Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Uyuşturucu Ticareti Suçu Metamfetamin Şahsi Kullanım Miktarı Nedir?

Uyuşturucu Ticareti Suçu Metamfetamin Şahsi Kullanım Miktarı Nedir?

Uyuşturucu madde ticareti suçları kendi içinde bir çok delillerin bir arada olması ve duruşmada tartışılması sonrası suçun unsurlarının oluşup oluşmadığına karar verilmesi gereken suç tipleridir.  Ancak ne yazık ki bu yargılamalarda şüpheden sanık yararlanır ilkesinin çoğu kez göz ardı edilerek şüpheden iddia makamı faydalanır ilkesiyle hareket edilmektedir. Kaldı ki iddia makamı şüphelinin hem lehine hemde aleyhine olan tüm delilleri araştırması gerekirken..

Bu yazıda metamfetamin maddesinin şahsi kullanım sınırı içerisindeki miktarının ne olduğu noktasında bir tartışma söz konusu. Genel olarak uyuşturucu kullanım sınırının belirlenmesi aslında doğru bir yaklaşım olmasa da bir kişinin maksimum yıllık şahsi kullanım kriterinin tespiti mümkün olabilir. Keza esrar maddesi için Adli Tıp İhtisas Kurumu’nun belirlediği bir miktar bulunmaktadır.

Metamfetamin maddesi için belirlenmiş şahsi kullanım sınırı olmasa da her muhtelif olayda kişinin geçmişi şahsi durumu gözetilerek Adli Tıp İhtisas Kurulu’nundan rapor alınması suretiyle miktarın kullanım sınırları içerisinde kalıp kalmadığı tartışılmalıdır.

Bir kişi hakkında uyuşturucu madde ticareti yaptığı yolunda teknik ya da fiziki takip, tanık beyanı, iletişimin tespiti v.b gibi somut, yeterli, her türlü şüpheden arınmış, kesin ve inandırıcı herhangi bir delil elde edilememesi, uygulamada ilke olarak kabul edilen deliller olmasa bile sadece miktarın fazla olması sebebiyle bile kişi hakkında uyuşturucu ticareti amacıyla bulundurduğu gerekçesiyle ceza verilebilmektedir.

Metamfetamin maddesi için karşılaştığım ve Yargıtay kararlarında da en son gördüğüm rakam olarak metamfetamin 37,5 gr olması halinde uyuşturucu ticareti suçundan değil, kullanım sınırları içerisinde kaldığından kullanmak amacıyla bulundurma suçunu işlenmiş olduğuna karar verilmiştir.

Özet olarak, uyuşturucu madde miktarı tek başına suçun uyuşturucu ticareti veya bulundurma olduğu çıkarımı yapılamaz.  Düşüncemize göre, başka bir delil elde edilmeden tek seferde elde edilen uyuşturucu madde miktarı durumunda o an ki yakalanma biçimi, maddenin bulunma şekli ve failin geçmişi gibi kriterler varsa failin ceza sorumluluğunun ne olacağına karar verilmelidir. yukarıda yer alan miktarın dışında 100 gr bile metamfetamin bulunmuş olsa bile faile ceza verilmesinin doğru olmadığı kanaati taşımaktayım.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp