Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Koronavirüs Sebebiyle İcra Takipleri Ve Davalarının Süreleri

12.04.2020
Koronavirüs Sebebiyle İcra Takipleri Ve Davalarının Süreleri

Sürelerin Durdurulması Işığında İcra İflas Davaları

İcra iflas davaları, icra takipleri sürelerinin durdurulmasını ele alacağız.  Sürelerin durdurulmasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi icra iflas takipleri durduruldu. Evet ancak devletin açmış olduğu icra takipleri hali hazırda devam etmektedir. Bu durum 30 nisandan sonraki süreçte çok ciddi hak kayıpları ortaya çıkaracaktır. Çünkü devletin icraları devam ediyor. Devlet herhangi bir borçlusunun adına kayıtlı menkulü hakkında icra tesis işlemini yapabiliyor. 30 nisandan sonraki yapılacak bir icra takibinde doğal olarak alacaklı veya alacaklı vekilleri ikinci sıraya geçeceklerdir. Böyle bir durum söz konusu tabi bununla beraber kötü niyetli olduğunu düşündüğümüz kişilerin bu süreçte çok rahatlıkla mal kaçırabilecekler. Şu an ki uygulama da bunun önüne geçmek ile ilgili bir düzenleme yok.  Mevcut düzenlemeden sonra yayınlanan bir başka genelge ile hali hazırda devam eden icra iflas takiplerinde birtakım işlemlerin yapılabileceği bir yönetmelik yayımlandı. Bu da dosyaya giren paraların alacaklı veya alacaklı vekiline ödenmesi şeklinde bir uygulama başlatıldı.

13 Mart – 30 nisan İcra takiplerinin Süreleri

Koronavirüs sebebiyle icra takiplerinin süreleri ile alakalı bir açıklık getirmekte fayda var.  30 nisan dan sonra herkese otomatik 15 gün ek süre verilecek gibi bir durum söz konusu değildir. 13 Mart 2020 tarihinden sonra yapılan tebliğler ile ilgili 30 nisan 2020 tarihine kadar süreler duruyor. 1 Mayıs 2020 itibariyle işlemin süresi ne ise o sürede yapılması gerekir. 15 gün sadece 13 Mart 2020 tarihinden önce yapılan tebliğler için geçerli olacaktır.

Koronavirüs sebebiyle Hukuk Yargılamaları için sürelerin duruşu

13 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 Nisan 2020 tarihi de dahil durduruldu.  İcra iflas bakımından ise; 22 Mart 2020 tarihinden itibaren 30 nisan 2020 tarihide dahil olmak üzere durur. Hükmü getirildi. Bu sebeple sürelerin güncel tarihleri ileri süreçlerde tekrar uzatılabilir güncel olan süreleri takip etmekte fayda var.

Mevcut takip eden icra takipleri ile ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de ibraz ile ilgili bir kavram.

Koronavirüs sebebiyle Bankalara Çek ibraz süresi durdu mu?

Bununla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Hali hazırda çekler bankaya ibraz edilip “karşılığı yoktur” ibaresi çeklerin arkasına yazdırılabiliyor. Fakat vadesinde ödenmeyen çek, senetler ile ilgili icra takipleri başlatılamıyor.  Bununla beraber hali hazırda icra takibi başlatılmış Çek, senet takiplerinden dolayı Çek şikayetleri, taahhüdü ihlal davası ile ilgili bir durdurma söz konusu değil.

Koronavirüs sebebiyle İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir

Koronavirüs sebebiyle İhtiyati hacizler durdu. Ancak İhtiyati tedbirler durmadı.

Koronavirüs sebebiyle alacaklılar bu süre içinde ne yapmalılar?

Alacaklılar veya alacaklı vekilleri bu süre içerisinde ihtiyati işlemi yapamadıklarını üstte belirtmiştim. Bu sebeple alacaklının hakkını korumak amacıyla İhtiyati tedbir ile borçluların adına kayıtlı malların devrini engellemek amacıyla mahkeme tarafından ilgili tapu müdürlüklerine müzekkere yazılması suretiyle mal kaçırmaların önüne geçilebilir düşüncesindeyim.

Korona virüs sebebiyle Tüketici Hakem Heyeti kararları

Tüketici hakem kararları da 30 Nisan 2020 tarihine kadar durduruldu.

İcra dosyalarına sunulan süreli teminat mektuplarının süresi uzadı mı?

Süreli teminat mektuplarının süreleri uzamadı. Bunlar yine vadesinde paraya çevrilebilecektir.

Koronavirüs sebebiyle maaş kesintisi ertelenir mi?

İşveren tarafından maaş hacizleri bu sürelerde durmamaktadır. Borçluya ilişkin kesintiler icra dosyasına gönderilmelidir.  Hali hazırda bir icra dosyasından gönderilmiş bir maaş haczi müzekkeresinden gerekli kanuni kesintileri yapmak zorundadır. İcra müdürlükleri tarafından da bu sürede dosya da 89/1 üçüncü kişi lehine haciz olup olmadığı gerekçesiyle kesintinin gönderilmemesi tamamen yanlış bir uygulama olacağı kanaatindeyiz. Bir an önce kesinti vekile veya alacaklıya ödenmelidir.

Koronavirüs süre durdurma tarihinden önce gönderilen 89/1 haciz ihbarnamelerinin durumu

Bu sürelerle ile alakalı da sürelerin durması gibi bir durum söz konusu değildir. 89/1 haciz ihbarnamesine uygun olan üçünçü şahısların yükümlülüklerini yerine getirmelidir.

Ayrıca bu süreçten sonra bu uygulamaların ne şekilde devam edeceği ilerleyen süreçte çok farklı olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp