Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Mağazaların İcra Takibi ile Fazla Faiz Talebi – Tüketici Kanunu Faiz

09.07.2020
Mağazaların İcra Takibi ile Fazla Faiz Talebi – Tüketici Kanunu Faiz

Ülkemizde senetle taksit satış yapan mağazalar gün geçtikçe çoğaldı. Ancak kimi mağazalar taksitle satış yaptığı müşterilerinin senetlerini temlik ederek başkasına satmak kimi zaman ise avukatlar aracılığı ile tahsilatını yapmaktadır. Mağazaların yaptığı sözleşmelerde cezai şart ve faiz oranlarının çok yüksek miktarda belirlenmesi durumunda vatandaşlar oldukça yüksek faiz oranlarıyla borçları ödemeye çalışmaktadır.

İcra Takibi Fazla Faiz Talebi Bulunuyor Dava Hakkım Var mı?

Elbette, kişiler kendileri hakkında uygulanan bu fahiş faiz oranlarına itiraz hakkı bulunmaktadır.  Kimi zaman 5 bin liralık borç için avukatlık bürolarının 2 senelik faiz oranı sonrası 25 bin lira istedikleri gibi tarafımıza geri dönüşler almaktayız.

Avukata İcra Dosyası İçin Fazla Ödeme Yaptım Geri Alabilir miyim?

Eğer ki avukata mağaza borcundan dolayı açılmış icra davası ile ilgili ödeme yaptıysanız fazla ödeme yapılan kısma karşı dava açıp talep sağlayabilirsiniz.

Taksitli Satışlarda Uygulanacak Temerrüt Faizi

( Tüketici Kanunu Temerrüt Faizi )

Taksitli satışlara ait hukuki ilişkilerde; peşinat ödemesinde tüketicinin temerrüde düşmesi hâlinde; bileşik faize meydan vermeyecek şekilde “ayrıştırma” neticesinde asıl peşinat üzerinden temerrüt faizi yürütülmelidir. Temerrüt faiz oranı yıllık (yasal faiz % 9 oranının % 30 fazlası olan: yıllık = % 11,70)’i geçmemelidir.Muaccel olmuş taksitlerin ve muaccel kılınan taksitleri (semenin tamamını) anapara temerrüt faiz oranı yıllık (yasal faiz % 9 oranının % 30 fazlası olan yıllık = % 11,70)’i geçemeyecektir. Tüketicinin temerrüdü hâlinde satıcının/sağlayıcının dönme hakkını kullanması durumunda alıcının uygun bir kullanım bedeli ödediği göz önünde tutulursa ödemiş olduğu taksitler için de yasal faiz (yasal faiz % 9 oranında) isteyebilir.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Gazi dedi ki:

    Merhaba yon avm sinden iki sene once alis veris yaptim toplam borcum ana parasi 3905 tl iki sene gecikmis borcunuz bulunmakta faizle beraber 7.605 tl dir diyolar faiz indirimi uygularsak 4900 tl odeyeceksiniz diyor dava acsak bizim icin bir faydasi olur mu efendim irt numaram 05 saygilar.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp