Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Ceza Muhakemesi Yargılama Yer Gösterme

Ceza Muhakemesi Yargılama Yer Gösterme

Ceza yargılamasının soruşturma aşamasında veya kovuşturma aşamasında dosyayı açıklağa kavuşturabilecek yollardan birisidir yer gösterme..

Ceza yargılama aşamasında yer göstermenin yapılabilmesi için öncelikle elimizde bir veri olması gerekiyor. Örneğin şu sokağın arkasındaki çeperin olduğu nokta denilmesi gerekiyor. Veya yer gösterecek kişinin ben yapmadım. X kişinin al şunu şuraya göm demesi gibi bir veri olması gerekiyor. Yani ikrar değil beyanda bulunması gerekiyor. Yer göstermeden önce kişi susma hakkını kullanmış ise hiçbir şekilde yer gösterme işlemine gidilemez.

Yer Gösterme işleminde Gösterilen Yer Özel Konut İse Arama Kararı Gerekir mi?

Bu durumda yer göstermenin özel konut veya özel alan olması halinde arama kararı alınması gerekmektedir.

Ayrıca 250. madde adli kolluk amiride yer gösterme işlemini yaptırmaya yetkilidir. şeklinde bir düzenleme mevcut. Bu madde özel durumları kapsayan bir haldir. Daha sonra bu madde mülga oldu. Bu sebeple yer gösterme işleminde çıkarılmıştır. Bu sebeple sadece Cumhuriyet Savcısı, şüpheli ve müdafii yer gösterme işleminde hazır bulunur.

Yer gösterme ile Keşif arasında Fark Nedir ?

Keşif işlemindeki tüm sujeler aktiftir. Yer gösterme de şüpheli yer gösterebilir. Keşifi hakim yapmak zorundadır veya mahkeme heyeti. Yer gösterme işleminde ise savcı veya adli kolluk der ancak adli kolluk mülga oldu. Sadece savcı yaptırır ancak kanunda henüz yazmaktadır.

Karakolda şüpheli sıfatıyla işlem yapan kişilere kolluk görevlileri tarafından uygulanan telkinlerle etkin pişmanlık hükümleri uygulayalım yada seni bu işden sıyıralım gibi ifadelerle şüpheliye diğer suçluların yerlerinin gösterilmesi hukuka aykırıdır. Bu sebeple hukuka aykırı yapılacak yer göstermelerin hükme esas alınamayacağını belirtmek gerekiyor.  Uyuşturucu davaları üzerine sıklıkla bu gibi dosyalar önümüze gelmektedir. Bu durumda yapılacak yol hukuka aykırılıkları ileri sürmektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp