Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Bir Ceza Savunma Avukatı Ne iş Yapar?

15.04.2020
Bir Ceza Savunma Avukatı Ne iş Yapar?

Bir ceza savunma avukatı, bir ceza davası sırasında birçok önemli rolü yerine getirir. Bir suçla suçlanan bir kişiyi savunmaktan sorumludur. Müvekkili adına konuşur.

Davaya Ceza Avukatı Atanması

Bir ceza savunma avukatı doğrudan davalı tarafından temasa geçilebilir veya dava mahkeme tarafından atanabilir. Birçok ceza savunma avukatı, zorunlu müdafiilik kapsamında  Baro tarafından görevlendirilebilmektedir. Kişilerin talebi, baro veya mahkemeler tarafından davalar atanır. Diğer ceza savunma avukatları özel avukatlık büroları kurarken başka avukatlık bürolarında çalışışabilirler. Dediğimiz gibi Bazı ceza savunma avukatları kendilerini adam bağımsız bir hukuk ofisi var. Baro tarafından atanan zorunlu müdafilik kapsamındaki avukatlara, özel avukatlardan daha düşük bir miktar ödenme eğilimindedir ve ayrıca sevk süreci ve sanıklar dışındaki bireylerden gelen ücret nedeniyle daha yüksek bir vaka yüküne sahip olma eğilimindedir.

Ceza Davası hakkında Görüşme

Ceza savunma avukatı, müşteriyle kişisel olarak tanışma fırsatına sahip olduğunda, dava hakkında mümkün olduğunca çok ayrıntı elde etmeye çalışmalıdır. Dava hakkında özel sorular sorarak, Olası savunmalar ve davayla ilgili güçlü ve zayıf yönleri öğrenebilir. Bu, sanığın dikkatli ve kapsamlı bir şekilde sorgulanmasını gerektirir.

Ceza Dosyasının Avukat Tarafından İncelenmesi

Ceza davasında davalıya yöneltilen suçlama hakkında soru işaretlerini teşhis etmek,  davalının beraat etmesi için olası yollar belirlemek için davayı araştırmak gerekir. Bu genellikle dava dosyasını içinde yer alan prosedürler hakkında polis sorgulama tutanağı veya savcılık ifadesi, mahkeme sorgu tutanağı yer almaktadır. Ayrıca dava hakkında bilgi sahibi olan tanıklarla konuşmayı ve dava hakkında bilgi toplamayı da içerebilir. Tüm bu bilgiler, dava için güçlü bir savunma oluşturmaya çalışmak için kullanılır. Davada ceza savunma avukatı, sağlayabileceği tanıklık ve davada sunulabilecek kanıtlar hakkında kendisiyle görüşebilir.

Bir ceza savunma avukatı, savcılığın davasını açmadan önce yani iddianame düzenlemeden önce inceleme hakkına sahiptir. Bu, davalıya karşı davada herhangi bir delil bulmasına ve davadaki kanıtları test etmek için bağımsız bir laboratuvar veya uzman bilirkişinin belirlenmesine savcının davasını çürütebilecek kanıt bulmaya çalışmasına izin verir.

Kanıt analizi

Bir suç ile alakalı davalıya karşı kanıtları analiz etmek, ceza savunma avukatının davanın gerçeklerini ve teorilerini dikkatlice incelemesini gerektirir. Bağımsız olarak test edilen kanıtlara sahip olabilir. Ek olarak, müvekkilinin mahkumiyetine karşı çalışan herhangi bir yasal mevzuat olup olmadığını belirlemek için kanıtları inceleyebilir.

Müvekkil ile sürekli iletişim

Bir ceza savunma avukatı, davadaki gelişmeleri açıklamak ve dava hakkında bilgi sahibi olmak için müvekkiliyle temas halinde kalmalıdır. Avukat, müşteriyle yapılan görüşmelerin gizli tutulmasını sağlamalıdır. Avukat da o olası sonuçları daha iyi bir anlayış vardır, böylece o müvekkili ile dava hakkında bilgi iletişim kurmasını sağlamalıdır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp