Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İlk Defa Uyuşturucu Yakalattım Cezası Nedir?

İlk Defa Uyuşturucu Yakalattım Cezası Nedir?

“İlk defa bu suçu işledim” sözünü avukat olarak sıklıkla duyarız. Söze böyle başlayan uyuşturucu suçları için özellikle uyuşturucu ticareti suçlamalarında yakalanan kişilerin yakınları ama ilk dosyası birşey olur mu sorusuna yanıt bulmaya çalışıyoruz. Uyuşturucu suçları ülkemizde en çok işlenen ve cezaevinde en çok tutuklu sayısı olarak göze çarpan suç tiplerinden birisi durumundadır.  Uyuşturucu suçları, uyuşturucu ticareti, uyuşturucu kullanmak amacıyla bulundurma veya kullanmak ve uyuşturucu imalatı gibi ana başlıklarda ele alınıyor.  İlk defa uyuşturucu ticareti suçu ile karşılaşan biri için pek önemli olmayan bu husus ilk defa uyuşturucu yakalatan veya ilk defa uyuşturucu kullanan bir kimse için oldukça önem arz ediyor.

İlk Defa Uyuşturucu Yakalattım Dava Açılır mı ?

İlk defa uyuşturucu kullanmak amacıyla bulunduran bir kimse için duruma göre kovuşturma aşamasına geçilip geçilmeyeceğine karar veriliyor.  savcılık makamı tarafından ceza davasının açılmasının ertelenmesi kararıyla 5 yıl içinde sistemde bekletiliyor.  Bu karara karşı itirazı bir ceza avukatı ile yapmakta fayda bulunmaktadır.

İlk Defa Uyuşturucu Yakalattım Sicile İşler mi ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ceza davasının açılmasının ertelenmesi müessesi kendine has bir sistemde bekletilmektedir. Bu adli sicil kaydı değildir. Ancak devlet istediği durumlarda bu kararlara ulaşabilmektedir. 5 yıllık süre içerisinde tekrar uyuşturucu madde bulundurulması halinde ceza davası açılabilecektir.

İlk Defa Uyuşturucu Yakalattım Memur Olabilir miyim? Asker, Polis vs.

İlk defa uyuşturucu yakalatan bir kimse adli sicil kaydında bu husus görünmeyecekse de güvenlik soruşturmasında karşısına çıkabilecek bir engel olabilir. Olabilir diyorum çünkü araştırma çerçevesinde ancak gerçekleşebilecek bir ihtimaldir.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. St dedi ki:

    2012 de uyuşturucu dan yakalandim ticaret e soktu 2014 de 4 sene 2 ay verdiler 2021 de cezam geldi ve kapalı ceza evine gönderdiler 1 ay tuttular ve açık ceza evine gönderdiler ve covid 19 iznindeyim şimdi benim denetim selbestlik 2 sene mi veya 1 sene mi öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim..

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.