Cevizli Mah. Kastamonu Sk. No:23/17 Adalet İş Merkezi, 34865 KARTAL İSTANBUL
trenfrdearru

İcra Takibi ve İcra Avukatlığı

23.07.2019
565
İcra Takibi ve İcra Avukatlığı

Kanunlarımızda icra avukatlığı gibi bir spesifik bir terim bulunmamaktadır. Ancak insanların icra avukatı olarak yaptığı arayışlarda çözüme kavuşturmak istediği sorunlarda senet alacağı, kira alacağı, çek alacaklarını, nafaka alacağını tahsil etmek başta olmak üzere diğer muhtelif sorunlarını çözüme kavuşturmayı amaçlamaktadır.

İcra Avukatı Denilince,

İcra davaları üzerine çalışan bir avukat, genellikle senet, çek, gibi takip yollarına başvuru yapıyor olsa da icra hukuku bu kadar sığ bir alan değildir. Çünkü kişilerin ağır ceza davaları sonucunda, iş davaları sonucunda ve diğer her davanın sonunda hükmedilen avukatlık ücretini tahsil etmek için başvuru yapmak zorunda kaldığı hukuk yoludur.

İş davasında kişi lehine çıkan kıdem tazminatı, ihbar tazminatını mahkeme kararını icra kanalıyla tahsil yoluna başvurarak talep edecektir. Yine aile mahkemesince verilen tedbir nafakası veya yoksulluk nafakasını da talep etmek için icra takibi başlatmak gerekecektir. Bunun yanında tazminat davası sonucunda kazanılmış olan bu kararın tahsil edilmemesi durumunda da yine icra takip yoluna başvurusu yapılacaktır.

Neden İcra Takibi Yapılır

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle veya herhangi bir anlaşmazlık durumunda hukuki muhalefet yaşadığınız kişi yapması gereken edimi yerine getirmemiştir. İcra takibi yoluyla söz konusu alacak takibin kesinleşmesi halinde cebren yapılmaktadır. Karşı taraf kötü niyetli de olsa kanun vasıtasıyla kişinin mal varlığı üzerine haciz şerhi ekleyebilir alacağı kurtarabilme şansı elde edilebilir.

Neden İcra Avukatıyla,

İcra takip süreci oldukça önemli ve takibi sıkı bir çalışma istemektedir. İcra takibi üzerine çalışma yapan icra avukatı bu süreci daha iyi bildiği için yapacağı hukuki hamleler alacağın tahsilini hızlandırmak açısından avantaj sağlayacaktır. Çünkü kendi tecrübesi bir alacağın nasıl tahsil edileceği, nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin kararını çok hızlı verecektir. İcra takiplerinde hız çok önemlidir. Aslında icra alacaklarının süreci müvekkil ile başlamaktadır. Çünkü alacağın muaccelliyet kazandığı ancak icra takibine geç kalındığı durumlarda siz alacağını belki de 1 gün ile tahsil edemeyeceksinizdir. İcra takibine geçildiği süre de kişilerin avukatları sıklıkla arayıp alacağını merakla tahsil edilmesi beklediği durumlarda çoğu zaman avukatların yavaş olduğu düşünülse de istisnalar harici gerçek böyle değildir.  Ülkemizde sağlık konusunda da olduğu gibi hukuk alanında ancak bir problem olunca avukatlara başvurulmaktadır. Bu başvuru da kimi zaman oldukça geç olmaktadır. Sağlık alanında kanserin vücuda girdiği anda yapılacak bir kaç operasyon ile süreç atlatılabildiği gibi hukuk alanında da problemin başında avukat danışmanlığı ile sorun belki de hiç meydana gelmeyecektir. Bu sebeple özellikle ticari hayatın içinde olan kişilerin mümkünse diğer kişilerin avukatlık danışmanlığı almaları herhangi bir problemin başında avukat ile süreci takip etmeleri kendilerini avukat danışmanlığı için ödeyeceği tutardan çok çok fazla maddi manevi kayıptan kurtaracaktır.

İcra Davası icra takiplerinde İstanbul ( Adliyelerin Yetkileri )

Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Şile, Tuzla, Çekmeköy, Kadıköy, Küçükyalı, Bostancı, Ataşehir, Ümraniye ve Adalar ilçelerinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Adliyesine bağlıdır.

Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören gibi semtler Bakırköy Adliyesi yetkilidir.

Esenyurt, Beylikdüzü gibi semtler Büyükçekmece Adliyesi yetki alanındadır.

Çağlayan, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Fatih, Eyüp, Eminönü, Beşiktaş, Bayrampaşa gibi ilçeler ise İstanbul Adliyesi ( Çağlayan Adliyesi ) ‘ne bağlıdır. İstanbul sınırları içerisinde bir icra avukatı ile bu adliyelerdeki anlaşmazlıkların takibini yapabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.