Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Suçlara Karşı Potansiyel Savunma

20.07.2020
Suçlara Karşı Potansiyel Savunma

Bir mahkumiyetten kaçınmak için, bir ceza davasında savunma stratejisi oluşturmak gerekir. Bu strateji, davada yer alan belirli koşullara dayanmaktadır. Her ceza davasının olayı, suç tanımı, gerçekleşme biçimi kendi içinde değerlendirilir. En ufak detaylar o suçun DNA’sını oluşturur. İnsanların hiçbiri birbirine benzemediği gibi suç nevi aynı olsa da suçları birbiriyle benzetmek doğru bir hareket olmayacaktır.

Ceza savunması ile ilgili temel bilgiler

Genellikle her suçun iki temel bileşeni vardır. Birincisi, actus reus olarak adlandırılan suç eyleminin kendisidir. Diğer bileşen, mens rea olarak adlandırılan zihinsel bileşendir. Bu nedenle, savcılık, sanığın ceza tüzüğünde belirtilen eylemi ve sanığın ceza tüzüğünde gerekli zihinsel duruma sahip olduğunu kast, ceza hukukunda failin gerçekleştirdiği hareketi ve bunun sonuçlarını bilmesi ve istemesi yani zihinsel bileşeni işlediğini kanıtlamalıdır.

Bu zihinsel durum, “bilerek”, “isteyerek”, “kasıtlı olarak”, “kasıtlı olarak” veya “pervasızca ” gibi belirli bir anahtar terimi içerebilir.”Savcılık, sanığın yasaklanmış eylemi, tüzükte belirtilen gerekli zihinsel durumla makul bir şüphenin ötesinde kanıtlarla işlediğini kanıtlamalıdır. Savcılık hem actus reus hem de mens rea’yı kuramazsa, dava reddedilebilir veya sanık suçlu bulunmamalıdır.

Ceza Savunması

Çeşitli savunmalar olabilir. Yaygın bir taktik, savcılığın sanığın suçun her unsurunu karşıladığı yükünü yerine getirmediğini göstermektir. Ortaya çıkan gerçek ceza savunması, davanın özel koşullarına dayanmaktadır.

Üstünde durulabilecek bazı potansiyel savunmalar şunlardır:

Kaza

Bir suç eylemi bir kazadan kaynaklanıyorsa ve gerekli mens rea bir tür bilinçli ve kasıtlı eylem içeriyorsa, bu savunma yükseltilebilir.

Hata

Bir kişi dürüst ve yanlışlıkla bir suç eylemini haklı çıkaracak bir gerçeğe inanırsa, bu savunma yükseltilebilir. Örneğin, bir kişi oturma iznine sahip olduğuna inanıyorsa, izinsiz giriş veya hırsızlık suçu işlenmeyebilir.

Zorlama veya zorunluluk

Birisi makul bir şekilde hayatının tehlikede olduğuna inanıyorsa ve bu korkuya göre tepki gösteriyorsa ve bu süreçte bir suç işliyorsa, zorlama, devlet yasalarına göre izin verilirse ortaya çıkan bir ceza savunması olabilir. Benzer şekilde, bir suç eylemi yalnızca potansiyel olarak daha kötü bir zarardan kaçınmak için işlenirse, zorunluluk savunması ortaya çıkabilir.

Geçici İrade Bozukluğu Sarhoşluk

Zehirlenme bazen kamu zehirlenmesi veya suçlamalarında olduğu gibi cezai suçluluğun ortaya çıkmasına neden olsa da, diğer durumlarda cezai suçluluğu ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, bu savunma genellikle yalnızca bir kişi istemsiz olarak sarhoş veya uyuşturulmuşsa geçerlidir, çünkü suç eylemi kendi kendine empoze edilmeyen etki altında işlenir. Buna karşılık, mahkemeler, bir kişinin uyuşturucu veya alkol tüketimi nedeniyle sarhoş olmayı seçmesi durumunda bir suç eyleminin gerçekleşebileceğini makul bir şekilde öngörülebilir bulmuştur.

Polis Suistimali

Bazı durumlarda, polisin suiistimali cezai suçluluğu reddedebilir veya  sanığın iddia edilen suçu işlediğinden şüphe etmesine neden olabilir. Örneğin, polis kanıtları sabote edebilir, kanıt yerleştirebilir, zorlama yoluyla itiraf alabilir, bir emir almak için yalan söyleyebilir, anayasaya aykırı aramaları veya el koymaları tamamlayabilir, bir emir veya olası bir sebep olmadan tutuklama yapabilir veya sanığa karşı aşırı güç kullanabilir. Diğer durumlarda, polis sanığı tuzağa düşürmekle suçlanabilir. Bu, polisin gizli kalması ve sanığın polis etkisi olmadan işlemeyeceği bir suç işlemesine neden olması durumunda ortaya çıkabilir.

Meşru Müdafa

Bazı durumlarda, kendini savunma meşru bir savunma olabilir. Mağdur, sanığı yakın bir zarar tehdidine sokan bir eylemi tehdit ederse, teşebbüs ederse veya işlediyse, sanık kendisini korumak için kendisine karşı kullanılan veya tehdit edilen aynı miktarda güç kullanma hakkına sahip olabilir. Birçok devlet, başkalarına koruma sağlamak için aynı temeli sağlar. Yani bir sanık ya da ev ya da diğer mülkiyet koruyan bazı ülkeler de bu savunma sağlar. Devletlerde, kendini savunmanın ne zaman uygulanabileceğine ve uygulanabilecek güç derecesine bağlı olarak önemli farklılıklar vardır.

Delilik

Delilik savunması tartışmalı bir savunmadır. Bu savunma, sanığın söz konusu suçu işlediğini iddia edebilir, ancak cezai suçluluğun bozulmuş bir devlet nedeniyle ortaya çıkmaması gerektiğini iddia edebilir. Bunun nedeni, sanığın yaptığı şeyin yanlış olduğunu ya da doğru ile yanlış arasındaki farkı ya da eylemlerinin sonuçlarını söyleyemediğini anlamaması olabilir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp