Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Hakaret Davası Avukatı

Hakaret Davası Avukatı

Hakaret suçu, linkte hakaret davasına sebep olan hakaret suçunun unsurlarını belirtiğimiz makalemizi bulabilirsiniz. Hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu 125 madde’de düzenlenmiştir.

Şerefe karşı işlenen suçlar kategorisinde düzenlenmiş hakaret suçu, en yaygın suç tiplerinden biridir. Cumhurbaşkanına hakaret suçu, kişinin hatırasına hakaret suçu gibi özel suç tipleri de bulunmaktadır.  Hakaret suçlarında her ne kadar manevi tazminatın istenebileceği öngörülmüş olsa da suçun işleniş ve sebep sonuç ilişkisine bağlı illiyet bağı dediğimiz durumda suçtan zarar gören maddi bir kayıp yaşamış ise maddi tazminat talebinde bulunabilir.

Hakaret suçlarına ilişkin yazdığımız yazıda detaylarıyla anlatmış ancak temel hatlarıyla ilgili;

Hakaret Suçunda Şikayet Süresi

Hakaret suçunun basit şekli şikayet bağlıdır. Suçun mağduru, hakaret edeni ve hakareti öğrendiği tarihten başlamak üzere 6 ay içerisinde şikayet hakkını kullanmak durumundadır.

Hakaret Suçu Uzlaştırma

Hakaret suçunun basit hali uzlaştırma kapsamında bulunan suçlar arasındadır. Hakaret suçu, soruşturma aşamasında veya hakaret davası açıldıktan sonra yani kovuşturma aşamasında uzlaştırma  prosedürü öncelikle uygulanmaya çalışılmaktadır.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu uzlaştırma kapsamında olmayan bir suç tipidir.

Hakaret Davası Yetkili Mahkeme

Hakaret davaları daha önce sulh ceza mahkemelerinde yargılamaları yapılırken şu an itibariyle asliye ceza mahkemerinde yargılamaları yapılmaktadır.

Hakaret Suçlarını;

şeklinde sıralayabiliriz.  Karşılıklı hakaret suçunun işlenmesi halinde hakim, taraflardan birine veya her iki tarafa ceza vermeyebilir veya cezayı 1/3’üne kadar indirebilir.

Hakaret davası avukat olarak kendisine suçun mağduru ise burada suçun nitelikli durumu söz konusudur. Hakaret davalarında suçun nitelikli hallerinin olması için avukata veya memura görevinden ötürü bir hakaret edilmiş olmalıdır. Örneğin; üst katınızda oturan bir hakim ile apartman sorunuyla alakalı yapmış olduğunuz hakaret fiili, basit hakaret suçunun işlenmesidir. Ancak mahkemede verilen mahkeme kararını beğenmediğinizden ötürü yaptığınız hakaret suçu nitelikli hal almaktadır. Ayrıca alenen işlenen bir suç olması da ağırlaştırıcı bir sebep olarak verilecek cezanın artmasına sebebiyet verecektir.

Hakaret davasında tazminat talebi mümkündür. Bu davalarda kişinin şeref ve saygınlığı hedef alındığı için öncelikle manevi tazminat hesaplaması yapılmaktadır. Kişinin ve mağdurun maddi durumuna belirlenecek bu tazminat hesaplaması mahkemeler tarafından belirlenebilecektir. Şöyle ki; eğer ki mağdur olan kişi kendisine yapılan hakaret veya şeref, haysiyetine karşı yapılan saldırıdan ötürü maddi bir kayıp yaşamış ise maddi tazminat talep etmemesi için bir sebep bulunmamaktadır.

Örneğin; Bir markanın reklam yüzü olan şahıs hakkında eleştiri sınırlarını aşan ve şeref, haysiyetine yapılan saldırı sonucunda şirket sahibi reklam yüzü olarak anlaşmaya vardığı kişinin markasına zarar verdiği düşüncesiyle sözleşmesini sonlandırdığında mağdurun reklam gelirinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu sebeple mağdurun hakaret davası maddi tazminat hakkını da elde etmesi gerekmektedir.

Hakaret davası avukat vasıtasıyla sürecin takibi yapılacak dava türlerinden biridir. Diğer tüm davalarda olduğu gibi hakaret davalarında da bir avukat ile sürecin takibinin yapılacak olması ileride yaşayabileceğiniz hukuki hak kayıplarının önüne geçecektir. Hakaret davası avukat olarak tüm ceza davaları üzerine ilgi gösteren avukatlar tarafından yerine getirilebilmektedir. Kanunumuzda ceza avukatı terimi gibi bir bulunmamaktadır. Ceza avukatı olarak anlatmak istediğimiz ceza davalarına ilgi gösteren ve aldığı davalar genellikle ceza davaları olmasıdır.

Hakaret davası avukatı diye bir tabir de yoktur. Bu davaları hakaret davası için anlaştığınız avukat ile temsil edebileceğiniz gibi kendinizin de bu davaları takip etme hakkı bulunmaktadır. hakaret davası için avukat gerekli mi derseniz kişinin davayı profesyonel olarak takibinin yapılmasına hatta bazı durumlarda hakaret davasını kendisi yürütmek isteyen kişilerin hukuki süreç içerisinde yapmış olduğu uygulamalardan ötürü mesela şikayetten vazgeçmek işleminin doğru yapılmaması sonunda iftira suçu ile karşılaşmaları dahi mümkündür.

Hakaret Davası Avukat Ücreti

Hakaret davası ile ilgili avukat ile anlaşarak ücret belirlenebilir. Ancak bu miktar Avukatlık Asgari Ücret tarifesinden az olamaz.  2019 yılı için ceza soruşturma aşaması 825,00TL , asliye mahkemelerindeki tutar ise 2.725,00TL ‘dir. Ayrıca hakaret davası avukatlık ücreti ödemesini gerçekleştiren mağdurun bu ödemeyi karşı taraftan talebinin Yargıtay kararlarında pek mümkün olmadığını belirtmek gerekir. Maddi ve Manevi tazminat hakları talebi mümkündür.

Hakaret Davası İstanbul ( Adliyelerin Yetkileri )

Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Şile, Tuzla, Çekmeköy, Kadıköy, Küçükyalı, Bostancı, Ataşehir, Ümraniye ve Adalar ilçelerinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Adliyesine bağlıdır.

Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören gibi semtler Bakırköy Adliyesi yetkilidir.

Esenyurt, Beylikdüzü gibi semtler Büyükçekmece Adliyesi yetki alanındadır.

Çağlayan, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Fatih, Eyüp, Eminönü, Beşiktaş, Bayrampaşa gibi ilçeler ise İstanbul Adliyesi ( Çağlayan Adliyesi ) ‘ne bağlıdır. İstanbul sınırları içerisinde bir ceza avukatı ile bu adliyelerdeki anlaşmazlıkların takibini yapabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları - 25 Yorum
 1. Ferhat dedi ki:

  Çok tesekkür ederim avukat beye cok degerli ve kıymetli bir avukat

 2. Ayşenur dedi ki:

  Tevfik bey naifliğiniz ve tecrübelerinizden, bilginizden ötürü hukuki danışmanlığınız için sonsuz teşekkürler

  1. Mahmut z dedi ki:

   Merhaba AVUKAT BEY. Bir konu hakkinda sosyal medyadan yaptigim yorum, yorumcuya karsi hakaret olarak algilanmis. Bu durumda şayetmahkeme bunu kabul eder ve maddi bir ceza ile karsilasirmiyim ve karsilasirsam bu cezanin limiti ne olur. Asgari ucret ile gecinen biriyim ve uzerime kayitli herhangi bir tasinmaz bulunmamakta. Ilk defa boyle birseyle karsilastim. Yardimci olursaniz cok sevinirim

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Ceza mahkemelerinde hapis cezası veya adli para cezası verilir. Adli para cezası devlete ödenirken Manevi tazminat davası ayrıdır burada ise uğranılan maddi ve manevi zararın para karşılığı hesaplanarak kişiye ödeyebilirsiniz.

 3. Abdullah dedi ki:

  avukat bey WhatsApp uygulaması üzerinden bana hakaret ede 5 6 kişi var bunların oturduğu yerleri biliyorum konumları var bazıları ama dava açarsak kazanabilirmiyim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Whatsapp programı fark etmez size hakaret ediliyorsa şikayetçi olursunuz ve akabinde savcı davayı açabilir. ancak davayı kazanır mısınız sorusuna soruşturmayı bilmeden cevap vermem doğru olmaz. Ciddi bir yargılamanın konusu nihayetinde. Avukatlar fakültede medyumluk veya falcılık eğitimi almıyor. Bu davayı kazanır mıyım? sorusu ne kadar basit bir soru. Ama davanın içinde bir hayat var. Veya ben ne zaman evlenirim , araba alırım, cennete mi giderim vb. gibi sorular bizim cevap verebileceğimiz alanlar değil. Ceza yargılamasına bağlı dava dosyaları veya olay vakıaları incelendikten sonra ancak o hususa ilişkin hukuki görüşlerimizi o zaman beyan edebiliriz. Bilgimiz olmayan dosyada fikrimizi açıklamak cahillikten öteye gitmez. Bu sebeple yaşadığınız problemle alakalı bir avukat meslektaşımıza danışın. Veya büromuzla iletişim kurabilirsiniz.

  2. Meltem c dedi ki:

   Merhabalar ben komşularim tarafından hakarete uğradım ne mal oldugun belli açık saçık giyiniyosun evinde çıplak geziyosun çocuklarımızın ahlakını bozuyosun seni bu mahallede istemiyoruz git gibi sözlere maruz kaldım ve buna binayen kendilerinden şikayetçi oldum. Ama ben bu süreci bir avukatin takıp edip savunmami avukatın yapmasini istiyorum. Ama tanıdık bir avukatim yok araştırma esnasında size denk geldim ve sizinle iletişime geçmek istiyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Hayırlısı olsun.

 4. Elif dedi ki:

  Merhaba sosyal medya üzerinden yaşı 18’den kucuk olan (12-15)biri bana hakaret içeriğinde küfür etti ve bunu bi sinirle bende devam ettirdim karşılıklı hakaret olduğu için ve yaşı itibariyle dava açabilir miyim açarsam ne gibi değişiklikler olur bu konuyla ilgilenirler mi? Ve geçenlerde ulaşmak için baktım hesabı kaldırmış mesj atılmıyor e potasına ulaşılamıyor kimlik bilgileride yoktu bu kişi bulunur mu?

 5. Sofiya dedi ki:

  Merhabalar iyi akşamlar
  Bizim sitemiz güvenlikleri başka kişilerden para alıp ve bizi rahatsız ediyorlar nasil tazminat davasi açabilirim?? Lütfen bana yardimci olur musunuz …çok teşekkür ediyorum

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Önce sizi rahatsız ettiklerine ilişkin delil toplamak adına karşı tarafında göreceği şekilde kameraya kayıt altına alın. Yada sitenin güvenlik kameraları varsa onları kanıt olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra bu kişileri savcılığa şikayet edin.

 6. Sofiya dedi ki:

  Çok çok teşekkür ediyorum

 7. Umut dedi ki:

  Merhaba Avukat Bey;
  WhatsApp üzerinden sesli mesaj olarak teyzem tarafından agza alınmayacak hakaretler namusuma ve şerefime zeval getirecek sözler söylendi. Bundan dolayı eşimle sorunlar yaşadık. Benim amacım karşı tarafa maddi manevi sorun yaşatmak. Bu konuda dava açarsam karşı taraftan ne kadarlık tazminat alabilirim dava açtığıma değer mi? Amacım kesinlikle para değil benim yaşadığım sorunları onların da maddi manevi sıkıntı yaşamaları yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Amacınızın bu mesajdan kesinlikle para olmadığını hemen anladım zaten. Sizin dava açma hakkınız var. Tazminat ne kadar alırsınız o ayrı bir konu.

 8. Selma dedi ki:

  İlk eşimden olan kızım ikinci eşimden olan kızıma vatsaptan benimle ilgili hakaret etmiş dava açılabilir i?

 9. Kevser dedi ki:

  Merhaba avukat bey bir arkadaşım yurt dışında yaşıyor ve türklüğüne hakaret ediyorlar acaba bunun cezası nedir

 10. Murat A dedi ki:

  Cumhurbaşkanına hakaret davası açıldı bu dava için avukat tutmama gerek var mı ne gibi bir ceza alırım cezaevine göndermem gibi bir durum söz konusu mu? Bilgilendirirseniz çık sevinirim vereceğiniz cevaba göre yol haritası çizeceğim saygılar🙏

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Avukat tutarak profesyonel olarak dosyanızın tabiki iyi olur.

 11. Büşra dedi ki:

  Merhaba, eserleri sahiplerinden habersiz çoğaltıp dağıttığını söyleyen birine ’ hırsızlık anısı olan birisiniz yani’ yazmak hakaret suçu oluşturur mu ? Hakaret etmek istememiştim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Hakaret suçu oluştu diyelim eğer siz o kişinin mahkumiyet kararını dosyaya sunarsanız hakaret etmiş olmazsınız zira ispatlamış olursunuz.

 12. nasibe y dedi ki:

  Merhaba ,İş verenim tarafından belden aşağı telefonda hakarete uğradım fakat kendisi GAYRİRESMİ ortak orda sgk’lı PERSONEL olarak GÖZÜKÜYOR. nasıl Bir yol izlemeliyim.dava acmak istiyorum .

 13. AHMET dedi ki:

  Merhaba Avukat bey şahsın birisi online oyun genel sohbetinde küfür ve hakaret etti ben ekran görüntüsü alıp savcılığa şikayet ettim maksatim şahsın ceza almasını sağlamak dava süreci olacak bu şahıs ceza alırmı

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şahsın kimliği oyun platformuna yazılan ip numarasından tespit yapılırsa dava açılır. Görüntüler bazı oyunlarda kaydediliyor. Belki o görüntülerde alınıt. Sizde de varmış. Ceza alabilir tabiki.

 14. Hasan u dedi ki:

  Mrb avukat bey danışma hattından online ödeme yaptım ödemem gereken ücret 94 lira iken benden 287 lira ücret alındı ben bilmiyordum ve özelliklede bunu sordum bana sadece verdikleri cevap 287 lira ödemeniz çıkıyor biz fark alıyoruz normal ödemeniz bu diye bilgi verilmedi sorduğum halde 180 lira benden danışmanlık parası alınmış ve alaycı tavır ile telefonda konuşma yaparken istemsiz küfür ettim bu bana bir sorun yasatirmi

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Küfür etmek serbest değil söylememe gerek yok.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp