Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Whatsapp Yoluyla Şantaj Dolandırıcılığı

Whatsapp Yoluyla Şantaj Dolandırıcılığı

Son zamanlarda tarafımıza ulaşan şikayetlerde watsapp üzerinden kişilerin şantaj ve tehdit edilerek maddi menfaat edildiğini gözlemliyoruz. Şantajı gerçekleştiren failler, fake hesap açarak kurbanlarını ilk önce instagram ekleyerek güven kazanmakta güven tesis edildikten sonra ise watsapp yoluyla görüşmeler yaparak kişileri tamamen tuzağa düşürmektedir. Watsappta gerçektende karşısında bir kadın olduğunu gören mağdurlar bir zaman sonra özel hayat bilgilerini dahasında çıplak resimler gönderdiğinde suçun faili sosyal medya hesaplarından kişinin yakınlarının listesini çıkarıp çıplak resim ve görüntüleri onlara göndermekle tehdit ederek para talep etmektedirler.

Mağdurlar bu durumda korku ve panik ile suçun failinin her istediğini yaparken aslında daha çok büyük bir bataklığa batmış olmaktadır. Çünkü parayı alan suçun failleri daha fazla para talep etme hırsıyla mağdura ait herşeyi talep etmektedir. Bilişim suçları arasında özellikle artış gösteren şantaj suçu, teknolojik alt yapı ile birlikte suçunu daha kolaylıkla halledebilmektedir.

Bilişim Yoluyla Şantaj

Bilişim yoluyla şantaj sadece watsapp üzerinden değil çeşitli sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Özellikle kişisel verilerin sosyal medyada kolayca bulunuyor olması suçun failleri açısında mağdura ait verileri kaydetme ve suç hedefi seçme seçeneklerini arttırmaktadır.

Watsapp Şantajında Ne Yapmak Gerekir ?

Watsapp üzerinden şantaj ile karşı karşıya gelindiğinde karşı tarafa hiçbir şekilde para gönderilmesi doğru bir hareket olmaz.  Bilişim yoluyla yapılan bu suç sonrası bilişim suçları ve ceza davalarına ilgi duyan profesyonel avukat yardımıyla daha doğru bir süreç yönetilebilir.

Watsapp Yoluyla Elde Edilen Görüntülerin İnternette Paylaşılması

Bu halde bilişim avukatı aracılığı ile hiç zaman kaybetmeden gerekli başvurular yapılarak İnternet Ortamında Gerçekleştirilen Suçlarla Mücadele kapsamında urllerin web sitelerin kaldırılması işlemi talep edilebilir. Ayrıca mümkün olabilecek diğer hukuki işlemler konusunda mağdur avukat tarafından bilgilendirilir.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Furkan dedi ki:

    Sakın ve sakın watsap üzerinden bir ıslak imza atmisiniz vede görüşmeye gelmemeisiniz gibi bir dolandırıcılığa kanmamayin sizin hiç bilmediğiniz hiç tahmin etmediğiniz.bir anda mesaj geliyo bilginiz harici vede size 18.500 TL lik bir tazminat tan bahsediyo sonrada tarafla uzlaşma sağlamak için 2000 TL yeter diyo ama siz tamam dediği bizde isde şov basliyo sizden alabildiği kadar para aliyolar vede iş bitiyo hiç bir avukat watsabdan yazmaz vede para talep edemez

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp