Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Belgesiz Alacağımı Tahsil Edemiyorum

27.01.2019
Belgesiz Alacağımı Tahsil Edemiyorum

Günlük ticari hayatımızda belge karşılığı veya fatura bedelerine karşılık alacaklarımız olduğu gibi hayatın olağan akışında belgesiz alacaklarımızda olabilmektedir. Kimi alacaklarımız hizmet gerçekleştirmişizdir kimisinde elden borç verilmiştir.
Kanunlarımız konusu para olan alacaklarımızda bizlere özen yükümlülüğü göstermiştir. Eğer ki alacaklarımızın karşılığı olarak elimizde bir çek veya bir senet yoksa hukuki süreci harekete geçiremeyeceğimiz anlamını da taşımamaktadır.
Eğer ki belgesi olmayan bir alacağınız var ise icra takibi yapabilirsiniz. İlamsız takip açabilir ve örnek 7 ile alacağınızı isteyebilirsiniz. Eğer ki borçlu 7 gün içerisinde itiraz etmez ise borç uhdesinde sayılmış olup alacağımıza ilişkin haciz işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz.
Bu gibi borçlular sizlerin bu makaleyi incelediği gibi onlarda emin olun bu makaleyi okuyorlar sizinle birlikte..
Eğer ki borçlu bu defi hakkını kötü niyetli bir şekilde kullanırsa ve sizde bunu ispatlayabilecek delilleriniz var ise karşı taraf kötü niyet tazminatı mahkum edilecektir.
İlamsız takipler itiraz edildiğinde durduğu için kötü niyetli kişilerin bu itiraz yoluna başvuru yapması halinde kanun koyucu kötü niyet tazminatına hükmedilmesini sağlamıştır. Tabi öncelikle kötü niyet tazminatını talep etmiş olmalıyız.
Kötü niyetli borçlu kötü niyet tazminatının yanı sıra ayrıca itirazın iptali davasındaki yargılama giderleri ile alacaklı avukat ile temsil edilmiş ise avukatlık ücreti de ödeyecektir.
Bu sebeple itirazın iptali davasında şahit ve diğer bütün belgelerinizle birlikte başvurup davanızı talep edebilirsiniz.

Ancak her ne sebeple olursa olun günümüzde senet ve çek alacaklarının takibi bile çok güç durumdayken elinizde yinede bunlardan biri olmasına imtina göstermeniz yararınıza olacaktır.
Borç verecekseniz kendi hesabına, açıklamasına borç ve şu tarihte geri ödenmek üzere diye yazmanız, bir mal karşılığı ödeme gönderecekseniz yine elden vermek yerine bankadan gönderip açıklama kısmına hangi mal ile ilgili ödeme yaptığınızı belirtmeniz hukuki anlaşmazlığınızda alacacağını belgelemeniz açısından faydalı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Ramazan FURAN dedi ki:

  Birine borç para verirken senet dışında ne imzalatmalıyım ki paramı tekrar tahsil edebileyim?

 2. Sibel Çağlar dedi ki:

  Mrb. Bir kişinin adlı para cezası vardı benden rica etti yoksa cezaevine girecekti bilezigimi bozdurup ödedim bana söz verdi 1 haftada ödeyecem diye ne telefonlarıma bakıyor nede paramı veriyor ne yapmam lazım bana lütfen yardımcı olun teşekkür ederim şimdiden

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Durumu yoktur idare edin

   1. Gökçe kocak dedi ki:

    Merhaba birinden evraksiz alacağım var avukat tutmalimiyim nasıl yol izlemeliyim

 3. Ahmet dedi ki:

  Merhaba avukat bey ben bir kafe isletmecisiyim 2020 mart ayında bir insaat firmasının usta başı benim yanıma gelip kendilerine yemek vermemi istediler patronları şehir dışında olduğu için patronları benimle telefonda konuşarak işçilerine yemek vermemi ödemeyi de haftalık yapacağını soyledi 1 hafta sonra bana ödeme yapmadılar ben de bunun üzerine yemek vermeyi bıraktım

 4. Es dedi ki:

  Merhaba babamın fındık borcu var süresi geçti karşı taraf mahkemeye 10bin yerine 19 bin TL olarak vermiş senet gibi bişey yok belki kağıda tutar ve zaman yazılmış olabilir ne olur siz?

 5. Ahmet kilinc dedi ki:

  Selam ben bir müteahhide iş yaptım 7000 TL karşılığında sözleşme yapalım dedim �şin başında Abi ne gerek var dedi 7000 TL için ben de işin yarısını da yarısını alırım dedim tamamında da tamamını alırım dedim Tamam dedi işin yarısına geldim para istedim bugün yarın beni oyaladı işi bitirdim parayı vermedi Normalde iş bitiminde para konuştuk bir galericinin Galeri dükkanını restore ettik hukuki olarak ne yapabilirim Şimdiden teşekkürler

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.