Cevizli Mah. Kastamonu Sk. No:23/17 Adalet İş Merkezi, 34865 KARTAL İSTANBUL
trenfrdearru

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Bu yazımızda taşınmaz sahiplerinin pek bilmediği ve bu sebeple de mağduriyet yaşadığı bir durum olan belediyelerin yeşil alan veya park olarak kısıtladığı arazilerin hukuki durumununu yazacağız.

Belediyeler imar planlarını yaparken vatandaşların arsalarından yeşil alan, park, yol olarak ayırdıkları ve kamulaştırdıkları alanlar için para ödemiyorlar. Böylelikle taşınmaz sahipleri ne arazilerini kullanabiliyor nede arazilerini satabiliyorlar.

Ancak bu durumda bilinmesi gereken bir konu var ki, Danıştay son verdiği kararlarda bu nitelikteki arsalarda, belediye meclisi kararıyla kabul edilen imar planlarında yeşil alan veya park olarak ayrılan ancak 5 yıldan fazla süre plandaki amacına uygun kullanılmayan veya imar planında yeşil alan veya park alanından çıkarılmayan alanların hak sahipleri mağduriyetten kurtuluyor.

İdarenin yaptığı tüm düzenlemelerin öngörülebilir olması ve keyfiliğe neden olabilecek uygulamalara yol açılmaması gerekmektedir. Bu hukuk devletin bir gereğidir.

Belediyenin Yaptığı Park veya Yeşil Alan Şerhine Karşılık Ne Yapmak Gerekir ?

Bu durumda imar planında yeşil alan ya da park alanından çıkarılmayan taşınmazların mülkiyet hakkının süresinin belirsiz bir şekilde kısıtlanmış olması sebebiyle taşınmaz malikinin belediyeye başvurusu üzerine ya belediye taşınmazı kamulaştırıp bedelini ödeyecek ya da imar planında değişiklik yaparak taşınmazı park veya yeşil alan olmaktan çıkaracaktır.

Kamulaştırma davalarında, hak kaybı yaşamamak adına kamulaştırma üzerine çalışmalar yapan avukat aracılığıyla başvuruların yapılması oldukça önemlidir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Nevzat Ülker dedi ki:

  Benim. Kumburgaz da 500 m2 (2 dönüm 1/4 hisse) arsam var maalesef İBBelediyesi 3-4 yıl önce yeşil alan yaptı. Mağdurum. Acaba av. Tevfik Yıldırım İstimlakı Kamulaştırıp paramızı alabilirmiyiz.

  1. Av. Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Nevzat bey, yazının içeriğinde hukuki konulara yer verilmiş. Detay için kendinize yakın bir avukatlık bürosuna gidip danışmanlık ücreti ödeyerek hukuki yardım alabilirsiniz.

 2. Abuzer dedi ki:

  Bu kararı nereden bulabiliriz

 3. Nevzat temeltaş dedi ki:

  Bizim evlerin kamulaştırması iltal edildi hala yeşil alan gözüküyor beldiyeye başvurmamızmı gerekli

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Maalesef ülkemizin en büyük problemi araştırmamak ve herşeyi hazır avukattan bedavaya öğrenmek kamulaştırma gibi ciddi bir durum karşısında bir zahmet belediyeye gidip son durumu öğrenmenizde fayda var.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.