Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Adli Para Cezası Nasıl Ödenir ? Nereye ödenir? Başkası ödeyebilir mi?

12.02.2022
Adli Para Cezası Nasıl Ödenir ? Nereye ödenir? Başkası ödeyebilir mi?

Ceza yargılamaları sonucunda verilen mahkumiyet hükümlerinden biri de adli para cezalarıdır. Adli para cezalarının nasıl ödeneyeceğine ilişkin bazen karışıklıklar olmaktadır.

Adli Para Cezası Ne Zaman Ödenir ?

Adli para cezası için karar verildikten sonra mahkeme kararı savcılığa gönderir. Savcılık ilgili kişiye ödemeyi yapması için ödeme emri göndererek 30 gün içinde ödeme yapmasını aksi halde infaza geçeceğini bildirir.

Adli Para Cezası Başka Adliyeden Ödenir mi?

Adli para cezasını başka adliyeden ödeme imkanı vardır ancak bu durumda ödemeyi peşin yapmanızı isteyebilirler. Eğer ödemeyi peşin defaten ödeme yapacaksanız bir başka adliyeden ödeme yapabilirsiniz.

Adli Para Cezası Adliyenin Hangi Birimine Ödenir ?

Adli para cezasını ödemek için öncelikle adliyelerin asliye ve ağır ceza olarak ayrılmış “ilamat, infaz” birimlerine gidilir. Burada mahkeme kararını ve tc kimlik numarası verilir. Verilen formu adliyelerin içinde bulunan maliye veznesi aracılığı ile ödemesi yapılır. Maliye veznesinden alınan ödeme makbuzunu tekrar ilamaz infaz birimine bir örneğini bırakırsınız. Böylece işlem tamamlanmış olur.  Maliye veznesi olmayan adliyelerde ise ilamat infazdan alınan evrak ile vergi dairesine ödeme yapılır ve evrak ilamat infaza teslim edilir.

Adli Para cezasını Avukat Ödeyebilir mi?

Vekaletnamesi olan avukat ödemeyi yapabilir. Vekaletname olmayan avukatlarda ödeme yapabiliyor. Ancak defaten ödeme yoluyla genelde kabul görüyor. Bazı adliyeler sorun çıkartmıyor.

 

Adli para cezaları ödenmediği takdirde infaz savcılığı tarafından dosya hapis cezasına çevrilmektedir. Bir yanlışlığa mahal vermemek adına ceza avukatı vasıtasıyla sürecin takibinin yapılmasında fayda vardır.

 

İlgili Makaleler :

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp