Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No: 3 İç Kapı: 2 Çağlayan/İstanbul PK 34403
trenfrdearru

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Bu yazımızda taşınmaz sahiplerinin pek bilmediği ve bu sebeple de mağduriyet yaşadığı bir durum olan belediyelerin yeşil alan veya park olarak kısıtladığı arazilerin hukuki durumununu yazacağız.

Belediyeler imar planlarını yaparken vatandaşların arsalarından yeşil alan, park, yol olarak ayırdıkları ve kamulaştırdıkları alanlar için para ödemiyorlar. Böylelikle taşınmaz sahipleri ne arazilerini kullanabiliyor nede arazilerini satabiliyorlar.

Ancak bu durumda bilinmesi gereken bir konu var ki, Danıştay son verdiği kararlarda bu nitelikteki arsalarda, belediye meclisi kararıyla kabul edilen imar planlarında yeşil alan veya park olarak ayrılan ancak 5 yıldan fazla süre plandaki amacına uygun kullanılmayan veya imar planında yeşil alan veya park alanından çıkarılmayan alanların hak sahipleri mağduriyetten kurtuluyor.

İdarenin yaptığı tüm düzenlemelerin öngörülebilir olması ve keyfiliğe neden olabilecek uygulamalara yol açılmaması gerekmektedir. Bu hukuk devletin bir gereğidir.

Belediyenin Yaptığı Park veya Yeşil Alan Şerhine Karşılık Ne Yapmak Gerekir ?

Bu durumda imar planında yeşil alan ya da park alanından çıkarılmayan taşınmazların mülkiyet hakkının süresinin belirsiz bir şekilde kısıtlanmış olması sebebiyle taşınmaz malikinin belediyeye başvurusu üzerine ya belediye taşınmazı kamulaştırıp bedelini ödeyecek ya da imar planında değişiklik yaparak taşınmazı park veya yeşil alan olmaktan çıkaracaktır.

Kamulaştırma davalarında, hak kaybı yaşamamak adına kamulaştırma üzerine çalışmalar yapan avukat aracılığıyla başvuruların yapılması oldukça önemlidir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 14 Yorum
 1. Nevzat Ülker dedi ki:

  Benim. Kumburgaz da 500 m2 (2 dönüm 1/4 hisse) arsam var maalesef İBBelediyesi 3-4 yıl önce yeşil alan yaptı. Mağdurum. Acaba av. Tevfik Yıldırım İstimlakı Kamulaştırıp paramızı alabilirmiyiz.

  1. Av. Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Nevzat bey, yazının içeriğinde hukuki konulara yer verilmiş. Detay için kendinize yakın bir avukatlık bürosuna gidip danışmanlık ücreti ödeyerek hukuki yardım alabilirsiniz.

 2. Abuzer dedi ki:

  Bu kararı nereden bulabiliriz

 3. Nevzat temeltaş dedi ki:

  Bizim evlerin kamulaştırması iltal edildi hala yeşil alan gözüküyor beldiyeye başvurmamızmı gerekli

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Maalesef ülkemizin en büyük problemi araştırmamak ve herşeyi hazır avukattan bedavaya öğrenmek kamulaştırma gibi ciddi bir durum karşısında bir zahmet belediyeye gidip son durumu öğrenmenizde fayda var.

 4. Yavuz dedi ki:

  Peki belediyeden bir cevap alamıyorsak ne yapabiliriz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeye yazılı talepleriniz sonrasında 60 gün içinde cevap verilmez ise talebiniz reddedilmiş sayılacak ve siz mahkemeye başvuru yapabileceksiniz.

 5. İbrahim dedi ki:

  Sayın Tevfik Bey, Belediyenin yeşil alan, yol, park, vb….. durumlardaki arsaları imara açması farklı bir mağduriyet getirmez mi.? Bu durumda evinin cephesi kapanan komşu parsel sahipleri mülkün değer kaybı ve hak mağduru olarak belediyeye dava açabilir mi.?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Park, yeşil alan şerhini koyup kamulaştırmaması halinde bir durumdan bahsediyoruz. Yani varolan bir park ve arazi sahibine ödenen bir kamulaştırma bedeli varsa kaldırılması uygun olmaz. Siz kendi mülkünüzü aldığınızda yakınınızda şerh edilmiş bir arazi var iken imara açılan bir alan sizin mülkünüzün değerini düşüreceği gibi bir durum olursa idareye tazminat davası açabilirsiniz. İdare, yeşil alan, park gibi şerhleri kamu yararına işletir. Kamu yararına gördüğü takdirde ise kaldırabilir. İşte burada önemli olan yapılan tasarrufun kamu yararının gözetilip gözetilmediğidir.

 6. Serap coban dedi ki:

  Tevfik bey bizim sorunumuzda ayni hemen hemen 6400 m2 yerimiz var 4500 m2 si yesil alandi belediyeye basvurduk cikarilsin diye cikartmadilar ama kuculttuler bizim yesil alan 1800 m2 ye dustu onunda cikarilmasini talep ettik red geldi bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz teşekkür ederim..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Red tarihinden itibaren size tebliği yapılırsa 60 gün içinde dava açma hakkınız başlamış oluyor. Bilginiz olsun

 7. Serap coban dedi ki:

  Bu durum bir sene once oldu tekrar basvurup red alip onunlami basvuralim mahkemeye ve mahkemeyi kazanma sansimiz varmi avukat ucretleri malum cok tesekur ederim..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şartları oluştuğu takdirde davayı kazanabilirsiniz. Biz bu sayfadan insanlara dava kazanma oranı vermiyoruz. Nitekim bir dosya dahi incelemeden kendi müvekkilimize dahi böyle bir bilgi veremiyoruz.

 8. Serap coban dedi ki:

  Anladim cok tesekur ederim bilgiler icin yeniden cikarilmasi icin dilekce yazip gelenn ret karari ile mahkemeyemi gidelim ozaman

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.