Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Hapis Cezalarının İnfazı Nasıl Olur ? İnfaz Ertelemesi

27.04.2020
Hapis Cezalarının İnfazı Nasıl Olur ? İnfaz Ertelemesi

Ceza yargılamasının sonunda kişiler mahkumiyet hükümleriyle karşı karşıya kaldıklarında hapis cezası aldım ne zaman teslim olmam gerekiyor?, hapis cezası sonrası infaz ne zaman başlar?, Hapis cezasında yakalama emri ne zaman çıkar gibi soruların yanıtı bulmaya çalışmaktadır. Bu yazıda bu sorulara açıklık getireceğini düşünüyorum.

İnfaz savcılığına 2 tür ilam gelir. Yani kesinleşmiş mahkeme kararı gelir. Bunlardan birisi hapis cezası ilamı diğeri adli para cezası ilamıdır. Birde güvenlik tedbirleri vardır ceza olarak.. Hapis ve adli para cezalarının infazı bizzat infaz savcılığınca yapılır. Ama güvenlik tedbirlerinin infazı mesela, belli maçlara gitmekten men, Türk Ceza Kanunu 50.maddesinin 1/d fıkrasına ve diğer fıkralarına göre verilen güvenlik tedbirlerinin infazı ise denetimli serbestlik müdürlüklerince yapılır.

Hapis Cezasının İnfazı

Hapis cezası aldım kesinleşti diyen biri için artık infaz aşaması başlamıştır. Hapis cezasının infazında infaz savcılığında ;

Kasten işlenen suç 3 yıl ve az Taksirli Suçta 5 yıl veya az ise

  • Kasten İşlenen Suçlarda —->>> 3 yıl ve 3 yıldan az hapis cezası
  • Taksirli Suçlarda —–>>>> 5 yıl veya 5 yıldan az hapis cezası

şartları halinde hükümlünün ilam adresine yani mahkemede yargılanırken verdiği mahkeme kararındaki ilam adresine çağrı kağıdı çıkarılır. Çağrı kağıdının eski adı davetnamedir. Çağrı kağıdının bu adresine tebliğ edilir. Tebliğ edildikten itibaren infaz savcılığı +10 gün bekler.  Tebligat parçası dönmesi beklenir.

Bu 10 gün içinde hükümlü en yakın infaz savcılığına müracaat etmesi gerekir. Bu 10 günlük süre çok önemlidir. Mutlaka infaz savcılığı tarafından dikkate alınan bir süredir. Eğer 10 gün içinde hükümlü gelirse yukarıdaki hapis cezaları süreleri doğrudan açık cezaevinde yerine getireleceği için hükümlüye 10 gün içinde en yakın veya bulunduğu veya ikametgahının olduğu yerdeki açık cezaevine gitmesi için 10 günlük izin belgesi verilir. Bu belgeyi alan hükümlü en yakın infaz savcılığına giderek müracaat eder ve açık cezaevine alınır.

İnfazın Ertelenmesi

Hapis cezasının ertelenmesi ile infazın ertelenmesi ayrı hususlardır. Kasten işlenen suç 3 yıl ve az Taksirli Suçta 5 yıl ve 5 yıldan az ise hükümlü bu 10 gün içinde infazın ertelenmesini isteyebilir. Meşru bir sebebi olmalıdır. Kendisi veya avukatı bu talebi yerine getirebilir.  En yakın savcılığa müracaat edilerek hükümlünün infazının ertelenmesi istenebilir. Özellikle bu ertelemede meşru bir sebep aranır. Kendisinin, çocuğunun, eşinin rahatsızlığı, hastalığı, ameliyatı, üniversiteye giden bir çocuğun eğitimi, tarım topraklarını işletecek kişinin kimsesi yoksa infazın ertelenmesi istenebilir. İnfazın ertelenmesi hususunda bir başka yazımızda detaylıca yazmıştık.  Kişi 10 gün içinde müracaat ederse 1 yıl süreyle infazın ertelenmesi yapılabilir. Ek mazeret ile 1 yıl daha infazın ertelenmesi yapılabilir. İnfazın ertelenmesi müracaatı infaz savcılığına yapılır. Ama savcılık bu infaz ertelenmesini redderse yasamızda hüküm yoktu. Yeni infaz yasası ile birlikte infaz ertelenmesi infaz savcılığınca reddedilmesi durumunda artık bulunulan yerdeki infaz hakimliğine müracaat hakkı doğmuştur.

Tüm bunlardan sonra 10 günlük süre içinde gelindiği takdirde infaz ertelemesi hakkı bulunan hükümlü 10 günlük süre içinde başvuru yapmaması halinde yakalama emri çıkacaktır.

Hapis Cezası Kasten İşlenen Suçlarda 3 yıldan fazla , Taksirli Suçta 5 yıldan Fazla İse

Bu durumda infaz savcısı UYAP üzerinden derhal yakalama emri çıkartır. Hükümlü tüm Türkiye’de aranmaya başlanır. Yakalandığı yerdeki en yakın cezaevine gönderilir.

Diğer tüm hususlar ile ilgili infaz hukuku avukatı gibi arayışlarda bulunan kişilerin soracağı soruları derleyerek yazıda belirtmiş olduk.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Ayşe dedi ki:

    Eşimi 4gum önce ceza evine götürdüler ve eve çağrı kağıdı gelmedi memurlara sordum nedeni nedir diye söylediği tek şey infazının yandığı oldu kimden nerden nas blgi alabilrim yardım eder misiniz

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp