Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Boşanma Davalarında Çocukların Velayeti Kime Verilir?

15.11.2019
Boşanma Davalarında Çocukların Velayeti Kime Verilir?

Boşanma davalarında en çok anlaşmazlık yaşanan konuların başında velayetin kime verileceği hususu yer almaktadır. Boşanma davasında genel kural olarak velayet annede veya babada kalır gibi kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Her olay kendi içinde değerlendirilerek karar verilir. Boşanma davasında velayetin kime verileceği esas olarak çocuğun üstün yararı gözetilmesi gereklidir. Ayrıca boşanma davası süresince farklı uzman görüşler de talep edilmektedir. Uzman görüşlere mahkeme değerlendirecektir ancak kesinlikle uzman görüş gibi karar vermek zorunda değildir. Dediğim gibi yinede burada çocuğun üstün yararı gözetilecektir. Bir diğer husus ise çocuk akıl ve idrak yeterliliğine erişmiş ise kendi talebininde önemli bir kriterdir. Ancak çocuk küçük ise çocuk için en yararlı konular dikkate alınacaktır. Kusurlu olan eşin boşanma sebebinin ne olduğunun önemi bulunmamaktadır. Örneğin zina sebebiyle velayet davasının kendinde olmasını isteyen eş, sadece yaptığı bu eylemden ötürü çocuğun velayeti kendisinden alınmamalıdır. Zina sonucunda çocuk üzerinde kötü bir etkinin varlığı olup olmadığı ve çocuğa yaratacağı etki göz önüne alınarak karar verilmelidir. Sonuçta taraflardan kusurlu olan eş çocuğa yeterli bakımı ve özeni gösterebiliyorsa velayet açısından kendisinde kalmasının hukuka aykırılık yönü bulunmamaktadır.

Her olay için ayrı değerlendirilmesi gereken konularda kesinlikle şu sebepten ötürü boşanma davası varsa velayeti siz alırsınız gibi bir durum değerlendirmesinin yapılmasını boşanma avukatından beklemek doğru değildir.Boşanma davası avukatı velayet hususlarında öncelikle iyi bir gözlemci olarak hukuki tecrübesiyle tarafın boşanmaya sebebiyet verdiği eylemleri hukuki açıdan ve sosyolojik açıdan ileride çocuk için tehlikeli olup olmayacağını yorumlayarak buna göre savunmasını gerçekleştirecektir.

Zina Sebebiyle Boşanmada Velayet Kime Verilir?

Yargıtay bir kararında genelevde çalışan bir kadının kötü bir anne olduğunu göstermeyeceğini annenin çocuğunu bu hayatının dışında tutabilmesiyle çocuğun anneye ihtiyacı bakımından değerlendirildiğinde menfaati söz konusuysa velayeti anneye verilebileceğini hüküm altına almıştır.

Engelli Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Engeli bulunan çocuğun yüksek menfaati yine korunacaktır. Ancak buradaki yüksek menfaat konusu biraz daha hassas bir hal almalıdır. Normal şartlar da çocuklar babada kalmak istemiş olsa dahi eğer baba çalışıyor ve çocuklara yeterli ilgiyi gösterememesinden dolayı çocuklar mağdur olacaksa engeli bulunan çocuk daha çok kendisine zaman ayırabilecek ve ilgi gösterebilecek eşe verilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp