Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Köy Yerinde Ev Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Köy Yerinde Ev Yapmak İçin Gerekli Şartlar

İmar mevzuatı ve imar kanunu çerçevesinde yapılacak bütün proje ve yapıların kayıt altına alınması benimsenmiştir. Yeni bir arazide ev yapmanın harcı ve diğer gerekli belgeleri edinmenin hem ekonomik hemde zaman açısından zorluklukları haliyle mevcut durumdadır. Bu sebeple Köy yerinde yapılacak konutların biraz daha kolaylaştırılması hedeflenmiştir.

Köy yerinde konut ( yapı ) uygulamasını 2 farklı şekilde incelemek gerekmektedir;

Köy Yerleşik Alanı içinde Yapılacak Yapılar

Köy yerleşik alanı içerisinde yer alan araziniz üstünde yapılacak yapılar için 3194 sayılı imar mevzuatı Madde 27 şöyledir ;

Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut, entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, köy fırını, köy kahvesi, köy lokantası, tanıtım ve teşhir büfeleri ve köy halkı tarafından kuru-lan ve işletilen kooperatiflerin işletme binası gibi yapılar için yapı ruhsatı aranmaz. Ancak etüt ve projelerinin valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması ve bu yapıların yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olması zorunludur. Etüt ve projelerin sorumluluğumüellifi olan mimar ve mühendislere aittir. Bu yapılar valilikçe ulusal adres bilgi sistemine ve kadastro planlarına işlenir. Köy yerleşik alan sınırları dışında kalan ve entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapıların yapı ruhsatı alınarak inşa edilmesi zorunludur. Tarım ve hayvancılık amaçlı yapıların denetimine yönelik fennî mesuliyet 28 inci madde hü-kümlerine göre mimar ve mühendislerce üstlenilir.

İmar kanunu detaya inmeden daha genel bir kural koyarak köy yerleşik yerinde ne şekilde yapı, konut yapılacağını ve diğer yapılarında hangi şartlarda yapacağını belirtmiştir.  3194 sayılı imar kanunundan daha özel olarak düzenlenmiş hali yönetmelikle belirlenmiştir. PLANSIZ ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ’ne göre ise;

Madde 57- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile müştemilat binaları yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra, muhtarlıkça izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.

İnşa edilen yapının fen ve sağlık kurallarına uygunluğu İmar Kanununun 30 uncu maddesine göre valiliklerce belirlenir.

Valilikler, talep halinde köy yerleşik alanlarında yapılacak yapılar için, yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun olarak üretilmiş projeleri temin edebilirler.

genel olarak her 2 maddede ortak olan ve köy yerinde yapılacak şartlar şöyle belirtilmiştir. Ev yapmak isteyen veya diğer kanunda belirtilen köyün ihtiyaçlarını karşılayacak yapıları inşaat etmek isteyen kişiler için yapı ruhsatına  gerek görmemiştir. Ancak yapı izninin alınmasını şart koymuştur.

Ancak etüt ve projelerinin valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması ve bu yapıların yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olması zorunludur.

Bu maddenin açıklamasına göre inşa edilecek yapının projelerinin hazırlatılıp valiliklerce uygunluk alınmasının ardından muhtarlıklardan ayrıca izin alınması gerekecektir.

Köyümüz Mahalleye Dönüştürüldü Yapı İzninde Bir farklılık olur mu?
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği bazı köyler mahallelere dönüştürüldü. Bu köylerin altyapı su ve kanalizasyon işleri büyükşehir belediyeleri tarafından yerine getiriliyor. Bu durumda olan köyünüz yani mahalleniz içinde yine köy yerleşim yerleri için belirlenen kurallar uygulanmaktadır.

Köylerin mahalleye dönüştürülmesi sizin yapı izniniz bakımından bir farklılık göstermeyeceği ise Madde 6/ğ fıkrasında belirtilmiştir ;

ğ) (Ek: 12/7/2013-6495/73 md.) Büyükşehir belediyesi sınırının il sınırı olması nedeniyle mahalleye dönüşen, nüfusu 5.000’in altında kalan ve kırsal yerleşim özelliği devam eden yerlerdeki uygulamalar, büyükşehir belediye meclisince aksine bir karar alınmadıkça, uygulama imar planı yapılıncaya kadar 27 nci madde hükümlerine göre yürütülür

Özellikle İstanbul’da Silivri ilçesi B.Kılıçlı, Çeltik, Danamandıra, Sayalar, Beyciler, Çayırdere, Akören, B. Sinekli, Bekirli, Seymen, Küçük Sinekli, Kurfallı ve Fenerköy olmak üzere buralarda tarla ve arazi alan malikler en azından oturup yaşayabileceği bir ev yapmak istemekte ve vekaleten bu izin aşamalarını yürütülmesini tarafımızdan istemektedirler. İstanbul dışında kalan ve aynı şekilde mahalleye dönüştürülen diğer tüm mahalle (köy) ler içinde aynı şekilde kurallar benimsenmiştir.

Peki Köy Yerleşik Alanı Dışında Kalan Yapılar için Şartlar ;

Bu durumda ise yapı ruhsatı almak gerekmektedir.  Ayrıca köy nüfusuna kayıtlı olmayan kişilerinde bu şekilde yapacağı konut ve yapıların yapı ruhsatına tabi olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu yapıların 3030 sayılı Kanun Kapsamında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin ilgili hükümlerine uyulur.  Ancak şunu da belirtelim köy yerleşik alanı dışında yer alan arazinizin köy yerleşik alanına 100 metre uzaklıkta olması halinde de yapı ruhsatı alınmadan başvuru yapılabilmektedir. Çünkü imar kanunu 27. Madde “Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut” şeklinde belirtmiştir.

Cezalar

Köy yerleşik alanı içerisinde inşaa edeceğiniz yapının tüm projelerini valilik tarafından aldığınız izinlerden sonra muhtardan onay alınmadan yapılması halinde 300 tl idari para cezası verilir. Ancak Bu yapılardaki diğer aykırılıklar ve ruhsata tabi tarım ve hayvancılık maksatlı yapılardaki aykırılıklar için verilecek olan idari para cezası, üçyüz Türk Lirasından az olmamak üzere, ikinci fıkraya göre hesaplanan toplam ceza miktarının beşte biri olarak uygulanır.

 

Ziyaretçi Yorumları - 15 Yorum
 1. seda dedi ki:

  iyi günler köye yaptığım ev için önceden projemi bildirmedim ve ceza aldım. evim için yıkım kararı gelir mi

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Para cezasının ne şekilde uygulandığı hangi maddeden ötürü uygulandığına bakmak gerekir.

  2. Murat osmanoglu dedi ki:

   İyi günler kırsal yerleşim bölgesinde prefabrike ev yaptım ama izin almadım yıkım kararı gelir mi

 2. mustafa dedi ki:

  Köy içinde üstünde betonarme bina bulunan 5 dönümlük niteliği tarla vasfında olan bir yerin hisseler halinde satışının yapılması mümkün mü hocam?

  1. EKREM micaz dedi ki:

   Köye 2 odalı ev yapmak istiyorum elektrik su veriyorlar

 3. Sinan Şahin dedi ki:

  Slm, hocam, yamaç arazide köy icme suyu deposu, arka üst tarafına ev yapılır mı? foseptik çukuru, açılır mı? parsel sınırından ne kadar çekmek gerekir?

 4. Ziya ayten dedi ki:

  Merhaba, köy yerleşik alanı içinde 50 m2 betonarme Bahçe evimiz var. Ev bitmiş durumda. Bunun için valilikten ruhsat alabilirmiyim?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Normalde öncesinde alınması gerekiyordu.

 5. Abdullah dedi ki:

  Köy içi tarla diye geçen yolu ve bitişiğinde evler olan araziye ev yapılabilir?

 6. Emin dedi ki:

  Teyfik bey iyi günler bir sorum olacaktı şimdi ben ikamet etmediğim bir köy’de bir arazi(tarla değil) alacağım bu arazi köy yerleşim alanının içerisinde (2 çapraz kadastro yolu bulunmakta) bu konuyla ilgili mevzuata baktım da ev yapabilmem için orada eskiden beri ikamet etmem gerektiğini yazıyor bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

 7. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Köy yerleşik alanının 180m dışında arsam var yanında ruhsatlı evler olmasına rağmen bana izin ev için vermiyorlar ne yapabilirim

 8. Hakkı dedi ki:

  Tevfik Bey, 3194 Sayılı Kanunda yapılan son değişiklikler köyde yeni ev yapacaklara avantaj sağlıyor mu? Saygılar sunarım.

 9. Ali dedi ki:

  Merhaba Tevfik bey ;
  Koyumuze ev yapmak icin belediyenin imar bolumunden gerekli evrak listesini aldik , evraklarimizi hazirladik yanliz koy muhtari kisisel nedenlerden dolayi izin kagidina imza atmadi. Koy muhtari izin vermeden ev yapamayacakmiyim? Iyi calismalar.

 10. mehtap dedi ki:

  Merhaba teyfik bey sizinle yüzyüze iletişime geçmemiz mümkün olabilirmi.

 11. İlknur dedi ki:

  Merhabalar, biz evimizi amcamın arazisine yakın şekilde yapmışız. Aramızda sadece 1,5 metre var. Tapuyu ortak yapmak dışında başka bir çözümü var mıdır bunun?

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.