iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Uyuşturucu Ticareti Suçunda İçtimaı Halleri

Uyuşturucu Ticareti Suçunda İçtimaı Halleri

Uyuşturucu ticareti suçunda kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi uyuşturucu satış işleminin her birinden ötürü ayrı ayrı cezalandırılıp cezalandırılmadığı yönündedir.

Uyuşturucu ticareti suçlarında diyelim ki bir kişi toplam 100 gr. uyuşturucu yasak maddeyi 10 gr. ve 5 gr. miktarlara bölerek sattığında bizim şuandaki Yargıtay uygulamamız küçük paketlere bölünüp farklı kişilere satılması halinde tek bir uyuşturucu ticareti suçundan cezalandırma yoluna gitmektedir. Yani burada farklı kişilere satılmış olması dolayısıyla suçların içtimai uygulanması yoluna gidilmiyor.

Oysa farklı zamanlarda her bir uyuşturucu satış işleminin farklı hareket olması göz önüne alındığında aynı suç işleme cümlesinden icra edilmesinden ötürü zincirleme suç hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünen hukukcuların olduğunu söylemeliyim.

Zincirleme suç nedir

Türk Ceza Kanunu – Madde43-(1) Bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi durumunda, bir cezaya hükmedilir. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır. Bir suçun temel şekli ile daha ağır veya daha az cezayı gerektiren nitelikli şekilleri, aynı suç sayılır. (Ek cümle: 29/6/2005 –5377/6 md.)Mağduru belli bir kişi olmayan suçlarda da bu fıkra hükmü uygulanır.

Burada kanunun izlediği suç siyaseti bakımından ele alındığında aslında kullanmak için uyuşturucu maddeyi satın alan aslında mağdur edilmiş oluyor. Fakat izlenen suç siyaseti gereğince bu suçlarla etkin mücadele etmek bakımından satın alan kişiyide suçun faili olarak kabul ediliyor. Ama 188. maddedeki uyuşturucu ticareti suçundan değil, 191.maddedeki uyuşturucu kullanmak için satın alma suçun faili olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla 100 gr. maddenin küçük paketlere bölünerek satılması halinde satın her kişiyi kriminolojik olarak mağdur kabul edebiliriz. Ama normatif olarak meseleye bakıldığında suçun faili olarak kabul edilmektedirler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp