Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Uyuşturucu Ticareti Suçunun TCK 188/4-b Kapsamında Değerlendirilmesi (Okul Hastane)

Uyuşturucu Ticareti Suçunun TCK 188/4-b Kapsamında Değerlendirilmesi (Okul Hastane)

Uyuşturucu Ticareti Suçu TCK 188/4-b

Türk Ceza Kanunu 188.maddede düzenlenen uyuşturucu ticareti suçu seçimlik suç olarak ele alınmıştır. Suçla mücadele edilebilmek ve caydırıcılık noktasında ceza miktarları oldukça yüksek düzenlenmiştir.  Bu yazıda ise arttırım nedeni olan TCK 188/4-b maddesine değineceğiz.

TCK 188/4-b Okul Hastane İbadethane 200 Metre Kuralı

Kanun maddesine göre ;

b) Üçüncü fıkradaki fiillerin; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsaçevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi,

hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Kanun maddesinde uyuşturucu ticareti suçunun özel bir arttırım nedeni yer almaktadır. Kanun maddesi uygulamasına baktığımız zaman görüşüme göre yanlış uygulamalar ile karşılaşılmaktadır. Gördüğüm bazı dosyalarda suçun faili, kendisine yapılan fiziki takip veya suç ihbarı sonrası yapılan çevirmede yakalanmakta ve arama kararı ile üst araması yapılıp suç maddeleri ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak soruşturma yürütülmektedir.  Bu durum kanunun düzenleniş amacına aykırılık teşkil etmektedir. Kanun maddesine göre “suçun işlenmesi” hali olarak ele alınmıştır.

Yani hakkında fiziki takip yapılan kişinin minibüse binmiş olması ve o minibüsün okulun karşısındaki durakta durması karşısında kolluğun minibüsü durdurup kişiyi göz altına alarak suç maddelerini ele geçirmiş olması suçun failine TCK 188/4-b maddesi isnat edilemez.

Yine önleme araması kararı gereği uygulama yapan kolluğun okula yakın yerde durduğu kişiden elde ettiği suç delillerinden uyuşturucu madde ticaretinin 188/4-b maddesi subüt bulmayacaktır.

Ancak kolluk hakkında ihbar aldığı kişinin veya suç hali çerçevesinde suçun failinin okul, ibadethane, eğitim vb. kanunda yer alan yerlere 200 metre içinde bir madde verdiğini tespit ettiyse yani suçun işlendiği yer 200 metre yakınlıktaysa işte o zaman TCK 188/4-b maddesi faile isnat edilebilir.

Üzerinde, aracında sadece maddenin ele geçirilmiş olması suçun işlendiği yerin tespiti anlamına gelmeyecektir. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği somut deliller olmadan isnat edilecek TCK 188/4-b maddesi adil yargılanma hakkının ihlali anlamına gelecektir.

TCK 188/4-b Maddesi Gereği Arttırım Oranı

TCK 188/4-b maddesinin uygulabilir olup olmadığının tespiti oldukça önemlidir. Çünkü temel cezalar uyuşturucu ticareti suçunda yüksek olduğu gibi arttırım yapılması hali fail açısından oldukça önem taşımaktadır.  Çünkü verilecek cezaya yarı oranında arttırım yapılacaktır.

Ceza Avukatı ve Cumhuriyet Savcısının TCK 188/4-b tespiti

Bir ceza avukatı olarak müvekkilinin lehine tüm hususları değerlendirme fırsatına sahip olan avukat bu vakıalara ilişkin itirazlarını yapacaktır. Ama unutmamız gereken bir hususta Cumhuriyet Savcısı failin, sadece aleyhine değil lehine olan hususları da gözeterek delilleri toplayıp ve değerlendirme görevinin bulunduğudur. Bu durumda kolluk her ne kadar 200 metre civarında diye rapor tuttuysa bile suçun işlendiği yerin tespitinin değerlendirmesini savcılık makamı yapmalıdır.

 

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. A.kılıç dedi ki:

  Hocam kolay gelsin tck 188 4 kapsamında 200 metre kuralı çocuk parkında gecerlimidir. Tck da açık bi şekilde çocuk parkı geçmiyo. İyi çalışmalar.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Tek başına çocuk parkında uyuşturucu maddenin ele geçirilmiş olmasıyla faile 188/4-b fıkrasının uygulanmaması kanaati taşımaktayım. Çocuk kreşi, okul yani kanunda düzenlenen unsurlara yakınlığının olması halinde ancak 188/4-b durumu gündeme gelmelidir;
   10. Ceza Dairesi 2021/4082 E. , 2021/5918 K. ilgili kararında;

   Dosya kapsamında yer alan soruşturma aşamasında düzenlenen basit krokinin ve ilk derece mahkemesinin talebi üzerine “mutad yollara yürüme mesafesine göre” düzenlenen olay yeri basit krokisinin içeriğinden, sanığın çocuk parkı içerisinde, uyuşturucu maddelerle yakalandığı yerin, TCK’nın 188/4-b kapsamında bulunan çocuk kreşine ve anaokuluna iki yüz metreden yakın mesafede olduğunun tespit edildiği; ilgili maddenin uygulanabilmesi için TCK’nın 188/3. maddesinde tanımlanan seçimlik hareketlerden herhangi birinin belirtilen mahalde gerçekleştirilmesinin yeterli olduğu gözetilmeden, istinaf incelemesi sonucunda, “uyuşturucu madde satışının kamuya açık yerde gerçekleştirildiğine dair yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle, TCK’nın 188/4-b maddesinin hüküm fıkrasından çıkarılması,

   şeklindeki gerekçeyle dosyayı bozmuştur.
   Yine bir diğer kararında;
   10. Ceza Dairesi 2020/6857 E. , 2021/4161 K.
   satışın kanunda sayılı yerlerden olmayan park içerisinde, 28/08/2016 tarihli eylemin ise; haklarında kullanmak amacı ile uyuşturucu madde bulundurma suçundan ayrı soruşturma yürütülen … ve …’in aracının içerisinde gerçekleşmiş olması ve aracın TCK’nın 188. maddesinin 4. fıkrasının (b) bendinde belirtilen umumi veya umuma açık yerlerden olmaması karşısında, TCK’nın 188. maddesinin 4. fıkrasının (b) bendinin sanık hakkında uygulanamayacağının gözetilmemesi,

   dosya bozulmuştur. Umarım bu Yargıtay kararları sizde bir kanaat uyandırır.

 2. Ayşin dedi ki:

  Merhabalar Tevfik bey öncelikle bize sağladığınız bu imkandan ve bilgilendirmeniz den dolayı çok teşekkür ederiz.
  Oğlum 188-3 4b ile yargilanmakta şu an 3 ay oldu tutuklu olarak yargılanması devam etmekte . İlk mahkemesi 9 haziranda yapıldı ve gizli sorusturmacilar mahkemeye dahil olup net cevaplar vermediler hatırlamıyoruz olabilir vs. Gibi oğlum ve arkadaşı gizli sorusturmacilara kendi icicekleri esrar denilen maddeyi vermişler ama para alışverişi falan yok olayda örgüt çevresinde işlenmiş suç sonrasında örgütten ayırdılar ve ikisi bir yargilanmaya başlandı. Üzerlerinde olan esrar miktarı 1 Gr. Oğlumun arkadaşı eliyle vermiş olay bundan ibaret sonra akabinde 5 dk sonra aramaya girmişler ve üzerlerinde hiçbirsey bulunmamış . Ve bırakmışlar. Tabi bu sırada fotoğraf ve ses kaydı alınmış. Ama ses kaydında yazılı metinde de oğlumun arkadaşı iletmiş kendi icicegimi veriyorum diye. Sonrasında 2 ay sonra evlerimize baskın yapıldı ve oğlum evde değildi bize ifade vermesi gerektiğini söyleyip ev araması yapıp gittiler. Evimizde uyuşturucu madde bulunmadı. Gelen narkotik de anladı aslında bu konulara çok uzak bir aile olduğumuzu çünkü hem korktuk hemde çok şaşkınlık. Akabinde oğlumu ertesi gün kendimiz emniyet müdürlüğüne götürüp ifade vermesini beklerken direk göz altına aldılar ve durum şu anda 3 aydır tutuklu. Sulh ceza hakimliginden 139 madde gizli sorusturmaci izni alınmış fakat 140. Madde gereğince fiziki takip izni alınmamis. Bu durumda alınan görüntü ve ses kaydı hukuka aykırı mi oluyor ayrıca alınan görüntülerde de hiç bir netlik yok. 9 Haziran da yapılan mahkememizde hakim 140. Madde gereğinin yapilip yapılmadığını dair evragin dosya ya eklenmesini istedi sulh ceza hakimliginden bu evrakta geldi 140. Madde gereği yapılmamıştır diye şimdi ,2. Mahkememiz 22 eylulde nasıl bir ilerleryis gösterir dava acaba . Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim simdiden

 3. Ayşin dedi ki:

  Cevap alabilirmiyim Tevfik bey

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Hayır

  2. Yusuf dedi ki:

   Gizli soruşturmacılardan şikayetçi olun md 139 da gizli soruşturmacı görevini yaparken suç işleyemez uyuşturucu satın almak suçtur delil hukuka aykırıdır

 4. Ayşin dedi ki:

  Teşekkür ederiz aydınlattığıniz için saygılar….

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp