iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Köy Yerinde Ev Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Köy Yerinde Ev Yapmak İçin Gerekli Şartlar

İmar mevzuatı ve imar kanunu çerçevesinde yapılacak bütün proje ve yapıların kayıt altına alınması benimsenmiştir. Yeni bir arazide ev yapmanın harcı ve diğer gerekli belgeleri edinmenin hem ekonomik hemde zaman açısından zorluklukları haliyle mevcut durumdadır. Bu sebeple Köy yerinde yapılacak konutların biraz daha kolaylaştırılması hedeflenmiştir.

Köy yerinde konut ( yapı ) uygulamasını 2 farklı şekilde incelemek gerekmektedir;

Köy Yerleşik Alanı içinde Yapılacak Yapılar

Köy yerleşik alanı içerisinde yer alan araziniz üstünde yapılacak yapılar için 3194 sayılı imar mevzuatı Madde 27 şöyledir ;

Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut, entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, köy fırını, köy kahvesi, köy lokantası, tanıtım ve teşhir büfeleri ve köy halkı tarafından kuru-lan ve işletilen kooperatiflerin işletme binası gibi yapılar için yapı ruhsatı aranmaz. Ancak etüt ve projelerinin valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması ve bu yapıların yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olması zorunludur. Etüt ve projelerin sorumluluğumüellifi olan mimar ve mühendislere aittir. Bu yapılar valilikçe ulusal adres bilgi sistemine ve kadastro planlarına işlenir. Köy yerleşik alan sınırları dışında kalan ve entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapıların yapı ruhsatı alınarak inşa edilmesi zorunludur. Tarım ve hayvancılık amaçlı yapıların denetimine yönelik fennî mesuliyet 28 inci madde hü-kümlerine göre mimar ve mühendislerce üstlenilir.

İmar kanunu detaya inmeden daha genel bir kural koyarak köy yerleşik yerinde ne şekilde yapı, konut yapılacağını ve diğer yapılarında hangi şartlarda yapacağını belirtmiştir.  3194 sayılı imar kanunundan daha özel olarak düzenlenmiş hali yönetmelikle belirlenmiştir. PLANSIZ ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ’ne göre ise;

Madde 57- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile müştemilat binaları yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra, muhtarlıkça izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.

İnşa edilen yapının fen ve sağlık kurallarına uygunluğu İmar Kanununun 30 uncu maddesine göre valiliklerce belirlenir.

Valilikler, talep halinde köy yerleşik alanlarında yapılacak yapılar için, yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun olarak üretilmiş projeleri temin edebilirler.

genel olarak her 2 maddede ortak olan ve köy yerinde yapılacak şartlar şöyle belirtilmiştir. Ev yapmak isteyen veya diğer kanunda belirtilen köyün ihtiyaçlarını karşılayacak yapıları inşaat etmek isteyen kişiler için yapı ruhsatına  gerek görmemiştir. Ancak yapı izninin alınmasını şart koymuştur.

Ancak etüt ve projelerinin valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması ve bu yapıların yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olması zorunludur.

Bu maddenin açıklamasına göre inşa edilecek yapının projelerinin hazırlatılıp valiliklerce uygunluk alınmasının ardından muhtarlıklardan ayrıca izin alınması gerekecektir.

Köyümüz Mahalleye Dönüştürüldü Yapı İzninde Bir farklılık olur mu?
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği bazı köyler mahallelere dönüştürüldü. Bu köylerin altyapı su ve kanalizasyon işleri büyükşehir belediyeleri tarafından yerine getiriliyor. Bu durumda olan köyünüz yani mahalleniz içinde yine köy yerleşim yerleri için belirlenen kurallar uygulanmaktadır.

Köylerin mahalleye dönüştürülmesi sizin yapı izniniz bakımından bir farklılık göstermeyeceği ise Madde 6/ğ fıkrasında belirtilmiştir ;

ğ) (Ek: 12/7/2013-6495/73 md.) Büyükşehir belediyesi sınırının il sınırı olması nedeniyle mahalleye dönüşen, nüfusu 5.000’in altında kalan ve kırsal yerleşim özelliği devam eden yerlerdeki uygulamalar, büyükşehir belediye meclisince aksine bir karar alınmadıkça, uygulama imar planı yapılıncaya kadar 27 nci madde hükümlerine göre yürütülür

Özellikle İstanbul’da Silivri ilçesi B.Kılıçlı, Çeltik, Danamandıra, Sayalar, Beyciler, Çayırdere, Akören, B. Sinekli, Bekirli, Seymen, Küçük Sinekli, Kurfallı ve Fenerköy olmak üzere buralarda tarla ve arazi alan malikler en azından oturup yaşayabileceği bir ev yapmak istemekte ve vekaleten bu izin aşamalarını yürütülmesini tarafımızdan istemektedirler. İstanbul dışında kalan ve aynı şekilde mahalleye dönüştürülen diğer tüm mahalle (köy) ler içinde aynı şekilde kurallar benimsenmiştir.

Peki Köy Yerleşik Alanı Dışında Kalan Yapılar için Şartlar ;

Bu durumda ise yapı ruhsatı almak gerekmektedir.  Ayrıca köy nüfusuna kayıtlı olmayan kişilerinde bu şekilde yapacağı konut ve yapıların yapı ruhsatına tabi olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu yapıların 3030 sayılı Kanun Kapsamında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin ilgili hükümlerine uyulur.  Ancak şunu da belirtelim köy yerleşik alanı dışında yer alan arazinizin köy yerleşik alanına 100 metre uzaklıkta olması halinde de yapı ruhsatı alınmadan başvuru yapılabilmektedir. Çünkü imar kanunu 27. Madde “Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut” şeklinde belirtmiştir.

Cezalar

Köy yerleşik alanı içerisinde inşaa edeceğiniz yapının tüm projelerini valilik tarafından aldığınız izinlerden sonra muhtardan onay alınmadan yapılması halinde 300 tl idari para cezası verilir. Ancak Bu yapılardaki diğer aykırılıklar ve ruhsata tabi tarım ve hayvancılık maksatlı yapılardaki aykırılıklar için verilecek olan idari para cezası, üçyüz Türk Lirasından az olmamak üzere, ikinci fıkraya göre hesaplanan toplam ceza miktarının beşte biri olarak uygulanır.

 

Ziyaretçi Yorumları - 55 Yorum
 1. seda dedi ki:

  iyi günler köye yaptığım ev için önceden projemi bildirmedim ve ceza aldım. evim için yıkım kararı gelir mi

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Para cezasının ne şekilde uygulandığı hangi maddeden ötürü uygulandığına bakmak gerekir.

  2. Murat osmanoglu dedi ki:

   İyi günler kırsal yerleşim bölgesinde prefabrike ev yaptım ama izin almadım yıkım kararı gelir mi

 2. mustafa dedi ki:

  Köy içinde üstünde betonarme bina bulunan 5 dönümlük niteliği tarla vasfında olan bir yerin hisseler halinde satışının yapılması mümkün mü hocam?

  1. EKREM micaz dedi ki:

   Köye 2 odalı ev yapmak istiyorum elektrik su veriyorlar

  2. Şükrü d dedi ki:

   Köy yerleşik alanı dışında hisse tapulu bir tarlaya ev yaptım tapusunu alabilirmiyim

 3. Sinan Şahin dedi ki:

  Slm, hocam, yamaç arazide köy icme suyu deposu, arka üst tarafına ev yapılır mı? foseptik çukuru, açılır mı? parsel sınırından ne kadar çekmek gerekir?

 4. Ziya ayten dedi ki:

  Merhaba, köy yerleşik alanı içinde 50 m2 betonarme Bahçe evimiz var. Ev bitmiş durumda. Bunun için valilikten ruhsat alabilirmiyim?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Normalde öncesinde alınması gerekiyordu.

   1. Orhan Yılmaz dedi ki:

    Köy içinde bulunan bahceye mustemilat depo şeklinde kullanılmak üzere konteyner koysak izni kimden ve nasıl alırız

 5. Abdullah dedi ki:

  Köy içi tarla diye geçen yolu ve bitişiğinde evler olan araziye ev yapılabilir?

 6. Emin dedi ki:

  Teyfik bey iyi günler bir sorum olacaktı şimdi ben ikamet etmediğim bir köy’de bir arazi(tarla değil) alacağım bu arazi köy yerleşim alanının içerisinde (2 çapraz kadastro yolu bulunmakta) bu konuyla ilgili mevzuata baktım da ev yapabilmem için orada eskiden beri ikamet etmem gerektiğini yazıyor bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

 7. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Köy yerleşik alanının 180m dışında arsam var yanında ruhsatlı evler olmasına rağmen bana izin ev için vermiyorlar ne yapabilirim

 8. Hakkı dedi ki:

  Tevfik Bey, 3194 Sayılı Kanunda yapılan son değişiklikler köyde yeni ev yapacaklara avantaj sağlıyor mu? Saygılar sunarım.

 9. Ali dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ;
  Koyumuze ev yapmak icin belediyenin imar bolumunden gerekli evrak listesini aldik , evraklarimizi hazirladik yanliz koy muhtari kisisel nedenlerden dolayi izin kagidina imza atmadi. Koy muhtari izin vermeden ev yapamayacakmiyim? Iyi calismalar.

 10. mehtap dedi ki:

  Merhaba teyfik bey sizinle yüzyüze iletişime geçmemiz mümkün olabilirmi.

 11. İlknur dedi ki:

  Merhabalar, biz evimizi amcamın arazisine yakın şekilde yapmışız. Aramızda sadece 1,5 metre var. Tapuyu ortak yapmak dışında başka bir çözümü var mıdır bunun?

 12. Gül dedi ki:

  Merhabalar amcam koyde babamin müstereki olduğu araziye muhtarla iş birligi yaparak iznimiz olmadigi halde ev yapim izni alip ev yapmiştie bu arazide bir evde olmasina ragmen evin yıkılacağini söyleyerek bu evraklarda babamın imzasini taklit etmistir imza sahteciliginden suç duyurusunda bulundum fakat takipsizlik karari cikarildi itiraz etmek icin illa o sehre mi gitmem lazim nasil bir dilekçe yazip yol izlemeliyim o evde imza sahteciliginin yapıldigini kaçak ev statusune dusurmek icin

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   İmza sahteciliği olmadan sadece imar barışında beyanda bulunarak işlem yapmış olabilir. İmar barışı başvurusu için babanızın yerinize imza atmasına gerek yoktu. Ama bunu önce öğrenin imar barışından faydalanmışsa müşterek ise o yer sizin haberiniz olmadığı için çevre bakanlığına bildirim yapıp o yapı kayıt belgesini iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

 13. Mustafa dedi ki:

  Baba evinin bulunduğu parsele çocukları iki, üç ev daha yapabilir mi? Şartları var mı?

 14. Emel Tuna dedi ki:

  Tevfik bey tabuda ‘kargir ahir ve arsasi ‘yazan araziye ev yapılabilir mi?Onu ev ve arsasi olarak degistirebilirmiyiz acaba?bize olmaz dediler bi oluru var mi acaba

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeden güncel tapu durumunu alıp ona göre hareket edin

  2. Elif dedi ki:

   Merhaba tefik bey benim köyde 350 metre yerim var ev yapmak istiyorum ama bir kısmı yerleşik alan içinde geri kalan kısmı dışarda deniyor projemin her şeyini hazirldım şimdi ruhsat ve izin almamışin diyorlar ben aydınlatırsanız sevinirim teşekürler

 15. Emre dedi ki:

  Geçit izni alındığında ahır ve prefabrik ev için ruhsat alınır mı?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Alakasız konular

 16. ali dedi ki:

  kadastro çalişması yapılmamış köyde ev yaptim komşudan ve yoldan 1 metre çekilmiş yıkım kararı gelirmi

 17. Omer dedi ki:

  Köy harman yerine ev yapılabilir mi

  1. Mert b dedi ki:

   Merhabalar köyde bulunun Arazimin yanındaki komşum kaçak ev yapmış bulunmaktadir yapmış olduğu ev arazisinin sınırına yapmış bulunmaktadır ne yapmak gerekir teşekkürler

 18. Mehmet dedi ki:

  Tevfik bey, tarlaya ev yaptım kamu davası açılır mi

 19. Zöhre şah dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey köydeki tapulu arsamiza ev yaptık şuan kaçak yapi olarak mı gözüküyor kimlerden ve nerden izin alınmalı. Ev in yikilmadan izni nasıl alinir

 20. Yusuf dedi ki:

  Tevfik bey kolay gelsin benim sorum köye ev yaptırıyorum bir inşaat firması aracılığı ile herhangi bir inşaat kazandı da sorumluluk nasıl olacak herhangi bir dilekçe yazıp inşaat firması yetkili imzalasa benim açımdan sorunlar kalkar mı ya da nasıl bir yol izlemeliyim tesekkurler

 21. Erdem dedi ki:

  Merhaba.bahçe tapusu olan 175m2 yere ev yapilabilirmi.elektrik ve suyu mevcut..en fazla kaç m2 ev yapilabilir

 22. Arif Ö dedi ki:

  Tevfik bey köye 50 metre mesafede arazim var buraya ev yapmak istedim müracaat ettim yalnız 50 metre uzak olduğu için yüksek masraf istendi köy dışı olduğu için 50 metre ne yapman gerekiyor

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediye varsa belediyeye yoksa valiliğe başvuru yapın.

  2. Seher dedi ki:

   Onay için müraacatınızı nereye yaptınız acaba? Hangi kuruma?

 23. Birsen dedi ki:

  Daha evvel belediyelikken sonradan mahalle olan bir yerden iki katlı bir ev satın aldım. Bu evin üzerine teras kat cikabilirmiyim.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Belediyeye sorun.

 24. zeynep dedi ki:

  köyümde arsa vasfında taşınmaz üzerinde 2 katlı kagir ve arsası var. 413 m2 arsa ve 2 ortaklı Bu taşınmaza kat mülkiyeti kurulurmu teşekkürler

 25. tekilay dedi ki:

  Merhabalar,
  Köy yerleşik alanı civarı sınırları için tespit edilebilecek azami mesafe 300 m.’ye çıkartıldı. Köy içi mevkiinde Tarla vasfındaki yere en yakın yapı, kadastro kayıtlarında “Bahçeli Ahşap Dam” olarak görünmekte. 300 metre sınır köşesi ölçümü için bu Ahşap Dam yapısı baz alınabilir mi?
  İkinci olarak, tarla 2 dönüm, bu yapı baz alınırsa 300 metre sınırı içerisinde kalan yaklaşık alan 500 m2, bu alana ev yapılabilmesi için ilgili alanı ifraz mı yapılmalı? Teşekkürler.

 26. Seher dedi ki:

  Merhaba. Benim tarla vasfında köy yerleşik alan dışındaki (90mt mesafede) arazime ev yapmak istiyorum bunun için izlemem gereken yol nedir ve masrafı nekadar olur ortalama?

 27. hasan dedi ki:

  Sayın Av. Tevfik bey merhaba;
  Köy kütüğünden olmayan,köyde ikamet etmeyen bir şahıs köyümüzden tarla satın almıştır.Bu tarlaya ev yapacagı duyumunu aldık.Tarla alma sebebi köyümüzün meralarında,çayırlarında davar sürüsü otlatmak.
  Biz bu kişinin ne köyümüzde barınmasını istiyoruz,nede meralarımızı kullanmasını.Kendi hayvanlarımıza ancak yetiyor.Nasıl haklarımız vardır,ne yapmalıyız,ev yapması,meralarımızı kullanması hakkı mıdır?
  Bu kişiye karşı nasıl bir yasal haklarımız vardır.

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bilmiyorum bir başka avukata sormanızı tavsiye ederim

 28. Tevfik avci dedi ki:

  Tevfik bey merhaba koyde evim var komşumun evi eski yikip yenisini yaptıracak.eski evi benim arsama sıfır yapılmış yine sıfır yaptırmak istiyor arsama sıfır yaklasabilirmi yaklaşırsa cam acabilirmi eğer sıfır yaparsa ben itiraz için nasıl bir yol izlerim selâmlar.

 29. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey köyümüz 1 Ocak itibariyle kırsal mahalleye geçti bende satın aldığım kişinin ruhsat aldığı (zemini ruhsatlı) yere zeminin üstüne 40 M2 iki kat ev yaptım yıkım kararı gelirmi

 30. Hamide dedi ki:

  İyi Aksamalar tevikbey biz kayipederimin evini ustne ev yaptık izin verdi tapu yok diye biliyorum köy yerinde ilerde kardeşler hak istememişti için neler yapabiliriz lütfen yardımcı olur musunuz elektrik saati bizim adımıza olucak. Lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim

 31. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba Tevfik Bey, köye yaptırdığımız ev edevlette halen arsa olarak gözüküyor ve adres bilgisi çıkmadığı için elektrik bağlatamıyoruz, ne yapmamız gerekli? Mütahit yapı izin belgelerini çıkarttırmıştı. Teşekkür ederim.

  1. Ahmet dedi ki:

   Büyükşehir ise belediye değil ise il özel idaresinden yapı izninize binaen numarataj talep ediniz. Yapı izninizdeki niteliğe göre numarataj(mesken-işyeri-vs. ) tanımlanacaktır.

 32. Ahmet dedi ki:

  İmar kanunu 27. Maddede “ Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak … binası gibi yapılar için yapı ruhsatı aranmaz…” denilmekte.
  Öte yandan Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği 43. Maddede “ Köy ve mezraların yerleşik alanı ve civarı ile kırsal yerleşik alanlar ve civarının tespiti, …” diye devam eder ve devamında “ Aynı köyün mülki sınırları içinde kalmakla birlikte köy yerleşik alanı ile civarının dışında kalan mezralarda mevcut köy ortak yapıları yok ise yerleşik alan ve civarı tespiti yapılamaz.” denilmekte.
  Sorum şu – benim arazim a köyünün b mezrasında. Mezranın ortak yapısı yok bu sebeple yerleşik alan ve civarıda yok. Ben ev yapmak istediğimde yapı ruhsatına mı tabiyim, yoksa değil miyim? Yapı ruhsatına tabi isem kanun maddesi ile yönetmelik maddesi çelişmiyor mu? Değilsem hangi yol izlenecek. Ayrıca kanunda “ köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda…” diye anılmışken yönetmelikte “ Köy ve mezraların yerleşik alanı ve civarı ile kırsal yerleşik alanlar ve civarının tespiti…” denilerek kanunundaki mezralara tanınan serbestiyetlik engellenmiş midir?

 33. Funda dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey 18 yıl önce köyde evimiz yandı arsamız tapulu köye gitmek istiyoruz tarlalarımız var evimiz yok belediye değil köy izin ve ruhsat gereklimi yardımınız için teşekkür ederim

  1. Aysel B dedi ki:

   Merhaba Teyfik bey öncelikle bize yardımcı oldugunuz icin tşk ederim
   Ben 12 dönüm köy dışındaki tarlama ev yaptım 100 m2 orda hayvanlarımla ve tarımla ugraşacagım cifcilik belgemde var buna ceza ve yıkım gelirmi ?
   Muhtar bey biliyor kücük bir köy ayrıca ben köyde kayıtlıyım evi bir inşaat firması yaptı ceza onada gelirmi

 34. Nazmi dedi ki:

  Köy yerinde babamın evi var ve tapu hisseli ev çok eskiden yapıldığı için tabu da ev görünmüyor.Ben bu evin üzerine kat atıp çatı yapsam cezai işlem uglanir mi ve ruhsat işlemini yapamıyorum aynı tapu içinde 2 ev görünüyor.Ben nasıl bir yol izlemem gerek şikayet olursa sıkıntıya girmeden bu evi nasıl yaparım

 35. yasar dedi ki:

  merhaba ben köylerde evi harebe olmuş yıkılmış bir arsa alıp yeni bir çelik ev kurmak istesem olurmu yaptırabilirmiyim mesela muhtardan ve vallikten gereken izni alabilirmiyim

 36. Ramazan dedi ki:

  725 metre duvarı çevrilmiş. İmar izni olan parselime ev yapsam 50 METRE kare yıkarlar mı

 37. Eyüp Ç dedi ki:

  Köy e yakın arazime projeli 2 kat ev yapmaya başladım projem i belediyeye verdim onayladı fakat arazime giden yol yağışlarda bozuldu ve ben arazime gidemiyorum belediye bız yapmak zorunda değiliz diyor nasil bir yol izlemeleiyim

 38. Seda dedi ki:

  Tevfik bey merhaba, umarım görür ve cevap yazarsınız. Büyükşehire bağlı 180 nüfuslu bir köyde 11 dönüm yola cephe, camiye kuş uçuşu 220 m son eve 100 m. Sınır olan tarlam var. Plansız alanlar yönetmeliğine göre 300 m içinde kalıyorum. Ancak belediye yapı için izin vermiyor. Tarım ve belediyeye dilekçe yazdık red cevabı alırsınız dedi. Bu durumda yasa bu belediye tarafından uygulanmıyor. Ne yapmamız, nasıl bir yol izlememiz gerekli. Kanunsuz bir iş yapmak istemiyoruz. Teşekkürler

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp