Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İcra Takibi Açılmadan Dosya Tahsil Etmek Nitelikli Dolandırıcılık Kapsamında Değerlendirilmesi

11.07.2022
İcra Takibi Açılmadan Dosya Tahsil Etmek Nitelikli Dolandırıcılık Kapsamında Değerlendirilmesi

Özellikle son zamanlar da tarafımıza gelen şikayetler üzerine bu yazıyı yazmak zorunda kaldık.  Hukuk Bürosu adı altında call center ekibi kurarak dosya tahsilatı yaparak icra vekalet ücreti ve faiz adı altında asıl alacak tutarlarından oldukça fazla tahsilat yapıldığını, hatta bazı call center ekiplerinin avukat ile çalıştığı yönünde duyumlar almış bulunmaktayız.

Bir alacağı tahsil etmek için icra takibi açmak gerekmez. Ancak faiz ve vekalet ücreti gibi kalemlerin de tahsilinin yapılması için icra takibi yapılarak mümkün olmaktadır. Faiz için temerrüde düşürmek adına bildirim yapmak yeterliyken avukatlık ücreti için bildirim yeterli değildir.

Avm’lerin kambiyo senet takibi yapan avukatlık bürolarına göndermiş olduğu evrakları yukarıda da değindiğimiz gibi icra takibi açmadan arayıp tahsilat yetkisi bulunmaktadır.  Ancak haksız kalemlerin talebi hukuka aykırı olduğu gibi suç da teşkil edecektir.

İcra takibi açılmadan vekalet ücretinin tahsil edilmesi halinde suç nedir?

Bu durum da icra takibi açılmadan icra vekalet ücreti almak, takip sonrası yasal faiz almak Türk Ceza Kanunu Madde 158/i sebebiyle nitelikli dolandırıcılık suçunun oluşmasına sebebiyet verebilecektir.  Bu durum sürekli bir hal aldıysa yani hukuk bürosunda çalışanlar bu durumu bilerek ve isteyerek süreklilik arz eden bir hususun varlığı halinde fail sayısı ile göz önüne alındığında TCK Madde 220 de düzenlenen suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçunun oluştuğu da kabul görmelidir.

MASAK İncelemesi

Ayrıca MASAK tarafından yapılan araştırma da söz konusu şüpheli işlemlerin varlığı halinde yine yetkili C.savcılığına ihbarda bulunarak suç gelirlerine el konulma işlemi yapılabilecektir.  El konulma işlemi MASAK tarafından yapılmaması halinde de ceza kovuşturması sonrası mahkeme suç gelirlerinin hesabını yetkili bilirkişiye yaptırarak kişilerin mal varlığına el koyabilecektir.

Şikayet Hakkı ve Süresi

Öncelikle vatandaşlık görevi gereği herkes yukarıda anlattığımız şekilde suça iştirak eden kişileri ihbar edebilecektir. Zamanaşımı süresi 15 yıl olmakla birlikte örgüt faaliyeti kapsamında işlenen bir suç olması halinde değişkenlik gösterebilecektir.

 

 

İlgili Diğer Hukuki Makaleler :

 

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Güray polat dedi ki:

    Açıklamalar için tşk ederim arkadaşıma borcparaverdim13ay oldu ödemedi elimdede mesaj harici biseyimyok 3cuncu şahısları karıştırmadan telefon konuşmaları alsam alacağımı icra yoluyla tahsil edebilirmiyim

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp