Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Yurtdışından Türkiye’ye Nasıl Vekaletname Verilir

28.08.2019
Yurtdışından Türkiye’ye Nasıl Vekaletname Verilir

Yurtdışında müvekkilleri bulunan meslektaşların müvekkilleri adına Türkiye’de yapacağı temsil yetkisinin geçerli olabilmesi için yurtdışında düzenlenmiş vekaletnamenin belli prosedürleri bulunmaktadır.

Almanya’dan, Belçika’dan gurbetçilerin veya yabancılar üzerine çalışma yapan avukatlar genellikle Türkiye’de türkçe hazırlanmış vekaletnameyi göndertip müvekkillerin kendi ülkelerinde bu belgeyi onaylatmaları şeklinde düzenlediğini gördüm. Belki apostil şerhinden sonra bu vekaletnameler kabul edilebilir ama ben olması gereken vekaletname şeklini belirtmek istedim.

Yurtdışından geçerli bir vekaletname düzenlenmesinin iki yolu;

Birinci yol ( Daha uzun ve Maliyetli );

  • Vekaletname vermek isteyen kişinin ülkesindeki noterden kendi dilinde vekaletname vermesi gerekiyor.
  • Düzenlenen bu vekaletname için “apostil şerhi” uygulanması için mahkemeye gidip onaylama işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor.
  • Sonra düzenlenmiş bu vekaletnameyi ülkesindeki Türk Büyükelçiliği’nin listesinde bulunan yeminli tercüman ile çeviri yaptırıyor.
  • En son aşamada ise türkçeye çevrilmiş vekaletnamenin her sayfasına belli bir ücret karşılığında Türk Büyükelçiliği tarafından onay vuruluyor.

Artık bu aşamadan sonra vekaletname Türkiye’de geçerliliği olacak bir hal almaktadır.

İkinci yol daha ekonomik bir yol olarak görünüyor. Buna göre;

Yurtdışında yaşayan bir kişinin Türkiye’de bulunan bir kişiye vekalet verebilmesi için bulunduğu ülkedeki en yakın Türk Konsolosluğuna nüfus cüzdanı, pasaport ve 2 adet fotoğrafla başvurması gereklidir. Tapuda işlem yapılmasını gerektiren vekaletnameler için tapu örneğinin veya tapuya ilişkin bilgilerin de bulundurulması uygun olacaktır. Türkçe bilmeyenlerin yanlarında tercüman bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca Türkiye’de vekaletname vermek istediği avukat ise avukatın T.C kimlik numarası ve hangi Baroya bağlı olduğunu da belirtmesinde fayda vardır.

Yurtdışı tüzel kişilikleri direkt olarak Türk Konsolosluklarından vekaletname düzenlemeleri mümkün değildir. Bu sebeple birinci yolu kullanmaları gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Ziya yıldırım dedi ki:

    Bu durumda E devlet kapısı bir işe yaramıyormu

  2. ufuk dedi ki:

    bende ayni dertdden muzdaripim ziya bey… e_devlet bu konuda ise yaramiyor sanirim

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp