Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Belediye Arsamı Park – Yeşil Alan Yaptı

Bu yazımızda taşınmaz sahiplerinin pek bilmediği ve bu sebeple de mağduriyet yaşadığı bir durum olan belediyelerin yeşil alan veya park olarak kısıtladığı arazilerin hukuki durumununu yazacağız.

Belediyeler imar planlarını yaparken vatandaşların arsalarından yeşil alan, park, yol olarak ayırdıkları ve kamulaştırdıkları alanlar için para ödemiyorlar. Böylelikle taşınmaz sahipleri ne arazilerini kullanabiliyor nede arazilerini satabiliyorlar.

Ancak bu durumda bilinmesi gereken bir konu var ki, Danıştay son verdiği kararlarda bu nitelikteki arsalarda, belediye meclisi kararıyla kabul edilen imar planlarında yeşil alan veya park olarak ayrılan ancak 5 yıldan fazla süre plandaki amacına uygun kullanılmayan veya imar planında yeşil alan veya park alanından çıkarılmayan alanların hak sahipleri mağduriyetten kurtuluyor.

İdarenin yaptığı tüm düzenlemelerin öngörülebilir olması ve keyfiliğe neden olabilecek uygulamalara yol açılmaması gerekmektedir. Bu hukuk devletin bir gereğidir.

Belediyenin Yaptığı Park veya Yeşil Alan Şerhine Karşılık Ne Yapmak Gerekir ?

Bu durumda imar planında yeşil alan ya da park alanından çıkarılmayan taşınmazların mülkiyet hakkının süresinin belirsiz bir şekilde kısıtlanmış olması sebebiyle taşınmaz malikinin belediyeye başvurusu üzerine ya belediye taşınmazı kamulaştırıp bedelini ödeyecek ya da imar planında değişiklik yaparak taşınmazı park veya yeşil alan olmaktan çıkaracaktır.

Kamulaştırma davalarında, hak kaybı yaşamamak adına kamulaştırma üzerine çalışmalar yapan avukat aracılığıyla başvuruların yapılması oldukça önemlidir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 34 Yorum
 1. Nevzat Ülker dedi ki:

  Benim. Kumburgaz da 500 m2 (2 dönüm 1/4 hisse) arsam var maalesef İBBelediyesi 3-4 yıl önce yeşil alan yaptı. Mağdurum. Acaba av. Tevfik Yıldırım İstimlakı Kamulaştırıp paramızı alabilirmiyiz.

  1. Av. Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Nevzat bey, yazının içeriğinde hukuki konulara yer verilmiş. Detay için kendinize yakın bir avukatlık bürosuna gidip danışmanlık ücreti ödeyerek hukuki yardım alabilirsiniz.

 2. Abuzer dedi ki:

  Bu kararı nereden bulabiliriz

 3. Nevzat temeltaş dedi ki:

  Bizim evlerin kamulaştırması iltal edildi hala yeşil alan gözüküyor beldiyeye başvurmamızmı gerekli

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Maalesef ülkemizin en büyük problemi araştırmamak ve herşeyi hazır avukattan bedavaya öğrenmek kamulaştırma gibi ciddi bir durum karşısında bir zahmet belediyeye gidip son durumu öğrenmenizde fayda var.

 4. Yavuz dedi ki:

  Peki belediyeden bir cevap alamıyorsak ne yapabiliriz

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeye yazılı talepleriniz sonrasında 60 gün içinde cevap verilmez ise talebiniz reddedilmiş sayılacak ve siz mahkemeye başvuru yapabileceksiniz.

 5. İbrahim dedi ki:

  Sayın Tevfik Bey, Belediyenin yeşil alan, yol, park, vb….. durumlardaki arsaları imara açması farklı bir mağduriyet getirmez mi.? Bu durumda evinin cephesi kapanan komşu parsel sahipleri mülkün değer kaybı ve hak mağduru olarak belediyeye dava açabilir mi.?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Park, yeşil alan şerhini koyup kamulaştırmaması halinde bir durumdan bahsediyoruz. Yani varolan bir park ve arazi sahibine ödenen bir kamulaştırma bedeli varsa kaldırılması uygun olmaz. Siz kendi mülkünüzü aldığınızda yakınınızda şerh edilmiş bir arazi var iken imara açılan bir alan sizin mülkünüzün değerini düşüreceği gibi bir durum olursa idareye tazminat davası açabilirsiniz. İdare, yeşil alan, park gibi şerhleri kamu yararına işletir. Kamu yararına gördüğü takdirde ise kaldırabilir. İşte burada önemli olan yapılan tasarrufun kamu yararının gözetilip gözetilmediğidir.

 6. Serap coban dedi ki:

  Tevfik bey bizim sorunumuzda ayni hemen hemen 6400 m2 yerimiz var 4500 m2 si yesil alandi belediyeye basvurduk cikarilsin diye cikartmadilar ama kuculttuler bizim yesil alan 1800 m2 ye dustu onunda cikarilmasini talep ettik red geldi bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz teşekkür ederim..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Red tarihinden itibaren size tebliği yapılırsa 60 gün içinde dava açma hakkınız başlamış oluyor. Bilginiz olsun

 7. Serap coban dedi ki:

  Bu durum bir sene once oldu tekrar basvurup red alip onunlami basvuralim mahkemeye ve mahkemeyi kazanma sansimiz varmi avukat ucretleri malum cok tesekur ederim..

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Şartları oluştuğu takdirde davayı kazanabilirsiniz. Biz bu sayfadan insanlara dava kazanma oranı vermiyoruz. Nitekim bir dosya dahi incelemeden kendi müvekkilimize dahi böyle bir bilgi veremiyoruz.

 8. Serap coban dedi ki:

  Anladim cok tesekur ederim bilgiler icin yeniden cikarilmasi icin dilekce yazip gelenn ret karari ile mahkemeyemi gidelim ozaman

  1. Zeynep dedi ki:

   Merhaba benimde arsami yesil alan olarak aldi belediye ama kamulastirmaya karar verdi bu subat ayinda teklif vercekler benim merak ettigim degerinde odeme yapiyorlarmi

   1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

    teklif verdiklerinde öğreneceksiniz sanırım.

 9. Gulizar dedi ki:

  Merhaba 1984yılında imara açık olarak aldığımız arsa 1998yılında park alanına ayrılmış bulunmaktadır. Belediye ye defalarca yazılı olarak ya imara açın yada kamulaştırın isteğime olumlu cevap alamadım. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz mağduruz.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bu durumla alakalı artık dava açmaktan başka bir çareniz olmadığını anlıyorum. Kamulaştırma davasını açmadan önce bu süreci bir avukat ile yürütmeniz daha doğru olur.

 10. dinçer mutluerm dedi ki:

  merhabalar sayın avukat bey belediye kendisine ait olan bir arsayı encümen kararıyla vatandaşa satıyor bizimde hemen aynı mevkide olan arsamız park alanında, belediyenin satıgı miktarı bız emsal gösterebilirmiyiz

 11. Zafer dedi ki:

  Merhaba biz kişiyiz 50 kişiyiz arsalarimiz imarli iken imara kapatıldı sonra imara açıldığında bizim arsaları yeşil alan yapılmış belediyeye itiraz edeceğiz olmâz ise dava açalım diyoruz tekrar arsalarimizi alma şansımız varmı teşekkür ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   50 kişi bir avukata detaylıca sorunun ne olduğunu anlatırsanız. Hem avukat meslektaş ücreti karşılığında bilgi verir hemde sorunuzu çözmüş olursunuz. Doğru teşhis yapmak için doğru bilgiler gerekir. Biz gerekli konuyu açıkladık. Bu aşamadan sonrası danışmanlık hizmetine girer ki avukatlık kanunumuz gereği de ayrıca disiplin suçu işlemek istemeyiz.

 12. rıdvan dedi ki:

  Merhabalar şöyle bir sorum olacak bundan 5 ay önce banka (garanti bankası ) kredisi ile ev satın aldım fakat iş değişikliği sebebi ile satmak istedim satamadım belediye bundan 9 yıl önce burasını yeşil alan olarak göstermiş anlayamadığım ben alırken ekspertiz onay vermiş banka gel imzaları at dedi şimdi ise alacak kişi kredi için başvurduğu bankanın ekspertizi yeşil alan satamazsın dedi ne yapmam lazım satan kişi de beni kandırdı kredi çektiğim bankada dava etsem bir şey alabilirmiyim her iki tarafdan veya bir öneriniz var mı yardımlarınızı rica ederim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Daireyi size satan kişilere karşı dava açmanız farklı bir konu belediyeye karşı dava açmanız farklı konudur. Profesyonel olarak avukattan ücret karşılığı hukuki yardım alarak yol izlemenizde fayda var. İyi günler

 13. Aziz dedi ki:

  Merhabalar 1 ay once canakkale gelibolu ilcesinden bir tane arsa aldim tapuda arsa olarak geciyor. Fakat aldigimda buralar imar revizyonundaydi ve simdi burasi park alani ilan edilmis 1 hafta once sizce yapmam gerekn nedir

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeye başvuru yapın kaldırılması yönünde aksi halde satın almasını kamulaştırma yapılmasını isteyin.

   1. Aziz kara dedi ki:

    Ben alirken imar revizyonundaydi bakanlikca park alani ggozukuyor askida fakat belediye ile gorustugumde biz daha oraya 18 uygulamasi yapacagiz dedi yani bakanlik bi islem yapmis 2. Islemide belediyemi yapacak

 14. rıdvan dedi ki:

  tevfik bey evet doğru bir avukat olmadan bunun üstesinden gelemem haziranı bekliyorum dava o zaman açabilir mişim sizden sadece şunu öğrenmek istiyorum sizce bu durumdan kazançlı veya haklı çıkıp davamı kazanma durumum nedir

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 25 yıl önce arsamız yeşil alan ilan edeildi 2 defa ayrı mahkeme açıldı kaybettik Türkiye’de yargil yolları bitti Avrupa insan hakları mahkemesi olumsuz napmaliyim bilmiyirum

 16. Nur dedi ki:

  Merhaba üzerinde evimizin oldugu imarlı tapulu arazimizin yarısını belediye yeşil alan göstermiş ne yapmalıyız

 17. Recep dedi ki:

  Üzerinde yaklaşık 40 yıllık bina bulunan yer park alanı görünüyor. bunu nasıl kaldırabiliriz

 18. Haife dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 19. Kezban dedi ki:

  Bizim arsamız bi park a dahil oldu aksilik şu ki tapuyu yer değişimi diye belediyeye verdik 2 yıl oldu bi haber bile yok ‘ne yapmaliyiz

 20. Enes dedi ki:

  Merhaba bizim bi arazimiz var uzun süredir yeşil alanda yeşil alandan cıkarmak istiyoruz belediyeye basvuruda bulunduk ama 1 sene oldu geri dönüş olmadı araziyi satmak istiyoruz ama yeşil oldugu için satamıyoruz ne yapmalıyız yardımıcı olursanız cok sevinirim tevfik bey ?

 21. sultan dedi ki:

  Merhaba
  İstanbul /Arnavutköy/Hadimköy mahallesinde 232 ada 21 parsel 500 m2 arsayı 11.03.1999 tarihinde satın aldık.Satış gerçekleştiği tarihte arsada 2,5 (ikibuçuk) kat imar vardı.Belediye 2012 de imar düzenlemesi yaptı ve arsamız yeşil alan ilan edildi.Bugüne kadar harçlarını-vergilerini yatırdık.Bu arsamızın çözüme kavuşması için nasıl yardımcı olabilirsiniz.
  İyi çalışmalar.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.