Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Belgesiz Alacağımı Tahsil Edemiyorum

27.01.2019
Belgesiz Alacağımı Tahsil Edemiyorum

Günlük ticari hayatımızda belge karşılığı veya fatura bedelerine karşılık alacaklarımız olduğu gibi hayatın olağan akışında belgesiz alacaklarımızda olabilmektedir. Kimi alacaklarımız hizmet gerçekleştirmişizdir kimisinde elden borç verilmiştir.
Kanunlarımız konusu para olan alacaklarımızda bizlere özen yükümlülüğü göstermiştir. Eğer ki alacaklarımızın karşılığı olarak elimizde bir çek veya bir senet yoksa hukuki süreci harekete geçiremeyeceğimiz anlamını da taşımamaktadır.
Eğer ki belgesi olmayan bir alacağınız var ise icra takibi yapabilirsiniz. İlamsız takip açabilir ve örnek 7 ile alacağınızı isteyebilirsiniz. Eğer ki borçlu 7 gün içerisinde itiraz etmez ise borç uhdesinde sayılmış olup alacağımıza ilişkin haciz işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz.
Bu gibi borçlular sizlerin bu makaleyi incelediği gibi onlarda emin olun bu makaleyi okuyorlar sizinle birlikte..
Eğer ki borçlu bu defi hakkını kötü niyetli bir şekilde kullanırsa ve sizde bunu ispatlayabilecek delilleriniz var ise karşı taraf kötü niyet tazminatı mahkum edilecektir.
İlamsız takipler itiraz edildiğinde durduğu için kötü niyetli kişilerin bu itiraz yoluna başvuru yapması halinde kanun koyucu kötü niyet tazminatına hükmedilmesini sağlamıştır. Tabi öncelikle kötü niyet tazminatını talep etmiş olmalıyız.
Kötü niyetli borçlu kötü niyet tazminatının yanı sıra ayrıca itirazın iptali davasındaki yargılama giderleri ile alacaklı avukat ile temsil edilmiş ise avukatlık ücreti de ödeyecektir.
Bu sebeple itirazın iptali davasında şahit ve diğer bütün belgelerinizle birlikte başvurup davanızı talep edebilirsiniz.

Ancak her ne sebeple olursa olun günümüzde senet ve çek alacaklarının takibi bile çok güç durumdayken elinizde yinede bunlardan biri olmasına imtina göstermeniz yararınıza olacaktır.
Borç verecekseniz kendi hesabına, açıklamasına borç ve şu tarihte geri ödenmek üzere diye yazmanız, bir mal karşılığı ödeme gönderecekseniz yine elden vermek yerine bankadan gönderip açıklama kısmına hangi mal ile ilgili ödeme yaptığınızı belirtmeniz hukuki anlaşmazlığınızda alacacağını belgelemeniz açısından faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Ramazan FURAN dedi ki:

    Birine borç para verirken senet dışında ne imzalatmalıyım ki paramı tekrar tahsil edebileyim?

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.