Cevizli Mah. Kastamonu Sk. No:23/17 Adalet İş Merkezi, 34865 KARTAL İSTANBUL
trenfrdearru

Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

12.05.2019
5.385
Borç Verdiğim Kişi Borcunu Ödemiyor

Günümüzde en çok yaşanan problemlerden biri “borç verdiğim kişi borcunu ödemiyor”

Evet aslında zamanımızın hastalığı güven probleminin oluşumuna sebeplerden bir tanesidir. “kültür yozlaşması”nın sonucu istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalmaktayız. Bunun hukuki ve sosyolojik temellerini araştırdığımızda uzun uzun yazılar ve hatta kitaplar yazılabilir ancak bu yazımızda bu sonuçlardan biri olan ve gerçekten de insanın güven duygusunu sarsan ve insan hayatında hayal kırıklığına sebep olan bu hukuki mağduriyeti incelememiz gerekiyor.  İcra avukatı olarak tabir edilen daha çok icra ağırlık çalışan avukatlara da işte daha çok bu sebeple başvuru yapılıp hukuki süreç başlatılmaktadır.

Borç verdiğimiz bir kişi borcunu ödemiyorsa mahkemeye başvuru yapma hakkımız bulunmaktadır. Alacak davası veya icra talebi yoluyla alacağımızı talep edebiliriz. Ancak burada en önemli konu nasıl ispat edeceğimizdir. Şunu belirtmemiz gerekiyor. Elimizde hiçbir evrak olmadan da icra yoluna başvurabiliyoruz. Bu icra yolunun ismi ilamsız takip yoluyla başvurabileceğimiz icra takip yöntemidir. Ancak bu icra takip yönteminde borçlu borca itiraz ettiğinde icra takibi durur ve artık dava açmamız gerektiği söz konusudur. Bu icra takip yönteminde “benim bu kadar alacağım vardı” şeklinde açıklama ile takip yapabiliyoruz. İlamsız takip yöntemleri arasında fatura alacağımız, süresi geçmiş çek-bono evrakları veya dekont gibi evraklar da olabilir. Bu evraklar dahi olsa yine ilamsız icra takip yoluna başvuruyoruz. Ancak itirazı durumunda açılacak itirazın iptali davasında ispat yükü alacaklıda olacağı için elimizi güçlendirmiş oluyoruz. Bu yönden bir farkı bulunmaktadır.

Borç verdiğimiz kişi borcunu ödemiyorsa ilk önce soracağımız konu şu olmalıdır. Ödemenin hangi yol ile gerçekleştiğini öğrenmek önemli..

Ödeme eğer banka yoluyla gerçekleşmiş ve açıklamasında “borç, borç için” gibi bir açıklama söz konusuysa burada karşı tarafı borçlandırdığımız hususunda elimizde ispat yükü açısında bir kanıt bulunmaktadır.

Örneğin beyaz eşya için veya bir araba için hesaba gönderdiğimiz ” buzdolabı ödemesidir, 01xxx12 plakalı araç satışı içindir” gibi açıklamalar da hukuki taleplerimizde büyük bir ispat yolu yani delil başlangıcı olarak değerlendirilebilecektir.

Elden verilen ödemelere bu sebeple dikkat etmeliyiz kötü niyetli birine elden verilmiş ödemenin tahsili çok zor olacağı için bu gibi durumlarda en iyisi banka yoluyla ve açıklamaya “o1 haziran 2019 tarihinde geri tarafıma ödenmek üzere borç içindir” gibi bir ödeme yazarak elinizi güçlendirmiş olursunuz. Elden versek de icra takip yoluna başvurabiliriz ama dediğim gibi itirazı durumunda bu yolda sıkıntı yaşayabiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında borç verme işleminizi yapmanızı ve ticari hayatınızda bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

İşlenecek tüm bu süreçleri icra davaları üzerine çalışan bir icra avukatı ile süreci takip etmeniz faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 13 Yorum
 1. Huseyin dedi ki:

  Merhabalar teyfik bey ben huseyin bizim basimizda bi bor belasi var kafa siyirticak cinsten babam bir iş arkadasina nasil guveniyorsa 260 bin tl veriyor ama bunu eşinin adina olan hesaba borc diye belirtmeden havale yapiyor adamdanda senet aliyor biz bunu nasil alabiliriz 6 aydir haftalar gunleri kovaliyor surekli vericemlerden baska bisey yok yanliş işler yapmak istemiyoruz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey,
   İsmim Tevfik benim, Elinizde bulunan senedi hiç zaman kaybetmeden icra takibine konu etmeniz çok önemlidir. Eğer bu süreç içerisinde sizden önce haciz eklenirse siz sonraya kalırsınız. Zamanlamanız çok önemli..

 2. ozan dedi ki:

  Tevifik bey merhabalar . Freelance grafik tasarım hizmetleri veriyorum. Bundan 8 ay önce kadar bir firmaya 5000 tl tutarında iş yaptım. fakat tanıdık olduğu için ne bir fatura ne bir sözleşme yapıldı. şu an adam telefonlarıma yanıt vermiyor. bu durum karşsında ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Ozan bey, Freelance çalışanlar serbest meslek makbuzu düzenlemelidirler. Bu makbuz ile birlikte yaptığınız görüşmeler ve yazışmalar hukuki anlaşmayı ortaya çıkarmak için büyük bir rol oynayabilirdi. Ancak fatura kesmemiş olmanız hukuki başvuru yolunu kapatıyor diyemeyiz. İlamsız icralarda örnek 7 yoluyla takip açabilirsiniz. Ancak karşı taraf borçlunun itirazı halinde itirazın iptali davası açma durumunuz oluşabilecektir. Eğer borçlu böyle bir borcun varlığı düşüncesiyle itiraz etmez ise borçlu olacak firma hakkında tüm haciz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 3. Hüseyin Onur dedi ki:

  Tevfik bey merabalar 1 sene önce bizde babamın maaşının üstüne 40bin kredi çekip hocamıza verdik faiziyle 74 bin tl yazın odicem dedi adam şimdi inkar ediyo kardeşiyle benim borç değil diye bankadan bilgi almamız mümkün mu dava açarken, önceden mesajlar ve konuşmalar var borcu kabul eden. 2 tane daha dolandırıcılık davası var bu şahsın .Bize ne tavsiye edersiniz davanın seyri ne olur bize yol gösterin. Teşekürler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Borç vermiş olduğunuz kişiye ödemeyi banka havalesi yoluyla mı yaptınız? Yaptıysanız açıklama kısmına ne yazarak gönderdiniz bu hususlar çok önemlidir. Eğer ki bu parayı elden vermiş olursanız ilamsız takip icra takibi açabilirsiniz. Ancak eliniz bu durumda zayıflayacaktır. Çünkü karşı taraf benim böyle bir borcum yok dediği anda siz ayrı “itirazın iptali” davası açarak bu borcu verdiğinizi ispatlamanız gerekecektir. Mesaj ve şahitlerin içeriğine göre bu davada delil olarak kullanabilmeniz mümkün olabilir.

 4. Cenk dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,

  Bir sorum olacak: bir kişiye banka yolu ile havale yaparak “isim isime borç veriyor” olarak borç verdim elimde whatsapp konuşmalarıda mevcut bu kişiden alacağı nasıl tahsil etmeli ve nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ve davayı kazanma durumu sizce nedir?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Cenk bey,
   Tam olarak açıklamada ne yazdığınızı anlayamadım ancak borç verdiğiniz açıklamadan anlaşılabiliyorsa icra takibini başlatabilirsiniz. Tam olarak açıklamadan anlaşılmayan bir muğlaklık var ise bu durumda diğer mesajlar değerlendirmeye alınabilir.
   İyi günler.

 5. Ferhat dedi ki:

  İyi akşamlar avukat bey. Bundan 2.5 yıl önce aynı çalıştığım iş yerinde bir kişiye 1400 TL elden borç para verdim fakat her defasında ödeyeceğim deyip ödemiyor. Borç verdigime dair. Facebook vatsap mesajları var bide o güne ait bankadan para çektigime dair makbuz var ben bu kişiye dava açabilir miyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açmanıza engel bir durum yok. Şahitler ve diğer unsurlar göz önüne bulundurulabilir.

   1. Ferhat dedi ki:

    Peki. Dava açacak olursam davayı kazanıp o kişiden paramı alabilirmiyim teşekkürler

 6. Serpil dedi ki:

  Mrb tevfik bey ben bi kişiye Banka üzerinden 500 lira para gönderdim ancak açıklamaya o kişinin ismini yazdım. Yani borç diye belirtmem gerektiğini bilmiyodum.bununla ilgili dava acabilirmiyim napmam gerekir.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Dava açılabilir ancak karşı tarafın inkar etmesi durumunda davanızı ispat anlamında sorun yaşayabilirsiniz. Elinizde mesaj varsa ayrıca tanık gibi hususlar önemli olabilir.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.