Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Bu yazımızda taşınmaz sahiplerinin pek bilmediği ve bu sebeple de mağduriyet yaşadığı bir durum olan belediyelerin yeşil alan veya park olarak kısıtladığı arazilerin hukuki durumununu yazacağız.

Belediyeler imar planlarını yaparken vatandaşların arsalarından yeşil alan, park, yol olarak ayırdıkları ve kamulaştırdıkları alanlar için para ödemiyorlar. Böylelikle taşınmaz sahipleri ne arazilerini kullanabiliyor nede arazilerini satabiliyorlar.

Ancak bu durumda bilinmesi gereken bir konu var ki, Danıştay son verdiği kararlarda bu nitelikteki arsalarda, belediye meclisi kararıyla kabul edilen imar planlarında yeşil alan veya park olarak ayrılan ancak 5 yıldan fazla süre plandaki amacına uygun kullanılmayan veya imar planında yeşil alan veya park alanından çıkarılmayan alanların hak sahipleri mağduriyetten kurtuluyor.

İdarenin yaptığı tüm düzenlemelerin öngörülebilir olması ve keyfiliğe neden olabilecek uygulamalara yol açılmaması gerekmektedir. Bu hukuk devletin bir gereğidir.

Belediyenin Yaptığı Park veya Yeşil Alan Şerhine Karşılık Ne Yapmak Gerekir ?

Bu durumda imar planında yeşil alan ya da park alanından çıkarılmayan taşınmazların mülkiyet hakkının süresinin belirsiz bir şekilde kısıtlanmış olması sebebiyle taşınmaz malikinin belediyeye başvurusu üzerine ya belediye taşınmazı kamulaştırıp bedelini ödeyecek ya da imar planında değişiklik yaparak taşınmazı park veya yeşil alan olmaktan çıkaracaktır.

Kamulaştırma davalarında, hak kaybı yaşamamak adına kamulaştırma üzerine çalışmalar yapan avukat aracılığıyla başvuruların yapılması oldukça önemlidir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 59 Yorum
 1. Nevzat Ülker dedi ki:

  Benim. Kumburgaz da 500 m2 (2 dönüm 1/4 hisse) arsam var maalesef İBBelediyesi 3-4 yıl önce yeşil alan yaptı. Mağdurum. Acaba av. Tevfik Yıldırım İstimlakı Kamulaştırıp paramızı alabilirmiyiz.

  1. Av. Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Nevzat bey, yazının içeriğinde hukuki konulara yer verilmiş. Detay için kendinize yakın bir avukatlık bürosuna gidip danışmanlık ücreti ödeyerek hukuki yardım alabilirsiniz.

   1. Tolga dedi ki:

    Tevfik bey 1998 de üstümüze geçmiş bir arsa var yeni farkına vardık ama yeşil alan ve yol olarak gözüküyor nasıl bir planlama yapmalıyız hakkımızı nasıl alabiliriz

    1. Mehmet dedi ki:

     Belediye babamin tapolu arsasina yesil alan ilan etmis bu yuzden tapuyu babam biz evlatlarina veremiyor .ne yapmamiz gerek

   2. Veysel dedi ki:

    Merhaba Tevfik bey benim oturduğum apartmanı belediye yeşil alana soktuğunu öğrendim dairemi satabilir miyim satamassam değerinde fiyat verirlermi cevaplarsanız çok sevinirim.

   3. Uğur c dedi ki:

    Tevfik bey babamın 20 yıldır oturduğu ev yeşil alan olarak görülüyor ve 5 yılı geçik süreden beri öyle kaldı bunu düzelme olasılığı varmı arsanın üstünde 6 daire var toplam bunu nasıl çözüme götüre biliriz

  2. Ela U. K. dedi ki:

   Benim babama ait arsam var yeşil alan imar izni verilmedi rayiç bedeli verilmedi bunun yanında kiraya v e miyorum

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    Umarım çözülür.

 2. Abuzer dedi ki:

  Bu kararı nereden bulabiliriz

 3. Nevzat temeltaş dedi ki:

  Bizim evlerin kamulaştırması iltal edildi hala yeşil alan gözüküyor beldiyeye başvurmamızmı gerekli

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Maalesef ülkemizin en büyük problemi araştırmamak ve herşeyi hazır avukattan bedavaya öğrenmek kamulaştırma gibi ciddi bir durum karşısında bir zahmet belediyeye gidip son durumu öğrenmenizde fayda var.

 4. Yavuz dedi ki:

  Peki belediyeden bir cevap alamıyorsak ne yapabiliriz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeye yazılı talepleriniz sonrasında 60 gün içinde cevap verilmez ise talebiniz reddedilmiş sayılacak ve siz mahkemeye başvuru yapabileceksiniz.

 5. İbrahim dedi ki:

  Sayın Tevfik Bey, Belediyenin yeşil alan, yol, park, vb….. durumlardaki arsaları imara açması farklı bir mağduriyet getirmez mi.? Bu durumda evinin cephesi kapanan komşu parsel sahipleri mülkün değer kaybı ve hak mağduru olarak belediyeye dava açabilir mi.?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Park, yeşil alan şerhini koyup kamulaştırmaması halinde bir durumdan bahsediyoruz. Yani varolan bir park ve arazi sahibine ödenen bir kamulaştırma bedeli varsa kaldırılması uygun olmaz. Siz kendi mülkünüzü aldığınızda yakınınızda şerh edilmiş bir arazi var iken imara açılan bir alan sizin mülkünüzün değerini düşüreceği gibi bir durum olursa idareye tazminat davası açabilirsiniz. İdare, yeşil alan, park gibi şerhleri kamu yararına işletir. Kamu yararına gördüğü takdirde ise kaldırabilir. İşte burada önemli olan yapılan tasarrufun kamu yararının gözetilip gözetilmediğidir.

 6. Serap coban dedi ki:

  Tevfik bey bizim sorunumuzda ayni hemen hemen 6400 m2 yerimiz var 4500 m2 si yesil alandi belediyeye basvurduk cikarilsin diye cikartmadilar ama kuculttuler bizim yesil alan 1800 m2 ye dustu onunda cikarilmasini talep ettik red geldi bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz teşekkür ederim..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Red tarihinden itibaren size tebliği yapılırsa 60 gün içinde dava açma hakkınız başlamış oluyor. Bilginiz olsun

 7. Serap coban dedi ki:

  Bu durum bir sene once oldu tekrar basvurup red alip onunlami basvuralim mahkemeye ve mahkemeyi kazanma sansimiz varmi avukat ucretleri malum cok tesekur ederim..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şartları oluştuğu takdirde davayı kazanabilirsiniz. Biz bu sayfadan insanlara dava kazanma oranı vermiyoruz. Nitekim bir dosya dahi incelemeden kendi müvekkilimize dahi böyle bir bilgi veremiyoruz.

 8. Serap coban dedi ki:

  Anladim cok tesekur ederim bilgiler icin yeniden cikarilmasi icin dilekce yazip gelenn ret karari ile mahkemeyemi gidelim ozaman

  1. Zeynep dedi ki:

   Merhaba benimde arsami yesil alan olarak aldi belediye ama kamulastirmaya karar verdi bu subat ayinda teklif vercekler benim merak ettigim degerinde odeme yapiyorlarmi

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    teklif verdiklerinde öğreneceksiniz sanırım.

 9. Gulizar dedi ki:

  Merhaba 1984yılında imara açık olarak aldığımız arsa 1998yılında park alanına ayrılmış bulunmaktadır. Belediye ye defalarca yazılı olarak ya imara açın yada kamulaştırın isteğime olumlu cevap alamadım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz mağduruz.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu durumla alakalı artık dava açmaktan başka bir çareniz olmadığını anlıyorum. Kamulaştırma davasını açmadan önce bu süreci bir avukat ile yürütmeniz daha doğru olur.

 10. dinçer mutluerm dedi ki:

  merhabalar sayın avukat bey belediye kendisine ait olan bir arsayı encümen kararıyla vatandaşa satıyor bizimde hemen aynı mevkide olan arsamız park alanında, belediyenin satıgı miktarı bız emsal gösterebilirmiyiz

 11. Zafer dedi ki:

  Merhaba biz kişiyiz 50 kişiyiz arsalarimiz imarli iken imara kapatıldı sonra imara açıldığında bizim arsaları yeşil alan yapılmış belediyeye itiraz edeceğiz olmâz ise dava açalım diyoruz tekrar arsalarimizi alma şansımız varmı teşekkür ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   50 kişi bir avukata detaylıca sorunun ne olduğunu anlatırsanız. Hem avukat meslektaş ücreti karşılığında bilgi verir hemde sorunuzu çözmüş olursunuz. Doğru teşhis yapmak için doğru bilgiler gerekir. Biz gerekli konuyu açıkladık. Bu aşamadan sonrası danışmanlık hizmetine girer ki avukatlık kanunumuz gereği de ayrıca disiplin suçu işlemek istemeyiz.

 12. rıdvan dedi ki:

  Merhabalar şöyle bir sorum olacak bundan 5 ay önce banka (garanti bankası ) kredisi ile ev satın aldım fakat iş değişikliği sebebi ile satmak istedim satamadım belediye bundan 9 yıl önce burasını yeşil alan olarak göstermiş anlayamadığım ben alırken ekspertiz onay vermiş banka gel imzaları at dedi şimdi ise alacak kişi kredi için başvurduğu bankanın ekspertizi yeşil alan satamazsın dedi ne yapmam lazım satan kişi de beni kandırdı kredi çektiğim bankada dava etsem bir şey alabilirmiyim her iki tarafdan veya bir öneriniz var mı yardımlarınızı rica ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Daireyi size satan kişilere karşı dava açmanız farklı bir konu belediyeye karşı dava açmanız farklı konudur. Profesyonel olarak avukattan ücret karşılığı hukuki yardım alarak yol izlemenizde fayda var. İyi günler

 13. Aziz dedi ki:

  Merhabalar 1 ay once canakkale gelibolu ilcesinden bir tane arsa aldim tapuda arsa olarak geciyor. Fakat aldigimda buralar imar revizyonundaydi ve simdi burasi park alani ilan edilmis 1 hafta once sizce yapmam gerekn nedir

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeye başvuru yapın kaldırılması yönünde aksi halde satın almasını kamulaştırma yapılmasını isteyin.

   1. Aziz kara dedi ki:

    Ben alirken imar revizyonundaydi bakanlikca park alani ggozukuyor askida fakat belediye ile gorustugumde biz daha oraya 18 uygulamasi yapacagiz dedi yani bakanlik bi islem yapmis 2. Islemide belediyemi yapacak

 14. rıdvan dedi ki:

  tevfik bey evet doğru bir avukat olmadan bunun üstesinden gelemem haziranı bekliyorum dava o zaman açabilir mişim sizden sadece şunu öğrenmek istiyorum sizce bu durumdan kazançlı veya haklı çıkıp davamı kazanma durumum nedir

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 25 yıl önce arsamız yeşil alan ilan edeildi 2 defa ayrı mahkeme açıldı kaybettik Türkiye’de yargil yolları bitti Avrupa insan hakları mahkemesi olumsuz napmaliyim bilmiyirum

 16. Nur dedi ki:

  Merhaba üzerinde evimizin oldugu imarlı tapulu arazimizin yarısını belediye yeşil alan göstermiş ne yapmalıyız

 17. Recep dedi ki:

  Üzerinde yaklaşık 40 yıllık bina bulunan yer park alanı görünüyor. bunu nasıl kaldırabiliriz

 18. Haife dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 19. Kezban dedi ki:

  Bizim arsamız bi park a dahil oldu aksilik şu ki tapuyu yer değişimi diye belediyeye verdik 2 yıl oldu bi haber bile yok ‘ne yapmaliyiz

 20. Enes dedi ki:

  Merhaba bizim bi arazimiz var uzun süredir yeşil alanda yeşil alandan cıkarmak istiyoruz belediyeye basvuruda bulunduk ama 1 sene oldu geri dönüş olmadı araziyi satmak istiyoruz ama yeşil oldugu için satamıyoruz ne yapmalıyız yardımıcı olursanız cok sevinirim tevfik bey ?

 21. sultan dedi ki:

  Merhaba
  İstanbul /Arnavutköy/Hadimköy mahallesinde 232 ada 21 parsel 500 m2 arsayı 11.03.1999 tarihinde satın aldık.Satış gerçekleştiği tarihte arsada 2,5 (ikibuçuk) kat imar vardı.Belediye 2012 de imar düzenlemesi yaptı ve arsamız yeşil alan ilan edildi.Bugüne kadar harçlarını-vergilerini yatırdık.Bu arsamızın çözüme kavuşması için nasıl yardımcı olabilirsiniz.
  İyi çalışmalar.

 22. Feyza Kaymakçı dedi ki:

  Karamürsel Akcat da 2 dönümlük bir bağ bahçemiz var. Belediye 20 yil önce mesire alani olarak bırakmış hala işlem yapmış değil Ne üzerine bir yapı yapabiliyoruz ne satabiliyoruz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İrtibat kurun belediye ile kaldırılmasını isteyin . Aksi durumda dava için avukatlarla irtibat kurun

 23. Adem dedi ki:

  Benim 2 katlı evim var kentsel dönüşüm projesinde 20 yıllık bina tapuda 2 katlı ev ve tapusu yazıyor yesil alan gözüküyormus ne olur sonucu yada ne yapmalıyım

  1. Bir Dost dedi ki:

   bir avukattan danışmanlık ücreti ödeyerek bilgi alın diyor adam yorumları okumadınızmı ?=

  2. Mehmet dedi ki:

   Merhaba ayni durum bizdede var maalesef son durumu merak ediyorum
   Ne yaptiniz

 24. Furkan dedi ki:

  Merhaba bizim arsamızdan da yol geçiyor onunla alakalı sizinle görüşmek istiyorum

 25. Osman arslantürk dedi ki:

  Selam 2008 yılında parselasyon yaptırdım belediye benden 900 metre yeşil alan ve park için yer aldı ücret ödemedi ancak park vb yapılmadı yandaşlarına ücretsiz kum ocağı olarak kullandırıyor bunu geri alabilirmiyiz yerimizi

 26. Net dedi ki:

  Şuan bize geçmiş tabular üzerinde okul cami yollar evler yapılmış yaklaşık 60 dönümlük bir alanda 20 yılı aşkın süredir belkide daha fazla demem o ki bir beklenti içinde oluna bilirmi maddi acidan yani köy kasaba oluyor bu rda devlet yokmu ki arsalara kafalarına göre işlem yapiyorlar dava acilsa nekadar sürer dava bu işle ugrasa bilecek bir avukat varmıdır sorum bukadar tşkler

 27. ALİ AKKAYA dedi ki:

  Tevfik bey merhaba , bizim 400mt2 den büyük arsamızın yarısından fazlası pasif yeşil alanda lakin 5 yıldan uzun bir süredir bir yeşil alan çalışması olmadı. tapu kadastro ya karşıda kazanılmış bir mahkememiz var, yanlış ölçtükleri için. belediyede hala vergisini 400mt2 üzerinden alıyor. ibb kararıyla yapılan bu yeşil alan mahkeme kararıyla düzeltilebilir mi ? birçok kişi bu sorundan mağdur mahallede cevabınıza hareket edeceğim mahalleliyle.

 28. Esra Barut dedi ki:

  İyi günler bizim yerimiz 50yildir yeşil alan aile va tanıdıklar olarak nerdeyse 100donum bı yer buranın etrafı imara açıldı bizimki bır türlü açılmıyor siyasi alan geciyo dendi ne yapmamizi önerirsiniz teşekkürler

 29. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar, iki dönümlük arazimizin tamamı yeşil alan olarak alınmış belediye tarafından imar planında gözükmektedir. Ancak yaşadığımız yere imar planının gelmesine de daha uzun yıllar var diye biliyorum . Ne yaparak bu imar planından yeşil alanın iptalini sağlayabilirim?

 30. Halime dedi ki:

  Benim Kastamonu tosyada yan yana beş adet arsam var arsaladan birinde mağara olduğunu duydum bende gerekli mercilere haber verdim belediye çocuk parkı yapmak için istimlak yaptı ben ne yapakilirim

 31. Selçuk Dursun HEPSOY dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey,
  27 Ocak tarihinde ev Ters Dubleks bir Ve satın Aldık. Ev sahibi evin bulunduğu alanın Yeşil alan ilan edildiğini ve artık buraya başka ev yapılmayacağını belirti. Binaların arasında kalmayacağını ferah bir şekilde olacağını belirtti. Fakat evimizi satın aldıktan bir kaç ay sonra aslında komşularımızdan yeşil alan olma durumundan almış olduğumuz daireninde aslında etkileniyor olduğunu öğrendik. Bu durumla ilgili olarak yasal hakkımız nedir, evi eski sahibine tekrar iade edebilir miyiz?

  Teşekkürler

  İyi çalışmalar

 32. Ceyda ak dedi ki:

  Merhaba bizim arsamız yeşil alandı açılan mahkemeyi kazandık ve yeşil alandan çıktı kat gelecek diyorlar fakat 2 senedir bekliyoruz hızlandırmak için nereye mütacaat edebiliriz teşekkürler

  1. Mehmet dedi ki:

   Bizimkide yeşil alan ve üzerinde ev yaptık ve kaçak duruma düştü yıkım kararı aldı ne yapmalıyız

 33. Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba benim sulatnabeylinde arsam var arsanın yarısını parkyaptılar 2013 de (ben düzenli olarak arsa vergilerini yatırıyorum)
  Ben 2019 Sultanbeyli kadostroyu mahkemeye verdim arsaya keşife felan gittiler bugün mahkemedeki kararla mahkemeyi kayıpetik bizim satış senedimiz,
  Arsayı aldığımız kişide gelip ben sattım diye mahkemeye söyledi .

 34. esra dedi ki:

  Merhaba binamız ağır hasarlı olarak boşaltıldı 1900 metre² yerimiz var 1600 metre² 2006 yılında yeşil alan ilan edilmiş arsamız değerli bir bölgede binamızı yeniden yapmak için belediye 1600 metre² terk istiyor bu konuyla ilgili neler yapabiliriz. teşekkürler

 35. yüksel dedi ki:

  merhaba merterde oturmuş olduğumuz binaya ait 35 sene önce belediye ye terkin yapılan alan yeşil alan ve park görünmektedir, kanunlarda veya insan hakları makkemesi kararlarında belediye ye terkin yapılan yerler amacı dışında kullanılırsa veya hiç kullanılmazsa sahibine iade edilir yazıyor, bizim bu alanı yeniden almamız mümkün mü, bu alan üzerine hiç bir şey yapılmamış ,boş duruyor şu an için biz otopark olarak kullanıyoruz

 36. Volkan t dedi ki:

  Tevfik bey iyi günler dilerim şehir merkezinde bulunan 2978 metre bir asamiz var 3 parsel tek tapu ve bu arsada 80 er metre kara 2 adet yan yana bina mevcut ve bu binalar isyeri olarak kullanıldı 2020 ye kadar kullanim izinleri vardı fakat son imar affından yararlanarak bu süre sınırsız hale getirildi belediye mevcut arsamizdan yol gecirmek istedi resmiyete aykırı bir durum söz konusu olduğu için iş mahkemeye gitti ve davayı kazandık fakat belediye imar islerinde bizim arsayi fonksiyonsuz alan olarak gösteriyor ve mevcut binalara iş yeri açmak için ruhsati alamiyoruz resmiyet de hic bir problem yok cevre ve şehircilige de baş vurduk orasi bizi haklı gördüğü halde belediyeye dilekce yazıdi halde red cevabi aldik nasil bir yol izlememiz gerekiyor

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.