iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Siber Şiddet Nedir ? İnternet Şantaj

Siber Şiddet Nedir ? İnternet Şantaj

Siber şiddet artık bizim için çok önemli bir hal almıştır. Özellikle online yapılan durum dediğimiz izleme ve kandırma yada yanıltma eylemi çocuklar için en tehlikeli dönemlerden birisini yaratmaya başlatmıştır. Her toplumun kendine özgü karekteristik boyutları bulunmaktadır. Bizim toplumumuzda bazen elimizi kolumuzu bağlayan acil durumlara getiren durum olmaktadır. Siber şiddete maruz kalan bir kişi şikayeti halinde siber kolluk kuvvetleri tarafından genellikle kişinin tespiti yapılabilmektedir. Ancak ergenlik döneminde bulunan bir kız çocuğu internetten birisiyle tanışıyor gördüğü kişinin fotoğrafı kendisinden 3-4 yaş büyük birisine ait ve yakışıklı bir çocuk o dönemin getirdiği hareketlilik ile bir görüşmeye başlıyor ve bir süre sonra karşı tarafın uygunsuz resimlerini istiyor. Karşı taraftaki çocuğun bunu kabul etmemesi halinde ise alay geçmeye başlıyor. Ve bu baskıyla bu kişilere resimlerini gönderiyor. Bir süre bu ilişki bu şekilde devam ediyor. Bir süre sonra ise buluşma durumu söz konusu oluyor. Çocuk buluşma yerine gittiğinde ise kendinisi resimde tanıttığı gibi kendisinden 3-4 yaş büyük birisi yerine yaşlı birilerinin olduğunu görüyor. Ve çocukla görüşmeye geldiğinde ise çocuğa kendi kimliğini tanıtarak daha önce ele geçirdiği uygunsuz resimler ile kendisini tehdit ediyor. Bu tehdit üzerine çocukların sıklıkla yaşadığı konu o resimlerin o kişinin eline geçmesinden daha çok annem ne der babam ne der sorusu oluyor.  Bu vakalarda çocukların yapması gereken konu korkmadan önce polise sonrasında ise ailesine haber vermesidir. Burada ebevenylerinde çocuklara yaklaşımı oldukça önemlidir. Genellikle bu aşamadan sonra en katı aileler bile artık çocuğunun geleceği için çocuklara daha şevkatle yaklaşmaktadır.

Bu durum sadece çocuklar için değil aynı zamanda duygusal boşlukta bulunan tüm kişiler için yaşanmaktadır. Kimisi evli olan kişiler için eşlerine gönderilmek üzere tehditler yapılırken kimilerinin aileleriyle devam etmektedir. Her ne sebep olursa olsun bu aşamada dahi insanların duygusal boşluktan yaşadığı bu konuları yakınları tarafından anlayışla karşılanmaktadır.

Şantaj Suçu

Aslında tüm yaşanan bu süreç çocuklar açısından bir istismar boyutu olsa da aynı zamanda bir şantaj suçunun oluştuğu da göz ardı edilmemelidir. Bu suçtan ötürü hakkında dava açılacak kişi çok ciddi hapis cezaları ile karşı karşıya kalacağı için elinizdeki bilgi, mesajlar, eziyetler delil olarak kullanabilecektir. Bunun yanında şantaj karşılığında cinsel yakınlaşma söz konusu olduysa zamanlama ve delil etme aşaması çok önemli bir boyut kazanıyor. Çünkü belli bir zaman sonra adli tıptan inceleme yapıldığında cinsel istismar eyleminin delillendirmesi net olmayabilir. Bu sebeple çok fazla vakit geçmeden gerekli girişimde bulunmak çok önemlidir.

Şantaj Yapılıyor Ne Yapmalıyım

Bu durumda gerekli adli mercilere gerekli bildirimlerde mutlaka bulunmalısınız. Önce avukatınız var ise nasıl bir yol izleyeceğiniz hususunda gerekli hukuki danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz delillerin elde edilmesi hususu bakımından hızla hareket edilmesi sizin yararınıza olacaktır.  Şantaja uğrayan ne yapmalı çaresiz mi diye sakın bir düşünce içine girmeyiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp