Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearru

Dolandırıldım Ne yapmalıyım ? Nereye Şikayet ?

Dolandırıldım Ne yapmalıyım ? Nereye Şikayet ?

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık yöntemi ve haberleriyle karşılaşıyoruz. Teknoloji ile birlikte dolandırılıcılık faaliyetleri de evrimleşmiş durumda olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle bilişim hukuku alanında işlenen suçlar kategorik olarak telefon dolandırıcılığı ve evlilik vaadiyle dolandırıcılık gibi çeşitlilikle devam etmektedir.

Dolandırıldım Ne Yapmalıyım ?

Dolandırılıcılık suçunun unsurları oluştuğu takdirde adli makamlara şikayet ederek suçun faillerinin bulunmasını ve soruşturma yürütülmesi sağlanabilmektedir. Bu suçun failleri genellikle gerçek kimliklerinin önünde bir gölge kimlik ve rahatlıkla hareket etmektedirler. Bu sebeple her türlü somut veri ileride açılacak soruşturma açısından delil olarak kullanılabilecektir.

Dolandırıldım Nereye Şikayet Edebilirim

Dolandırıldıysanız bir avukat aracılığı ile profesyonel olarak hukuki yardım alıp şikayet edebilirsiniz. Avukatsız olarak sizde şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için;

  • Karakollara
  • Adliyelerden savcılık kanalıyla

şikayet hakkınızı kullabilirsiniz.

Dolandırıldım paramı nasıl geri alabilirim

CMK m.131/1’de “suçtan zarar gören mağdur” ibaresine yer verilmediği, mağdurun ayrıca aynı maddenin ikinci fıkrasında düzenlendiği görülmektedir. Elkoyulan eşyanın suçtan zarar gören mağdura ait olması hali, 131. maddenin 2. fıkrasında düzenlemiştir. Madde bir bütün olarak incelendiğinde, soruşturma aşamasında cumhuriyet savcısının mağdura ait olduğunu tespit ettiği malvarlığını re’sen veya talep üzerine kendisine verebileceği anlaşılmaktadır. Yargılama devam ederken mağdura iadenin yegane istisnası, malvarlığına delil olarak ihtiyaç duyulmasıdır.

Dolandırıcılık Suçu Nedir ?

Türk Ceza Kanunu’na göre dolandırıcılık suçunun tanımı aşağıdaki gibidir;

Madde 157– (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Yani dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için hileli davranışlarla kişinin aldatılması ve yarar sağlanması gerekmektedir.

Emlakçı Dolandırıcılığı

İstanbul Esenyurt ilçesi özellikle konut satışlarının en çok arttığı ilçelerden birisi ve özellikle çoğu kişinin tabelasını asıp inşaat taahhüt yazıp işe başlayarak bazılarınında kişilerden aldığı kaporalar ve sahibinin haberi olmadan daireleri satılıkmış gibi gösterip kişilerden haksız yere menfaat temin edilmektedir. Bu gibi durumlarda dolandırıcılık suçunun unsurlarının oluştuğunu söylememiz gerekiyor.

Sahte Altın Dolandırıcılığı

Sahte gram ve altın içinde karışımlarıyla kuyumcuları dolandırılan kişilerin sayısı özellikle 1 yıldır artmaktadır.

Sahte Tatil Paketi Dolandırıcılığı

Kişilere sahte tatil paketi satma vaadiyle internet yoluyla satışlar yaparak haksız kazanç sağlanmaktadır. Büyük bir şirket kimliği gibi davranarak kullanıcılar üzerinden güven sağladıktan sonra ödeme alan bu dolandırıcılık yöntemi yoludur.

Yargı Mensubu Olarak Tanıtarak Dolandırıcılık

Dolandırıcılar çoğu zaman kendilerini hakim, savcı, polis olarak tanıtıp kişilerden menfaat sağlamaktadır. Hatta avukat ve hakim savcıları dahi dolandırdıkları görülmüştür.

Para Verdim Alamıyorum ?

Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz dolandırıcılık yönteminde hileli bir durum ve sonrasında menfaat olduğunu görüyoruz. Ama birine borç para verdiniz ve sonrasında alamadınız bu durumda direk suç oluşur diyemeyiz. Hukuk davası ile ceza davasını ayırt etmemiz gerekiyor. Eğer borç alan kişi farklı bir şekilde tanıtıp sizden para aldıysa bu halde dolandırıcılık suçu oluşur. Ama sırf ödeme yapamadığı için dolandırıcılık suçu oluşur diyemeyiz.

Ceza Avukatı Dolandırıcılık Suçu

Dolandırıcılık suçunun failleri ile uğraşmak hiç kolay değildir. Hem kanunlardan habersiz olmasından kaynaklı cesaret hemde vurdumduymazlığı ve bu suçu işlemeden önce hazırladığı kılıf dolayısıyla hukukçu olmayan kişilerin bu kişilerle baş edebilmesi zordur. Bunun için bir ceza avukatı vasıtasıyla yardım almanız yararlı olacaktır.

 

 

 

İlgili Makaleler :

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.