Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Apartman ve Site Yönetimi

Apartman ve Site Yönetimi

İstanbul’da gelişen inşaat sektörü ve yeni yerleşim yerlerinde oluşan bu popülasyon beraberinde sosyolojik problemleri ve doğal olarak hukuki problemleri de getirmiştir. Eskiden mahalle apartmanlarında ehil ve akil kişilerin yürüttüğü site yöneticiliği artık profesyonel site yönetimi ve apartman yöneticiliğine dönüşmüş durumdadır. Aslında profesyonel site yönetimi ve apartman yöneticiliği‘ne dönüşmek zorunda kalmıştır. Öyleki yüksek katlı konutlar rezidanslar da artık komşu komşu tanımadığı için iletişim de ortadan kalkmış durumdadır. Bu durumda sitenin veya apartmanın giderleri yönünden büyük problemler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kimi zaman apartman veya site toplantılarına dahil katılım olmamaktadır. site yönetimi ve apartman yönetimi için en çok sıklıkla karşı karşıya kalınan durumlardan bir diğeri de aidat ödememe problemidir.

Bu durumda yapılması gereken eğer apartman veya site yönetimi yöneticisi var ise kat mülkiyeti konularına hakim icra davaları üzerine çalışan bir avukata vererek hukuki sürecin başlatılmasını sağlayınız. Avukatlık ücretleri aylık danışmanlık alarak veyahut aidat ödemelerinin yapılmamasına ilişkin ise her dosya için karşı yan vekalet ücreti şeklinde anlaşma yapılmalıdır.

Maliklerin kendi aralarında yapmak istediği toplantılardan 1.defa sonuç alınmaması akabinde bir toplantı daha gerçekleştirildiğinde sonuç alınamıyorsa artık malikler kendi aralarında başka problem yaşayacağının sinyalini almalı ve bu işi profesyonel şirketlere yada kişilere bırakmalıdır.

Eğer ki apartmanda bir kişinin bir çok dairesi bulunuyor ve daireler kiradaysa emin olun en çok yaşanılan problemlerle karşı karşıya kalma riski ile başbaşasınızdır.

Çünkü kiracılar apartmanın fiziksel durumuyla ev sahipleri kadar pek ilgilenmeyeceği göz önüne alındığında ev sahibinin apartmanda oturmaması sadece kiralarını alması durumunda siz apartmandaki başı bozukluk ile karşı karşıya kalacağınız anlamına geliyor. Bu durumda yapılması gereken ise yine kat mülkiyeti kanunu çerçevesinde yönetici ataması talebinde bulunmak için sulh hukuk mahkemesine başvuru yapmaktadır. Bunun için tek bir malikin başvurusu yeterlidir.

Apartman ve Site Yönetimi Avukatının Görevleri:

  • Site yönetimi faaliyetlerinde hukuki yardım sağlamak
  • Site yönetimimin üçüncü kişilerle yaptıkları sözleşmenin icrasını sağlamak
  • Sitede yaşamanın doğurduğu hukuki ihtilaflara çözüm önerisi sunmak
  • Aidatların ve giderlerin toplanması konusunda çıkan uyuşmazlıkları çözmek için yargı yoluna başvurmak
  • Site içinde çalışan kişiler, kapıcı, güvenlik görevlisi gibi işçilerin iş hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarını çözmek
  • Kat maliklerinin ve site sakinlerinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini denetlemek ve oluşabilecek sorunlara çözüm sunmak
  • Kat maliklerinin kiracıları ile yaşadıkları hukuki sorunlara destek sağlamak
  • Toplu şekilde yaşamanın sonucunda ortaya çıkan hukuki sorunlara çözüm bulmak
  • Site yöneticisinin görevini yerine getirip getirmediğini denetlemek
  • Sitede çalışan kişilerin iş sözleşmesini hazırlamak, sorumluluklarını belirlemek ve işten ayrılması halinde  tazminat işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak

Site yönetimi avukatı olarak görev alan kişinin apartmanın problemlerini dışarıdan bir şekilde hukuki olarak çözüme kavuşturduğunda apartmanın komşuluk ilişkileri ve huzuru açısından daha olumlu bir etki yarattığı söylenebilir.

Apartman ve Site Yönetimi Aidatın Belirlenmesi

Aidatlar belirlenirken ana taşınmazın bağımsız bölüm sayısı ve dairenin arsa payı üzerinden hesaplama yapılır. Eğer tüm daireler eşit ölçülerde ise arsa payı dikkate alınmamaktadır.

Apartman ve Site Yönetimi Aidatın Hesaplanması

Aidatın hesaplanmasında bağımsız bölümlerin arsa payı dikkate alınacaktır. Kat Mülkiyeti kanununda; eğer kat malikleri farklı bir anlaşma yapmazlar ise kapıcı ve güvenlik gibi çalışanların giderlerine eşit oranda, yönetici aylığı ve diğer tüm giderlere de arsa payları oranında katılmalıdır.

Apartman sorunları sadece aidat ile kalmayıp çok farklı kat mülkiyeti kanununda doğacak bir çok uyuşmazlık ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kat mülkiyeti avukatı istanbulda bu şekilde tabir ile aranan avukatlar bulunmaktadır. Ancak avukatlık kanunumuzda kat mülkiyeti avukatı diye bir avukatlık alanı tahsis edilmemiştir. İcra ve kat mülkyeti alanında dava tecrübesine sahip her avukat bu konularda site yönetimi ve apartman yöneticiliğine hukuki danışmanlık hizmeti sağlayabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp