Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Paket Tur Sözleşmesi ve Otel Hukuki Sorumluluk

Paket Tur Sözleşmesi ve Otel Hukuki Sorumluluk

Paket Tur Sözleşmesi Nedir ?

Paket tur sözleşmesi, örnek vermek gerekirse ABC Tur firmasıyla düzenlediğimiz sözleşmedir. Yani bir tur reklamı görüyoruz uçak konaklama ve tur için toplamda 500 euroluk bir kampanyaya katılıp tur firmasıyla sözleşme kurduğumuz anda paket tur sözleşmesi kurulmuş olmaktadır.

Neden Paket Tur Sözleşmesine İhtiyaç Duyuyoruz ?

Tüketicilerin paket tur sözleşmelerini tercih etmesinde bir çok sebep bulunmaktadır. Genellikle yurtdışı turlarda tercih edilen paket tur sözleşmelerinde tüketiciler genelde yurtdışında nereyi,nasıl gezebileceğini bilmemektedirler. Belki dil handikapı bulunuyor. Yurtdışında hangi işletmeyle iletişim kurması gerektiğini bilmiyor. Yani kısaca daha önce bildiği, gezdiği bir yer değilse paket tur sözleşmelerini kurmayı tercih ediliyor.

Paket Tur Sözleşmesi Kiminle Kuruluyor ?

Paket tur sözleşmesinde sorumlu şirketler kimlerdir sorusunun cevabı olarak şunu söyleyebiliriz. Mesela, ABC Tur firması ile düzenlenen paket tur sözleşmesiyle Venedik’e gidilmiş olsun. Venedik’teki otel ABC Tur’a ait bir otel mi değil, uçtuğumuz uçak ABC Tur’a ait bir otel mi hayır. Yani bize aslında sözleşmeden dolayı borcu ifa eden kişiler sözleşmenin tarafı olan kişiler değil. Dolayısıyla sorunun temeli buradan kaynaklanıyor. Siz lüks bir limuzinle yurtdışında alınmayı beklerken otobüsle alındığınızda beklediğiniz uçak yerine bir karavan karşınıza çıkıyorsa işte sorun başladı demektir. Yani sorunumuz sözleşmeyi kurduğumuz ABC Tur firmasıyla ifayı gerçekleştiren kişilerin aynı kişiler olmayaşıdır. Gittiğimiz ülkede vaat edilen otel yok, acente otele ödeme yapmamış otel bizden ödeme talep ediyorsa bu gibi problemler, hatta acente iflas etmişse tüketici gittiği yerde mahsur kalabiliyor. Bu en son haberlere yansımış bir olaydır. 1 yıl içinde 27 bin turist mahsur kaldğı tespit edilmiştir. Bu sebeple tüketicilerin bilinmezlik riskiyle karşı karşıya kalması üzerine paket tur a ilişkin düzenlemeler yapılmış ve böylece tüm bu sebeplerden ötürü ifayı gerçekleştirenlerin ve tüm süreçte yaşanacaklarla ilgili ABC Tur firmasını kusursuz olarak sorumlu tutularak bu riski en aza indirgenmesi amaçlanmıştır.  Yani bu şekliyle ABC Tur firması böylelikle çok iyi bildiği bir otel ile anlaşma yapmalı ki çünkü otelde verilen bayat ekmek veya kötü kahvaltı yüzünden ABC Tur firması sorumlu tutulacaktır. Çok iyi bir uçak firmasıyla anlaşmalıdır ki rötardan bile ABC Tur firması sorumlu olacaktır. Çok iyi bir tur rehberiyle anlaşılmalıdır ki tur rehberi gelmezse tüketiciye manevi tazminat durumunda dahi ABC Tur firması sorumlu tutulacaktır.

Paket Tur İçinde Neler Bulunmalıdır ?

Türk hukukuna göre, ulaşım, konaklama veya diğer bağımsız turizm hizmetlerinden en az 2’sinin bir arada bulunmasıdır. Yani bu üç unsurdan herhangi ikisinin varlığı halinde paket tur vardır diyebiliriz. Mutlaka 24 saatten uzun veya en azından 1 gecelik konaklamayı içermesi lazımdır. Kanunkoyucu 24 saatten daha kısa bir tursa veya gecelik konaklamayı içermiyorsa tüketicinin korunması gereken menfaati daha azdır diyerek bu sözleşmeleri kapsam dışında bırakmıştır.

Paket Tur Sözleşmesi Kapsamında Kaza Sonucu Sorumluluk

Paket tur sözleşmesi kapsamında bir otelin kaydırağının bozuk olmasından ötürü çocuğun düşerek hayatını kaybetmesi durumunda sorumluluk şöyle hesaplanmalıdır. Aile ile tur firması arasında bir sözleşme kurulduğu için öncelikle tur firmasının bir sorumluluğu kesinlikle olmalıdır. Bunun yanında otel, anlaşma yapılan tur firmasının adeta ifa yardımcısı konumunda olduğundan bahisle de tur firmasıyla birlikte otelde sorumlu olacaktır.

Otelin Hukuki Sorumluluğu

Ancak diyelim ki tüketici, otelde barın içinde tartıştığı bir başka müşteriyle kavga sonrası sakat kalması halinde otele bir sorumluluk yüklenebileceği kabul edilmez. Bu aradaki farkı iyi kavramak gerekmektedir. Yani tüketicinin kendi kusuruyla alakalı konularda otelin bir sorumluluğu bulunmaz.  Arada illiyet bağı kesildiği takdirde sorumlulukta ortadan kalkacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp