Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İcra Takibi ve İcra Avukatlığı

23.07.2019
İcra Takibi ve İcra Avukatlığı

Kanunlarımızda icra avukatı gibi bir spesifik bir terim bulunmamaktadır. Ancak insanların icra avukatı olarak yaptığı arayışlarda çözüme kavuşturmak istediği sorunlarda senet alacağı, kira alacağı, çek alacaklarını, nafaka alacağını tahsil etmek başta olmak üzere diğer muhtelif sorunlarını çözüme kavuşturmayı amaçlamaktadır.

İcra Avukatı Denilince,

İcra davaları üzerine çalışan bir avukat, genellikle senet, çek, gibi takip yollarına başvuru yapıyor olsa da icra hukuku bu kadar sığ bir alan değildir. Çünkü kişilerin ağır ceza davaları sonucunda, iş davaları sonucunda ve diğer her davanın sonunda hükmedilen avukatlık ücretini tahsil etmek için başvuru yapmak zorunda kaldığı hukuk yoludur.

İş davasında kişi lehine çıkan kıdem tazminatı, ihbar tazminatını mahkeme kararını icra kanalıyla tahsil yoluna başvurarak talep edecektir. Yine aile mahkemesince verilen tedbir nafakası veya yoksulluk nafakasını da talep etmek için icra takibi başlatmak gerekecektir. Bunun yanında tazminat davası sonucunda kazanılmış olan bu kararın tahsil edilmemesi durumunda da yine icra takip yoluna başvurusu yapılacaktır.

Neden İcra Takibi Yapılır

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle veya herhangi bir anlaşmazlık durumunda hukuki muhalefet yaşadığınız kişi yapması gereken edimi yerine getirmemiştir. İcra takibi yoluyla söz konusu alacak takibin kesinleşmesi halinde cebren yapılmaktadır. Karşı taraf kötü niyetli de olsa kanun vasıtasıyla kişinin mal varlığı üzerine haciz şerhi ekleyebilir alacağı kurtarabilme şansı elde edilebilir.

Neden İcra Avukatıyla,

İcra takip süreci oldukça önemli ve takibi sıkı bir çalışma istemektedir. İcra takibi üzerine çalışma yapan icra avukatı bu süreci daha iyi bildiği için yapacağı hukuki hamleler alacağın tahsilini hızlandırmak açısından avantaj sağlayacaktır. Çünkü kendi tecrübesi bir alacağın nasıl tahsil edileceği, nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin kararını çok hızlı verecektir. İcra takiplerinde hız çok önemlidir. Aslında icra alacaklarının süreci müvekkil ile başlamaktadır. Çünkü alacağın muaccelliyet kazandığı ancak icra takibine geç kalındığı durumlarda siz alacağını belki de 1 gün ile tahsil edemeyeceksinizdir. İcra takibine geçildiği süre de kişilerin avukatları sıklıkla arayıp alacağını merakla tahsil edilmesi beklediği durumlarda çoğu zaman avukatların yavaş olduğu düşünülse de istisnalar harici gerçek böyle değildir.  Ülkemizde sağlık konusunda da olduğu gibi hukuk alanında ancak bir problem olunca avukatlara başvurulmaktadır. Bu başvuru da kimi zaman oldukça geç olmaktadır. Sağlık alanında kanserin vücuda girdiği anda yapılacak bir kaç operasyon ile süreç atlatılabildiği gibi hukuk alanında da problemin başında avukat danışmanlığı ile sorun belki de hiç meydana gelmeyecektir. Bu sebeple özellikle ticari hayatın içinde olan kişilerin mümkünse diğer kişilerin avukatlık danışmanlığı almaları herhangi bir problemin başında avukat ile süreci takip etmeleri kendilerini avukat danışmanlığı için ödeyeceği tutardan çok çok fazla maddi manevi kayıptan kurtaracaktır.

En iyi icra Avukatı

İnsanlar her konuda olduğu gibi icra avukatı arıyışı gerçekleştirirken de en iyi icra avukatı ile çalışma yapmak istemektedirler. Google’da en iyi icra avukatı, en iyi avukat şeklinde arayışlar girmektedirler. Yukarıda belirtmiştik icra avukatı, ceza avukatı veya boşanma avukatı gibi teoride ayrım yok ama avukatlar isterlerse bazı konular üzerine uzmanlaşabiliyorlar. İcra avukatı, sadece takip açmak, takip kesinleştikten sonra dava açmak değildir. İcra avukatı herşeyden önce icra takibinin açılmasından sonuna kadar haciz mahali veya istihkak davalarında hatta diğer kanunlara atıfta bulunan maddeleri iyi yorumlamak zorundadır. Alacak verecek davası gibi sığ bir alan değildir. Avukat olmayan kişilerin profesör olduğu bu dönemde bunu anlatmak bir zor. Bu sebeple icra davalarınızı mutlaka bir avukata vermeniz önemlidir.

İcra Avukatı İstanbul

Banka tahsilatları üzerine çalışan hukuk bürolarının yanı sıra çek-senet alacağı gibi şahıs ve firmaların alacak takiplerini yürüten bir çok icra avukatı istanbul‘da bulunmaktadır. İcra avukatı istanbul’da oldukça fazla bulunmaktadır. Aslında icra avukatı tabirinin yerine icra davaları üzerine avukatlık yapan meslektaşlardan bahsediyoruz. İnsanların kullandığı tabirleri anlamaları açısından kullanıyorum. Birde icra avukatı istanbul‘da olmayan avukatların yanında çalışmış kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler sadece icra takibi açıp borçluyu arayarak icra takibini en iyi şekilde bildiğini zannederler.

İcra Davası icra takiplerinde İstanbul ( Adliyelerin Yetkileri )

Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Şile, Tuzla, Çekmeköy, Kadıköy, Küçükyalı, Bostancı, Ataşehir, Ümraniye ve Adalar ilçelerinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Adliyesine bağlıdır.

Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören gibi semtler Bakırköy Adliyesi yetkilidir.

Esenyurt, Beylikdüzü gibi semtler Büyükçekmece Adliyesi yetki alanındadır.

Çağlayan, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Fatih, Eyüp, Eminönü, Beşiktaş, Bayrampaşa gibi ilçeler ise İstanbul Adliyesi ( Çağlayan Adliyesi ) ‘ne bağlıdır. İstanbul sınırları içerisinde bir icra avukatı ile bu adliyelerdeki anlaşmazlıkların takibini yapabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Esma aydın dedi ki:

  Tevfik bey merhaba bir tanıdığa yirmi bin tl banka aracılığıyla gönderdim açıklama kısmını boş bıraktım . Şahıs üç bin tl ödeme yaptı açıklamaya alınan borcun ödemesi diye not düşmüş. Üstüne kayıtlı mal varlığı yok. Birde tebligat eve gelmesin istiyorum ne yapmalıym

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Esma Hanım,
   Parayı gönderirken açıklamayı boş bırakmış olmanız sizin açınızdan negatif bir durum. Çünkü açıklamasız ödemeler Yargıtay’ca borç ödemesi olarak kabul edilmiştir. Ancak sizin icra takibinizi başlatmanıza engel bir durum yok. Elinizdeki mesajlar vs. bunlar delil olabilir. Eğer bir avukat ile irtibata geçerseniz sizin yerinize icra takibi başlatır ve bütün tebligatlar avukata ulaşır. İyi günler

   1. Cigdem dedi ki:

    Merhaba tevfik bey icraya verdigim kisi hala borcu odemiyor arayip su gun yatiricaz diyorlar ama yatmiyorlar bu durumda ne yapmam lazim tekrar icraya verebilir miyim ya da haciz durumu olur mu karsi tarafi icin

 2. sevtaş dedi ki:

  en iyi icra avukatı olarak sizinle çalışma yapmak istiyoruz. çek senet üzerine çalışan avukat olarak evraklarımız var mailinize bakar mısınız

 3. Döne dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey döne ben
  benim durumum da şöyle,
  Ben de arkadaşıma daha doğrusu o zaman lar erkek arkadaşım di bende 3 bin TL para vardı birikmişim ve benden istedi komsuna yardım etmek için en kısa zamanda vericem dedi ancak 26 şubattan bugüne vermedi erteleyip duruyor elimde eft yaptığıma dair dekont var açıklama kısmına adımı yazdım sadece cumhuriyet baş savcılığına basvursam sizce bu benim için olumlu sonuç doğurur mu geri dönüş olarak veya haklarım neler? Şimdiden çok teşekkür ediyorum

 4. Tugce dedi ki:

  Merhaba tevfik bey, icra takibi harc ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorum ve başvurudan ne kadar zaman sonra karşı tarafa evrak gider?

 5. Ali osman tural dedi ki:

  Selamın aleyküm vadesi 5yıl gecmiş bir senet var ve ödenmedi hiç bir işlemde başlatılmadı adıma yeni cirolandı nasıl tahsil edebilirim bilgisi olan bi yardımcı olursa sevinirim

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp