Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Ceza İnfaz Kanunu 108/2 Tekerrür Uygulaması

18.03.2021
Ceza İnfaz Kanunu 108/2 Tekerrür Uygulaması

Mükerrirlere ve bazı suç faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbiri başlığı altında düzenlenmiş olan önemli bir detay bulunmaktadır.

(2) Tekerrür nedeniyle koşullu salıverme süresine eklenecek miktar, tekerrüre esas alınan cezanın en ağırından fazla olamaz.

Bu konuda uygulayıcının zaman zaman hata yapabildiği bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü tek başına soyut bir kavram gibi görünebilmektedir. Aşağıda örneklenen kanun maddesine göre;

Hükümlü ilk önce 3 ay hapis cezası almış olsun. Daha sonra ise 2 yıl hapis cezasına göre mükerrirlere özgü çektirilmiş bir cezası olsun. Yani  mahkemenin tekerrüre esas aldığı ceza ise 3 aylık hapis cezasıdır.  Normalde genel kurala göre 2 yıl alınan hapis cezasının 2/3 ‘ü 1 yıl 4 ay oranıdır. Ama bu yukarıdaki kanun düzenlenmesine göre tekerrür nedeniyle ilave edilecek zam tekerrüre esas cezayı geçemezdi.

Yani yukarıdaki kanun maddesine göre 2 yılın koşullu salıverilme oranı 1/2 olarak hesaplanır. ( 2/3 değil. )

1 yıl

Daha sonra ise tekerrüre esas olan ceza miktarı ise 3 aydır.

1 yıl + 3 ay yani toplamda 1 yıl 3 ay olarak uygulanacaktır.

Eğer ki tekerrüre esas alınacak miktar 3 ay olmasaydı yani müebbet hapis vs. olsaydı o halde yukarı örneğe göre 2 yıl hapis cezasına direk 2/3 oranı uygulanacaktı.

 

İlgili Makaleler :

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.