Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İçtimalı Cezanın İnfazı Nasıl Olur

28.04.2020
İçtimalı Cezanın İnfazı Nasıl Olur

İçtimalı cezalarda birden fazla suçtan kişinin cezaları varsa içtimalı cezalarda suçun türüne ve suç tarihine göre bakılır. Diyelim ki hükümlünün 3 tane suçu var. İlk suç hırsızlık 30 mart 2020 tarihinden önce 1/2 orandan yararlanır. İkincisi kasten yaralama 30 mart 2020 den önce 1/2 ‘den yararlanır. Üçüncü suçu kasten mala zarar verme 30 mart 2020 ‘den önce 1/2 ‘den yararlanır.  Eğer hepsi aynı orandan yararlanacaksa içtimalı suçlarda içtima toplanır. Tüm cezalar toplandıktan sonra aynı oran olduğu için 1/2 ‘den yararlandırılır. Sonra denetim süresi açısından da özellikle üçünde de 3 yıllık denetim süresi geçerli olduğu için 3 yıl uygulanır.

Ancak 2 ayrı suçtan mahkum olmuş kişilere ilişkin uygulamaya gelince meslektaşların son infaz düzenlemesinden sonra sıklıkla sorduğu sorulardan birisi de bir kişinin koşullu salıverme oranının farklı olduğu suçlarda nasıl bir uygulamanın olacağıdır. Buna içtimalı ceza da denmektedir. Örneğin, bir kişi hırsızlıktan cezası 30 mart 2020 den önce ( 1/2 oranı ) , cinsel saldırı suçundan cezası  ( 2/3 oranlı ) ayrıca mala zarar verme suçundan cezası 30 mart 2020 tarihinden önce ( 1/2 oranı ) içtima edilen cezalarda 1 tane istisna suç varsa her bir suçun türüne ve suç tarihine göre oranlar belirlenir. Toplam ceza üzerinden oranlar uygulanır. Her bir suçun cezası oranı, her bir suçun cezası oranı belirlenerek yatacağı süre belirlenir. O yatacağı süreye de açığa ayrılma yönetmeliği gereği de içtimalı cezalarda denetim süresinde en az uygulanacak olan uygulanacağından cinsel suçlarda 1 yıl denetimli serbestlik geçerli olacağından 1 yıl uygulanır.

Bir diğer örnek cinsel suç oranlı ( 2/3 ) oranı ve ruhsatsız silah bulundurma suçu ( 1/2 ) 30 mart öncesi olarak uygulandığında burada istisna suç olduğu için en azı yalnız 1 yıldan yararlanır. 3 yıldan yararlanamaz.

Diğer tüm hususlar ile ilgili infaz hukuku avukatı gibi arayışlarda bulunan kişilerin soracağı soruları derleyerek yazıda belirtmiş olduk.

Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Bahattin dedi ki:

  4 kez 2 yıl 9 ay irtikaptan ceza aldım 2013 öncesinde yararı nedir tsk

 2. Yücel dedi ki:

  Selamün aleyküm merhabalar adım Yücel 26 sene cezası olan hem 2016 dakika yasadan 1/2den yararlanıp hemde Pandemi 1/2 yasasından yararlanabiliyormu acaba nekdr yatar ediyor yardımcı olurmusunuz çok rica edeceğim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Öyle bir uygulama yok

 3. Sevda dedi ki:

  2014 suç 4yıl 2ay ceza içtimasi nedir

 4. semih dedi ki:

  lütfen soruma cevap veriniz. silahli tehdit. silahla kasten yaralamadan ve iftiradan ayri ayri suclarum var. bunlar toplanip 1/2 den yararlanabilirmiyim. denetim 3 yilmi olur

 5. Fatih dedi ki:

  3 farklı dosyadan 5 yil9ay5 gün ceza aldım yararı nedir

 6. Şennur S dedi ki:

  Ictima ettirilerek neticeten 9 yil 22 ay hapis cezasi olarak infazina ne demek

 7. Macit dedi ki:

  İki ayrı tehdit suçundan 1 yıl 8 ay ve 7ay 15 gün olmak üzere ceza aldım ve ikisinde de giriş çıkış yapıldı. İnfaz hakmligi iki ceza icin 1 yıl 15 ay 15 gün içtima kararı verdi. 101/2 maddesi gereğince diyor. İtiraz hakkım var. Bu durumda ceza ne olur?

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.