Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Kurusıkı Tabanca 6136 s. Ateşli Silahlara Girer mi ?

Kurusıkı Tabanca 6136 s. Ateşli Silahlara Girer mi ?

Karşılaştığımız bazı hukuki sorunları burada yazarak açıklamaya çalışıyoruz. Bunlardan biride kurusıkı tabanca ile ilgili tarafımıza ulaşan soru oldu. Geçenlerde bir kişiye seri muhakame usulü çerçevesinde savcılık tarafından yapılan müzekkere de kurusıkı tabancanın 6136 sayılı kanun ateşli silahlar dahilinde değerlendirildiğini ve savcılığa çağrıldığını gördüm. Seri muhakamenin amacı yargılamayı hızlandırmak ancak ceza dağıtmak da olmamalıdır.

 

Kurusıkı Tabanca Nedir?

Ses ve gaz fişeği atabilen silah: Bu Yönetmelik kapsamında özellikleri belirlenen ses ve gaz fişeği atabilen, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun hükümlerine tabi silah vasfında olmayan; mermi çekirdeği, saçma veya katı cisim ihtiva eden özel şekil ve nitelikteki fişekleri ise atamayacak şekilde imal edilmiş, kurusıkı silah olarak da tabir edilen silahlar 

 

şeklinde tanımlanmıştır.

 

Kurusıkı Tabanca ile Ateş Ederek Tehdit Etmek

Kurusıkı tabancayı ateşleyerek ile suç işlenmesi halinde örneğin kişinin kurusıkı tabancayı kullanıp kişiyi arabaya bindirmesi, kişiyi darp etmesi şeklinde eylemleri TCK ‘ya göre silah ile tehdit veya silah ile yaralama suçlarını oluşturabilecek iken 6136 sayılı kanuna göre de ayrıca ruhsatsız silah bulundurmak suçundan ötürü işlem yapılmamalıdır. Ancak suça ilişkin kurusıkı tabancanın müsaderesine karar verilebilecektir.

Soruşturma aşamasında el konulan kurusıkı tabancanın incelemesinin yapılıp ilk önce kurusıkı tabancanın silaha dönüşüp dönüşmediği yani mermi atacak işlevinin olup olmadığının tespiti yapılmalı daha sonucuna göre kişi seri muhakame çerçevesinde çağrı yapılmalıdır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp