Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruro

Denetim Süresinde Yeni Bir Suç İşlemek

Denetim Süresinde Yeni Bir Suç İşlemek

Denetim süresinde yeniden bir suç işlemek

Başlıkta belirttiğimiz gibi tarafımıza sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Genel anlamda denetim süresinde suç işlenmesinden kasıt nedir ?

1- Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ( HAGB ) kararı verilmiş olması

2- Cezanın Ertelenmesi kararı verilmiş olması

3- Ceza Davasının Açılmasının Ertelenmiş Olması Kararı

4- Başka Suçtan Ötürü Cezaevinden şartla salıverilmiş kişinin suç işlemesi

1 ve 2.seçenek yaptırımlar kovuşturma evresinde verilen kararlardır. Genelde tarafımıza soru soran kişilerin kaygılarıda bu kararlardan kaynaklanmaktadır. HAGB kararı verilmiş kişi hakkında karar kesinleştikten sonra 5 yıl denetime tabi tutulur. Kişi bu süre içerisinde tekrar suç işler ve bu suç kesinleşirse HAGB kararı verilmiş olan mahkemeye ihbarda bulunur. Bu durumda kararı HAGB kararını veren mahkeme ilk önce verdiği hapis cezasını açıklar. Bu hapis cezasını başka bir seçenek yaptırama çeviremeyeceğini de söylememiz gerekiyor.  Ceza ertelemesinin denetim süresi HAGB kararından farklı olabileceğini de hatırlamakta fayda var.

3.seçenek yani Ceza Davasının Açılmasının Ertelenmesi Kararında ise kişi hakkında henüz bir mahkumiyet kararı verilmemiştir. HAGB kararı da aslında bir mahkumiyet kararı değildir. Ancak verilmiş bir hüküm bulunmaktadır. Bu halde işlenen yeni suçtan ötürü ilgili savcılığa bilgi verilecek ve dava açılacaktır. Bu durum genelde uyuşturucu kullanma suçlarında veya ilgili denetime uyulmadığında karar geri alınır. Ve dava açılır.

4.seçenekte ise kişi bir suçtan mahkum olmuştur. Mahkum olduğu cezayı cezaevinde geçirmiş ve şartla salıverilerek tahliye olduğu aralıkta kişinin işlediği yeni suçtan dolayı ilk mahkemeye ihbarda bulunulur. Bu durumda şartla salıverilen kişi ilk suçtan ötürü cezasını koşullu salıverilme kararı geri alınır.

a) Sonraki suçu işlediği tarihten itibaren başlamak ve hak ederek tahliye tarihini geçmemek koşuluyla sonraki işlediği her bir suç için verilen hapis cezasının iki katı sürenin,

b) (Değişik: 25/5/20055351/8 md.) Yükümlülüklerine aykırı davranması hâlinde, bu yükümlülüklere uymama tarihi ile hak ederek salıverilme tarihi arasındaki süreyi geçmemek koşuluyla ihlalin niteliğine göretakdir edilecek bir sürenin,

Ceza infaz kurumunda aynen çektirilmesine karar verilir. Koşullu salıverilme kararının geri alınmasından sonra aynı hükmün infazı ile ilgili bir daha koşullu salıverilme kararı verilmez.

Yani diyelim ki hükümlü İstanbul 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 20../… sayılı D.iş kararı ile verilen 1 YIL 8 AY Hapis cezasından dolayı 11/05/2013 tarihinden itibaren şartla tahliye edilmiş olsun,

Hükümlü bu cezasından 05/11/2014 tarihine kadar hak ederek tahliyesini beklemekte iken, 03/06/2013 tarihinde yeni bir suç işlemiş ve hakkında Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinin 20XX/XX sayılı dosyasından 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği, kararın 04/02/2021 tarihinde kesinleşmesi sebebiyle 5275 sayılı CGTİHK’nun 107/12 maddesi uyarınca şartla tahliyesinin geri alınmasına, 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 20../.. sayılı D.iş şartla tahliye kararın geri alınmasına ancak sonraki işlediği her bir suç için verilen hapis cezasının iki katı süre bihakkın tahliye tarihini geçemeyeceğinden, 5275 sayılı kanun 107/13. maddesi uyarınca bihakkın tahliye tarihi içerisinde işlediği suç tarihi olan 03/06/2013 ile 05/11/2014 tarihi arasındaki sürenin AYNEN İNFAZINA karar verilir.

İkinci suçtan ötürü de tekerrür hükümleri kararda yer almışsa ceza infaz rejimine göre çektirilir.

İlgili Hukuki Makaleler:

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. buket dedi ki:

    2 kez uyusturucu cezasi aln denetim ve etkin pismanlikran faydalanir mi
    2 cezasi araci temin etme diye geçiyor ceza alir mi

  2. ÜMİT ERER dedi ki:

    Açıklamalarınız çok anlaşılır.Tşk ederim.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.