Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Uyuşturucu Ticareti Suçunun TCK 188/4-b Kapsamında Değerlendirilmesi (Okul Hastane)

Uyuşturucu Ticareti Suçunun TCK 188/4-b Kapsamında Değerlendirilmesi (Okul Hastane)

Uyuşturucu Ticareti Suçu TCK 188/4-b

Türk Ceza Kanunu 188.maddede düzenlenen uyuşturucu ticareti suçu seçimlik suç olarak ele alınmıştır. Suçla mücadele edilebilmek ve caydırıcılık noktasında ceza miktarları oldukça yüksek düzenlenmiştir.  Bu yazıda ise arttırım nedeni olan TCK 188/4-b maddesine değineceğiz.

TCK 188/4-b Okul Hastane İbadethane 200 Metre Kuralı

Kanun maddesine göre ;

b) Üçüncü fıkradaki fiillerin; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsaçevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi,

hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Kanun maddesinde uyuşturucu ticareti suçunun özel bir arttırım nedeni yer almaktadır. Kanun maddesi uygulamasına baktığımız zaman görüşüme göre yanlış uygulamalar ile karşılaşılmaktadır. Gördüğüm bazı dosyalarda suçun faili, kendisine yapılan fiziki takip veya suç ihbarı sonrası yapılan çevirmede yakalanmakta ve arama kararı ile üst araması yapılıp suç maddeleri ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak soruşturma yürütülmektedir.  Bu durum kanunun düzenleniş amacına aykırılık teşkil etmektedir. Kanun maddesine göre “suçun işlenmesi” hali olarak ele alınmıştır.

Yani hakkında fiziki takip yapılan kişinin minibüse binmiş olması ve o minibüsün okulun karşısındaki durakta durması karşısında kolluğun minibüsü durdurup kişiyi göz altına alarak suç maddelerini ele geçirmiş olması suçun failine TCK 188/4-b maddesi isnat edilemez.

Yine önleme araması kararı gereği uygulama yapan kolluğun okula yakın yerde durduğu kişiden elde ettiği suç delillerinden uyuşturucu madde ticaretinin 188/4-b maddesi subüt bulmayacaktır.

Ancak kolluk hakkında ihbar aldığı kişinin veya suç hali çerçevesinde suçun failinin okul, ibadethane, eğitim vb. kanunda yer alan yerlere 200 metre içinde bir madde verdiğini tespit ettiyse yani suçun işlendiği yer 200 metre yakınlıktaysa işte o zaman TCK 188/4-b maddesi faile isnat edilebilir.

Üzerinde, aracında sadece maddenin ele geçirilmiş olması suçun işlendiği yerin tespiti anlamına gelmeyecektir. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği somut deliller olmadan isnat edilecek TCK 188/4-b maddesi adil yargılanma hakkının ihlali anlamına gelecektir.

TCK 188/4-b Maddesi Gereği Arttırım Oranı

TCK 188/4-b maddesinin uygulabilir olup olmadığının tespiti oldukça önemlidir. Çünkü temel cezalar uyuşturucu ticareti suçunda yüksek olduğu gibi arttırım yapılması hali fail açısından oldukça önem taşımaktadır.  Çünkü verilecek cezaya yarı oranında arttırım yapılacaktır.

Ceza Avukatı ve Cumhuriyet Savcısının TCK 188/4-b tespiti

Bir ceza avukatı olarak müvekkilinin lehine tüm hususları değerlendirme fırsatına sahip olan avukat bu vakıalara ilişkin itirazlarını yapacaktır. Ama unutmamız gereken bir hususta Cumhuriyet Savcısı failin, sadece aleyhine değil lehine olan hususları da gözeterek delilleri toplayıp ve değerlendirme görevinin bulunduğudur. Bu durumda kolluk her ne kadar 200 metre civarında diye rapor tuttuysa bile suçun işlendiği yerin tespitinin değerlendirmesini savcılık makamı yapmalıdır.

 

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.