Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Cinsel Saldırı Önlenebilir mi? Kimyasal Hadım

02.02.2020
Cinsel Saldırı Önlenebilir mi? Kimyasal Hadım

Türkiye’de ve dünyada cinsel saldırı suçu, cinsel saldırı suçları üzerinde nasıl bir çalışma yapılması gerektiği cinsel saldırının nitelikli hali olan tecavüz suçlarının gerçekleşmesi halinde nasıl bir cezalandırma yöntemi gerçekleştireceği hususu ele alınmaktadır. Cinsel saldırı suçunun cezalandırma yönteminin caydırıcı olması en temel olmuştur.

Amerika bu alanda çok farklı bir uygulama geliştirmiştir. Bahsedeceğim bu uygulama ilk önce avrupada uygulanmış ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu uygulamanın insan haklarına bağdaşmadığı yönünde karar vererek iptal etmiştir. Amerika’da bu uygulama devam etmektedir. Buna göre, cinsel saldırı suçu veya tecavüz gibi suçlardan mahkum olanları oluşturdukları web sitesinden ifşa ederek suçun önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu web sitede arama bölümüne kişinin adını soyadını yazdığınızda suçlu kişilerin isimleri soyisimleri, fotoğrafları, adresleri gibi tüm detaylar önünüze geliyor. Hatta o kişinin haritasını seçtiğinizde çevrede ne kadar cinsel saldırı suçundan mahkum olmuş kişinin bulunduğu yer almaktadır.  Bu bizim ülkemizde pek kabul edilebilir bir durum değil daha doğrusu uygulanabilir bir durum değil çünkü bizde böyle bir uygulama olması durumunda o kişilerin adreslerini bulup saldırabilirler.

Bir diğer metod ise kimyasal hadımdır. Ülkemizde çok şevkle getirilmek istenen bu uygulama dünyada çok farklı şekilde getirilmiştir. Mantık şudur; Bu durumun yönetmeliğide düzenlendi ve hatta Çapa hastanesine vakıalarda gelmiştir. Ancak hiçbirine yapılmamıştır. Uygulanmayan yönetmeliğe göre cinsel saldırıdan mahkum olan kişileri cezaevlerinde bulundukları sürede ilaç tatbik edilir ve erkekte cinsel arzu ortadan kalkar bu suretle erkek cinsel organı sertleşme olmaz. İlacın etkisi sertleşmeyi önlemek ise de yan etkilerinin olduğuda doktorlar tarafından açıklanmıştır. Kişilerin kemiklerinde kırılma, kalp sistemini zararı var gibi.. sebepleri bulunmaktadır.

Dünya ise şöyle yapmıştır. Cinsel saldırıdan, cinsel suçlardan mahkum olmuş kişiye 20 yıl ceza verdikten sonra kalan 5 yılı için istersen hergün ilaç yapmak şartıyla tahliye yada kalan 5 yılı da içeride yat ancak ilaç tatbik edilmemesi şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Ülkemizde uygulanmak istenen bu yönetmelik Danıştay’a götürüldü ve Danıştay kararında kimyasal hadım uygulanmasını yönetmelik ile değil kanunla getirilmesini önererek yönetmeliği iptal etti.

İngiltere’de facebook kullanıcı çocukların profillerini tıklayan kişiler direk polisin ekranına yansımaktadır. İngiltere bu sistemin çıkmaması halinde facebook sitesini yasaklayacağını açıklayınca facebook ile İngiltere polisi işbirliği yapmıştır. Bunun temeli ise İngiltere’de bir adam yakışıklı genç bir adamın resmiyle sahte bir hesap açıp 14 yaşındaki bir kız çocuğuyla buluşma ayarladıktan sonra tecavüz suçunu işleyip suçunu gizlemek amacıylada kız çocuğunu öldürmüştür. Bu kamuoyunda büyük bir sarsıntıya yol açtıktan sonra hükümet böyle dirayetli bir karar alıp facebook’u işbirliğine zorlamıştır. İngiltere bu yol ile 2700 pedofili hastayı yakaladığını açıklamıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp