Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

12.05.2019
Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

Günümüzde en çok yaşanan problemlerden biri “borç verdiğim kişi borcunu ödemiyor”

Evet aslında zamanımızın hastalığı güven probleminin oluşumuna sebeplerden bir tanesidir. “kültür yozlaşması”nın sonucu istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalmaktayız. Bunun hukuki ve sosyolojik temellerini araştırdığımızda uzun uzun yazılar ve hatta kitaplar yazılabilir ancak bu yazımızda bu sonuçlardan biri olan ve gerçekten de insanın güven duygusunu sarsan ve insan hayatında hayal kırıklığına sebep olan bu hukuki mağduriyeti incelememiz gerekiyor.  İcra avukatı olarak tabir edilen daha çok icra ağırlık çalışan avukatlara da işte daha çok bu sebeple başvuru yapılıp hukuki süreç başlatılmaktadır.

Borç verdiğimiz bir kişi borcunu ödemiyorsa mahkemeye başvuru yapma hakkımız bulunmaktadır. Alacak davası veya icra talebi yoluyla alacağımızı talep edebiliriz. Ancak burada en önemli konu nasıl ispat edeceğimizdir. Şunu belirtmemiz gerekiyor. Elimizde hiçbir evrak olmadan da icra yoluna başvurabiliyoruz. Bu icra yolunun ismi ilamsız takip yoluyla başvurabileceğimiz icra takip yöntemidir. Ancak bu icra takip yönteminde borçlu borca itiraz ettiğinde icra takibi durur ve artık dava açmamız gerektiği söz konusudur. Bu icra takip yönteminde “benim bu kadar alacağım vardı” şeklinde açıklama ile takip yapabiliyoruz. İlamsız takip yöntemleri arasında fatura alacağımız, süresi geçmiş çek-bono evrakları veya dekont gibi evraklar da olabilir. Bu evraklar dahi olsa yine ilamsız icra takip yoluna başvuruyoruz. Ancak itirazı durumunda açılacak itirazın iptali davasında ispat yükü alacaklıda olacağı için elimizi güçlendirmiş oluyoruz. Bu yönden bir farkı bulunmaktadır.

Borç verdiğimiz kişi borcunu ödemiyorsa ilk önce soracağımız konu şu olmalıdır. Ödemenin hangi yol ile gerçekleştiğini öğrenmek önemli..

Ödeme eğer banka yoluyla gerçekleşmiş ve açıklamasında “borç, borç için” gibi bir açıklama söz konusuysa burada karşı tarafı borçlandırdığımız hususunda elimizde ispat yükü açısında bir kanıt bulunmaktadır.

Örneğin beyaz eşya için veya bir araba için hesaba gönderdiğimiz ” buzdolabı ödemesidir, 01xxx12 plakalı araç satışı içindir” gibi açıklamalar da hukuki taleplerimizde büyük bir ispat yolu yani delil başlangıcı olarak değerlendirilebilecektir.

Elden verilen ödemelere bu sebeple dikkat etmeliyiz kötü niyetli birine elden verilmiş ödemenin tahsili çok zor olacağı için bu gibi durumlarda en iyisi banka yoluyla ve açıklamaya “o1 haziran 2019 tarihinde geri tarafıma ödenmek üzere borç içindir” gibi bir ödeme yazarak elinizi güçlendirmiş olursunuz. Elden versek de icra takip yoluna başvurabiliriz ama dediğim gibi itirazı durumunda bu yolda sıkıntı yaşayabiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında borç verme işleminizi yapmanızı ve ticari hayatınızda bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

Borcu Tanıkla İspat Edebilir miyim?

Belirli bir tutarın üstü için senetle ispat kuralı geçerlidir.  2020 yılı için 4.480TL üstünde bir rakam için tanık dinletilemez. Ancak karşı tarafın açıkça bir rızası varsa tanık dinlenebilir.

HMK – MADDE 200-(1) Bir hakkın doğumu, düşürülmesi, devri, değiştirilmesi, yenilenmesi, ertelenmesi,ikrarı ve itfası amacıyla yapılan hukuki işlemlerin, yapıldıkları zamanki miktar veya değerleri ikibinbeşyüz Türk Lirasını geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir. Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle ikibinbeşyüz Türk Lirasından aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz.

512 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2020 yılı için % 22,58 oranında artırılarak uygulanacaktır. Şu durumda 2020 yılı için senetle ispat zorunluluğuna ve senede karşı tanıkla ispat yasağına ilişkin parasal sınır, 3.660 x % 22,58 = 826,428 + 3.660 = 4.486,428 TL.’dir. Ancak 6763 sayılı Kanun’la Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na eklenen Ek Madde 1 uyarınca her takvim yılı başından itibaren yeniden değerleme oranı uygulanarak belirlenen bu parasal sınırın on Türk lirasını aşmayan kısımlarının dikkate alınmaması öngörülmüştür. Buna göre, maddedeki parasal sınır, 2020 yılı için 4.480 TL olarak belirlenmiştir.

Borç Verdiğime İlişkin Mesajlar Var? Tanık Dinletebilir  miyim?

Normalde 2020 yılı için 4.480 TL rakam üstü için tanık dinletme yasağı varken diyelim ki elimizde SMS mesajlar veya buna benzer deliller varsa kanun bu duruma özel bir hüküm düzenlemiştir. Bu durumda elimizdeki delilleri mahkeme delil başlangıcı sayacak ve tanık dinletebilmeye imkan tanıyacaktır.

HMK – MADDE 202- Delil başlangıcı

(1) Senetle ispat zorunluluğu bulunan hâllerde delil başlangıcı bulunursa tanık dinlenebilir.

(2) Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir.

Akrabama Borç Verdim Tanıkla İspat Edebilir miyim?

Normalde 2020 yılı için 4.480 TL tutar üstü için tanık dinletme yasağı varken yakın akrabalar arasında senet almak gibi bir durum hayatın akışında beklenecek bir hareket değildir. Bu sebeple;

HMK MADDE 203-

(1) Aşağıdaki hâllerde tanık dinlenebilir:
a) Altsoy ve üstsoy, kardeşler, eşler, kayınbaba, kaynana ile gelin ve damat arasındaki işlemler

İşlenecek tüm bu süreçleri icra davaları üzerine çalışan bir icra avukatı ile süreci takip etmeniz faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 117 Yorum
 1. Huseyin dedi ki:

  Merhabalar teyfik bey ben huseyin bizim basimizda bi bor belasi var kafa siyirticak cinsten babam bir iş arkadasina nasil guveniyorsa 260 bin tl veriyor ama bunu eşinin adina olan hesaba borc diye belirtmeden havale yapiyor adamdanda senet aliyor biz bunu nasil alabiliriz 6 aydir haftalar gunleri kovaliyor surekli vericemlerden baska bisey yok yanliş işler yapmak istemiyoruz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,
   İsmim Tevfik benim, Elinizde bulunan senedi hiç zaman kaybetmeden icra takibine konu etmeniz çok önemlidir. Eğer bu süreç içerisinde sizden önce haciz eklenirse siz sonraya kalırsınız. Zamanlamanız çok önemli..

 2. ozan dedi ki:

  Tevifik bey merhabalar . Freelance grafik tasarım hizmetleri veriyorum. Bundan 8 ay önce kadar bir firmaya 5000 tl tutarında iş yaptım. fakat tanıdık olduğu için ne bir fatura ne bir sözleşme yapıldı. şu an adam telefonlarıma yanıt vermiyor. bu durum karşsında ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ozan bey, Freelance çalışanlar serbest meslek makbuzu düzenlemelidirler. Bu makbuz ile birlikte yaptığınız görüşmeler ve yazışmalar hukuki anlaşmayı ortaya çıkarmak için büyük bir rol oynayabilirdi. Ancak fatura kesmemiş olmanız hukuki başvuru yolunu kapatıyor diyemeyiz. İlamsız icralarda örnek 7 yoluyla takip açabilirsiniz. Ancak karşı taraf borçlunun itirazı halinde itirazın iptali davası açma durumunuz oluşabilecektir. Eğer borçlu böyle bir borcun varlığı düşüncesiyle itiraz etmez ise borçlu olacak firma hakkında tüm haciz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

   1. Yunus keskin dedi ki:

    Slm nalykm Tevfik bey benim bi iş arkadaşı vardı bu kişiye ilk önce 4000 TL verdim bu parayı 4 ay gibi sürede aldım sonra bana enpara.com dan 19.500 TL kredi çektir fi bu krediyi 20 gün SONRA yatırıp benim [11000 ]kredilerimide birlestrip 22 +11 =33 000 TL kredi çektim yanlız bu krediyi onun hesabına 3000 TL ve 3000 TL de ikinci para Akbank ve enpara ya 3000 ,3000 gönder geriye kalan19000 TL’yi elden verdim, artı benden 2,500 TL daha elden aldı ben bu durumda nasıl parayı mahkeme yoluyla alabilirim telefon konuşmaları mesajlar Vodafone şirketinden isteme olabilir mi . Kişi nin çalıştığım fabrikada birkaç kişi daha var böyle elden para aldığı dışarda Bir kaç kişi var bunlarla birlesilip sahtekar lik davası açılabilir mi bana yardımcı olursanız sevinirim

    1. Gökhan akkuş dedi ki:

     Merhabalar Tevfik bey
     Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim
     2007 yılında kayınbiraderime elden 180 gr altın vermiş oldum birkaç ay içinde iade edeceğini beyan etmişti maalesef 13 yıl geçmesine rağmen ödemiyor eşim şahit eşimin diğer aile fertleri şahit kendi ailem konuyu bilmekte eşim ve ailesinin diğer fertleri üzerinden dafalarca talep etmiş olmama rağmen ödemek istemiyor ve ben mlsf birşey yapamıyorum sizin bu kanunda bir öneri de bulunabilirmi isiniz tek şekkür ederim

   2. Yıldız dedi ki:

    Merhabalar avukat bey eşim bi arkadaşına 25000 lira banka EFT yoluyla göndermiş ama açıklamaya bir şey yazmamış adam şimdi parayı geri vermiyor dava açarsak parayı geri alabilir miyiz

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     Yazıda belirttik ancak detayları ofise gelirseniz konuşuruz.

 3. Hüseyin Onur dedi ki:

  Tevfik bey merabalar 1 sene önce bizde babamın maaşının üstüne 40bin kredi çekip hocamıza verdik faiziyle 74 bin tl yazın odicem dedi adam şimdi inkar ediyo kardeşiyle benim borç değil diye bankadan bilgi almamız mümkün mu dava açarken, önceden mesajlar ve konuşmalar var borcu kabul eden. 2 tane daha dolandırıcılık davası var bu şahsın .Bize ne tavsiye edersiniz davanın seyri ne olur bize yol gösterin. Teşekürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Borç vermiş olduğunuz kişiye ödemeyi banka havalesi yoluyla mı yaptınız? Yaptıysanız açıklama kısmına ne yazarak gönderdiniz bu hususlar çok önemlidir. Eğer ki bu parayı elden vermiş olursanız ilamsız takip icra takibi açabilirsiniz. Ancak eliniz bu durumda zayıflayacaktır. Çünkü karşı taraf benim böyle bir borcum yok dediği anda siz ayrı “itirazın iptali” davası açarak bu borcu verdiğinizi ispatlamanız gerekecektir. Mesaj ve şahitlerin içeriğine göre bu davada delil olarak kullanabilmeniz mümkün olabilir.

 4. Cenk dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,

  Bir sorum olacak: bir kişiye banka yolu ile havale yaparak “isim isime borç veriyor” olarak borç verdim elimde whatsapp konuşmalarıda mevcut bu kişiden alacağı nasıl tahsil etmeli ve nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ve davayı kazanma durumu sizce nedir?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Cenk bey,
   Tam olarak açıklamada ne yazdığınızı anlayamadım ancak borç verdiğiniz açıklamadan anlaşılabiliyorsa icra takibini başlatabilirsiniz. Tam olarak açıklamadan anlaşılmayan bir muğlaklık var ise bu durumda diğer mesajlar değerlendirmeye alınabilir.
   İyi günler.

 5. Ferhat dedi ki:

  İyi akşamlar avukat bey. Bundan 2.5 yıl önce aynı çalıştığım iş yerinde bir kişiye 1400 TL elden borç para verdim fakat her defasında ödeyeceğim deyip ödemiyor. Borç verdigime dair. Facebook vatsap mesajları var bide o güne ait bankadan para çektigime dair makbuz var ben bu kişiye dava açabilir miyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açmanıza engel bir durum yok. Şahitler ve diğer unsurlar göz önüne bulundurulabilir.

   1. Ferhat dedi ki:

    Peki. Dava açacak olursam davayı kazanıp o kişiden paramı alabilirmiyim teşekkürler

    1. Murat dedi ki:

     Merhabalar ismim murat birine kredi kartımı verdim ısrarları sonucu ama kartlarını kullanıp bıdaha telefonlarımı acmaz oldu oncekerı odeyecegım para beklıyorum falan dedi hep ama artık engelledi beni ulasamıyorum ne yapmalıyım

 6. Serpil dedi ki:

  Mrb tevfik bey ben bi kişiye Banka üzerinden 500 lira para gönderdim ancak açıklamaya o kişinin ismini yazdım. Yani borç diye belirtmem gerektiğini bilmiyodum.bununla ilgili dava acabilirmiyim napmam gerekir.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açılabilir ancak karşı tarafın inkar etmesi durumunda davanızı ispat anlamında sorun yaşayabilirsiniz. Elinizde mesaj varsa ayrıca tanık gibi hususlar önemli olabilir.

 7. Hamdi dedi ki:

  Meraba Tevfik bey bi arkadaşa 1 sene önce elden parça parça 6600 lira verdim. Verdigime dair ve aldığına dair mesajlar var elimde. Suan mahkemeye versem sonuc ne çıkar ve nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba icra takibi açabilirsiniz engel bir durum yok bunun yanı sıra alacak davası da açabilirsiniz. Ama kısa yolu icra takibi açmak olacaktır.

 8. ıbrahım toydemır dedi ki:

  merhabalar tevfık bey benn ıbrahım t.. mehmet k.. adına bır arkadasıma banka yolu ıle eft yaptım 1000 tl 10 gunden oducem dedı ama odemeı eft yaparken acıklama kısmına borç verme dıye yazdım ne yapabılırım bu konuda

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatabilirsiniz.

 9. Osman dedi ki:

  Ben bir arkadaşıma borç para verdim hesabına gönderdim borç verme diye belirdim alamıyorum ne yapmalıyım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Sizin gibi onlarca kişi aynı soruyu sordu. Lütfen üstteki cevapları bir zahmet okuyun.

 10. Onder dedi ki:

  Merhaba tevfik bey ben askerdeyken yani 12 gun once bir arkadas benden 1 gun once terhis oldu . Terhis oldugu gun benden borc para istedi 500 tl.bende guvendim annen hasta dedi diye.kartimi verdim parayi cektikten sonra carsiya cikan obur arkadasla geri gondermesini soledim.karrtaki tum para cekmis 700 tl karti arkadasla karakola geri gondermis aksam öğrendim benim gibi 5 6 kisi kandirmis herkesten para toplayıp telefonunu kapalı tutuyo ne yapmalıyım mobil subeden baktım once 500 cekmis sonra ort.atm den bakiye sormus sonra 200 daha cekmis karti gonderip memleketine gitti olay HATAYda oldu ben ISTANBULa geldim o AĞRIya gitti ne yapmaliyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Kartınızın şifresini vermişsiniz. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanımı suçu ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 11. HÜSEYİN dedi ki:

  Arkadaşımla bir iş yaptık ve rehinli arabasını bana sattı arabayı üzerime vereceğini söyledi ama vermedi araba 8 aydır bende ne yapabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Rehinli arabayı size satamayacağı için alacağınızı isteyin. Başka teminatlar alın

 12. Mustafa dedi ki:

  Merhaba tevfik bey bi arkadaşıma 15bin tl kredi çekip internet bankacılığı aracılığıyla gönderdim elimde imzalı senet yok ama telefon konuşmaları msjlar bana gönderdiği kredi taksidi makbuzlari babamla telefon görüşmeleri var ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 13. Adem dedi ki:

  Merhabe Tevki bey Ben yakın bir arkasıma elden 20bin tl yakın parça parça para verdim elimde senet yada dekont yok sadece Facebook ve WhtsApp yazışmları var ve Bana borcu olduğuna dair birsürü şahitlerimde var yazışmalarında borcunun olduğu ve miktarı doğruluyor ne yapama gerekiyor mahkeme yolu ile çözebilirmiyim.

 14. MAHMUT dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, arkadaşıma 50 bin TL borc verecegim, eft yapıcam, para gönderme kısmına borç yazsam bunun tahsilatını yapabılırmıyız avukat aracılıgıyla mahkemede, yüzde kaç ihtimalle paramızı alabılırız, borç yazarsak yüzde yüz ihtimalle davayı kazanırız değilmi, çok teşekkürler

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, bir arkadaşıma 15.000 TL borç para verdim. Ancak geri ödemesini bana yapmadı. Elimde yalnızca “Borcunu öde” açıklamalı dekont mevcut. Hukukî işlem başlatsam benim bu borcu alma şansım % kaç oranında?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bilmiyorum.

 16. Sercan dedi ki:

  Merhaba
  Bende arkadaşıma 17 Mayıs 2019 günü banka aracılığıyla 9000 TL borç vermiştim bu paranın 3700 ünü ödedi fakat geri kalanını ödemedi. Nasıl bir yol izlemeliyim? Borcu verdikten sonra en geç ne kadar süre içinde dava açılır?

 17. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben çok kötü birsey yaptım ve hepsi sarpa sardı. Instagram uzerinden biriyle konuşuyordum ve bir gün görüştük karşımdaki insan acelesi var yorgun bitkin haldeydi noldu dedim anlatamam bosver filan ayağı yapti sonra döküldü yok dolandırilmis filan anlatiyor simdi de kızım hasta ona ilac parasi lazim ama kimse bana vermiyor dolandirildigim icin de maaşim icra da dedi niye bulamıyorsun nasil ailen var baya sohbet gecti nasil vermiyorlar ya ben bile elimi sallasam çıkarırım o parayi dedim aptallik tabiki erkeklik yaptım sandim kendimi galiba neyse ben gidiyim kredi çektirecek birilerini bulmam lazım kızım cok hasta dedi gitti sonra ben naptin bulabildinmi deidm yok dedi bana yalvarmaya basladi kizim cok kötü yalvaririm sen kredi cek dedi ben de babamla çalışıyorum bankaya gidemem. Dedim babam sehir disina çıkınca buluştuk kendi hesap kartimi verdim çekti 4200 tl ertesi gun kartimi bana getirdi geri sonra yetmiyor bu dedi altınlarımı verdim 3 yarim 4 küçük altın neyse güya onun deyimine göre çocuk aldi ilaci ama ikinci kür almasi lazim demis doktorlar yine yalvarmaya basladi gittim 10 bin kredi cektim tak die eline verdim yemin etti ölmüs annemin üstüne yemin ederim dedi kredinin gününu bir gün dahi aksatmam sana bütün borcumu da bir arsa var satılınca hepsini 2 bucuk aya vercem dedi 11. Ayin sonunda 2 bucuk ay doldu arsa ölcüluyor dedi ben parayi eline verince karti da vermistim al git öde benle alakasi yok bu kredinin dedim neyse gunler gecti krediyi odemedi ayrica eksi hesabi da kullandi kredi karti ve banka karti ayni kartmış ne kadar limit varsa onu da yedi kredi kartını da odemiyor tabi arada 250 yatırıyo cocuk kandirir gibi 327 kredinin taksidi 250 de kredi kartina yatirmasi lazimken.. oyle möyle altinlarin bi kısmini aldim . simdi surekli sıkışırtırdım ben bunu ode borcunu diye surekli mesaj attim diyorki ben elden verdim borcunu şahit de var ben de dedim ki benim senin gibi yalancı şahide ihtiyacim yok sadece bana altınların bi kısmını verdin gerisi duruyor yukarda Allah sahit dedim ama verdim ben iyi geceler. Diyor hala yapabilecegim birşey olurmu ailem de bilmiyor beni onla korkutmaya çalışıyor gelir babana instagram kullandığını soylerim diyor mertsen gel söyle hem borcun var hemde gelip kızını dolandırdım de dedim nolur bilgi verin elim ayağım bağlandı birsey yapamiyorum..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Geçmiş olsun. Sizi bu şekilde tehdit ettiğine aldırış etmeyin. Avukatımla görüştüm hakkında şantaj suçundan dava açacağız şeklinde belirtin ve ödemenizi 1 hafta içinde tamamını getirmesini aksi halde 1 gün geçse dahi şikayette bulunacağınızı belirtin.

 18. Zübeyir dedi ki:

  Merhabalar ben Bi arkadasa 500+500 2 ayrı ödeme ile banka yoluyla borc verdim. İlk gönderdiğim 500 TL ye avans yazdım diğerine bilet yazmadım. Borcunu ödemiyor. Ben nasıl bir yol izlerim acaba. Ben onurunla oynadığı için o parayı tahsil etmek istiyorum.

 19. Mustafa dedi ki:

  Merhaba tevfik bey bi kişiye borç verdim ve borcunu ödemedi ve bu satış eşinden ayrıldı ve kayıplara karıştı ne yapmam gerekiyor elimde senet var

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İcra takibi başlatılabilir.

 20. Emrah kurt dedi ki:

  Slm tetik by ben bi araba sattm 50 bin tlye şimdi paramı alamıyorum senedide var elimde naparsam alabilirim yanlış bişey yapmaktan korkuyorm

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Umarım aracı satarken bir ipotek tesis etmişsinizdir. Yada mülkiyet muhafazalı bir satış yapmış olmanızı diliyorum. Eğer yapmadıysanız acil olarak senedinizi işleme koymanız yararınıza olacaktır.

 21. ersin dedi ki:

  noterden limited şirket satış sözleşmesi yaptık devreden bana şirketin borcunun olmadıgını söyledi fakat ssk vergi borcu oldugunu öğrendim iptal yada hukuk süreci ne olur bilginize saygılarımla arz ederim

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey yaklaşık üç yıl önce meslektaşıma yaklaşık 11000 TL borç para verdim parça parça havale şeklinde ama açıklaması kısmına herhangi bir şey yazmadım watsap konuşmaları var ne kadar borç istediğine dair vs bu konuda napabilirim borcumu alabilirim miyim dava yoluyla

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Daha üstte bu konu ile alakalı cevaplar vermiştim. Dava hakkınızı kullanabilirsiniz. Öncesinde bir avukata durumunuzu anlatmanızda fayda var. Davayı kaybetme durumunuz hakkında riskleri bildirebilirler

 23. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, Çoğu borç alacak davasında olduğu gibi bende bir arkadaşıma 15.000 TL kredi çekerek iş kurmasına yardımcı olmak için elden teslim ettim. Esnaf Kefaletten kredi çekip ödeyeceğini beyan etti. Lakin ilk 4 taksitten sonra ödemeler gecikti ve şehir dışına kurdu işini. Ödediği taksitleri de banka hesabıma açıklama yazmadan havale yaptı.Şahsın dayısı ve yeğeni de bu kredi verme olayına şahitler. Ne gibi bir yol izlemeliyim. Bilgilendirirseniz sevinirim. Alanya’dan saygılar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Açıklamalarınızdan ben bir şey anlayamadım. Daha açıklayacı yazarsanız sevinirim.

 24. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Tekrar Merhaba Tevfik Bey, bir arkadaşıma kredi çekerek elden senetsiz borç verdim. Bu kredinin sadece 5 taksitini ödedi. Bu 5 taksitin 3 ünü banka hesabıma havale yaptı. Şahit ve banka havale dekontları ile dava açabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemem lazım ? Teşekkür ederim şimdiden. Saygılar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açabilirsiniz elinizde hiçbir delil bulunmadığını göz önüne almalısınız. Ödediği banka dekontlarından ödemeyi yapmadığı taksitlerin varlığını nasıl anlayabiliriz ki sonuçta. Sadece Mahkemede yemin etmesi istenebilir.

 25. Gökhan GELMEZ dedi ki:

  Teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için Tevfik Bey. Borçlunun akrabalarından parayı verdiğime dair şahitlik yapacak şahidim var. Bankadan çekmiş olduğum kredinin taksit ödeme detaylarnıı, borçlunun bana yaptığı havale dekontlarını eklemem gerekiyor. Mahkemenin de borçluya ‘’ 3 ay boyunca hayrına mı para gönderdin’’ diye soracağını düşünüyorum. Tam taksitlerin ödeme gününden 2 -3 gün önce.
  Verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ediyorum

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu davayı hak kaybına uğramamanız için bir avukat ile yürütmeniz sağlıklı olacaktır

 26. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey sorum şu ben bi arkadaşa kredi çektim benim hesabıma yattı ve oradan ben arkadşıma havale ettim ödemezse ne yapabilirim senet de almadım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yukarıda bu sorunuzun karşılığı cevapları verdim. Siz kredi çektikten sonra arkadaşınıza ödemeyi havale ederken açıklamaya ne yazdığınız mahkemeye başvurmanız halinde önem kazanacaktır.

 27. Secilll dedi ki:

  Merhaba bn bir arkadisma ibanina para yatrdm ama ev adresi is adresi vs bilmiorm dista kendisi ama açıklama kismina borc yazdım her yerden engelledi ne yapmam lazm

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Cevabını sizinle aynı sorunu yaşayan kişilere vermiştim. Okuyun lütfen bir zahmet

 28. Ozan dedi ki:

  İyi günler. Bundan 6 ay önce uygun fiyatlı bir enstrüman getirtmesi için daha önce müzik piyasasında bağlantıları bulunan bir tanıdığıma teklifi üzerine 2.600 TL para verdim. Sonradan küçük borçlar istedi günübirlik vermek üzere vs. Toplam 4.650 TL oldu. 6 ay oyalardı cihazı da getirttiğini ama yollayamadığını vs. söyledi en son da cihazı sattığını ve paramı yollayacağanı söyledi. Ancak o paranın geri gelmeyeceğinden eminim 6 ay oldu. Tek sözü aylardır şu gün bugün.. Elimde mesaj kayıtlarımız var ve orda açıkça bu borç anlaşması yazıyor. Orda belirtili. Aylarca abi ne yaptın parayı, göndereceğim kardeşim diye dolanan kayıtlar ve bir sürü şahidim… Sizce paramı hukuki olarak nasıl temin edebilirim? Öğrenci olduğum için bu kadar önemsiyorum o parayı, şimdiden teşekkür ederim.

 29. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Ben bir mağazada kasiyer olarak çalışıyorum. Düzenli olarak bozuk para aldığımız bir adam vardı . Biz 100 200 ne kadar lazımsa bütün para verip kendisinden bize 1lik beya 50kr olarak getirmesini istitorduk. En son 300 tl bütün verdik bozuklukları alıp geleceğini söyledi üzerinden 3 gün geçti aramalarımıza tagmen getircem getircem diyip getirmedi. Şilayetçi olsak bir sonuç alabilir miyiz ? Fikir verirseniz sevinirim hayırlı akşamlar

 30. Tuğba dedi ki:

  Merhaba. Bende birine elden bilezik verdim ama vermeden ve verdikten sonra attığı msjlarla bilezikleri aldığı kesin ve şimdi ödemiceğini söylüyor ne yapmam gerekiyor?

 31. Şevket dedi ki:

  Merhaba tevfik bey ben arkadaşıma elden borç verdim ama arkadalım ödeycem diyor ama ödemiyor hatta bankamatiğimi ona verdim git çek diye oda gitti çekti habire oyalıyor nasıl alacam

 32. TUĞÇE dedi ki:

  Merhabalar babam bir arkadaşına bankadan hesabından çekerek 20.000 tl elden borç para vermiştir. borçu verdiği kişiye 15 gün sonra ödeyeceğini söyleyip güven teşkil etmesi adına kırtasiyeden aldığım bir seneti doldurarak babama teslim etmiştir. Fakat 15 gün geçmesine rağmen İlgili kişi telefonlarına cevap vermiyor bu durumda ne yapmamız gerekir teşekkürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Senedi işleme yani icra takibine koyabilirsiniz. Herhangi mal varlığı var ise haciz tesis edilebilir. Çalışan birisiyse maaşına 1/4 haciz konulabilir. Ancak kendisi kredi çekemediğine göre çalışan birisi olduğunu düşünmüyorum

 33. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben bir akrabama 3 bin lira borc verdim ama dekonta borç yazmadım. Whatsapp konuşmaları var. Nasıl yapmalıyım bi yol gösterir misiniz?

 34. Aynur dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben bir sarrafa daha sonra almak üzere altın için para yatırdım . Daha sonra altınları almak istedim . Bir senedir zor durumdayım deyip vericem deyip oyalıyor . Kartının arkasında kaç Gr altın alacağım olduğu ve imzası var. Benim gibi bir sürü kişiye borcu var. Nasıl bir yol izleyebilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Tarafımıza iletişim sağlayın çok geçmeden hukuki işlem yapmalısınız.

 35. Beyza dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey yaklaşık 1 sene önce çalıştığım yerdeki patronuma borç olarak dolar ve altın verdik vericez diyorlar ama bir türlü kredi çıkmadi vs diyorlar. Elimde borç oldugunu kanıtlayan mesajlar ve ses kaydı var ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ne zaman geri vereceklerse ilk önce bunu sorun. Sonra 1 ay sonra borcu iade edeceğini söylüyorsa 1 hafta da siz ek süre verin ama karşılığında senet istediğinizi talep ederek imzalatın. Herhalde hayır demez. Yok vermez ise elinizdeki mesajlar ile dava açabilme hakkınız var.

 36. Yeşim dedi ki:

  Annemin abisinin damadı bizden 2 bilezik aldi . Ve neredeyse 3 yil oldu bugün yarın diye oyalayıp duruyor . Vericem diye ama vermiye . Ne yapmam gerekiyor . Dava açsak alabilr miyiz kisa sürede .

 37. Hakan dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey. Aynı yerde çalıştığım bi tanıdığıma 15bin ₺ kredi çektim borç sözleşmesi yaptık 15.10.2020 tarihine kadar ödeyecek diye el yazısıyla yazdı ve imzaladı elden de 5800₺ Para verdim o 5800₺ yi 2 gün sonra vereceğini söyledi fakat sürekli yalan söylüyor 10 gün oldu krediyi vermeyeceğini düşünüyorum o parayı geri almam için ne yapmam gerekli yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Anlaşmanızın içeriğini bilmemekle alacak davası açabileceğinizi düşünüyorum.

   1. Ümit dedi ki:

    Merhaba arkadaşıma 4 gün içinde odeyeceğim dediği için bin dolar para verdim fakat 5 ay oldu ödemiyor elden verdim şahit var geri nasıl alabilirim

 38. hamdi dedi ki:

  arkadaşın bana borcu var sadece bana borcu var diye mıktarla bırlıkte kağıda imza attı tc kımlık numarası yazmıyor. imzayı 2 defa attı kağıda mahkemeye versem bi sonuç çıkar mı

 39. Kübra kaya dedi ki:

  Tevfik hocam merhabalar . Babam 3 yıl öncesinde çok yuklu bir miktar parayı senetsiz vb. Bir şekilde kayın pederine veriyor biz hem hakkımiz olani alamiyoruz hemde çok büyük hakaretlere mruz kalıyoruz ne yapmak gerek

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz. Sonuçları ve detayları profesyonel olarak avukatlık danışmanlık hizmeti alarak hareket edin.

 40. uğur babaoğlu dedi ki:

  Tevfik Bey Merhaba , Üç sene önce bir arkadaşımın iki adet çekine kefil oldum, Bankadan kredi çekip verdim, kullanmadığım Kredi Kartım vardı verdim , İşyeri mal kira kontratına da kefilliğim vardı. Hiçbir şey ödemeden kaçtı gitti , Bu kişi şimdi yurt dışında ikamet eden Boşandığı Eşiyle Mal paylaşımına girecek , paylaşımda bulunacakları mal Türkiye de değerli bir taşınmaz . Bu kişiye bu kadar kefil olduğumu borç verdiğimi çevremdeki arkadaşlarım ve ailem şahittir. Bu durumda Sdli olarak hakkımı alabilirmiyim Saygılarımla , Sağlıklı Günler Dilerim…

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   kefili olduğunuz yerlere gerekli ödemeleri yerine getirdiyseniz kişiye dava açabilirsiniz. Eğer mal varlığı kendi adına kayıtlıysa tedbir koyabilirsiniz.

 41. Nihat AZİZ dedi ki:

  Mrh. Tevfik bey 2000 yılinda birine bankadan 2 yıl boyunca maaşimin yarısını gonderdi odeyecekti sonra ödemedi şimdınasil alabilirim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Aradan çok uzun yıllar geçmiş kendisinden yeni bir senet almayı deneyin yeni vade tarihli olarak verirse şayet alacak hakkı elde edebilirsiniz

 42. yavuz dedi ki:

  Mrh. Tevfik bey 2016 yılında bir firmaya 40 bin tl vererek ortak oldum. Bu ortaklığı Adi ortaklık sözleşmesi imzalayarak belgeledik. Maalesef işler kötü gitti ve üstüne bir miktar daha koyduk. 2018 mayısta ayrılmaya karar verdik ve 60 bin tl alacaklı olduğum konusunda mutabık olduk. Daha sonra bu borcun yaklaşık 1 bin tl’si ödendi ancak geri kalanı 2 yıl geçmesine rağmen alamıyorum. telefonlarıma mesajlarıma cevap verilmiyor. yanlış işler yapmak istemiyorum. 46 bin liramı nasıl alabilirim. Ayrıca ortağı olduğum şirket kapatıldı fakat başka bir şirket kurarak işlerine devam ediyor. Ne yapmalıyım sizce?

 43. Kadir dedi ki:

  Tevfik Bey merhaba biz bir arsayı almak niyetiyle arsa sahibine belli bir miktar altını elden verdik ama verdiğimiz anda video kaydı yaptık ve kayıtta verdiğimiz altın miktarını söylüyoruz aynı zamanda kapora kelimesi hiç geçmiyor zaten ön ödeme olarak vermiştik. Altınlarımızı geri alabilirmiyiz bu videoyu delil gösterebilirmiyiz. Ayrıca videoda 2 kişi bizde şahidiz diyor.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz. Hak kaybı yaşamamak adına avukatlık bürosunda bu hususların profesyonel olarak danışmanlık alınmasında fayda var.

 44. Çetin dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey ,bende aynı işyerinde çalıştığım bir arkadaşa hepsi banka havalesi ile olmak üzere 7000 tl civarında bir borç para
  verdim , dekont açıklamalarının bir kısmına şu kadar borcu oldu gibisinden yazdım ama hepsine değil , ayrıca onun için 10000 tl lik bir kredi
  de çektim geri ödemesi 15000 tl ediyor , yani toplam 22000 tl borç oldu , kendisi de yaptığım yardıma karşılık 5000 tl de hediye oalrak
  vereceğini whatsapp konuşmalarında yazdı , taoplamda 27000 tl gibi bir alacağım var kendisinden , whatsapp onuşmaları mhkemede delil olur mu
  bazı davalarde whatsapp konuşmaları teknik olarak değiştirilebildiği için kabul edilmemiş , instagram facebook konuşmaları kabul ediliyormuş
  facebook tan konuşma kayıtları alsam işe yarar mı acaba mahkemede

 45. İLKAN dedi ki:

  Merhabalar tevfik bey
  Annem yaklaşık 22 yıl önce teyzeme para havalesinde aralıklı aralıklı gönderiyor. Aradığımızda sürekli vericem diyor hala acaba dava açabilir miyiz zaman aşımı olmuşmudur? bu durumda ne yapabiliriz ? Herhangi bir şekilde parayı isteyebilme hakkına sahip miyiz?

 46. Koray dedi ki:

  Merhaba tevfik bey. 50 tl icin dava acilirmi amac para degil böyle insanlarin burnunun surtmesi sakin yanlis anlamayin. Ayrica beni tahrik ediyor adres veriyor gel alabilirsen al diyor nasil yok izlemeliyim

  1. Can dedi ki:

   Sana yine adres vermiş. Benim borç verdigim kişi korkusundan adres vermiyor

  2. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Alacağınızın olduğunu iddia ediyorsanız icra takibi başlatabilirsiniz.

 47. Hakan dedi ki:

  Merhaba efendim
  2 yıl önce bir alacağımı havale ile bana yollayan arkadaşım havalesine borç ibaresini yazmış art niyetle benden geri isteye bilirmi tekrar 2 yıl oldu Yada bu tür olayların zaman aşımı varmı teşekkür ederim.

 48. Hamdullah dedi ki:

  Merhaba tevfik bey. Farkli farkli arkadaslarimdan cevremden borc para aldim. Borcu borcla kapatmaya calisirken dahada bittim. Elden para aldigim bir kac kisi nitelikli dolandiriciliktan dava acicaklar bana. Ama ben dolandirmadum borc aldim odeyemiyorum.

 49. Yunus emre dedi ki:

  Merhaba teyfik bey. Ben bir arkadasimdan subat basinda 32bin tl emanet aldim dekontta bana emanet diye gonderdi. Fakat benim islerim ters gidince odeyemedim alacaklari alamadim. Bugun yarin diye diye bugune geldik. Simdi beni aradi diyorki savciliga gidip seni tutuklatacam. Ben borcumu inkar etmiyorum param olunca odeyecem dedigim halde savciliga gitmekle tehdit ediyor. Sizce ne yapabilirim ve savciliga gidip beni tutuklatabilirmi ?

  1. Seyma dedi ki:

   Sen neden emanet parayı harciyorsun ki ? Veya neden odemiyorsun burası sizin gibi insanlardan madur olan insanlarla dolu.Evet seni tutuklatabilir ki umarım da yapar bunu herkesin bir hayatı var bencilliginizin sonucunu umarım alirsiniz

 50. Yavuz Barlas dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey, apartmanımızın yönetim kurulu bir başkan ve iki yönetim kurulu üyesinden ibarettir. Sözleşmeli danışman avukatımıza bir işi yaptırmak için yollayacağımız mail için üçte ikinin imzası mı gereklidir? Şimdiden teşekkürler.
  Yavuz Barlas

 51. Sevban dedi ki:

  Mrb efendim ben iş yerinde arkadaşıma kredi kartından yüzük aldım ve elden para verdim toplam 3000 TL alacağım var 2 sene oldu hala alamadım yüzük aldığım tarihe ait fiş elimde artı o tarihe ait kamera kayıtlarıda bana nasil biz sürdürmemi isterseniz efendim nereye müracaat etmem gerekiyor saygılar

 52. Ugur dedi ki:

  Tevfik bey
  2015 yılında C4 arabam vardı bunu sattık 21000 TL’ye 14.000 bunlardan alacağım var bunlar bana dediki 35.000 bizden alman gerekiyor araba alacaksın şirkete KDV çıkıyor gel arabayı şirket üstüne alalım
  Ok dedim bende kardeşim ya şirket aldık arabayı 58.000 kredi çekildi bende dedim ki 23.000 kredi tutarı ile birlikte ben öderim geri kalanını siz okeymi okey arabayı aldik.kaskosunu sigortasını benim hanımın kredi kartından odedim.aradan 7 ay geçti kavga çıktı bunlar araba bizim deyip bu arada arabanın üstünde vergi borcundan dolayı haciz çıktı arabayı satamadik.bunlar bana bir yazı hazırladılar arabayı bana aylık 1200 kira gösterdiler (ki bu bir suç diye biliyorum sigortalı yanında çalıştığım biryer bana araba yi sözleşme olmadan veremez)ayrıca beni işten çıkarttılar evrakları imzala parani vericem dediler onu vermediler hukuk yönünden ne yapabiliriz.bu olay 2016 gerçekleşti ben bu evragi kaybettim sanıyordum elimde yazılı kaşeli evrak vat
  Geçenlerde mesaj attım wapsapptan 5 yıl geçti para falan yok diye hesap numaramı ver dediler ama bana pek dürüst gelmedi

 53. Sena dedi ki:

  Sevgilime 1500 lira borç verdim ama havale üzerinden
  Açıklamada borç yazmiyo mahkemeye versem bunlar elimde delil olarak yarar mi

 54. erayy dedi ki:

  merhaba tevfik bey . babam 2017 tarihinde is yerinde calisan arkadasina 30 bin tl bankadan para cekerek veriyor adam hala odeme yapmadi whatsap konusmalarinda borcunu kabul ediyor kredi dokumanida var is yerinde borc verdigine dair sahitler de var bu durumda dava acsak kazanirmiyiz tesekkur ederim

 55. suna dedi ki:

  merhaba tevfik bey bir tanıdığıma borç vericem eft yoluyla o paranın bana tekrar eft yoluyla gelmesini istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim sonra elden verdim derse yalancı şahit tutarsa birşey ispatlayamam çünkü

 56. Bahar dedi ki:

  Merhaba
  Bir kişiye borç verdim ödemiyor. elden verdim ama mesajlar var bunu birçok insana yapmış .ceza yaptırımı olur mu bu kişiye..

 57. Kemal köksoy dedi ki:

  Selamun aleykum tevfik bey 1 yıl önce arkadaşım bana geldi borcum var ödeme yapmam gerekiyor diyerek benden arabamı istedi arabanın değeri 50 55 bin arasıydı vermeyeceğini söylemem rağmen çok ısrar edince 60 bin tl olarak 3 ay sonrasına verdim ama karşılığında kaynanasının arsasını verdi bana 3 ay sonra borcunu bana odeyip arsayi alacaktı ama ödemedi çok peşinde dolandım arsayi alması için kaynanasinada gittim söyledim paramı verin arsanızı alın diye onlarda yok dedi almayinca bende kendi abime arsayi 60 bin karşılığında sattım ama devri benim üzerimde arsa daha sonra damat ile kaynana kötü oldular şimdi ayrılma savaşındalar kadın helâli hoş olsun derken bi anda bugün bana dava açtığını öğrendim arsayi alacağını söylüyor borç benim değildi arabanı kime verdiysen ondan al paranı benim arsamı vereceksin diyor alabilirler mi benim durumum nedir ne yapmam gerekiyor ayrıca arsa hisseli 4 de 1 i benim adıma şuan

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Açtığı dava nedir ayrıca arsayı hangi yıl aldınız hangi sattınız tarihler önemli.

   1. Kemal koksoy dedi ki:

    17.06.2019 yılında aldım arsayi ben abime sattım ama resmi olarak bi satış değil ben paramı aldim ama arsa benim üzerimde açtığı dava tam olarak bilmiyorum dün avukata verdiğini söyledi sadece

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     şufa davası/ Linki tıklayarak size açabileceği dava hakkında bilgi alabilirsiniz.

 58. Kemal köksoy dedi ki:

  Hoca sufa davasını inceledim takas yaptığımız için şufa davasi geçerli olur mu yinede olmaz diye okudu yanlış mi biliyorum Birde kişinin parası yok verse paramı yine veririm sufa davasında ben parami almadan mi alırlar elimden

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şimdi buradan sonrası danışmanlık hizmetine girer avukatlık bürolarından hizmet alabilirsiniz.

   1. Hasan can dedi ki:

    Merhaba Tevfik bey Arkadaşın hesabına havale yaptım alamıyorum ne yapmam gerekiyor

 59. mustafa dmr dedi ki:

  mobil banka ile gönderilen borç para yı mahkemeye delıl olarak sunulabılırmı

 60. Cemre dedi ki:

  Tevfik Bey merhaba ben Bi arkadaşıma borsa işi yaptığı için paramın değerlendirmesi üzerine 40 bin lirayı eft yoluyla gönderdim ama açıklama kısmına hiçbirşey yazmadım. Şimdi bu kişi paramı vermiyor. Borcunu inkar etmiyor ama param yok diyor mahkeme açarsan aç üstüme bişey yok diyor sigortam da yok diyor ne yapabilirim paramı almk için teşekkürler

 61. Seçil dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey öncelikle kolay gelsin. Bir sorum olacak 2013 yılında internetten bir telefon almıştım parayı yolladım telefon gelmedi elimdeki belgelerle dava açıldı. 2 sanık bulunmuş. Dava yeni sonuçlanmış sanıklardan biri beraat diğeri hapis ve adli para cezası almış fakat ben ben paramı geri alamadım bunun için ne yapmam gerekiyor? Hâlâ geri alma şansım var mı?

 62. SERKAN K. dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,
  2018 yılında yakın bir arkadaşıma 1000 TL borç verdim. Banka havalesi ile hesabına havale yaptım fakat açıklama kısmına hiçbir şey yazmadım. Arkadaştan birkaç defa benim paraya ihtiyacım olduğunda borcunu vermesi için kibarca whatsapp’tan yazdım, ödemedi sürekli erteledi. Whatsapp konuşmalarında da direk bir borç ifadesi geçmiyor. Fakat borç verdiğimi ve onun vermediğini bilen ikimizin de ortak arkadaşlarımız mevcut.
  Borcu verdiğim arkadaş kendisi ilişkiyi kesti. Hem borç alıp ödemedi hem de arkadaşlığı kendisi bitirdi. Bu yüzden mahkeme yoluyla alacağımı tahsil istiyorum. Banka dekontu, whatsapp konuşması ve şahitlerim mevcut.
  Banka dekontu, wp konuşması yeterli olmazsa şahit yeterli olur mu?
  Parayı ödeyip ödememesi umurum da değil ama arkadaşlığı bitirmesinden dolayı uğraşmak istiyorum.
  Size tahsil edebilir miyim? Tahsil maliyeti daha mı maliyetli olur?
  Nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 63. Hilal dedi ki:

  Merhaba avukat bey nişanlım arkadaşına parça parça şekilde 40.000 TL veriyor ama kendi hesabımda sorun var demiş başka kişilerin hesaplarına artırmış paraları mesajlar duruyor elimizde icra yada alacak davası açabilirmiyiz teşekkür ederim şimdiden

 64. Serkan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben bı arkadasıma borc verdım ve havale yaptım acıklamayada borc olarak verıyorum haftaya ödeme alınıcsk yazdım 1.5 ay oldu ama hala sallıyor bunun ıcın ne gıbı bı yol ızlemem lazım mahkemeye verırsem ne kadar surede sonuc alırım ve toplu mıktardamı parca parcamı alırım acaba

 65. Hatice dedi ki:

  300 BIN TK YOLLADIM ERKEK ARKADASIMA AMA KOTUYE KUKKANDIGINI DUSUNUYORUM ACIKLAMA KISMINDA AILE DESTEGI EGITIM EV KIRASI GIBI ACIKLAMALAR YAPTIM M LIMITI YETMEDI BASKA ISIMLERNISTEDIM BUNLARA DA YOLLADIM ACABA GERI ALABILIR MIYIM

 66. Keydal dedi ki:

  Bir kişiye borç altın verdim beni bir yıldır oyalıyor ne yapmam gerekir

 67. DOĞUŞ dedi ki:

  Merhabalar Teyfik bey, Ben birine borç para verdim 50 TL düşük miktar, Dekonta ‘Talep ettiğiniz borç’ diye yazdım ben avukat tumadan dava açabilir miyim açarsam da kazanır mıyım borçlu kişinin ev adresini bilmiyorum ne yazik ki ama dekontu var.

 68. Seher dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ben bir haftalık gelinken eşimin kardeşi bileziklerimi aldı üç ay içinde yapacağım tekrar diyerek. ama aradan beş yıl geçti hâlâ ödemedi. Bu arada kendisi ev aldı araba aldı ama borç ödemeye gelince hiç parası yok. Elimde borcu kabul ettiğine dair mesajlar var. Hakkımı nasıl arayabilirim. yardımcı olur musunuz

 69. Gizli dedi ki:

  Merhaba tevfik bey, ben elden ve bankadan para çekerek birine borc verdim. Olay şoyle başladi ilk kendini acindirdi annesiz buyudum babam yardim etmiyor paraya cok ihtiyacim var dedi bir ev var satiyorum ama bana acil para lazim dedi verdim. Sonra virus olayindan dolayi evi alacak olan kisi yurtdisindaydi gelemiyor sonra geldi falan filan derken hic oyle bir durum yokmus ogrendim. Daha sonra benim bir cezam var onu odemessem hicbir islem yapamiyorum parami cekemiyorum bana tekrar verirsen yatirip cezami sana direk havale edicem dedi oda yok. Daha sonra babam alcak beni burdan birdaha nezaman gelebilirim ne olur bilmem deyip tekrar bu boyle devam etti. Hemde belki 10 cesit bu sekilde daha yalanlarla beni mmecbur birakti. Cunku ailemde gizli verdim oda bunu biliyordu. Neyse bu boyle devam etti en sonunda senet yapalim tamam dedi ve iki kez yanlis senet yapip yani yanlis doldurup imza atti acelem var bu parayi yetistirmem gerek deyip gitti. Imza da sahteymis. Bir senet daha yapacaktik ayni sekilde doldurmaya basladik bende pek anlamadigim icin ben imzayi atayim sen doldur dedi miktari yazip gitti. O imzada gercek imzasi degilmis. 8 ay bu yalanlar dolanlar ben geri istedikce devam etti ve ustune bani nasil agir hakaretler etti ben sana inanmiyorum deyince ve bazi tehditler seni herkese rezil ederim diye. Sevgilimdi birzamanlar bu. Ve calismiyor maasi yok hic parasi yok uzerinde mali mulkude yok. Ikameti burda degil baska yerde. Kaldigi yerden cikti adresi bilmiyorum. Bu dolandiriciliga mi giriyor? Hic birseyide yoksa ne yapabilirim. Cok kotu bir aptallik ettim iyi niyetimi kullandi ve vermiyor tam 96 bin tl. Ben ne yapabilirim bu durumda lutfen acil bir yol gosterin bana. Tesekkur ederim simdiden

 70. Gizli dedi ki:

  Elimde whatsapp msj lari var borcu miktari bunun uzerine tum yazilar hakaretler yalanlari duruyor. O ise yaramayan senetler tam doldurulmayan gecerli olmayan ama sahte iki cesit imzalari duruyor sakladim

 71. Gizli dedi ki:

  Yorumum gitmedimi acaba avukat bey?

 72. Gizli dedi ki:

  Ve beni sikayet edersen birlikte oldugu insanlar kotu mafya falan diyor ailene zarar verirler rahat birakmazlar diyor bana bisey olmaz birkac ay yatar cikarim diyor bekle vericem diyor 8 ay oldu

 73. Gizli dedi ki:

  Uyku uyuyama yemek yiyemez oldum cok caresizim korkuyorum bir oglum var ne yapmaliyim

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.