Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İnfaz Yasası Paket Düzenlemesi

26.03.2020
İnfaz Yasası Paket Düzenlemesi

İnfaz yasası düzenlemesi uzun süredir tartışmalı olan konulardan birisi durumunda ve cezaevlerinde binlerce mahkum ve tutuklu bu sürecin içeriğini merak etmektedirler. Kişisel düşüncem af veya infaz düzenlemesine karşı olsa da yöneticilerin verdiği sözlerden sonra uygulamaya geçilmesi Coronovirüs sebebiyle daha da hızlandırıldı. Aslında bu tutuklamaların kaynağına inip adil yargılamalar ve tutuklu dosyaların hukuka tam uygunluğu ile ele alınmış olsaydı bu kadar cezaevleri dolmayacaktı. Ama hergün adliyelerde sulh ceza hakimliklerinin bir çoğunun tutuklanmasına, tutuklanmasına …. devam eden kararlarını gördükçe istenildiği kadar yargı paketi çıksın bir şey değişeceğini düşünmüyorum. Öyle dosyalar ile karşılaşıyorum ki bu kişinin tutuklanmaması gerektiğini hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisi bile anlayabilecek durumdayken kişilerin tutukluluğu yönünde karar verilmesi biz avukatları çileden çıkaracak noktaya getirmiştir.

2020 yılı İnfaz Paketi İçinde Neler Olacak ?

2020 yılı infaz paketi, infaz yasası için şuan düzenleme yapılacak hususların terör suçları hariç tutulmak üzere diğer tüm suçluların infazının 1/2 olarak düzenlenmesi ve denetimli serbestlikten yararlanması içinde en az 1/5 cezaevinde kaldıktan sonra yararlanacağı gibi bir düzenleme gündemde bulunuyor. Bu düzenlemeye diğer partilerin karşı olduğu gibi söylentilerde mevcut. Cinsel suçlar ve uyuşturucu suçlarının bu düzenleme kapsamına girmemesi gerektiğini savunanlarda mevcut.

Uyuşturucu Suçları İnfaz Paketinde mi?

Uyuşturucu suçları içerisinde yer alan en sık karşılaşılan suç tipi uyuşturucu ticareti suçu olduğunu görmekteyiz. Uyuşturucu ticareti suçu katalog suçlar arasında bulunması sebebiyle ayrıca hüküm bekleyen binlerce tutukluyuda içinde barındırıyor. Uyuşturucu suçunda 100 kilogram uyuşturucu madde yakalatan kişilerde 10 gr uyuşturucu madde satan kişinin de aynı ceza aralıklarıyla yargılanıyor olması bir diğer sorun. Tabiki fazla madde yakalatan kişilere uygulanan ceza aralıklarının tayininde hakim buna göre ceza belirliyor.

Cinsel Suçlar infaz Paketinde mi ?

Cinsel suçlar infaz paketinde mi sorusunun cevabını şuan için söylemek çok zor. Ancak hükümet yukarıda da belirttiğim gibi terör suçları haricindeki herkesin bu düzenlemeden eşit şekilde yararlanması yönünde bir düzenleme yapmak niyetinde olduğu gibi bir söylenti olduğu söyleniyor. En son İstanbul Barosu’nun da çocuğun cinsel istismarı suçlarına karşı bir infaz indiriminin doğru olmayacağı görüşünü paylaştığını söylemeliyim. Bunun yanında partilerinde bu suçun hariç tutulması gerektiğini savundukları söylenmektedir.

Kasten Öldürme ( Cinayet Davaları ) İnfaz Paketinde mi?

İlk infaz paketi düzenlemesinde kasten öldürme, kişiye karşı işlenen suçların hariç tutulması gerektiği yönünde söylenti var iken bu düzenlemede terör suçları haricinde diğer tüm suçların infaz indiriminde olacağı bir düzenleme yapılacağı medyaya yansıdı. Benim şahsi düşünceme göre kasten öldürme, yağma bu gibi suçların da bu düzenlemenin içerisinde yer alacağıdır. Benim şahsi görüşüme göre kasten öldürme, yağma suçlarında karşı tarafın yani mağdurların rızası alınmadan böyle bir düzenlemenin yapılması doğru olmayacaktır. Çünkü bu suçlar devlete karşı değil kişiye karşı işlenmiş bir suç tipidir.

İnfaz Yasası Son Durum 2020

İnfaz yasası son durumla alakalı yeni bir gelişme yaşandığı takdirde bu sayfadan gerekli bilgileri düzenleyerek bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Esenlikle ve sağlıkla kalın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp