Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İnfaz Hakimliği Nedir ? 7242 Sayılı Kanun

27.04.2020
İnfaz Hakimliği Nedir ? 7242 Sayılı Kanun

7242 sayılı yasa ile hükümlülerin infaz sürecinde özellikle infaz hakimliği ön plana çıkartıldı. İnfaz hakimliğinin yetki ve görevleri genişletildi.

İnfaz Hakimliği Ne Zaman Kurulacak

7242 sayılı yasa ile getirilen İnfaz Hakimliği ile Hakimliği’e yetki ve görev genişlemeleri sonrası müracaat ve şikayetlerle ilgili olarak asıl görevlendirme 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

İnfaz Hakimliği Nedir ?

Yerel mahkeme cezayı verdikten sonra karar kesinleşirse infaza ilişkin kararlar ya kendi mahkemesinden veya infazın yapıldığı yerdeki nöbetçi mahkemeden alınıyordu. Şimdi artık yerel mahkeme dosya kesinleşince o dosyadan el çekecek hale gelmiş oldu. Tüm infaza mütallip kararlar uzmanlaşmış bu konuda infaz hakimliklerinden alınacak.

İnfaz Hakimliğinin Görevleri Nelerdir ?

Yani artık tüm infaza ilişkin müddetnameye itiraz, infazın ertelenmesine ilişkin, sağlık nedeniyle ertelemenin olup olmayacağına, açığa ayrılma, disiplin cezalarının onaylanması gibi birçok görevde artık infaz hakimliklerinin görev ve yetkileri genişlemiş oldu.

Diğer tüm hususlar ile ilgili infaz hukuku avukatı gibi arayışlarda bulunan kişilerin soracağı soruları derleyerek yazıda belirtmiş olduk.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Seref dedi ki:

    Selamlar, 20 ay infazı olan dosyanın, 5 ay cezaevi, 11ay denetimlide gecen süre olmak üzere 16 ayı bitti, 9 sene olan ikinci dosyam gelmek üzere, geldiğinde iki ceza içtiması 11yıl 6ay olacak, 10 yıl üzeri olduğundan açık hakkı 1/10 kapalıda yatmış olma şartına göre 14 ay kapalıda kalmam gerekiyor, 5 ay cezaevi+ 11 ay denetimli=16 ay ile tamamlamış oluyor muyum..

    Saygılar…

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp