Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Dolandırıldım Ne yapmalıyım ? Nereye Şikayet ?

Dolandırıldım Ne yapmalıyım ? Nereye Şikayet ?

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık yöntemi ve haberleriyle karşılaşıyoruz. Teknoloji ile birlikte dolandırılıcılık faaliyetleri de evrimleşmiş durumda olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle bilişim hukuku alanında işlenen suçlar kategorik olarak telefon dolandırıcılığı ve evlilik vaadiyle dolandırıcılık gibi çeşitlilikle devam etmektedir.

Dolandırıldım Ne Yapmalıyım ?

Dolandırılıcılık suçunun unsurları oluştuğu takdirde adli makamlara şikayet ederek suçun faillerinin bulunmasını ve soruşturma yürütülmesi sağlanabilmektedir. Bu suçun failleri genellikle gerçek kimliklerinin önünde bir gölge kimlik ve rahatlıkla hareket etmektedirler. Bu sebeple her türlü somut veri ileride açılacak soruşturma açısından delil olarak kullanılabilecektir.

Dolandırıldım Nereye Şikayet Edebilirim

Dolandırıldıysanız bir avukat aracılığı ile profesyonel olarak hukuki yardım alıp şikayet edebilirsiniz. Avukatsız olarak sizde şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için;

 • Karakollara
 • Adliyelerden savcılık kanalıyla

şikayet hakkınızı kullabilirsiniz.

Dolandırıldım paramı nasıl geri alabilirim

CMK m.131/1’de “suçtan zarar gören mağdur” ibaresine yer verilmediği, mağdurun ayrıca aynı maddenin ikinci fıkrasında düzenlendiği görülmektedir. Elkoyulan eşyanın suçtan zarar gören mağdura ait olması hali, 131. maddenin 2. fıkrasında düzenlemiştir. Madde bir bütün olarak incelendiğinde, soruşturma aşamasında cumhuriyet savcısının mağdura ait olduğunu tespit ettiği malvarlığını re’sen veya talep üzerine kendisine verebileceği anlaşılmaktadır. Yargılama devam ederken mağdura iadenin yegane istisnası, malvarlığına delil olarak ihtiyaç duyulmasıdır.

Dolandırıcılık Suçu Nedir ?

Türk Ceza Kanunu’na göre dolandırıcılık suçunun tanımı aşağıdaki gibidir;

Madde 157– (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Yani dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için hileli davranışlarla kişinin aldatılması ve yarar sağlanması gerekmektedir.

Emlakçı Dolandırıcılığı

İstanbul Esenyurt ilçesi özellikle konut satışlarının en çok arttığı ilçelerden birisi ve özellikle çoğu kişinin tabelasını asıp inşaat taahhüt yazıp işe başlayarak bazılarınında kişilerden aldığı kaporalar ve sahibinin haberi olmadan daireleri satılıkmış gibi gösterip kişilerden haksız yere menfaat temin edilmektedir. Bu gibi durumlarda dolandırıcılık suçunun unsurlarının oluştuğunu söylememiz gerekiyor.

Sahte Altın Dolandırıcılığı

Sahte gram ve altın içinde karışımlarıyla kuyumcuları dolandırılan kişilerin sayısı özellikle 1 yıldır artmaktadır.

Sahte Tatil Paketi Dolandırıcılığı

Kişilere sahte tatil paketi satma vaadiyle internet yoluyla satışlar yaparak haksız kazanç sağlanmaktadır. Büyük bir şirket kimliği gibi davranarak kullanıcılar üzerinden güven sağladıktan sonra ödeme alan bu dolandırıcılık yöntemi yoludur.

Yargı Mensubu Olarak Tanıtarak Dolandırıcılık

Dolandırıcılar çoğu zaman kendilerini hakim, savcı, polis olarak tanıtıp kişilerden menfaat sağlamaktadır. Hatta avukat ve hakim savcıları dahi dolandırdıkları görülmüştür.

Para Verdim Alamıyorum ?

Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz dolandırıcılık yönteminde hileli bir durum ve sonrasında menfaat olduğunu görüyoruz. Ama birine borç para verdiniz ve sonrasında alamadınız bu durumda direk suç oluşur diyemeyiz. Hukuk davası ile ceza davasını ayırt etmemiz gerekiyor. Eğer borç alan kişi farklı bir şekilde tanıtıp sizden para aldıysa bu halde dolandırıcılık suçu oluşur. Ama sırf ödeme yapamadığı için dolandırıcılık suçu oluşur diyemeyiz.

Ceza Avukatı Dolandırıcılık Suçu

Dolandırıcılık suçunun failleri ile uğraşmak hiç kolay değildir. Hem kanunlardan habersiz olmasından kaynaklı cesaret hemde vurdumduymazlığı ve bu suçu işlemeden önce hazırladığı kılıf dolayısıyla hukukçu olmayan kişilerin bu kişilerle baş edebilmesi zordur. Bunun için bir ceza avukatı vasıtasıyla yardım almanız yararlı olacaktır.

 

 

 

İlgili Makaleler :

 

 

Ziyaretçi Yorumları - 15 Yorum
 1. Dmrrr dedi ki:

  Dolandirildim telefon satış mağduru oldum karakola şikayet ettim 1.5 ay oldu savcılık beni çağırmadı daha varmı ne yapmalıyım

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Çağırır zamanla isterseniz bir avukat eşliğinde dosyanızın takibini sağlayabilirsiniz.

  2. n. dedi ki:

   Merhaba bende bu şekilde dolandırıldım şahısların ismi neydi acaba?

 2. Berat Düz dedi ki:

  Dolandırıldım
  40₺ Bir Satış Sitesi Olduğunu Belirtti
  Tüm Ssleri Numarası Adres Bilgileri Elimde Yardımcı Olursanız Sevinirim

  1. Yusuf dedi ki:

   Merhabalar ben instagramdan bir sipariş verdim ama bana yanlış bir ayakkabı yolladılar büyük ihtimalle kandırdılar ne yapabilirim yardımcı olun lütfen

 3. Dilan dedi ki:

  Mrb bn intarnet üzerinden dolandırırım parami alamk istiyorum bu siteyide kapatmalarını istioru .. yardım edin https://instagram.com/butik_cherryyy

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Gerekli hukuki işlem için telefon ile bilgi vermiştik. Kargo bilgilerinden, dekont ve web siteye ilişkin bilgileri ekte sunarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 4. Aysel dedi ki:

  Pandemiden dolayi evde ıs imkanı veriyoruz diyerek dolandirildim kapora parası aldılar ama şuan bütün iletişimi kestiler yazışmalar hepsi elimde var bana verdikleri iban numarası da elimde ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

 5. Hilal dedi ki:

  Eski sevgilim tarafımdan dolandırıldım araba almak için havale yaptım ve sonra vermedi napabilirim paramı nasıl alabilirim

 6. Hilal dedi ki:

  Kuyumcu tarafından dolandırıldık annemi yaşlı saf görünce kuyumcu 411 Gr aldığını sandığı bileziği 510gr üzerinden satmış ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Hemen bir avukata gidip kamera kaydının incelenmesini isteyin. Maddi imkan yoksa savcılığa şikayet edip kamera kaydının süresinin geçmeden incelenmesini talep edin ki delil kaybolmasın

 7. Kürşat dedi ki:

  Facebook’ta evcil hayvan sahiplenme sayfası üzerinden verilen bir ücretli ilan sonucu , ilanı veren kişiyle iletişim sağlayıp 8 aylık yavru Alman kurdunu pet taksi gönderi ücretide dahil olmak üzere 3000 TL’ye sahiplendim ! Ancak ben parayı gönderdim , karşı taraf yavruyu göndermediği gibi parayıda iade etmedi . Elimde açıklama kısmında “8 Aylık Alman kurdu yavrusu pet taksiyle gönderim yapacak “ ibaresi içerir dekont ve gerek sosyal medya gerekse SMS kayıtları her türlü delil var .Şimdi ben Çimer üzerinden Suç duyurusunda bulundum yeterli midir? Veya ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Savcılığa şikayette bulunun. Son zamanlarda bu evcil hayvan sahiplenme hususunda çokça olmaya başladı. Bilinmedik sitelerden bilinmedik kişilerden bu tür alışveriş yapmayın.

   1. Kürşat dedi ki:

    Teşekkür ederim .

 8. Sngll dedi ki:

  Instagram üzerinden dolandırildim. Adam yerinize oynuyorum kazanıyorsunuz fln gibisine neyse ben de düştüm bu tuzağa ve 5.850 tl gibi bi param gitti tüm yazışmalar dekontlar elimde nasıl bi yol izlemeliyim yardim lütfen!

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.