Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

12.05.2019
15.255
Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

Günümüzde en çok yaşanan problemlerden biri “borç verdiğim kişi borcunu ödemiyor”

Evet aslında zamanımızın hastalığı güven probleminin oluşumuna sebeplerden bir tanesidir. “kültür yozlaşması”nın sonucu istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalmaktayız. Bunun hukuki ve sosyolojik temellerini araştırdığımızda uzun uzun yazılar ve hatta kitaplar yazılabilir ancak bu yazımızda bu sonuçlardan biri olan ve gerçekten de insanın güven duygusunu sarsan ve insan hayatında hayal kırıklığına sebep olan bu hukuki mağduriyeti incelememiz gerekiyor.  İcra avukatı olarak tabir edilen daha çok icra ağırlık çalışan avukatlara da işte daha çok bu sebeple başvuru yapılıp hukuki süreç başlatılmaktadır.

Borç verdiğimiz bir kişi borcunu ödemiyorsa mahkemeye başvuru yapma hakkımız bulunmaktadır. Alacak davası veya icra talebi yoluyla alacağımızı talep edebiliriz. Ancak burada en önemli konu nasıl ispat edeceğimizdir. Şunu belirtmemiz gerekiyor. Elimizde hiçbir evrak olmadan da icra yoluna başvurabiliyoruz. Bu icra yolunun ismi ilamsız takip yoluyla başvurabileceğimiz icra takip yöntemidir. Ancak bu icra takip yönteminde borçlu borca itiraz ettiğinde icra takibi durur ve artık dava açmamız gerektiği söz konusudur. Bu icra takip yönteminde “benim bu kadar alacağım vardı” şeklinde açıklama ile takip yapabiliyoruz. İlamsız takip yöntemleri arasında fatura alacağımız, süresi geçmiş çek-bono evrakları veya dekont gibi evraklar da olabilir. Bu evraklar dahi olsa yine ilamsız icra takip yoluna başvuruyoruz. Ancak itirazı durumunda açılacak itirazın iptali davasında ispat yükü alacaklıda olacağı için elimizi güçlendirmiş oluyoruz. Bu yönden bir farkı bulunmaktadır.

Borç verdiğimiz kişi borcunu ödemiyorsa ilk önce soracağımız konu şu olmalıdır. Ödemenin hangi yol ile gerçekleştiğini öğrenmek önemli..

Ödeme eğer banka yoluyla gerçekleşmiş ve açıklamasında “borç, borç için” gibi bir açıklama söz konusuysa burada karşı tarafı borçlandırdığımız hususunda elimizde ispat yükü açısında bir kanıt bulunmaktadır.

Örneğin beyaz eşya için veya bir araba için hesaba gönderdiğimiz ” buzdolabı ödemesidir, 01xxx12 plakalı araç satışı içindir” gibi açıklamalar da hukuki taleplerimizde büyük bir ispat yolu yani delil başlangıcı olarak değerlendirilebilecektir.

Elden verilen ödemelere bu sebeple dikkat etmeliyiz kötü niyetli birine elden verilmiş ödemenin tahsili çok zor olacağı için bu gibi durumlarda en iyisi banka yoluyla ve açıklamaya “o1 haziran 2019 tarihinde geri tarafıma ödenmek üzere borç içindir” gibi bir ödeme yazarak elinizi güçlendirmiş olursunuz. Elden versek de icra takip yoluna başvurabiliriz ama dediğim gibi itirazı durumunda bu yolda sıkıntı yaşayabiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında borç verme işleminizi yapmanızı ve ticari hayatınızda bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

İşlenecek tüm bu süreçleri icra davaları üzerine çalışan bir icra avukatı ile süreci takip etmeniz faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 57 Yorum
 1. Huseyin dedi ki:

  Merhabalar teyfik bey ben huseyin bizim basimizda bi bor belasi var kafa siyirticak cinsten babam bir iş arkadasina nasil guveniyorsa 260 bin tl veriyor ama bunu eşinin adina olan hesaba borc diye belirtmeden havale yapiyor adamdanda senet aliyor biz bunu nasil alabiliriz 6 aydir haftalar gunleri kovaliyor surekli vericemlerden baska bisey yok yanliş işler yapmak istemiyoruz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,
   İsmim Tevfik benim, Elinizde bulunan senedi hiç zaman kaybetmeden icra takibine konu etmeniz çok önemlidir. Eğer bu süreç içerisinde sizden önce haciz eklenirse siz sonraya kalırsınız. Zamanlamanız çok önemli..

 2. ozan dedi ki:

  Tevifik bey merhabalar . Freelance grafik tasarım hizmetleri veriyorum. Bundan 8 ay önce kadar bir firmaya 5000 tl tutarında iş yaptım. fakat tanıdık olduğu için ne bir fatura ne bir sözleşme yapıldı. şu an adam telefonlarıma yanıt vermiyor. bu durum karşsında ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ozan bey, Freelance çalışanlar serbest meslek makbuzu düzenlemelidirler. Bu makbuz ile birlikte yaptığınız görüşmeler ve yazışmalar hukuki anlaşmayı ortaya çıkarmak için büyük bir rol oynayabilirdi. Ancak fatura kesmemiş olmanız hukuki başvuru yolunu kapatıyor diyemeyiz. İlamsız icralarda örnek 7 yoluyla takip açabilirsiniz. Ancak karşı taraf borçlunun itirazı halinde itirazın iptali davası açma durumunuz oluşabilecektir. Eğer borçlu böyle bir borcun varlığı düşüncesiyle itiraz etmez ise borçlu olacak firma hakkında tüm haciz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

   1. Yunus keskin dedi ki:

    Slm nalykm Tevfik bey benim bi iş arkadaşı vardı bu kişiye ilk önce 4000 TL verdim bu parayı 4 ay gibi sürede aldım sonra bana enpara.com dan 19.500 TL kredi çektir fi bu krediyi 20 gün SONRA yatırıp benim [11000 ]kredilerimide birlestrip 22 +11 =33 000 TL kredi çektim yanlız bu krediyi onun hesabına 3000 TL ve 3000 TL de ikinci para Akbank ve enpara ya 3000 ,3000 gönder geriye kalan19000 TL’yi elden verdim, artı benden 2,500 TL daha elden aldı ben bu durumda nasıl parayı mahkeme yoluyla alabilirim telefon konuşmaları mesajlar Vodafone şirketinden isteme olabilir mi . Kişi nin çalıştığım fabrikada birkaç kişi daha var böyle elden para aldığı dışarda Bir kaç kişi var bunlarla birlesilip sahtekar lik davası açılabilir mi bana yardımcı olursanız sevinirim

   2. Yıldız dedi ki:

    Merhabalar avukat bey eşim bi arkadaşına 25000 lira banka EFT yoluyla göndermiş ama açıklamaya bir şey yazmamış adam şimdi parayı geri vermiyor dava açarsak parayı geri alabilir miyiz

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Yazıda belirttik ancak detayları ofise gelirseniz konuşuruz.

 3. Hüseyin Onur dedi ki:

  Tevfik bey merabalar 1 sene önce bizde babamın maaşının üstüne 40bin kredi çekip hocamıza verdik faiziyle 74 bin tl yazın odicem dedi adam şimdi inkar ediyo kardeşiyle benim borç değil diye bankadan bilgi almamız mümkün mu dava açarken, önceden mesajlar ve konuşmalar var borcu kabul eden. 2 tane daha dolandırıcılık davası var bu şahsın .Bize ne tavsiye edersiniz davanın seyri ne olur bize yol gösterin. Teşekürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Borç vermiş olduğunuz kişiye ödemeyi banka havalesi yoluyla mı yaptınız? Yaptıysanız açıklama kısmına ne yazarak gönderdiniz bu hususlar çok önemlidir. Eğer ki bu parayı elden vermiş olursanız ilamsız takip icra takibi açabilirsiniz. Ancak eliniz bu durumda zayıflayacaktır. Çünkü karşı taraf benim böyle bir borcum yok dediği anda siz ayrı “itirazın iptali” davası açarak bu borcu verdiğinizi ispatlamanız gerekecektir. Mesaj ve şahitlerin içeriğine göre bu davada delil olarak kullanabilmeniz mümkün olabilir.

 4. Cenk dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,

  Bir sorum olacak: bir kişiye banka yolu ile havale yaparak “isim isime borç veriyor” olarak borç verdim elimde whatsapp konuşmalarıda mevcut bu kişiden alacağı nasıl tahsil etmeli ve nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ve davayı kazanma durumu sizce nedir?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Cenk bey,
   Tam olarak açıklamada ne yazdığınızı anlayamadım ancak borç verdiğiniz açıklamadan anlaşılabiliyorsa icra takibini başlatabilirsiniz. Tam olarak açıklamadan anlaşılmayan bir muğlaklık var ise bu durumda diğer mesajlar değerlendirmeye alınabilir.
   İyi günler.

 5. Ferhat dedi ki:

  İyi akşamlar avukat bey. Bundan 2.5 yıl önce aynı çalıştığım iş yerinde bir kişiye 1400 TL elden borç para verdim fakat her defasında ödeyeceğim deyip ödemiyor. Borç verdigime dair. Facebook vatsap mesajları var bide o güne ait bankadan para çektigime dair makbuz var ben bu kişiye dava açabilir miyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açmanıza engel bir durum yok. Şahitler ve diğer unsurlar göz önüne bulundurulabilir.

   1. Ferhat dedi ki:

    Peki. Dava açacak olursam davayı kazanıp o kişiden paramı alabilirmiyim teşekkürler

    1. Murat dedi ki:

     Merhabalar ismim murat birine kredi kartımı verdim ısrarları sonucu ama kartlarını kullanıp bıdaha telefonlarımı acmaz oldu oncekerı odeyecegım para beklıyorum falan dedi hep ama artık engelledi beni ulasamıyorum ne yapmalıyım

 6. Serpil dedi ki:

  Mrb tevfik bey ben bi kişiye Banka üzerinden 500 lira para gönderdim ancak açıklamaya o kişinin ismini yazdım. Yani borç diye belirtmem gerektiğini bilmiyodum.bununla ilgili dava acabilirmiyim napmam gerekir.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açılabilir ancak karşı tarafın inkar etmesi durumunda davanızı ispat anlamında sorun yaşayabilirsiniz. Elinizde mesaj varsa ayrıca tanık gibi hususlar önemli olabilir.

 7. Hamdi dedi ki:

  Meraba Tevfik bey bi arkadaşa 1 sene önce elden parça parça 6600 lira verdim. Verdigime dair ve aldığına dair mesajlar var elimde. Suan mahkemeye versem sonuc ne çıkar ve nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba icra takibi açabilirsiniz engel bir durum yok bunun yanı sıra alacak davası da açabilirsiniz. Ama kısa yolu icra takibi açmak olacaktır.

 8. ıbrahım toydemır dedi ki:

  merhabalar tevfık bey benn ıbrahım t.. mehmet k.. adına bır arkadasıma banka yolu ıle eft yaptım 1000 tl 10 gunden oducem dedı ama odemeı eft yaparken acıklama kısmına borç verme dıye yazdım ne yapabılırım bu konuda

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatabilirsiniz.

 9. Osman dedi ki:

  Ben bir arkadaşıma borç para verdim hesabına gönderdim borç verme diye belirdim alamıyorum ne yapmalıyım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Sizin gibi onlarca kişi aynı soruyu sordu. Lütfen üstteki cevapları bir zahmet okuyun.

 10. Onder dedi ki:

  Merhaba tevfik bey ben askerdeyken yani 12 gun once bir arkadas benden 1 gun once terhis oldu . Terhis oldugu gun benden borc para istedi 500 tl.bende guvendim annen hasta dedi diye.kartimi verdim parayi cektikten sonra carsiya cikan obur arkadasla geri gondermesini soledim.karrtaki tum para cekmis 700 tl karti arkadasla karakola geri gondermis aksam öğrendim benim gibi 5 6 kisi kandirmis herkesten para toplayıp telefonunu kapalı tutuyo ne yapmalıyım mobil subeden baktım once 500 cekmis sonra ort.atm den bakiye sormus sonra 200 daha cekmis karti gonderip memleketine gitti olay HATAYda oldu ben ISTANBULa geldim o AĞRIya gitti ne yapmaliyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Kartınızın şifresini vermişsiniz. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanımı suçu ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 11. HÜSEYİN dedi ki:

  Arkadaşımla bir iş yaptık ve rehinli arabasını bana sattı arabayı üzerime vereceğini söyledi ama vermedi araba 8 aydır bende ne yapabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Rehinli arabayı size satamayacağı için alacağınızı isteyin. Başka teminatlar alın

 12. Mustafa dedi ki:

  Merhaba tevfik bey bi arkadaşıma 15bin tl kredi çekip internet bankacılığı aracılığıyla gönderdim elimde imzalı senet yok ama telefon konuşmaları msjlar bana gönderdiği kredi taksidi makbuzlari babamla telefon görüşmeleri var ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 13. Adem dedi ki:

  Merhabe Tevki bey Ben yakın bir arkasıma elden 20bin tl yakın parça parça para verdim elimde senet yada dekont yok sadece Facebook ve WhtsApp yazışmları var ve Bana borcu olduğuna dair birsürü şahitlerimde var yazışmalarında borcunun olduğu ve miktarı doğruluyor ne yapama gerekiyor mahkeme yolu ile çözebilirmiyim.

 14. MAHMUT dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, arkadaşıma 50 bin TL borc verecegim, eft yapıcam, para gönderme kısmına borç yazsam bunun tahsilatını yapabılırmıyız avukat aracılıgıyla mahkemede, yüzde kaç ihtimalle paramızı alabılırız, borç yazarsak yüzde yüz ihtimalle davayı kazanırız değilmi, çok teşekkürler

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, bir arkadaşıma 15.000 TL borç para verdim. Ancak geri ödemesini bana yapmadı. Elimde yalnızca “Borcunu öde” açıklamalı dekont mevcut. Hukukî işlem başlatsam benim bu borcu alma şansım % kaç oranında?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bilmiyorum.

 16. Sercan dedi ki:

  Merhaba
  Bende arkadaşıma 17 Mayıs 2019 günü banka aracılığıyla 9000 TL borç vermiştim bu paranın 3700 ünü ödedi fakat geri kalanını ödemedi. Nasıl bir yol izlemeliyim? Borcu verdikten sonra en geç ne kadar süre içinde dava açılır?

 17. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben çok kötü birsey yaptım ve hepsi sarpa sardı. Instagram uzerinden biriyle konuşuyordum ve bir gün görüştük karşımdaki insan acelesi var yorgun bitkin haldeydi noldu dedim anlatamam bosver filan ayağı yapti sonra döküldü yok dolandırilmis filan anlatiyor simdi de kızım hasta ona ilac parasi lazim ama kimse bana vermiyor dolandirildigim icin de maaşim icra da dedi niye bulamıyorsun nasil ailen var baya sohbet gecti nasil vermiyorlar ya ben bile elimi sallasam çıkarırım o parayi dedim aptallik tabiki erkeklik yaptım sandim kendimi galiba neyse ben gidiyim kredi çektirecek birilerini bulmam lazım kızım cok hasta dedi gitti sonra ben naptin bulabildinmi deidm yok dedi bana yalvarmaya basladi kizim cok kötü yalvaririm sen kredi cek dedi ben de babamla çalışıyorum bankaya gidemem. Dedim babam sehir disina çıkınca buluştuk kendi hesap kartimi verdim çekti 4200 tl ertesi gun kartimi bana getirdi geri sonra yetmiyor bu dedi altınlarımı verdim 3 yarim 4 küçük altın neyse güya onun deyimine göre çocuk aldi ilaci ama ikinci kür almasi lazim demis doktorlar yine yalvarmaya basladi gittim 10 bin kredi cektim tak die eline verdim yemin etti ölmüs annemin üstüne yemin ederim dedi kredinin gününu bir gün dahi aksatmam sana bütün borcumu da bir arsa var satılınca hepsini 2 bucuk aya vercem dedi 11. Ayin sonunda 2 bucuk ay doldu arsa ölcüluyor dedi ben parayi eline verince karti da vermistim al git öde benle alakasi yok bu kredinin dedim neyse gunler gecti krediyi odemedi ayrica eksi hesabi da kullandi kredi karti ve banka karti ayni kartmış ne kadar limit varsa onu da yedi kredi kartını da odemiyor tabi arada 250 yatırıyo cocuk kandirir gibi 327 kredinin taksidi 250 de kredi kartina yatirmasi lazimken.. oyle möyle altinlarin bi kısmini aldim . simdi surekli sıkışırtırdım ben bunu ode borcunu diye surekli mesaj attim diyorki ben elden verdim borcunu şahit de var ben de dedim ki benim senin gibi yalancı şahide ihtiyacim yok sadece bana altınların bi kısmını verdin gerisi duruyor yukarda Allah sahit dedim ama verdim ben iyi geceler. Diyor hala yapabilecegim birşey olurmu ailem de bilmiyor beni onla korkutmaya çalışıyor gelir babana instagram kullandığını soylerim diyor mertsen gel söyle hem borcun var hemde gelip kızını dolandırdım de dedim nolur bilgi verin elim ayağım bağlandı birsey yapamiyorum..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Geçmiş olsun. Sizi bu şekilde tehdit ettiğine aldırış etmeyin. Avukatımla görüştüm hakkında şantaj suçundan dava açacağız şeklinde belirtin ve ödemenizi 1 hafta içinde tamamını getirmesini aksi halde 1 gün geçse dahi şikayette bulunacağınızı belirtin.

 18. Zübeyir dedi ki:

  Merhabalar ben Bi arkadasa 500+500 2 ayrı ödeme ile banka yoluyla borc verdim. İlk gönderdiğim 500 TL ye avans yazdım diğerine bilet yazmadım. Borcunu ödemiyor. Ben nasıl bir yol izlerim acaba. Ben onurunla oynadığı için o parayı tahsil etmek istiyorum.

 19. Mustafa dedi ki:

  Merhaba tevfik bey bi kişiye borç verdim ve borcunu ödemedi ve bu satış eşinden ayrıldı ve kayıplara karıştı ne yapmam gerekiyor elimde senet var

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatılabilir.

 20. Emrah kurt dedi ki:

  Slm tetik by ben bi araba sattm 50 bin tlye şimdi paramı alamıyorum senedide var elimde naparsam alabilirim yanlış bişey yapmaktan korkuyorm

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Umarım aracı satarken bir ipotek tesis etmişsinizdir. Yada mülkiyet muhafazalı bir satış yapmış olmanızı diliyorum. Eğer yapmadıysanız acil olarak senedinizi işleme koymanız yararınıza olacaktır.

 21. ersin dedi ki:

  noterden limited şirket satış sözleşmesi yaptık devreden bana şirketin borcunun olmadıgını söyledi fakat ssk vergi borcu oldugunu öğrendim iptal yada hukuk süreci ne olur bilginize saygılarımla arz ederim

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey yaklaşık üç yıl önce meslektaşıma yaklaşık 11000 TL borç para verdim parça parça havale şeklinde ama açıklaması kısmına herhangi bir şey yazmadım watsap konuşmaları var ne kadar borç istediğine dair vs bu konuda napabilirim borcumu alabilirim miyim dava yoluyla

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Daha üstte bu konu ile alakalı cevaplar vermiştim. Dava hakkınızı kullanabilirsiniz. Öncesinde bir avukata durumunuzu anlatmanızda fayda var. Davayı kaybetme durumunuz hakkında riskleri bildirebilirler

 23. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, Çoğu borç alacak davasında olduğu gibi bende bir arkadaşıma 15.000 TL kredi çekerek iş kurmasına yardımcı olmak için elden teslim ettim. Esnaf Kefaletten kredi çekip ödeyeceğini beyan etti. Lakin ilk 4 taksitten sonra ödemeler gecikti ve şehir dışına kurdu işini. Ödediği taksitleri de banka hesabıma açıklama yazmadan havale yaptı.Şahsın dayısı ve yeğeni de bu kredi verme olayına şahitler. Ne gibi bir yol izlemeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim. Alanya’dan saygılar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Açıklamalarınızdan ben bir şey anlayamadım. Daha açıklayacı yazarsanız sevinirim.

 24. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Tekrar Merhaba Tevfik Bey, bir arkadaşıma kredi çekerek elden senetsiz borç verdim. Bu kredinin sadece 5 taksitini ödedi. Bu 5 taksitin 3 ünü banka hesabıma havale yaptı. Şahit ve banka havale dekontları ile dava açabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemem lazım ? Teşekkür ederim şimdiden. Saygılar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açabilirsiniz elinizde hiçbir delil bulunmadığını göz önüne almalısınız. Ödediği banka dekontlarından ödemeyi yapmadığı taksitlerin varlığını nasıl anlayabiliriz ki sonuçta. Sadece Mahkemede yemin etmesi istenebilir.

 25. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için Tevfik Bey. Borçlunun akrabalarından parayı verdiğime dair şahitlik yapacak şahidim var. Bankadan çekmiş olduğum kredinin taksit ödeme detaylarnıı, borçlunun bana yaptığı havale dekontlarını eklemem gerekiyor. Mahkemenin de borçluya ‘’ 3 ay boyunca hayrına mı para gönderdin’’ diye soracağını düşünüyorum. Tam taksitlerin ödeme gününden 2 -3 gün önce.
  Verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ediyorum

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu davayı hak kaybına uğramamanız için bir avukat ile yürütmeniz sağlıklı olacaktır

 26. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey sorum şu ben bi arkadaşa kredi çektim benim hesabıma yattı ve oradan ben arkadşıma havale ettim ödemezse ne yapabilirim senet de almadım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yukarıda bu sorunuzun karşılığı cevapları verdim. Siz kredi çektikten sonra arkadaşınıza ödemeyi havale ederken açıklamaya ne yazdığınız mahkemeye başvurmanız halinde önem kazanacaktır.

 27. Secilll dedi ki:

  Merhaba bn bir arkadisma ibanina para yatrdm ama ev adresi is adresi vs bilmiorm dista kendisi ama açıklama kismina borc yazdım her yerden engelledi ne yapmam lazm

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Cevabını sizinle aynı sorunu yaşayan kişilere vermiştim. Okuyun lütfen bir zahmet

 28. Ozan dedi ki:

  İyi günler. Bundan 6 ay önce uygun fiyatlı bir enstrüman getirtmesi için daha önce müzik piyasasında bağlantıları bulunan bir tanıdığıma teklifi üzerine 2.600 TL para verdim. Sonradan küçük borçlar istedi günübirlik vermek üzere vs. Toplam 4.650 TL oldu. 6 ay oyalardı cihazı da getirttiğini ama yollayamadığını vs. söyledi en son da cihazı sattığını ve paramı yollayacağanı söyledi. Ancak o paranın geri gelmeyeceğinden eminim 6 ay oldu. Tek sözü aylardır şu gün bugün.. Elimde mesaj kayıtlarımız var ve orda açıkça bu borç anlaşması yazıyor. Orda belirtili. Aylarca abi ne yaptın parayı, göndereceğim kardeşim diye dolanan kayıtlar ve bir sürü şahidim… Sizce paramı hukuki olarak nasıl temin edebilirim? Öğrenci olduğum için bu kadar önemsiyorum o parayı, şimdiden teşekkür ederim.

 29. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Ben bir mağazada kasiyer olarak çalışıyorum. Düzenli olarak bozuk para aldığımız bir adam vardı . Biz 100 200 ne kadar lazımsa bütün para verip kendisinden bize 1lik beya 50kr olarak getirmesini istitorduk. En son 300 tl bütün verdik bozuklukları alıp geleceğini söyledi üzerinden 3 gün geçti aramalarımıza tagmen getircem getircem diyip getirmedi. Şilayetçi olsak bir sonuç alabilir miyiz ? Fikir verirseniz sevinirim hayırlı akşamlar

 30. Tuğba dedi ki:

  Merhaba. Bende birine elden bilezik verdim ama vermeden ve verdikten sonra attığı msjlarla bilezikleri aldığı kesin ve şimdi ödemiceğini söylüyor ne yapmam gerekiyor?

 31. Şevket dedi ki:

  Merhaba tevfik bey ben arkadaşıma elden borç verdim ama arkadalım ödeycem diyor ama ödemiyor hatta bankamatiğimi ona verdim git çek diye oda gitti çekti habire oyalıyor nasıl alacam

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.