Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Senetli Alacağımı Alamıyorum

27.01.2019
Senetli Alacağımı Alamıyorum

Bugün kambiyo senet vasfına haiz alacakların tahsiline ilişkin yazı yazmak istedim. Ticaret kanununda düzenlenmiş olan kambiyo senetleri alacak ispatı için oldukça tahsil kabiliyetini kolaylaştıran evraklardır. Nitekim ticaret yapmanın oldukça zor olduğu bir dönemde hem vergi yükü hem de genel ekonomik sıkıntıların yanı sıra kötü niyetli insanların varlığı ve git gide sayısının artıyor olması da ticaretin akışını bozan etkenlerden sayabiliriz. Kanunlarımız alacaklıya daha özen ve dikkat yükümlülüğü getirdiği için maalesef ki borçlulardan kimi kötü niyetli kişiler bu konuları suistimal edebilmektedirler.

Kanuni terimler yerine genel tecrübelerimi insanların anlayabileceği şekilde anlattığımdan ötürü kanun maddelerini yazmıyorum.

Değerli okurlar her senet veya çek kambiyo vasfı taşır gibi bir kuralda yoktur. Eğer ki alacak vadesi 3 yılı geçmişse burada artık kambiyo vasfı aramamız da mümkün olmayacaktır. Öyleyse elimizde senet var ve vadesi geçmiş ise alacaklı olduğunuz kişi arasındaki hukukunuzu da göz önüne alıp makul bir süreden sonra hiç zaman geciktirmeden icra takibine başvuru yapmanız alacağınızı tahsil etmeniz açısından büyük bir öneme sahip olduğunu bilmenizi istiyorum. Çünkü her ne kadar tanıdığınızı düşünsenizde insanların daha sonra nasıl bir yol izleyeceğini bilemezsiniz. Kimi kötü niyetli borçlular inanın tecrübeli bir avukattan kendisini daha tecrübeli görür ve bununla da övünür. Eğer borçlunun adına bir menkul veya gayrimenkul mal varsa bunlara sizin alacağınızla ilgili bir haciz şerhi eklenirse daha sonra icra dairesi kanalıyla istediğiniz satış işleminde malın satımından elde edilen miktarlar haciz sırası cetveline göre yapılacaktır. Burada geciktirdiğiniz 1 gün dolayısıyla bile sizden önce bulunan dosya sizden önce alacağını alacaktır.

İcra takiplerini kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi bir avukat yardımıyla da yapabileceğinizi unutmayın. Ancak hak kaybı yaşamamanız için bir avukat vasıtasıyla icra takiplerini yürütmeniz sizin yararınıza olacaktır. İcra takiplerinde usül ve süreler çok önemlidir. Bu sürelerin takibini yapabilmeniz güç olsa da bilseniz dahi günlük yaşam şartları dahilinde unutmanız da olası bir ihtimaldir.

Kambiyo senet alacaklarında örnek 10 takip talebiyle kambiyo senetlerine mahsus icra takibi yapılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Mehmet emin dedi ki:

  Merhabalar, benim 10000. Tl lik alacagım senet vardı vadesi geçti bankadan protesto çektirdim şahsın üzerine bi şey çıkmadı .şimdi ne olcak adalet bu kadar yavaşki borçlu olanı koruyo evind icra ettirsem eşyalarını annesine göndermiş

 2. murat usluer dedi ki:

  5 yıldır 2 av ukatım oldugu halde 5 araç 4 dairesi olan kişiden alacagımı alamıyorum adaleti nerede aramalıyım

  1. tevfikyi dedi ki:

   Avukatınıza gerekli masrafları verdiğiniz takdirde dairelerin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Haciz sıranızında önemi büyük tabiki. Ancak çoğu zaman müvekkiller gerekli masrafları zamanında ödeyemediği için dosyalar beklemekte ve bunun sorumlusunun da avukat olduğu düşünülmektedir.

 3. Hasan dedi ki:

  Benim kardeşim nitelikli dolandırıcılıkla sulanıyor ve 3aydır yatıyor ama mahkeme günü beli değil ne zaman beli olur

  1. tevfikyi dedi ki:

   Bu başlık icra hukuku adına yazılmış bir makaledir. Dolandırıcılık suçu ile alakalı makaleye yorum yazmanız daha doğru olurdu. Davanın ne zaman açılacağı savcılık tarafından deliller oluşturulup mahkemeye gönderilmesine bağlıdır. Sürecin takibi açısından bir ceza avukatı ile çalışmanızı öneririm.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp