Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Cinsel İstismar ve Pedofili Suçu

02.12.2019
Cinsel İstismar ve Pedofili Suçu

Cinsel istismar üzerine araştırmalar yapan dernekler ve uzman psikolog tarafından ele alınan ve hukukcuların derinlemesine ele aldığı bu suç türünde cinsel istismarın nasıl oluşabileceği her yapılan hareket bir cinsel istismar mıdır gibi soruların ele alındığı bu yazıda ayrıca pedofiliye ilişkin bilgilerin yer aldığı bir yazı makalesidir.

Bir çocuk gördük ve çok cici çocuk hemen kucağa alıp çok sevdik hiçbir kötü niyet olmadan bu bir cinsel istismar mıdır ? Kalıp olarak bir istismar değil ama çocuğu almamak gerekiyor. Otobüslerde toplu insan etkileşiminin olduğu bir çok alanda çok cici çocuk diyerek yanak sıkılması vs. Burada asıl temel faktör çocuğun ne söylediği olacaktır.

Çocuklar bazen algılamasa da iyi dokunuş ve kötü dokunuşu anlayabilmektedirler. Ne kadar da subjektif bir konudan bahsediyoruz. Şuana kadar diğer cinsel istismar, cinsel suçlara ilişkin yazılarımız da genellikle objektif açıklamalar getirmeye çalıştık. Çünkü suçların tespiti ölçülebilir, bilimsel standart yöntemlerle ortaya koymamız gerekiyor. Ancak cinsel istismarda bu olguları biraz zor uyguluyoruz. Çünkü davranış kalıbı bulunmuyor.

Temas İçermeyen Cinsel İstimar

Cinsel istismarın birçok tipi bulunmaktadır. Bunlar birisi temas içermeyen cinsel istismar hareketleridir.  Bunlar;

 • Röntgencilik
 • Teşhircilik
 • Konuşmalarla

Temas İçeren Cinsel İstismar

Burada ise birçok farklılık gösteren cinsel istismar durumları yaşanmaktadır.

Pedofili Nedir ?

Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan pedofili nedir? Pedofil, çocuktan heyecanlanan çocuğa karşı cinsel heyecan duyan çocuğu cinsel obje olarak gören herkes pedofildir. Pedofiller genelde gizli kalmaktadırlar. Pedofillerin en büyük özelliği ise kendilerini çok iyi saklıyor olabilmeleridir. Buradaki sorun ise şuradan kaynaklanmaktadır. Pedofil çocuğu kendisine cinsel obje olarak görmekten öte kendisine bir partner olarak görmektedir. Yani çocukla konuşmakta, oyun oynamakta, ders çalıştırmakta, ona birşeyler almakta zamana yayılmış uzun dönemli ilişkiler kurmaktadır. O yüzden de birçok yerde şöyle durumlar karşılanmaktadır; “çok iyi adamdı çocuklara iyi davranıyordu, gezdiriyordu” gibi çevreye etki bırakmaktadırlar. Yani bir kişinin görev tanımında yoksa bir amaç yok ise o zaman niye “bunları yapıyor” sorusunu mutlaka sormak gerekmektedir. Bu kişilerin en çok yaptıkları şey özellikle internet ortamında bu ilişkileri başlatmaktır. Pedofililerin hepsinin p..fiye düşkün oldukları ve bunların çoğunun da çocuklara ilişkin bu tür görüntülere düşkünlükleri bilinmektedir. Pedofili suçlarında genellikle çocukları bazı şeyleri açıklamakla tehdit eden bu kişilere karşı çocuklar kendini güvende hissettikleri zaman ebeveynlere büyük bir rol düşüyor burada ki o aşamada çocuklar herşeyi rahatlıkla açıklayabileceklerdir.

Cinsel istismar suçundan ötürü pedofili suçunun failinin yargılaması ağır ceza mahkemelerinde gerçekleştirelecektir. Çok ağır hapis cezaları ile birlikte karşı karşıya kalacaklardır.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Tuba dedi ki:

  Merhaba birden fazla çocuğa taciz ve tecavüz etmiş birisi en az kac yıl hapis yatar

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Siz kaç yıl istersiniz?

 2. kaan dedi ki:

  merhaba bir sosyal medya hesabına kızlar yazsın demek pedofili suöu sayılabilir mi ve sicile işlenir mi?

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp