletme arsalar ve araçlar var anlayacağınız paranızı alamıyoruz. Yardiminizi bekliyoruz şimdiden teşekkürler…

 142. Musa dedi ki:

  Avukat bey ben bir arkadasa banka yoluyla 5 bin TL borç verdim ancak açıklamaya borc verildi yazmak aklıma gelmedi ama kaç para istediği ne zaman geri ödeyeceği gibi konuslamar geçen mesajlaşmalarimiz var. Şimdi geri ödemiyor hukuk yoluyla bu parayı alabilir miyim nasıl bir yol izlemem gerek.

 143. Bahat dedi ki:

  Merhaba. Eski sevgilimin borçlarının olduğunu sen kredi çek ben ödeyeceğim diye söz vermişti ve hiçbir krediyi ödemedi ben kendisinin iban adresine attim şuandada kendisine ulaşamıyorum ve sana borcum yok diye haber göndermiş kendisinden ve hayatindaki insandan hakaret edici mesajlar aldım sizce nasıl bir gözlemleyebilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yapılan hakaret ve tehditlere istinaden savcılığa şikayette bulunun. Ayrıca yaptığınız ödemeye ilişkin alacak davası açın.

 144. Vedat dedi ki:

  Ben 1 yıl sigortasız kepçe operatörü olarak çalıştim 1 yıl süreçle maaşımı alamadım bu parayı hangi yollarla alabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İş hukuku bağlamında ele alınmazı gereken bir husus adliyeye başvuru yapıp arabuluculuk devreye girecektir sonrasında ise sonuç alınmazsa iş mahkemesinde davanız açılacaktır

 145. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben birine borç para verdim elimde dekont var borç şu tarihte geri ödemesi şartıyla diye şimdi ödemiyor hokuki holarak ne yapa bilirim

 146. Fatih k dedi ki:

  Arazimin önünde hazine arazisi var ham toprak burası köye tahsis edilecek meyva bahçesi kurulması şartıyla buradan geçit hakkı alabilirmiyim vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim

 147. Ahmet ö Ç dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey Bir arkadaşımın 300 TL borç verdim banka yoluyla EFT yaptım 300 TLenin 150 TLesine mesaj atarak arayarak durmadan 150 TL’yi geri zorla aldım geriye 150 tl kaldı ben bu 150 TL için mesaj ve arama yaptım cevap vermedi WhatsApp üzerinden de mesajlar duruyor ben bu 150 TL’yi fazlasıyla alma imkanım var mı ??

 148. Burak G dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey arkadaşıma 2700 TL borç verdim 1500 ü aldım lakin 1200 u alamıyorum bankadan gönderdim lakin açıklamaya borç yazmadım.nasil bir yol izlemeliyim.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.